View Single Post
  #84 (permalink)  
Vechi 24 iul 2019, 09:22:51
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.891
Aprecieri acordate: 3.744
Am fost apreciat(a) de 3.924 ori in 2.166 mesaje
Implicit Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+

ieri, ziua 9:

MD: oaurt cu fulgi de ovăz
P: 150g salată de varză
C: salată verde, o roșie, 120 g mozarella
G: batoane de fructe , pepene galben (aprox 400g), ciocolată 78% (75g)

Îmi luasem la pachet 2 chifteluțe de curcan cu legume la tigaie, rămase de luni seară și cu o caserolă mică de salată de varză.
Din păcate, le-am uitat peste noapte pe masă în bucătărie și nu mi-am dat seama că a fost cald.
Când am deschis caserola la birou, mi-am dat seama că nu am ce mânca.
Nu știu de ce, dar m-am încăpățânat să mă rezum la acea salată de varză cu o lingură de ulei de măsline.

Pe la 5 când am plecat spre casă, am simțit că ma ia foamea, dar am zis că ajung repede acasă.
Așa că pe la 5:40 am mâncat salata cu mozarella, care ar fi trebuit să fie suficientă. Probabil ar fi fost bine să pun măcar 2 wasa lângă, dar am zis că rezist.
Pregătisem și geanta de sală, paharul cu o cupă de proteină ptr după antrenament etc

Rezultat: fiasco total.
Nu am o explicație, alta decât că nu mă concentrez pe ce am de făcut.
M-am pus să spăl vasele, am mai pierdut timpul cu făcutul genții, să mă relaxez ascultând un pic de muzică și mi-am dat seama că s-a făcut 8 ceasul și ajung târziu la sală și oricum nu am energie ptr tras de fiare.

Așa că m-am gândit că mai bine mănânc.
Am zis că nu este cazul să mă duc după înghețată, că nu fac altceva decât să alimentez dependența de zahăr. Și am devorat tot ce am găsit dulce prin casă.
Probabil trebuie să vină și perioada lunii, dar cred că în principal mesele prost gândite de peste zi (dacă pot fi numite mese).

De la cantitatea considerabilă de mâncare mi s-a făcut somn și m-am culcat de la 22:30. evident am avut un coșmar și m-am trezit pe la 3:30 și m-am chinuit să adorm până pe la 5.

În concluzie, voi considera aceste 2 săptămâni ca fiind perioada de acomodare de dinainte de dietă (stabilită serios ptr 1 august).
M-am dus eu la KFC și am rezistat eroic mâncând o salată grecească (nici nenorocirea aia de sos de iaurt nu am pus in salată - dacă citiți ingredientele, conține orice altceva mai puțin iaurt) și aseară nu m-am putut controla și am devorat la ora 21 tot ce mi-a ieșit în cale!!

Ptr astfel de zile, când nu apuc să mănânc cum trebuie cred că mai bine ar fi să mă abțin de tot și când ajung acasă să beau apă sau ceai, considerând o zi de post intermitent.
Am mai încercat eu de vreo 2 ori postul intermitent și parcă a doua zi dimineață când te trezești nu îți vine să devorezi și ușa de la frigider.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416