forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva - Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/arhiva-dieta-michel-montignac/)
-   -   Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie (http://forum.slabute.ro/arhiva-dieta-michel-montignac/concurs-slabesc-montignac-iulie-9529.html)

TinAlexa 06 iul 2011 02:19:46

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Ramona, ok
curly-light este bine cum spui, nu stiu ce sa spun despre puctele intermediare sa spuna fetele cum doresc.

5.07.2011
1 mar
M.D paine Monty +gem de caise conforma + cafea
P cas + chiftele de curcan
G inghetata aussie ultima portie
C vita pe grill + salata de spanac
apa: 1L
sport : Nu

aussie_girl 06 iul 2011 03:53:00

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
5 Iulie, 2011 -

Food:
* un mar la trezire
* mic dejun: 3 felii paine neagra din secara cu gem de caise Monti facut de mine
* pranz: o bucata de chec de somon cu o rosie, o frunza de salata verde; cirese
* gustare 1: inghetata Monti
* cina: budinca de branzica facuta din : branza de vaci, oua, coaja de lamaie, bicarbonat de sodium, 2 linguri sirop agave
* am incheiat cu o cana mare de ceai din mure si iar o mana buna de cirese

Sport:
45 min de power walk

Apa:
* 2.5+ litri

eva 9 06 iul 2011 06:40:44

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
5 iulie,

md: 550 g piersici

pranz: rosii cu branza 0,1 + iaurt cu cereale si tarate

cina: ce a mai ramas din chilli con carne + ceva salata

am inversat pranzul cu cina, pt ca mergeam la sala si nu mi place sa merg dupa un pranz lipidic, ca sunt greoaie si mi e lene sa lucrez.. asa ca la pranz, ianinte de sala am mancat branza si iaurt degresate, si cereale pt energie... sper ca e ok

sport: da, banda 40' + bici 30'

apa: da,, peste 1L, cred ca 1,4

apropos de puncte, cristina, mie mi-e indiferent.. dar eu zic sa nu se puncteze nimic in plus, de exemplu sportul... ajung alea 3 puncte sau cat se dau... nu 7 pc pt. cine face 7 zile... ci 3 maxim.. sport indiferent de care, trebuie sa tinem cont si de fetele care nu merg la sala, desi nu e greu putin efort, ceva, nu stiu, 10 min de dans alert in sufragerie, ceva care sa faca inima sa bata mai tare... nu tre sa fie biciclete, benzi sau greutati.. putina gimnastica, putina mobilizare

cat despre abaterile culinare, daca le accepti, vom face toate... "lasa ca beau si eu niste cola, ca alta fata a baut bere si i s-au dat punctele"... eu abia astept putin 'liber' sa ma infig in niste popcorn :)) dar nu o fac.. ca ma fur pe mine
eu zic ca acest concurs e fix despre disciplina, adica eu prin propunerea lui am vrut exact asta, sa ne mobilizam putin si sa ne disciplinam, macar 30 de zile sa nu calcam stramb, sa tinem strict si sa vedem ce se intampla... ankutzelu a zis ca ea a tinut prima faza strict (laudabil, nu?) iar acum teoretic ar trebui sa fie la mentinere si nu mai are nervi de faza 1, dar totusi fetelor... asta e a cata? a 6 a zi? si cate dintre voi ati avut deja abateri? nu vreau sa jignesc, sau sa arat cu degetul, in fond mie mi-e indiferent, dar nu mai citesc meniurile deloc, cand vad scris ABATERE sau MATUROI :)):)):)):)) ca ma las pe tanjeala... si-mi bag picioarele in el de regim, daca vad ca voi nu va tineti... de ce m-as tine eu atatea luni de zile (sunt f delasatoare).. dar nu vreau nici regim la modul, 2 zile monti , o zi abatere......ca fac fix o branza. de asta sunt aici cu voi fetelor, ca am nevoie de voi sa ma mentin la suprafata... ca tentatii sunt la tot pasul si eu sunt tare "slaba" :-*:-*>:D<>:D<

acu, ma duc sa va fac tort de ciocolata MONTI!!! caci m am trezit la 6 ca sa l fac
apropos, la 10-10.30 ma duc la sala, miscati-va fetelor, celulitele mele arata deja mai bine!!!
o zi frumoasa va doresc, fiti puternice, fara abateri! FITI MONTI!

coderamy 06 iul 2011 14:02:40

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 712516)
5 iulie,

md: 550 g piersici

pranz: rosii cu branza 0,1 + iaurt cu cereale si tarate

cina: ce a mai ramas din chilli con carne + ceva salata

am inversat pranzul cu cina, pt ca mergeam la sala si nu mi place sa merg dupa un pranz lipidic, ca sunt greoaie si mi e lene sa lucrez.. asa ca la pranz, ianinte de sala am mancat branza si iaurt degresate, si cereale pt energie... sper ca e ok

sport: da, banda 40' + bici 30'

apa: da,, peste 1L, cred ca 1,4

apropos de puncte, cristina, mie mi-e indiferent.. dar eu zic sa nu se puncteze nimic in plus, de exemplu sportul... ajung alea 3 puncte sau cat se dau... nu 7 pc pt. cine face 7 zile... ci 3 maxim.. sport indiferent de care, trebuie sa tinem cont si de fetele care nu merg la sala, desi nu e greu putin efort, ceva, nu stiu, 10 min de dans alert in sufragerie, ceva care sa faca inima sa bata mai tare... nu tre sa fie biciclete, benzi sau greutati.. putina gimnastica, putina mobilizare

cat despre abaterile culinare, daca le accepti, vom face toate... "lasa ca beau si eu niste cola, ca alta fata a baut bere si i s-au dat punctele"... eu abia astept putin 'liber' sa ma infig in niste popcorn :)) dar nu o fac.. ca ma fur pe mine
eu zic ca acest concurs e fix despre disciplina, adica eu prin propunerea lui am vrut exact asta, sa ne mobilizam putin si sa ne disciplinam, macar 30 de zile sa nu calcam stramb, sa tinem strict si sa vedem ce se intampla... ankutzelu a zis ca ea a tinut prima faza strict (laudabil, nu?) iar acum teoretic ar trebui sa fie la mentinere si nu mai are nervi de faza 1, dar totusi fetelor... asta e a cata? a 6 a zi? si cate dintre voi ati avut deja abateri? nu vreau sa jignesc, sau sa arat cu degetul, in fond mie mi-e indiferent, dar nu mai citesc meniurile deloc, cand vad scris ABATERE sau MATUROI :)):)):)):)) ca ma las pe tanjeala... si-mi bag picioarele in el de regim, daca vad ca voi nu va tineti... de ce m-as tine eu atatea luni de zile (sunt f delasatoare).. dar nu vreau nici regim la modul, 2 zile monti , o zi abatere......ca fac fix o branza. de asta sunt aici cu voi fetelor, ca am nevoie de voi sa ma mentin la suprafata... ca tentatii sunt la tot pasul si eu sunt tare "slaba" :-*:-*>:D<>:D<

acu, ma duc sa va fac tort de ciocolata MONTI!!! caci m am trezit la 6 ca sa l fac
apropos, la 10-10.30 ma duc la sala, miscati-va fetelor, celulitele mele arata deja mai bine!!!
o zi frumoasa va doresc, fiti puternice, fara abateri! FITI MONTI!

eva, mie mi se pare corect asa:

ok, sa nu dea puncte mai multe decat s-a stabilit pt sport...dar la final daca 2-3 sau mai multe fete vor fi cu acelasi punctaj tb cautat in urma si vazut diferentele intre ele...care s-a tinut mai bine de sport, de monti si asa mai departe
si iarasi nu mi se pare corect sa te chinui o zi intreaga sa tii monti sa te abtii la o groaza de chestii, sa ai MD corect, P corect, C corect si o gustare pe undeva de 50g sau 50 ml (exemplu) neconforma si sa ti se anuleze toata ziua...
eu zic ca tb scazut 5 puncte pt o zi complet neconforma...
pt o gustare neconforma...mai ales daca restul a fost tinut bine un punct
pt o cina sau un pranz sau un md neconform 2 puncte,
pt 2 mese neconforme 3 puncte,
pt 3 mese neconforme 4-sau 5 puncte in functie de cat de neconforme au fost.
Totusi ar tb apreciat si efortul ca ai tinut poate mai bine de jumate de zi monti...iar acea mica cantitate inghitita, bat-o vina....sa fie infima si sa nu afecteze mai ales daca in sapt cu pricina ai si scadere la cantar...
si la fel ar trebui si la sport daca ai doua zile sport si nu trei obtii 2 puncte,
daca ai o zi obtii un punct,
daca ai trei zile-3 puncte,
daca ai peste 3 zile deocamdata sa nu obtii nimic ...doar la final daca va fi cazul de departajare, nu?./
...dar vb ta...fiecare din noi tb sa-si dea silinta sa tina monti perfect ca altfel ce facem????de ce am intrat in concurs???ca sa ne ambitionam una pe alta asa ca nu mai calcati stramb valabil pt toate inclusiv eu:D...eu am calcat stramb intr-o sg zi cu coliva aia dar a fost o cant infima si nici nu a fost f dulce si chiar nu m-a afectat...dar pana la urma cum considerati voi...eu nu ma supar...doar v-am propus....in schimb vad ca ma mobilizez greu la sport...mai ales ca azi e prima zi de rusi si ma simt tare rau...sigur nu fac nik azi...poate maine daca voi fi mai bine:(
pup:-*>:D<

curly.light 06 iul 2011 15:39:47

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Fete harnice,
Propun ca fiecare sa isi dea cu parerea in legatura cu modul de acordare a punctajelor in concurs.
In legatura cu acordarea de punctaje intermediare pentru meniuri... sunt de acord ca nu sunt o idee buna. Trebuie sa fim conforme 100%. E ok si ideea lui Coderamy, sa scadem 1-2 puncte pentru fiecare masa neconforma, dar... e complicat, cine vrea neaparat varianta asta trebuie sa reia toate punctajele de pana acum, eu nu ma mai bag odata sa-mi fac capul calendar:)) Dar mai discutam asta.
In legatura cu sportul..daca sa punctam zilele de sport in plus... fiecare ar trebui sa isi dea cu parerea.

Rog toate slabutele din concurs sa raspunda la intrebarea asta. Sa punctam doar cele 3 zile de sport trecute in regulament sau sa acordam cate un punct pentru fiecare zi in plus in care am facut sport? Raspundeti cu Da/Nu, majoritatea castiga.
Nu e mai corect asa?
>:D<

IuliaMP 06 iul 2011 16:06:35

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 713122)
Fete harnice,
Propun ca fiecare sa isi dea cu parerea in legatura cu modul de acordare a punctajelor in concurs.
In legatura cu acordarea de punctaje intermediare pentru meniuri... sunt de acord ca nu sunt o idee buna. Trebuie sa fim conforme 100%. E ok si ideea lui Coderamy, sa scadem 1-2 puncte pentru fiecare masa neconforma, dar... e complicat, cine vrea neaparat varianta asta trebuie sa reia toate punctajele de pana acum, eu nu ma mai bag odata sa-mi fac capul calendar:)) Dar mai discutam asta.
In legatura cu sportul..daca sa punctam zilele de sport in plus... fiecare ar trebui sa isi dea cu parerea.

Rog toate slabutele din concurs sa raspunda la intrebarea asta. Sa punctam doar cele 3 zile de sport trecute in regulament sau sa acordam cate un punct pentru fiecare zi in plus in care am facut sport? Raspundeti cu Da/Nu, majoritatea castiga.
Nu e mai corect asa?
>:D<

Astea sunt regulile pe care le/am gasit pe prima pagina
"Concursul incepe pe 1 iulie 2011 si tine pina pe 31 iulie 2011
Regulile sint :
- postarea meniului (nu cel complicat, ci scris cum o facem noi in gasca, pe scurt)
- sport/miscare de minim 3 ori pe saptamana cate 30 de minute
- lichide minim 1 l. pe zi (apa, lapte, ceai, compot)

Ca punctaje:
- 5 p. pt fiecare zi conforma
- 5 p. pt fiecare saptamana in care se fac cele 3 zile de sport (3 p. pt 2 zile, 1 p. pt. 1 zi)
- 1 p pt fiecare zi in care se bea cantitatea de lichide
- 5 p. pt cine scade in greutate sau cm (indiferent de nr lor)

Ca penalizari:
- se scad punctele pt nerespectarea regulilor concursului
- se scad 5 p. din total pt cine creste la cantar sau in cm (indiferent de valoare)
"

A participa la un concurs inseamna a adera la un set de reguli prestabilite si nicidecum a negocia regulii şi condiţii pe parcursul derularii acestuia, ca altfel o sa ajungem in final sa acordam punctaje pentru ochi frumosi si numar de mesaje.
Singura lucru care ar putea fi discutat ar fi o eventuala regula neclara, imposibil/foarte dificil de aplicat, dar nu e cazul nostru.
O negociere a regulilor ar fi putut sa aiba loc inainte de concurs sau ar putea fi valabila pentru un concurs viitor.

curly.light 06 iul 2011 16:12:09

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de IuliaMP (Post 713150)
Astea sunt regulile pe care le/am gasit pe prima pagina
"Concursul incepe pe 1 iulie 2011 si tine pina pe 31 iulie 2011
Regulile sint :
- postarea meniului (nu cel complicat, ci scris cum o facem noi in gasca, pe scurt)
- sport/miscare de minim 3 ori pe saptamana cate 30 de minute
- lichide minim 1 l. pe zi (apa, lapte, ceai, compot)

Ca punctaje:
- 5 p. pt fiecare zi conforma
- 5 p. pt fiecare saptamana in care se fac cele 3 zile de sport (3 p. pt 2 zile, 1 p. pt. 1 zi)
- 1 p pt fiecare zi in care se bea cantitatea de lichide
- 5 p. pt cine scade in greutate sau cm (indiferent de nr lor)

Ca penalizari:
- se scad punctele pt nerespectarea regulilor concursului
- se scad 5 p. din total pt cine creste la cantar sau in cm (indiferent de valoare)
"

A participa la un concurs inseamna a adera la un set de reguli prestabilite si nicidecum a negocia regulii şi condiţii pe parcursul derularii acestuia, ca altfel o sa ajungem in final sa acordam punctaje pentru ochi frumosi si numar de mesaje.
Singura lucru care ar putea fi discutat ar fi o eventuala regula neclara, imposibil/foarte dificil de aplicat, dar nu e cazul nostru.
O negociere a regulilor ar fi putut sa aiba loc inainte de concurs sau ar putea fi valabila pentru un concurs viitor.

Din partea mea e ok :-/:-/, am spus clar pe primele pagini ale topic-ului ca daca punem puncte in plus pentru zilele de sport s-ar putea sa nu fie corect pentru toata lumea.
Dar stiu ca in prima sau a doua zi de concurs a mai venit cineva cu intrebarea asta, si Cristina a zis ca acorda un punct pentru fiecare zi de sport in plus:) Si atunci nu a avut nimeni nimic de zis contra, acum abia am vazut ca s-a redeschis subiectul.
Vreau doar sa fie totul clar, ca vineri sa puteti vedea un prim set de punctaje, si sa nu apara atunci probleme :)

coderamy 06 iul 2011 17:02:15

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 713160)


Din partea mea e ok :-/:-/, am spus clar pe primele pagini ale topic-ului ca daca punem puncte in plus pentru zilele de sport s-ar putea sa nu fie corect pentru toata lumea.
Dar stiu ca in prima sau a doua zi de concurs a mai venit cineva cu intrebarea asta, si Cristina a zis ca acorda un punct pentru fiecare zi de sport in plus:) Si atunci nu a avut nimeni nimic de zis contra, acum abia am vazut ca s-a redeschis subiectul.
Vreau doar sa fie totul clar, ca vineri sa puteti vedea un prim set de punctaje, si sa nu apara atunci probleme :)


curly...e ok cum spuneti voi...din partea mea nu vor fi probleme...cu sportul am zis ca nu vor fi punctate zilele in plus doar daca va fi nevoie de departajare la final...dar ce-i drept nu mai sta nimeni atunci sa dea 30 de zile inapoi si nu poti obliga toate fetele sa mearga in fiecare zi la sala asa ca faceti cum vreti voi...nu-i pb din partea mea...cu atat mai mult cu cat eu una ma mobilizez greu sa fac sport>:)
cu mesele totusi mi se pare cam urat sa elimini o zi intreaga pt o gustare mica dar totusi trebuie sanctionata si nu mi se pare o negociere chestia asta acum...tb tinut cont si de faptul ca, concursul a fost facut in pripa cat de cat si ca nimeni nu era hotarat pe reguli cu atat mai mult cu cat nimeni nu e expert si nici una din noi nu stia la ce sa se astepte de la concurs pe parcurs...pe teren te poti lovi de multe fata de ce scrie la carte.....negociere mi s-ar parea dupa prima saptamana cand atunci ar tb sa fie clar toate puse la punct
dar faceti cum vreti...varianta cu votarea e un lucru bun...curly

eu oricum nu ma supar indiferent de ce hotarati...scopul meu e sa ma mobilizez nu sa castig

aaa...si acum vad ca ame a pus si varianta de sport mai putin de 3 zile pe saptamana adica punctata o zi sau doua depinde cate faci...deci e super ok

aussie_girl 06 iul 2011 17:16:07

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 712516)
dar totusi fetelor... asta e a cata? a 6 a zi? si cate dintre voi ati avut deja abateri? nu vreau sa jignesc, sau sa arat cu degetul, in fond mie mi-e indiferent, dar nu mai citesc meniurile deloc, cand vad scris ABATERE sau MATUROI :)):)):)):)) ca ma las pe tanjeala... si-mi bag picioarele in el de regim, daca vad ca voi nu va tineti... de ce m-as tine eu atatea luni de zile (sunt f delasatoare).. dar nu vreau nici regim la modul, 2 zile monti , o zi abatere......ca fac fix o branza. de asta sunt aici cu voi fetelor, ca am nevoie de voi sa ma mentin la suprafata... ca tentatii sunt la tot pasul si eu sunt tare "slaba" :-*:-*>:D<>:D<

acu, ma duc sa va fac tort de ciocolata MONTI!!! caci m am trezit la 6 ca sa l fac
apropos, la 10-10.30 ma duc la sala, miscati-va fetelor, celulitele mele arata deja mai bine!!!
o zi frumoasa va doresc, fiti puternice, fara abateri! FITI MONTI!

evule, eu sunt la Monti..si in ultimile zile chiar m-am tinut de treaba. concursul e ca sa ne mobilizeze un pic..nu neaparat de adunatul punctelor..

eu inteleg ca tu esti competitiva..(si e un lucru minunat..>:D< ) dar aici, intreaga idee de dedesubt este sa fii competitiva tu cu tine..la suprafata ziseram noi ca suntme in competitie una cu alta..dar nah, stii tu clar ca esti asa o fata inteligenta..stii ca de fapt competitia e cu tine si numai cu tine!!!

soo, la treaba cu noi!!


aussie_girl 06 iul 2011 17:18:53

Re: Concurs - Slabesc cu Montignac- iulie
 
Citat:

Anterior postat de IuliaMP (Post 713150)
Astea sunt regulile pe care le/am gasit pe prima pagina
"Concursul incepe pe 1 iulie 2011 si tine pina pe 31 iulie 2011
Regulile sint :
- postarea meniului (nu cel complicat, ci scris cum o facem noi in gasca, pe scurt)
- sport/miscare de minim 3 ori pe saptamana cate 30 de minute
- lichide minim 1 l. pe zi (apa, lapte, ceai, compot)

Ca punctaje:
- 5 p. pt fiecare zi conforma
- 5 p. pt fiecare saptamana in care se fac cele 3 zile de sport (3 p. pt 2 zile, 1 p. pt. 1 zi)
- 1 p pt fiecare zi in care se bea cantitatea de lichide
- 5 p. pt cine scade in greutate sau cm (indiferent de nr lor)

Ca penalizari:
- se scad punctele pt nerespectarea regulilor concursului
- se scad 5 p. din total pt cine creste la cantar sau in cm (indiferent de valoare)"

A participa la un concurs inseamna a adera la un set de reguli prestabilite si nicidecum a negocia regulii şi condiţii pe parcursul derularii acestuia, ca altfel o sa ajungem in final sa acordam punctaje pentru ochi frumosi si numar de mesaje.
Singura lucru care ar putea fi discutat ar fi o eventuala regula neclara, imposibil/foarte dificil de aplicat, dar nu e cazul nostru.
O negociere a regulilor ar fi putut sa aiba loc inainte de concurs sau ar putea fi valabila pentru un concurs viitor.

si fara multa vorbarie din partea mea..Iulia sa traiesti!! ai spus exact ce gandeam si eu!! nu cred ca e cazul sa facem atata tevatura despre cum si ce..regulile sunt pe prima pagina!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:38:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO