View Single Post
  #84 (permalink)  
Vechi 17 ian 2012, 17:43:24
Niculae Roxana's Avatar
Niculae Roxana Niculae Roxana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal mituica loredana

Rulouri din piept de pui(asta am gasit si m-i se pare interesanta)...e de pe forum si are 164 calorii/100 gr

Ingrediente:
- piept de pui 180 gr
- 25 gr masline(fara samburi)
- 2 catei de usturoi
- urda 37 gr
- condimente( vegeta dietetica, sare, piper, boia de ardei iute, marar uscat, cimbru uscat, oregano uscat)

Se pun masline(cu samburi) la fiert 5 min. Se scot, se scurg, se scot samburii si se toaca marunt. Usturoiul se toaca marunt deasemeni. Pieptul de pui se curata bine de orice fir de grasime, se taie fasii subtirii, si se bate cu ciocanul de snitele usor. Intr-un bol amestecam toate condimentele, facem un mix. Ungem bine fiecare fasie de piept de pui cu acest mix. Pe fiecare fasie, punem intai maslinele, usturoiul si urda taiata si ea bastonase. Rulam cu grija pieptul de pui, in forma de rulada si prindem cu 2 , 3 scobitori. Se pune pe gratar. Se lasa la rumenit pe ambele parti, apoi se scot scobitorile si se mai lasa sa se rumeneasca bine si pe laterale.
Eu l-am servit alaturi de o salata din: salata verde, castraveti, ceapa verde, morcov, ardei gras. iammy
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]