View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 27 feb 2011, 15:01:57
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Efectele centurii de neopren sau a costumului tip sauna

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul
Eu sunt limitata in optiuni in privinta sportului din cauza unei hernii de disc neoperate, pot face cardio, exercitii de fitness, crunches si cam atat... Daca mi-as permite un personal trainer probabil ca as scoate si ceva exercitii la saltea, dar tot ce am gasit eu era muuuuult peste buget... Nu am voie sa fac nimic gen aerobic, tae-bo, nici macar pilates la grup sau dupa youtube (desi se spune ca pilates e special pentru probleme de coloana, eu de la un program de pilates for begginers am ramas intepenita o saptamana pe antiinflamatoare ) medicul a fost foarte ferm sa nu cumva sa incerc, ca ajung la cutit, ori asta e ultimul lucru de care am nevoie acum.... Deci raman la cardio, un pic de fitness si... rabdare Si eventual un costum de baie intreg cu centura pe dedesubt

Multumesc pentru sfaturi, Anqutz. O sa incerc sa merg si la sauna cat de des pot...

PS: Am lucrat intr-un centru de recuperare pentru copii, am inteles de la colegele mele ca difera si tipul de electrozi si principiul de aplicare la aparate de electrostimulare de tip medical fata de cele cosmetice. Asa o fi sau nu, cert e ca la copilasi functiona, la amicele mele colacul a ramas pe pozitie....
Cu placere!

Pai e bine si doar fitness. Ai mare grija insa ce ex faci, pt ca unele pot solicita coloana. Si cardio este ft bun. Eu la sala aveam o bicicleta ft comoda, stil fotoliu. Puteam sa pedalez o ora pe ea fara sa am dureri de posterior.

La sauna poti merge dupa fitness, te va relaxa ft tare.

Electrostimularea va intari in cel mai bun caz muschii, insa nu te va ajuta sa dai jos. Pe langa asta, 10 min de abdomene sunt gratis si au mult mai mult efect decat electrotstimularea. Acum nu stiu daca tu ai voie sa faci abdomene, insa cele facute corect nu solicita coloana, pt ca practic nu te dezlipesti decat ft putin de pe sol.

Răspuns cu citat