forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?! (http://forum.slabute.ro/alimentatia/mananc-eu-intr-zi-este-bine-6017.html)

Kiko 14 sep 2010 08:08:38

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citind raspunsurile voastre am reusit sa imi mai echilibrez meniul! Mancarea de dimineata va ramane bolul cu cereale cu lapte:))(la asta nu pot renunta).Dupa amiaza am alternat si cu macrou,tocanita de morcovi si dovlecei,orez cu lapte,cam 1 data pe saptamana 2 ochiuri..prajite:Dcu ff putin ulei....seara cred ca tot la o banana sau un mar raman.E adevarat ca nu este bine sa mancam fructe seara in loc de mancare?Ca parca am auzit-o si pe asta.:-/

Tina 14 sep 2010 08:13:52

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 327326)
E adevarat ca nu este bine sa mancam fructe seara in loc de mancare?Ca parca am auzit-o si pe asta.:-/

Da, fructele nu se mananca seara... au glucide ce se absorb rapid -fructoza, in general fructele in exces ingrasa, nu mai mult de 2-3/zi.
De ce nu incerci sa mananci ceva "adevarat" dimineata, nu cereale cu lapte mai bine- proteine, oua, branza, legume, carne etc?

jac 03 iul 2012 16:03:23

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 298922)
Sunt sanatoase fructele, evident...dar si ingrasa la fel de evident.
Consumul lor trebuie privit ca si cum ai manca un desert.

cum asa?! am ajuns sa comparam fructele cu deserturile alea dulci, prajituri, torturi, sau mai stiu eu ce specialitati?!
deja mi se pare exagerat!

Khali 03 iul 2012 16:12:39

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de jac (Post 1083174)
cum asa?! am ajuns sa comparam fructele cu deserturile alea dulci, prajituri, torturi, sau mai stiu eu ce specialitati?!
deja mi se pare exagerat!

Chiar si fructele ingrasa in cantitati mari, contin fructoza care tot un "zahar" este. Nu este vorba despre o comparatie intre fructe si dulciuri, fireste ca e mai bine sa consumam fructe decat produse procesate.
Este vorba insa de faptul ca fructoza din fructe, chiar si naturala fiind, daca este consumata seara si nu facem sport sa consumam energia produsa de ea, se depune ca grasime.

Pot exista si persoane care slabesc si daca le consuma seara, ele poate au un metabolism mai bun si sunt mai norocoase, insa pentru majoritatea consumul de fructe seara este un impediment in slabire.

jac 04 iul 2012 19:01:50

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1083181)
Chiar si fructele ingrasa in cantitati mari, contin fructoza care tot un "zahar" este. Nu este vorba despre o comparatie intre fructe si dulciuri, fireste ca e mai bine sa consumam fructe decat produse procesate.
Este vorba insa de faptul ca fructoza din fructe, chiar si naturala fiind, daca este consumata seara si nu facem sport sa consumam energia produsa de ea, se depune ca grasime.

Pot exista si persoane care slabesc si daca le consuma seara, ele poate au un metabolism mai bun si sunt mai norocoase, insa pentru majoritatea consumul de fructe seara este un impediment in slabire.

da...pana la urma depinde de fiecare persoana.... oricum sunt mai multumita azi, am mancat decat pepene si un mar mic ;)) am mai redus din fructe

deadcountess 04 iul 2012 19:27:08

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de jac (Post 1084240)
da...pana la urma depinde de fiecare persoana.... oricum sunt mai multumita azi, am mancat decat pepene si un mar mic ;)) am mai redus din fructe

Si pe langa pepene si mar ai mai mancat ceva?

eloisa 05 iul 2012 14:12:55

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
iata cam ce mananc eu intr-o zi:
mic dejun:
-100 g branza de vaci cu o rosie si un ardei gras copt(fara ulei), cu putina sare si boia iute si 1/2 felie de paine integrala

la pranz:
-supa de pui cu carne

seara:
- carne de pui (100 g) cu o rosie

intre mese un mar ...si noaptea (:(incerc sa ma dezvat dee obicei) 1 mar sau o felie de paine

cam asta mananc eu

Twisty 05 iul 2012 14:19:09

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Ai incercat sa iti calculezi caloriile?Acumulezi macar 1000?Eu cred ca nu!
Mi se pare ca mananci cam putin la pranz :-/ ,parerea mea este ca la pranz ar trebui sa mananci mai consistent :).Succes!>:D<

eloisa 05 iul 2012 15:41:11

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
am incercat sa calculez..oricum sunt sub 1000 calorii, insa ma gandesc ca :( ma mai trezesc noaptea si mananc un mar sau o bucatica de branza si incerc sa fac cumva un echilibru...

Khali 05 iul 2012 16:15:44

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de eloisa (Post 1084976)
am incercat sa calculez..oricum sunt sub 1000 calorii, insa ma gandesc ca :( ma mai trezesc noaptea si mananc un mar sau o bucatica de branza si incerc sa fac cumva un echilibru...


Mananci foarte putin, Eloisa, mananci asa fiindca vrei sa slabesti mai repede?daca kg tale sunt corect mentionate, nu e bine deloc. Corpul tau va incerca sa faca rezerve din tot ce mananci ca sa-si conserve energia si sa te mentina in stare de supravietuire - in "acceptia lui", crede ca esti in stare de infometare, in pericol.si vrea sa te salveze. Exista oameni cu un nr de kg mare care mananca foarte putin si totusi nu slabesc deloc, aceasta e explicatia, si-au distrus metabolismul si nu mai ard calorii.

Daca vei avea carente de vitamine, minerale, in timp iti va cadea parul, vei avea probleme de sanatate.

Mai exista si varianta prin care peste ceva timp nu ve mai rezista si vei devora tot ce-ti iese in cale -de aceea si mananci noaptea, noaptea organismul trebuie sa fie in repaos, nu sa digere mancare.

Mananca mai multe legume, sunt slab calorice, dar macar iti asigura nutrienti de calitate -ai grija de sanatatea ta, pentru ca daca ea iti e in pericol, orice alta preocupare va cadea pe planul doi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:17:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO