View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 04 ian 2011, 11:16:29
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnal loreda5 - drumul spre ”injumatatire”

Citat:
Anterior postat de loreda5 Vezi mesajul
Eu am tinut acum 6 ani un regim (dat de dr) cu 1000 cal. L-am tinut 4 luni si am slabit 27 kg. Pentru ca era prea strict si eu nu am mai schimbat din alimente l-am abandonat cu ocazia sarbatorilor de iarna si nu am mai reusit sa-l reiau si nici altceva.
Miscare in perioada asta nu pot face decat in casa, trebuie sa ingrijesc de copii , unul de 6 luni care apropo de mancare imi face zile amare ca nu vrea sa manance nimic, ea e la extrema cealalta decat saraca ma-sa.Am nevoie de cateva sfaturi legate de miscarea pe care as putea=o face in casa. Am cateva filmulete cu Pilates. Ce sa mai incerc? Eu am pielea aproape inelasteca, am vergeturi aparute inca din copilarie, care s-au inmultit de la o ingrasare la alta, de la o sarcina la alta.
Neata! Daca atunci ai dat gres pt ca era prea strict te expui la riscul sa dai gres si acum, din pacate. Ft putini oameni sunt atat de disciplinati incat sa poata tina un regim ft strict. Nu mai vb de stilul de viata. Eu te-as indruma spre alte 2 regimuri la alegere, in loc de hipocalorica. Primul ar fi South Beach si al 2-lea Montignac. Diferenta dintre cele 2 este ca South Beach este ft restrictiv in prima faza (care tine 2 sapt) si ca atunci intr-adevar se pierde ceva in greutate. In rest, cele 2 propun un stil de viata sanatos, te invata ce sa mananci, iti propun retete delicioase de mancare si nici nu trebuie sa-ti numeri kcal. Eu am tinut South Beach si m-am simtit tot timpul satula.

Cat despre sport, trebuie sa faci ceva care sa-ti protejeze articulatiile. Cred ca sunt ok Pilatesul, sa iti iei filmulete pt incepatori. Dar cel mai bine ar fi sa vb cu un medic in privinta sportului si sa te indrume el spre ceva care sa nu-ti solicite prea mult articulatiile. Ft buna ar fi si o bicicleta stationara, daca faci cardio arzi mult mai usor grasime.