forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Dieta de 2000 calorii pentru sarcina (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7218)

iirriinnuuccaa 23 nov 2010 15:36:55

Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Mi-a fost data de catre moasa care imi urmareste sarcina.
Ea o recomanda pacientelor sale care au obezitate sau diabet, si spune ca a avut rezultate foarte bune pana acum...Adica mamicile nu se ingrasa mai deloc sau foarte putin, iar bb creste sanatos
O scriu si aici, poate inspira pe vreo graviduta!

Sarcini usoare si nasteri la termen va doresc ! >:D<

iirriinnuuccaa 23 nov 2010 15:39:35

re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
DIETA DE 2000calorii PENTRU SARCINA


MIC DEJUN -200ml lapte
-40gr paine ( integrala)

GUSTAREA 1 -2 iaurturi
-40gr paine ( integrala)

PRANZ- LEGUME -300gr. cardon, telina, vinete, brocoli, nap, dovlecel, ciuperci, andive, sparanghel, spanac, salata verde, castraveti, ardei, ridichi sau rosii.
-200gr. fasole verde,napi, praz.
-100gr. anghinare, ceapa,varza de Bruxel, sfecla sau morcovi.
-PROTEINE -carne, peste,fructe de mare, oua.
-FAINOASE -120gr mazare sau fasole
-100gr. cartofi
-40gr.boabe de naut, linte sau paine
-30gr.orez, paste fainoase sau faina
-FRUCTE- 300gr. lebenita, pomelo sau pepene galben
-150gr. caise, prune,capsuni, mure,mandarine, portocale sau ananas
-120gr.mere, kiwi, piersica sau para
-75gr. cirese,cirimoya,banana, maciese sau struguri

GUSTAREA 2 - 20ml lapte
-40gr paine ( integrala)

CINA - similar cu pranzul


...Nu se folosesc: ZAHAR, MIERE sau CACAO
...Se poate folosi zaharina, ciclamat sau aspartam
...Nu se folosesc produse indulcite cu fructoza, sorbitol sau alti "indulcitori"
...Alimentele sunt cantarile crude si curate
...Proteinele se pot consuma fara mari restrictii
...Fiecare 100ml de lapte poate fi inlocuit cu un iaurt simplu, natural
...Mancarea se poate asezona dupa gust, fara resctrictii la otet, condimente, sare , etc ( doar daca medicul personal indica acest lucru)
...Dieta include zilnic 255gr hidrati de carbon

simonet 23 nov 2010 20:00:57

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Buna!
Nu am mai auzit de aceasta dieta, pare ok, dupa parerea mea:)
Eu nu tin o anumita dieta acum, din contra, am mancat tot ce am poftit, si las dieta pentru perioada de dupa sarcina.
Va ca esti insarcinata, tii aceasta dieta, te alimentezi intr-un mod special?

O seara buna si sarcina usoara!

iirriinnuuccaa 24 nov 2010 09:45:53

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 413828)

Va ca esti insarcinata, tii aceasta dieta, te alimentezi intr-un mod special?

O seara buna si sarcina usoara!

Buna!
Da, eu in sarcina am neaparata nevoie sa ma ingras foarte putin sau chiar deloc ( ce bine ar fi sa slabesc putin ).
Am inceput dieta aceasta, si deocamdata e ok...

>:D< Sarcina usoara si tie!

Irina Costas 25 nov 2010 08:00:23

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 414332)
Buna!
Da, eu in sarcina am neaparata nevoie sa ma ingras foarte putin sau chiar deloc ( ce bine ar fi sa slabesc putin ).
Am inceput dieta aceasta, si deocamdata e ok...

>:D< Sarcina usoara si tie!


Buna Iri!!!
Si eu sunt o graviduta de 8 sapt si ma sperie gandul ca as putea ajunge cat un elefant la sf celor 9 luni:D
Eu sunt si pofticioasa defel,iar acum nu mai spu...poftesc la dulce:Dzilnic

simonet 25 nov 2010 12:17:57

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Citat:

Anterior postat de Irina Costas (Post 415257)
Buna Iri!!!
Si eu sunt o graviduta de 8 sapt si ma sperie gandul ca as putea ajunge cat un elefant la sf celor 9 luni:D
Eu sunt si pofticioasa defel,iar acum nu mai spu...poftesc la dulce:Dzilnic


buna!!

vezi ca nu cumva sa te ascunzi in spatele vestitelor pofte de gravidute pentru a manca in voie:D

eu am pus vre-o 7 kg pe mine si sunt in saptamana 25 de sarcina, insa am papat la inceputul sarcinii tot ce mi-a poftit inima:D avand in vedere ca inainte de a afla ca sunt insarcinata incercam sa tin o oarecare dieta si faceam si sport.

deci, daca vrei sa nu te ingrasi f mult, stabileste-ti o dieta si incearca sa te tii de ea. pe aici o sa afli sfaturi de la gravidute, despre alimentatia in timul sarcinii.

felicitari pentru sarcina si sa fie una usoara!!

p.s. ce iti doresti? fata sau baiat?:D

Irina Costas 25 nov 2010 12:22:53

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 415700)
buna!!

vezi ca nu cumva sa te ascunzi in spatele vestitelor pofte de gravidute pentru a manca in voie:D

eu am pus vre-o 7 kg pe mine si sunt in saptamana 25 de sarcina, insa am papat la inceputul sarcinii tot ce mi-a poftit inima:D avand in vedere ca inainte de a afla ca sunt insarcinata incercam sa tin o oarecare dieta si faceam si sport.

deci, daca vrei sa nu te ingrasi f mult, stabileste-ti o dieta si incearca sa te tii de ea. pe aici o sa afli sfaturi de la gravidute, despre alimentatia in timul sarcinii.

felicitari pentru sarcina si sa fie una usoara!!

p.s. ce iti doresti? fata sau baiat?:D


Buna Simo!Incerc sa tin din frau pofta de dulce,inainte de a ramane insarcinata am tinut dieta si nu am papat dulce,iar acum organismul cere,o fi si de la hormonei:)
Eu simt ca va fi o fetita blonda si dolofana:)si asta imi si doresc ca dak numa asta am visat de cand am ramas insarcinata..
Tu ce ai?Sarcina usoara si tie!

simonet 25 nov 2010 15:22:35

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
:) asta e o intrebare buna in ceea ce ma priveste! initial mi s-a spus ca e baiat, ulterior ca e fata. asa ca deocamdata nu am avansat cu nimic. joi pe 2 dec ma duc la control si o sa mai fac o eco, sa vad acum ce mi se mai spune :)

Irina Costas 25 nov 2010 15:45:28

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
:))
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 415932)
:) asta e o intrebare buna in ceea ce ma priveste! initial mi s-a spus ca e baiat, ulterior ca e fata. asa ca deocamdata nu am avansat cu nimic. joi pe 2 dec ma duc la control si o sa mai fac o eco, sa vad acum ce mi se mai spune :)


Se spune ca instinctul femii e mai sigur decat ecografia:)
Tu cu meniul cum stai?Eu azi nu am mai papat dulce,dar am mancat 1kg de clementine:))se pare ca dau dependenta

simonet 25 nov 2010 17:45:41

Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina
 
:) da se poate, dar instinctul meu ... tace, sau ... nu stiu ce e cu el.
pt ca mi s-a spus ca e baiat atunci cand inca nu ma intrebam ce e, si am luat-o de buna, m-am obisnuit cu gandul, i-am gasit nume, etc si acum, ca mi s-a spus ca e fata, sunt oarecum dezamagita, si prefer sa nu ma mai gandesc la sexul puiului meu, cel putin deocamdata.
in ceea ce priveste meniul, nu mi-am stabilit ceva concret, si nu o voi face, in linii mari insa, incerc sa beau multe lactate si sa pap branza, peste, salate, fructe. dulciuri mananc zilnic, nu pot fara, mai ales ca sunt imobilizata la pat partial, am contractii deja si trb sa stau numai in casa si in pat, si de frica sa nu intru in depresii, incerc sa nu ma abtin de la nimic, incerc pe cat posibil sa imi fac toate placerile, si incep cu cele culinare, evident:D
dupa aceea va fi greu, ca e normal sa acumulez kg daca nu consum mare lucru din ce pap, insa imi asum acest risc. alta varianta nu am.
ai mare atentie la dinti, mie mi s-a spart o masea, si e groaznic, incerc sa vb cu dr meu si cu stomatologul sa vad ce pot face in sensul asta ca nu avem voie sa fim anesteziate.
tu cum te simti in perioada asta a sarcinii? ai greturi sau ceva din neplacerile femeilor insarcinate?

tinem legatura.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:54:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO