forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Claire35-Un nou mod de viata!!! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/claire35-nou-mod-viata-2845.html)

dara 08 apr 2010 10:54:39

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Pardon, am trecut ..cu greu, dar am trecut de 1000 :)) ce sa zicem de Cris care se impotmolise pe la 600 si ceva....eee? am luat-o cu vreo 400 :))

Stai sa vezi ca la 12 se fac 4 ore si tre' sa mananc si mi-e o greatza de mor dupa micu' dejun cu Philadelphia...sa vedem cum imi indes mie pe gat :))

dara 08 apr 2010 11:24:45

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Raportez...papat urda la 12, ajuns la aprox 33% din calorii MB pana in pranz, cum zice Sand :)

claire35 08 apr 2010 16:16:17

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Fata..daca ti-e asa de nashpa poate nu e o idee buna regimul asta pt tine..cu toate ca 2 sapt nu-i moarte de om..numai pt. treaba cu IR si merita..insa cred ca iti iese si pe nas..

dara 08 apr 2010 21:26:25

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
A, nu, doar greata nu ma opreste, tre' sa-mi fie mult mai rau si sa-mi afecteze lucrul, ca doar rau asa nu e mare problema in sine. Sunt obisnuita ca daca mananc mic dejun cum ar trebui sa-mi fie greata etc... inca de prin liceu cred. Daca insist si nu renunt la mancat mic dejun ca lumea, dupa o luna e mai bine, dar nu genial.

Restul de pitici erau de ordin practic, ce-mi iau eu de mancare pe motor, unde abia am loc de solano in bagaje...e o mare inginerie sa inghesui cort, saltea, saci de dormit, tzoale de schimb, chestii de ploaie in bagajele pe care le poti monta pe un motor. A si sa reziste si la canicule sau sa reziste mancarea aia 2-3 zile fara sa se strice. La intruniri e ok, ca de obicei gasesti gratar (si paine, ma rog)...ceva probleme la bulgari unde fac tot felul de chiofteta - un fel de chiftele gen mici uriase, au o problema cu excesul de carne tocata si excesul de condimente bizare...si ai de ales intre chestiile astea si paine alba, in conditiile in care nu prea ai loc de luat mancare cu tine sau daca ai loc, tre' sa si reziste fara frigider. Zic merci cand dau de un grataragiu de-ala care face si el un gratar 'normal'. Si totul se desfasoara in zone de paduri plus lacuri, nu ai magazine pe-acolo...uneori noroc cu cate un restaurant al vreunui hotel din zona, acolo poti manca un gratar simplu de pui cu salata de varza. Sau mai merge cu sandvichuri de la benzinariile de pe drum, unele au ceva gen fast-food si cer gratarul din ele sau omleta...altele au de-alea preambalate cu gratar de pui sau vreo sunca ceva, sterg din maioneza aia daca nu gasesc fara...e o intreaga schema. Asa mai luam vreun baton de cereale fara zahar, mai migdale ceva...dar acu' astea-s cu limita. Altfel seara iar buba, ca bea si sotu' o bere si nu mai are cine sa ma duca la vreun magazin, ziua mai merge. Atunci incep sa simt lipsa masinutei mele, ca m-as putea duce si singura.

Tot incerc sa ma prind care e diferenta intre SB faza 1 şi keto...

Acu' sambata era programata o intalnire la Ploiesti si nu prea stiam cat sunt plecata...cum pot sa scot eu cine stie ce recipient cu mancare bizara acolo la sedinta sefilor de asociatii din toata tara...ca na, macar acu' nu e canicula, nu se strica...sa vedem daca ma duc eu sau reusesc sa gasesc inlocuitor. Si mai mereu am ciudatenii de-astea in program. Nu mi-e jena de ce fac...e vorba cum se nimeresc si pauzele, ca daca-i pauza, ok, scot orice de mancare, oricat de bizar. Altfel na, vorbesc aia cu noi si eu brusc scot recipientu' si ma apuc sa mananc.
Acu' na, aia au burti cat toate zilele de la mici si bere...dar sunt obisnuiti ca toata lumea sa manance ca ei...de obicei le zic ca tratament de la medic, regim special, chestii..ca oricum nu as putea sa basculez ca ei mici cu paine alba si cu bere. Nu ma apuc sa le fac o expunere despre alimentatia sanatoasa :)

He he, se vede ca-mi evit anxietatea de la predare de scriu atata :P

claire35 09 apr 2010 07:51:04

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Fetele, sper ca v-ati terminat lucrarile!...Va tin pumnii..>:D<
Dara..diferenta intre South Beach si Keto( care mie imi seamana mai mult cu Atkins, numai ca ca presupune se muuult sport)...este data de grasimi..de-alea "rele" care sunt permise la Atkins, keto...eu nu stiu ce rezultate ai la dietele astea..dar pt vezica mea biliara..atat mi-ar trebui..carnati..kaizer..pui cu pielita..si ajung direct la spital. :(..

ianna 09 apr 2010 13:38:58

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Dara nu stiu daca ai gasit art http://forum.slabute.ro/dieta-low-carb/carbohidratii-low-carbs-diets-3099.html dar cate m-am documentat inainte de a incepe Sb:

Ketogenic diet - o dieta bogata in lipide, cu proteine moderate si fara carbohidrati. Folosita medical pentru tratarea epilepsiei. Atkins - este o dieta ketonica pentru pierderea in greutate cu limita impusa la carbohidrati. South Beach Diet - are o faza de introducere, care este foarte scazuta in carbohidrati, dar dincolo de aceasta, dieta nu este cu adevarat scazuta in carbohidrati. Efort se face de a consuma produse cu index glicemic jos si carbohidraţi nerafinati.

dara 10 apr 2010 07:49:36

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Merci mult de tot Ianna, nu gasisem topicul indicat...e maricel forumul pentru timpul meu de acum, scuze :(

Claire, am terminat amandoua..eu dimineata, Cris aseara...dar a ratat rolele si alergarea...azi vine si ea. Oricum e deja renegata pt. calorii putine :P

Eu reintru...au mai venit unele :P

Donam urda cumparata in exces de iubi :P

claire35 10 apr 2010 11:35:46

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Aaa..nu-mi place ce aud de Crisella ..pai tb un regim mai echilibrat..nu azi peste 2000 cal si maine 600..ca-si zapaceste corpul..pana la urma scopul e sa nu ramanem intr-un stil de alimentatie dezechilibrat..indiferent care ar fi regimul ales...
In rest..eu m-am apucat cu ai mei de gradinarit + curatat curtea de peste iarna ..mai am de plantat niste arbusti..de completat niste gazon..si apoi va invit la mine sa vedeti ce frumos a iesit...
Cum merge cu regimul?..Dara, e ok cu digestia..suporti bine noile alimente?...Va pup si va tin pumnii...

dara 10 apr 2010 19:50:40

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Wow, ce tare ca te-ai apucat de treaba in curte, e foarte bine, miscare la aer, consumi si calorii si ai si satisfactii. Bravo tie! Chiar voiam sa-ti facem o vizita, da' s-au aglomerat iar chestii.

Cu alimentele e un pic mai bine, mai am senzatia uneori ca-mi sta ceva in gat sau de 'indesat' sus in stomac, alteori de greata, dar parca mai putin ca la inceput si chiar ca scad teribil poftele (care or mai fi fost), mai apare doar foame, dar nu prea des. Respect in mare mare masura ore de masa, n-am sarit niciuna si noaptea n-am mai baut de ceva timp nici lapte. Doar apa.

claire35 10 apr 2010 20:19:23

re: Claire35-Un nou mod de viata!!!
 
Bravo fetica..parca imi dai si mie sperante cu regimul asta..ca vreau sa-l tin..dar inainte ma duc la gastro sa aud pareri..daca scad si poftele..ajuta si la IR...se topesc kg mai usor..tb sa incerc si eu..va pup si spor la treaba..
Va astept la sf. sapt viitoare la mine..poate nu mai sunteti asa aglomerate cu treburile ...e si curtea pusa la punct..plus ca va fi vreme frumoasa...bem o cafeluta in curte!


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:42:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO