View Single Post
  #9685 (permalink)  
Vechi 27 aug 2011, 16:55:48
Asistenta81's Avatar
Asistenta81 Asistenta81 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2011
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 42
Dieta: Personalizata
Date: 150cm, 53kg
Mesaje: 750
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (I)

Ce crezi ca mi-am facut eu astazi?......"CEVA BUN"....o inventie de a mea dar a iesit la gust ca salamul de biscuiti...
1/2 cana faina integrala
1/2 cana ulei masline
1/3 zahar brun
1 ou intreg
un varf cutit sare
cacao pudra o lingura inox
1/3 cana gris
1/2 lingura inox esenta rom
1/3 lingurita inox de bicarbonat sodiu stins cu putina zeama lamaie sau putin otet.
Toate ingredientele amestecate bine si facute bilute de marimea la 3 bucati ciocolata de lungi si de late....in tava se pune o folie stanyol fara sa fie unsa cu nimic si se pun "bucatile" acestea. Se baga la cuptor in prealabil incins dinainte si se lasa la vreo 20-25 min la foc mic-potrivit. Intre timp am facut un sirop din 1 1/2 cana apa am pus-o la fiert cand a dat in clocot se pune 1/3 cana zahar brun si esenta rom. In 2 min de la fierberea apei se da deoparte se raceste siropul. Cand sunt terminate"prajiturelele" se lasa 5 min si chiar daca vi se pare ca se intaresc asa tre sa fie ca apoi le bagati in siropul preparat si lasate pe fiecare 3-4 min.....isi absoarbe sirop cat se poate fiind caldute,dar nu lasati mai mult le scoateti cu o paleta si le puneti pe o farfurie intinsa nu una peste alta......si Pofta Buna!.....Ce mi-a stat mie prin cap sa fac.....Apropo nu aruncati siropul care va ramane pt ca daca nu reusiti sa mancati toate"prajiturelele" in timp ele devin mai "uscate" le bagati din nou pt 1 min si le scoateti chiar daca nu mai sunt calde si nici siropul.....Am reusit sa va starnesc la ceva dulce?....

Ultima dată editat de Asistenta81; 27 aug 2011 at 16:58:03.