View Single Post
  #904 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 20:26:32
DrIulia2010's Avatar
DrIulia2010 DrIulia2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Buna Iulia! Am si eu o mica dilema. De vreo 2 sapt ma chinuie o pofta mare de dulciuri. E sustinuta si de automatul care e fix in fata biroului meu, n-am cum sa-l evit cand ies, plus de faptul ca au fost multe zile de nastere, deci biroul plin de dulciuri si sucuri. O felie de tort nu refuz de ziua cuiva (in rest nu-mi cumpar singura decat cioco cu 80-85% cacao), acum am ajuns sa vizez ciocolata si noaptea. Efectiv ma trezesc cu o pofta teribila de dulciuri, as manca orice, si ciocolata Numarul 1. Ma gandeam, e ok sa-mi pacalesc pofta de dulce cu musli cu 40% fructe, fara adaos de zahar, plus niste iaurt degresat? Chit ca mananc zilnic cate o portie pana imi trece damblaua? Eu nu-s mare fan fructe uscate, dar ma gandesc ca e alternativa cea mai clean. Daca ai vreo sugestie o astept cu nerabdare.

Buna Anca.

Cauzele poftei acute de dulciuri pot fi,carenta de magneziu,crom,stres,lipsa somnului,deshidratare.

Consuma fructe,prune,caise,piersici,sa nu uiti de nuci si branza de vaci(sunt o sursa buna de proteina,si nu vei mai avea caderi de energie).
Da,poti consuma musli,iaurt cu fructe proaspete.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat