forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/acesta-este-anul-meu-jurnal-serendipity9-12499.html)

marinuta 21 feb 2014 10:40:50

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Poop o zi frumoasa sa ai..eu iaca gata gata curatenia...ma apuc de papica sa fac:x

serendipity9 21 feb 2014 10:41:02

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1331408)
Buna! Imi place maxim entuziasmul tau! :D Daca ai probleme cu ducliurile atunci cauta alternative sanatoase pe care sa le poti consuma, sunt o groaza. Cumpara-ti stevie in loc de zahar, cacao, esente si creeaza-ti propriul desert din alimente sanatoase.

Cel mai bine ar fi sa iti scrii meniul zilnic aici pentru inceput. Fetele te mai pot ajuta cu un sfat sau cu o parere.

Asa o sa fac pentru inceput. O sa vin aici si o sa trec seara meniurile ca sa pot primi ajutor din partea voastra.
Inca am creierul setat pe lucruri de genul: trebuie sa mananc putin(ca mai apoi sa bag de toate), trebuie sa slabesc 3 kg intr-o saptamana si restul lucrurilor de genul. Incerc sa imi setez mintea asa incat sa am grija de mine si sa manac pentru sanatatea mea desi sunt convinsa ca o sa mai am si scapari ;))

serendipity9 21 feb 2014 10:42:20

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1331439)
Poop o zi frumoasa sa ai..eu iaca gata gata curatenia...ma apuc de papica sa fac:x

:-* o zi frumoasa si tie si spor la curatenie. Eu sunt la scoala inca si deabea astept sa ajung acasa :(

anqutz 21 feb 2014 10:48:33

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331440)
Asa o sa fac pentru inceput. O sa vin aici si o sa trec seara meniurile ca sa pot primi ajutor din partea voastra.
Inca am creierul setat pe lucruri de genul: trebuie sa mananc putin(ca mai apoi sa bag de toate), trebuie sa slabesc 3 kg intr-o saptamana si restul lucrurilor de genul. Incerc sa imi setez mintea asa incat sa am grija de mine si sa manac pentru sanatatea mea desi sunt convinsa ca o sa mai am si scapari ;))

Stai linistita, toata lumea are scapari. :D E parte a vietii. Si trebuie sa te setezi pe ideea ca nu trebuie sa mananci putin ci sanatos. Mananca multe legume si nu iti va fi niciodata foame.

Cat despre dulciuri... pentru inceput iti poti face si un desert light pe care sa-l mananci zilnic, pana ajungi sa nu mai simti nevoia sa mananci dulciuri decat ocazional. De ex, iti setezi o gustare pe zi in care sa mananci ceva dulce si stii ca numai atunci ai voie sa mananci.

De asemenea, ceaiul de scrotisoara inhiba poftele. :P

marinuta 21 feb 2014 11:04:15

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
eu azi nu muncesc...ca sa stii sunt profesoara la un Colegiu din Chisinau:P si azi am zi metodica adica azi nu am ore si fac curatenie deja e pe sfirsite curratenie si ma gindesc ce papica sa fac...am pasta de tomate cu moroc ceapa si carnita de vita gindesc eu ceva...ma gindesc sa fac cu orez ca mazare nu am uscata:P...apoi la 16.00 fug la sala;;)

serendipity9 21 feb 2014 11:04:20

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1331447)


Stai linistita, toata lumea are scapari. :D E parte a vietii. Si trebuie sa te setezi pe ideea ca nu trebuie sa mananci putin ci sanatos. Mananca multe legume si nu iti va fi niciodata foame.

Cat despre dulciuri... pentru inceput iti poti face si un desert light pe care sa-l mananci zilnic, pana ajungi sa nu mai simti nevoia sa mananci dulciuri decat ocazional. De ex, iti setezi o gustare pe zi in care sa mananci ceva dulce si stii ca numai atunci ai voie sa mananci.

De asemenea, ceaiul de scrotisoara inhiba poftele. :P

Multumesc mult, nu stiam de ceai. Am gasit in magazine un desert de soya cu ciocolata neagra, nu mai stiu exact cum ii zice dar e ca o budinca. Se preteaza?

serendipity9 21 feb 2014 11:07:03

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1331449)
eu azi nu muncesc...ca sa stii sunt profesoara la un Colegiu din Chisinau:P si azi am zi metodica adica azi nu am ore si fac curatenie deja e pe sfirsite curratenie si ma gindesc ce papica sa fac...am pasta de tomate cu moroc ceapa si carnita de vita gindesc eu ceva...ma gindesc sa fac cu orez ca mazare nu am uscata:P...apoi la 16.00 fug la sala;;)

M-ar bate si pe mine gandul sa ma duc la sala insa cu meditatiile si invatatul nu prea mai am foarte mult timp. Dar vreau sa incerc sa fac seara o jum de ora pe bicicleta eliptica si poate combin si cu niste exercitii de pe youtube de la Jillian Michaels.

Simmonne 21 feb 2014 11:31:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Bine ai venit si mult succes! >:D<
Noi o sa te sprijim de cate ori o sa ai nevoie :) Legat de dulciuri, pentru inceput, incearca sa renunti la cele din comert si sa iti faci tu. De exemplu, poti manca un iaurt natural in care ai pus o lingurita de miere. E divin! Sau cateva caise/curmale/smochine deshidratate. Sucuri acidulate mai bei?

serendipity9 21 feb 2014 12:02:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1331460)
Bine ai venit si mult succes! >:D<
Noi o sa te sprijim de cate ori o sa ai nevoie :) Legat de dulciuri, pentru inceput, incearca sa renunti la cele din comert si sa iti faci tu. De exemplu, poti manca un iaurt natural in care ai pus o lingurita de miere. E divin! Sau cateva caise/curmale/smochine deshidratate. Sucuri acidulate mai bei?

Multumesc >:D<
O sa ma documentez in weekend si o sa caut niste retete pentru dulciuri. Iar legat de sucuri, mai beau uneori cate o doza de fanta.

anqutz 21 feb 2014 12:32:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331450)
Multumesc mult, nu stiam de ceai. Am gasit in magazine un desert de soya cu ciocolata neagra, nu mai stiu exact cum ii zice dar e ca o budinca. Se preteaza?

Are zahar adaugat? Are E-uri? Daca da, nu e bun de nimic. Iti poti face tu budinca de ciocolata acasa. Am pus chiar eu o reteta zilele trecute in jurnal. :P Sau poti sa iti faci o budinca de ciocolata din cacao, esenta de vanilie, iaurt grecesc si gelatina. Sau din avocado amestecat cu miere, pudra de cacao si ciocolata neagra topita. Sau poti manca chiar cioco neagra cu peste 70% cacao. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:37:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO