forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/acesta-este-anul-meu-jurnal-serendipity9-12499.html)

serendipity9 21 feb 2014 16:04:41

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1331503)
Am si niste retete de gem fara zahar daca vrei :>

Ar fi cu adevarat bine venite..

serendipity9 21 feb 2014 21:15:57

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Imi este sincer rusine sa spun asta, mai ales ca am primit multe sfaturi de la voi, dar seara asta a fost un total esec. Imi este foarte greu sa manac calumea seara cand ai mei sunt acasa pentru ca mami cumpara mereu lucruri rele si eu nu sunt o persoana care se abtine usor de la lucruri...

Se pare ca nu imi mai gasesc acel ceva care sa trezeasca in mine dorinta de a merge cu adevarat pana la capat...Cred in in weekend o sa ma ocup putin si o sa imi creez niste meniuri saptamanale pentru ca se pare ca nu sunt buna de nimic daca nu planific mesele.

De maine ma apuc totusi de 30 day's shred by Jillian Michaels si sper sa ma tin si de mancat sanatoa ca tot fac aprovizionare maine.

butterfly30 21 feb 2014 22:36:14

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
in primul rand nu ar trebui niciodata sa-ti fie rusine de noi. adica tu crezi ca noi suntem aici pentru ca mereu am mancat si mancam cum trebuie, ca nu am avut nevoie de ajutor, ca nu am avut toate n+1 starturi ratate, n+2 esecuri, n+3 zile cand am fost dezamagite de noi iinsine? pai cum asa? pai tu crezi ca nu avem toate in casa tot felul de porcarii? toate avem familii care refuza sa inteleaga, toate avem tentatii, dar asa e viata, tentatii sunt mereu, peste tot, si sincer nu inteleg de ce varianta corecta e intotdeauna cea mai plictisitoare.:P

butterfly30 21 feb 2014 22:41:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
nu pot sa aud de la un copil "nu sunt buna de nimic". draga mea, asta e drumul spre esec! niciodata, dar niciodata nu ai voie sa gandesti asa despre tine! tu poti sa faci orice vrei, o sa reusesti orice, doar ca nu ai reusit azi. care-i marea problema, mai e si maine o zi! maine o sa reusesti sa mananci cu 10 g de dulciuri mai putin decat azi, poimaine cu 100g, iar in trei luni nici nu o sa mai vrei sa le vezi in fata. rabdare si incredere in tine, si o sa reusesti!:)

serendipity9 21 feb 2014 22:47:55

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Multumesc pentru incurajare...Am avut o zi destul de grea azi , poate a fost si asta. Am reusit sa stau 2 luni fara pic de dulce dar parca numai la ele ma gandesc acum :)

butterfly30 21 feb 2014 22:52:47

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
poti manca cicolata cu minim 70% cacao, 85% e chiar mai bine, dar e cam scumpa.;) poti manca 2 mere coapte cu scortisoara. cand sunt caldute le poti pune deasupra putina miere si nuca macinata, daca simple nu te multumesc. poti manca si miere simpla o lingurita-doua, e asa dulce ca nu cred ca poti mai mult.;) ma mai gandesc la deserturi ok, sunt f multe daca vrei neaparat dulce.

butterfly30 21 feb 2014 23:07:08

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
sa stii ca eu in clasa a 12-a, la 19 ani, m-am ingrasat de la 60 si putin la 72-73. a fost o perioada infernala, luni nebune de stress, agitatie, invatat, pregatiri, diete-fulger care mi-au distrus metabolismul si increderea in mine. am luat insa bacul cu nota mare, am intrat la o facultate f buna, iar dupa aceea am slabit fara probleme. am inceput facultatea la 58 de kg, am ajuns la 53 si m-am cam mentitut pana la sarcina. ce incerc sa-ti spun? o dieta e ultimul lucru de care ai nevoie acum!!!!! trebuie sa mananci sanatos, pentru ca organismul tau sa dea tot ce poate, sa faci sport de placere si ca relaxare, sa uiti de cantar, dar sa uiti si de dulciuri, care nu fac nici un bine organismului tau! si spor la invatat! bacul/admiterea sunt lucruri pe care nu le poti amana, slabitul este!!!! :)

serendipity9 22 feb 2014 09:44:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331650)
sa stii ca eu in clasa a 12-a, la 19 ani, m-am ingrasat de la 60 si putin la 72-73. a fost o perioada infernala, luni nebune de stress, agitatie, invatat, pregatiri, diete-fulger care mi-au distrus metabolismul si increderea in mine. am luat insa bacul cu nota mare, am intrat la o facultate f buna, iar dupa aceea am slabit fara probleme. am inceput facultatea la 58 de kg, am ajuns la 53 si m-am cam mentitut pana la sarcina. ce incerc sa-ti spun? o dieta e ultimul lucru de care ai nevoie acum!!!!! trebuie sa mananci sanatos, pentru ca organismul tau sa dea tot ce poate, sa faci sport de placere si ca relaxare, sa uiti de cantar, dar sa uiti si de dulciuri, care nu fac nici un bine organismului tau! si spor la invatat! bacul/admiterea sunt lucruri pe care nu le poti amana, slabitul este!!!! :)

Asa e, ai multa dreptate...

anqutz 22 feb 2014 10:13:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Neata! Vad ca ti-a zis Fluturas tot ce e de zis. :) Nu trebuie sa te simti mai putin valoroasa atunci cand ai un esec. Toata lumea greseste, pana si tipele super fit de pe net nu arata asa zi de zi ci numai inainte de competitii/sesiuni foto. In al 2-lea rand, nu trebuie sa lasi felul in care mananci sa se transforme in obsesie. La inceput iti va fi ft greu sa faci schimbari, de aceea vei incepe cu pasi mici. Pe parcurs vei observa ca ca nu vei mai pofti asa de mult la mancare nesanatoasa, pana cand vei ajunge sa te gandesti ocazional sa mananci junk-food. Asa ca orice sut in fund reprezinta un pas inainte. :D Gresesti, treci peste si iti vezi mai departe de viata ta.

Simmonne 22 feb 2014 10:45:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Nu trebuie sa te invinovatesti pt. micile scapari, uite eu, de ex. am avut zile cand eram la disociat la zilele de vegetale si am mancat in fiecare zi paine cu gem. Strict interzis! Dar, pana la urma, suntem oameni si avem scapari. Eu nu iti spun sa excluzi dulciurile total, nu ai de ce! Singura chestie este sa te limitezi si sa nu consumi in exces. Daca mananci duminica o felie mica de tort, sau un orez cu lapte sau mai stiu eu ce alt dulce nu e un capat de lume! Ba chiar e indicat de toti nutritionistii pt. ca ajuta mult la psihic! Privarea totala de un aliment te poate face sa renunti si sa dai iama in mancare! Asadar, mai ales la varsta ta chiar iti recomand sa mananci ceva dulce, macar o data pe saptamana, cand vrei tu. Bine, acum sa nu intelegi ca te pun sa mananci un tort intreg, un cozonac, etc. Cheia sta in "orice, dar cu masura". Pupici!


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:17:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO