forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ema's Diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/emas-diary-11785.html)

Sasy 15 sep 2012 11:49:53

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1131289)
Mi-a placut mult citatul de Isaac Asimov, Sasy:)

Cum este iaurtul covalact de tara 0.1%, Ema? e la feld e bun ca Zuzu verde? ma tenta sa mai schimb...:P


Mie imi plac cartile lui Isaac Asimov. Le recomand cu caldura.>:D<

losefat 15 sep 2012 14:37:59

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1131289)
Mi-a placut mult citatul de Isaac Asimov, Sasy:)

Cum este iaurtul covalact de tara 0.1%, Ema? e la feld e bun ca Zuzu verde? ma tenta sa mai schimb...:P

Irina este bun si cremos parca un pic mai acru decat Zuzu...dar e fff bun..il recomand asa sa le alternezi!

losefat 15 sep 2012 14:51:06

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1131435)

Neata Ema!:-*
Eu am fost crescuta intr-un mediu cat de cat agresiv........tata,fiind militar si mai si tragand la masea din cand in cand,era agresiv cu mama! Cu noi,fetele,nu era,dar aveam tot timpul frica de scandal! De aceea eu ma consider o persoana agresiva si imi sare repede mustarul! Mai am si agresivitatea materna.......nu de putine ori am amenintat vecini ca le scot borhotul din mate daca se mai iau de copiii mei!!!!x-(x-( Chiar si pe sotz l-am amenintat,cand a batut copiii odata......m-am dus cu satarul la el si i-am zis ca ii tai mainile daca ii mai atinge!!!!!!
Asta sunt......cui nu-i place,sa nu mai vb cu mine!!!!!;)

Buna draga Rozi,
oarecum intr-un mediu agresiv am fost si eu crescuta...tatal meu a murit cand eu aveam 5 ani...mama a ramas singura fara nici un sprijin, bunici din partea tatalui nu intru in detalii ca ar iesi linistit un roman..foarte dificili, economi si egoisti...bunici mamei oameni simpli de la tara muncitori dar aflati la peste 900 de km...asa ca mama singurica cu mine a trecut prin lucruri greu de imaginat...boala tatalui meu a fost un cosmar si ma opresc aici...asa ca mama avea nervii zdruncinati si intinsi la limita..irascibila, colerica cu tendinte spre agresiune...asa ca da am mancat bataie cat cuprinde...era foarte exigenta cu mine, sa invat bine spre excelent sa fiu k in orice situatie...lucru care acum il apreciez in copilarie o vedeam ca pe o tirana...
Ce sa mai vorbim...clar agresivitate am si eu deep in side...incerc sa o tin ascunsa insa mai razbuneste...verbal insa...uneori ma mai crizez...:">...ma enervez rapid, sunt destul de irascibila...De fff tanara mi-am jurat sa nu imi bat niciodata copii si stiu ca asa va fi! :)
Va pup, ma bucur ca intrati in joc...ma onoreaza ca va pot cunoaste in felul acesta! :-*>:D<

losefat 15 sep 2012 15:01:23

Re: Ema's Diary
 
Tema zilei de azi este: TOLERANTA

DEXI defineşte cuvîntul aşa: „Faptul de a tolera, îngăduinţă, indulgenţă.” A tolera: „a îngădui, a permite, a trece cu vederea.” Renumitul dicţionar explicativ britanic Scribner-Bantam defineşte conceptul de toleranţă prin faptul de a fi tolerant, iar a fi tolerant înseamnă: „persoană doritoare sau predispusă să suporte, să permită viziunile sau practicile altora pe care ea nu le aprobă.” Le Petit Robert zice astfel despre ce înseamnă a tolera: „a lăsa un lucru să se producă pe care avem dreptul sau posibilitatea să-l împiedicăm să se producă; a trata cu indulgenţă / îngăduinţă un lucru pe care nu îl aprobăm şi pe care am putea să-l blamăm (să-l osîndim); a suferi cu răbdare ceva scîrbos, nedrept.”

A fi tolerant nu se refera doar la acceptarea pasiva ca cineva este diferit – o astfel de situatie este mai aproape de indiferenta decat de toleranta. Nu trebuie doar sa realizam faptul ca exista diferente intre noi si ceilalti; ar trebui sa incercam sa intelegem motivele si modul de gandire care le-a generat.

Suntem sa nu toleranti?
Ce nu putem tolera?
Este important sa fim toleranti...de ce?


Astept sa dezbatem tema de azi....:-*>:D<

coco23 15 sep 2012 15:06:08

Re: Ema's Diary
 
Sunt toleranta, dar nu suport sa fiu calcata in picioare, umilita, jignita, furata etc.

Toleranta ne face mai intelepti, rabdatori si ingaduitori.:) de aceea este bine sa fim toleranti insa nu pana intr-acolo incat sa ne expunem pe noi insine si sa devenim vulnerabili. Adica sa fim luati de prosti, in limbaj popular.

feelix 15 sep 2012 15:06:19

Re: Ema's Diary
 
Servus Ema!
O zi frumoasa! Ce mai faci? Nu ai mai trecut pe la noi prin casutza. Cum merge dieta?

rozica1965 15 sep 2012 18:10:51

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1131609)
Tema zilei de azi este: TOLERANTA

DEXI defineşte cuvîntul aşa: „Faptul de a tolera, îngăduinţă, indulgenţă.” A tolera: „a îngădui, a permite, a trece cu vederea.” Renumitul dicţionar explicativ britanic Scribner-Bantam defineşte conceptul de toleranţă prin faptul de a fi tolerant, iar a fi tolerant înseamnă: „persoană doritoare sau predispusă să suporte, să permită viziunile sau practicile altora pe care ea nu le aprobă.” Le Petit Robert zice astfel despre ce înseamnă a tolera: „a lăsa un lucru să se producă pe care avem dreptul sau posibilitatea să-l împiedicăm să se producă; a trata cu indulgenţă / îngăduinţă un lucru pe care nu îl aprobăm şi pe care am putea să-l blamăm (să-l osîndim); a suferi cu răbdare ceva scîrbos, nedrept.”

A fi tolerant nu se refera doar la acceptarea pasiva ca cineva este diferit – o astfel de situatie este mai aproape de indiferenta decat de toleranta. Nu trebuie doar sa realizam faptul ca exista diferente intre noi si ceilalti; ar trebui sa incercam sa intelegem motivele si modul de gandire care le-a generat.

Suntem sa nu toleranti?
Ce nu putem tolera?
Este important sa fim toleranti...de ce?


Astept sa dezbatem tema de azi....:-*>:D<

Suntem toleranti de nevoie de multe ori....acasa,la servici.....intre prieteni.......dar vorba lui Coco.....nu sa fim calcati in picioare!

losefat 15 sep 2012 19:29:11

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de feelix (Post 1131617)
Servus Ema!
O zi frumoasa! Ce mai faci? Nu ai mai trecut pe la noi prin casutza. Cum merge dieta?

Buna Feli,
sunt k, ocupata...nu prea am avut timp sa postez...ii sunt fidela jurnalui meu si in rest destul de slaba activitatea mea pe site...Poate sapt. viitoare voi fi mai libera sa pot sa va vizitez mai mult!
Dieta merge foarte bine, multumesc frumos!
Te astept sa intri in jocul nostru...
Pup,
noapte buna!
>:D<

losefat 15 sep 2012 19:35:59

Re: Ema's Diary
 
Fetelor referitor la toleranta...vad ca am perioade in care pot tolera unele lucruri si unele in care nu...depinde de gradul de stres\oboseala, etc...
Este foarte important sa fim toleranti, bineinteles totul cu o limita...nu pot categoric tolera comportamentul agresiv, badaran, obscen...manifestarile ''de iubire'' in public...tolerez cuplurile ***...nu tolerez sa ii vad facandu-si publica in mod exagerat iubirea...tolerez orice fel de orientare politica, sexuala, relogioasa...nu tolerez indoctrinarea religioasa...mersul din usa in usa cu promovarea ''cuvantul d-nului Isus..''...mai sunt multe de spus...

losefat 15 sep 2012 19:48:53

Re: Ema's Diary
 
Vin cu raportul zilnic!

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 20:40
Fulgi de ovaz, Sanovita, 30g - 106 calorii
Lapte semidegresat 1,5% grasime UHT, Milli, 350ml - 154 calorii

Gustare 1, ora 20:41
Struguri, tamaiosi, proaspeti, 270g - 154 calorii

Prânz, ora 20:40
Ficat de pui, fript, 120g - 207 calorii
Quinoa gatit, Bio Solaris, 180g - 216 calorii
Muraturi asortate, 200g - 36 calorii

Gustare 2, ora 20:41
Nectarine, 170g - 75 calorii

Cina, ora 20:41
Rosii, 120g - 22 calorii
Ton in ulei vegetal, Calvo, 75g - 153 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1123 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta eliptica, intens (nivel 1-5), 37min - 322 calorii
Curatenie, moderat, 60min - 164 calorii
Shopping, 120min - 463 calorii
Metabolism bazal - 1330 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2279 calorii



Pupici!:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:59:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO