forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Goodbye body fat! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/goodbye-body-fat-12375.html)

Malina Dodu 23 iul 2013 15:44:15

Goodbye body fat!
 
Ok... Stiu ca am fost un pic prea directa la prima mea postare fara sa ma prezint, sa imi spun problemele si de aceea am sa imi iau revansa chiar acum. :D
Ma numesc Malina, am 16 ani si sunt eleva ce trece in toamna aceasta in clasa a 11a. Obsesia mea cu slabitul a inceput inca de la o varsta, spun eu, frageda respectiv 11 ani, cand am observat pentru prima data ca am probleme cu greutatea, unde altundeva decat la mare inconjurata de trupuri firave si bine sculptate. Oh.. le urasc! :D Am inceput sa ma infometez chiar drastic, sa fac sport exagerat si sa ajung sa cad din picioare. Ultima greseala am facut-o chiar acum un an, respectiv vara trecuta, cand am ajuns sa mananc pe zi un ou fiert si doua legume. Imaginati-va cum aratam dupa o saptamana: o leguma deshidratata, o sculptura de ceara... intr-un singur cuvant groaznic. Cele mai multe kilograme le-am atins in iarna anului 2011, de Craciun bineinteles, atunci cand mama a facut foarte, dar foarte multe dulciuri (nu le enumar ca..). Ce facea Malina? Dupa o masa copioasa cu salata boeuf, carnati, sarmale cu smantana etc. imi luam platoul il umpleam de prajituri, ma puneam in pat si dai batai cu mancatul. Da, super! Am atins 62 de kg. Multumesc mie! :)) Am slabit vara trecuta 3 kg de am ajuns la 59 de kg. Ei bine vara asta am spus STOP o data pentru totdeauna. M-am saturat sa stau ore in sir la cumparaturi pentru am gasi perechea de blugi perfecta. Avand corpul in forma de para si anume cu talia, umerii si bustul destul de mici in centimetrii (zona ingusta), iar de la talie in jos respectiv soldurile, coapsele si fesele foarte proeminente, trebuia sa imi caut pantaloni cu talie inalta, drepti, cu buzunare, ca sa nu cumva sa imi scoata fundul mare si colaceii in evidenta; bluze largi, mulate in talie(macar cu aia sa ma mandresc) si largi in partea de jos a corpului. Si am ales! Sport 5 zile/ saptamana, 2 ore/zi bicicleta eliptica 60 min si exercitii aerobice imbinate cu cele anaerobice pentru arderea mai rapida a grasimilor. Acum tin dieta Oshawa nr. 7. Am inceput-o iar deoarece nu am respectat-o cum trebuie. Am slabit acum 2 saptamani cand am tinut-o pt prima data,3 kg in 10 zile de am ajung la kg actuale si anume 56. Am de gand sa o mai tin 20 de zile, la 10 zile pauza de 4 zile in care pastrez aceeasi alimentatie adaugand doar fructe si legume. Dupa care, voi alege o dieta sanatoasa, mancare dietetica, low-carb, gen Dukan faza II sau South Beach faza II ca sa pot slabi celelalte kg. Acum vreau sa ajung macar la 54, macar zic! Ca apoi sa pot adopta acea dieta care mi-am propus-o, urmand un stil de viata sanatos. Vreau sa ajung la 48 kg. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi aceasta postare. Am mare nevoie de sustinerea voastra. In curand voi posta si poze cu mine si cu evolutia corpului meu inca de la inceputul verii. Va pupacesc si va urez cu drag: mult succes! :* >:D<

Alexik 24 iul 2013 10:10:50

Re: Goodbye body fat!
 
Hei buna.
Si eu tin oshawa.Eu am tinut-o pt a ma invata sa ma controlez ..ca o apucasem in mancat aiurea si foarte des.

La ce zi esti? eu mai am 2 zile si nici ca vreau sa le las:)

Ai citit iesirea din oshawa? intai avem voie fructe , a 2 zi iaurt si abia din a 4-5 carne.
De aia iti sugerrez sa nu tii imediat south beach sau dukan...
Ti-as sugera mai bine south beach(Desi eu cu ea am dat in mancat compulsiv) insa dukan cu oswaha nu prea se "pupa.." pt ca oshawa nu recomanda carnea asa mult

Wow , ai fix conformatia mea :umeri mici , talie mica si subtire , solduri mai mari din cauza grasimii :))

040489 24 iul 2013 10:47:17

Re: Goodbye body fat!
 
Buna Malina!
Bine ai venit. Trebuie sa citesc si eu depre dieta asta. Eu deocamdata am redus portiile de mancare si am bagat in "dieta" mai multe fructe si legume. Dupa perioada de "sevraj", ma gandesc sa ma apuc si eu de ea. Sa ne mai ti la curent cu rezultatele. Muuulta bafta!

Malina Dodu 24 iul 2013 11:17:16

Re: Goodbye body fat!
 
Heiii >:D< Ma bucur ca mai sunt fete care tin aceasta dieta. Sunt in ziua 3 si de azi intr-o saptamana inchei prima serie. Da, si eu mi-am reglat apetitul si am invatat sa ma controlez. Sunt o gurmanda si o pofticioasa, recunosc! Daca nu intru in razboi cu boftele risc sa pierd lupta si dieta. :D Tot la South Beach ma gandeam si eu, Dukan- neah.. :)) prea multa carne nu imi prieste :)). Asta e cu conformatia para Noi slabim cel mai greu din toate. Nu este corect! DAR partea buna e ca avem un corp foarte feminin si atragator. Daca slabim intoarcem capete:> pentru ca ori cat de mult am da jos, noi tot cu forme ramanem ;). Hei, 040489. Sigur ca va tin la curent! De fiecare daca cand vad rezultate, pac.. vin cu un nou articol in jurnal! Va pup fetelor si mult succes! >:D<

Alexik 24 iul 2013 12:24:02

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1282509)
Heiii >:D< Ma bucur ca mai sunt fete care tin aceasta dieta. Sunt in ziua 3 si de azi intr-o saptamana inchei prima serie. Da, si eu mi-am reglat apetitul si am invatat sa ma controlez. Sunt o gurmanda si o pofticioasa, recunosc! Daca nu intru in razboi cu boftele risc sa pierd lupta si dieta. :D Tot la South Beach ma gandeam si eu, Dukan- neah.. :)) prea multa carne nu imi prieste :)). Asta e cu conformatia para Noi slabim cel mai greu din toate. Nu este corect! DAR partea buna e ca avem un corp foarte feminin si atragator. Daca slabim intoarcem capete:> pentru ca ori cat de mult am da jos, noi tot cu forme ramanem ;). Hei, 040489. Sigur ca va tin la curent! De fiecare daca cand vad rezultate, pac.. vin cu un nou articol in jurnal! Va pup fetelor si mult succes! >:D<

Stiu , noi slabim cel mai greu , cel mai greu se vede cand slabesti insa atunci cand slabim avem corpul fix pe care l-am dorit! :)Succes in urmatoarea saptamana , mie mi-a placut.Nu credeam ca o sa reusesc sa ma controlez cu bunatati in casa si mai ales cand mancau prietenii.

Mie nu-mi pare rau de fund.L-am si facut bombat si acum daca mai dau 4 kg jos (ultimele) se va vedea si mai bine decat acum :D

Malina Dodu 24 iul 2013 14:45:31

Re: Goodbye body fat!
 
Stai foarte bine inseamna! Ma bucur pentru tine. Eu mai am 6 kg de dat jos si apoi ma gandesc daca vreau sa ajung la 48 sau raman la 50 Kg. In legatura cu fundul si al meu e mai bombat acum iar coapsele nu mai sunt atat de proeminente cum erau in urma cu 2 saptamani, dar mai e nevoie. Multa bafta in continuare!

040489 25 iul 2013 12:56:16

Re: Goodbye body fat!
 
Malina, am citit despre dieta ta. Mi se pare interesanta, dar nu am inteles exact care este proportia de cereale intr-o zi si cantitatea,cat poti sa mananci din fiecare. Nu imi dai de rog un exemplu, ce mananci intr-o zi? Ms mult anticipat :)!

Beldiman 25 iul 2013 19:12:39

Re: Goodbye body fat!
 
Heei,am trecut si eu pe la tine. :* Uh,avem aceeasi conformatie a corpului care are si avantaje dar si dezavantaje. :-s Mi-a dat de gandit dieta pe care o tii. Imi poti spune cam ce mananci asa in mare si daca ai slabit cu ea? Succes in continuare! :x

Malina Dodu 25 iul 2013 19:32:23

Re: Goodbye body fat!
 
@040489 In dieta Oshawa nu exista restrictie de cantitate, ba din potriva, chiar iti indica sa mananci pana te saturi, deci nu conteaza ce anume mananci si cat mananci ci sa respecti cu strictete regulile acestei diete. Asa cum am mai spus se consuma 4 tipuri de cereale: grau, orez brun, mei si hrisca. Eu am tinut o varianta mult mai tricta adica consumul de doar grau si orez brun ( asta pt ca meiul are gust de mamaliga si nici nu tine de foame, iar hrisca e motorina comestibila, are un gust si un miros asemanator cu motorina :D) Nu stiu sa iti dau un ex de mediu deoarece eu mancam diferit in fiecare zi. Poti manac ce crezi ca ti-ar placea: grau fier, orez brun fiert, budinca de orez etc ( gasesti poze pe profilul meu).
Se consuma:
orez grau mei hrisca
sare;
apa;
nu exista restrictii de cantitate;
atat :D
Atentie: atat inseamna pe bune atat. Nu este permisa nici cafeaua, nici alte ceaiuri decat cele indicate, nici fumatul, nici guma de mestecat, nici medicamentele. Nimic altceva, s-a inteles, da? :D

040489 25 iul 2013 19:58:55

Re: Goodbye body fat!
 
Ioi, da am priceput :)))). voi face un test, sa vad daca imi place gustul.Fara cafea nu pot functiona,bineinteles fara zahar. Orezul nu cred ca va fi o problema. la restul...nu le stiu gustul :D. Mi se pare prea grea, eu is obisnuita sa mananc dimineata la 7....adica 3 mese pe zi mananc grau/mei/hrisca si atat?! Hmmmm...chiar ca esti curajoasa, Malina.

buburuzze 26 iul 2013 07:35:28

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1283019)
Ioi, da am priceput :)))). voi face un test, sa vad daca imi place gustul.Fara cafea nu pot functiona,bineinteles fara zahar. Orezul nu cred ca va fi o problema. la restul...nu le stiu gustul :D. Mi se pare prea grea, eu is obisnuita sa mananc dimineata la 7....adica 3 mese pe zi mananc grau/mei/hrisca si atat?! Hmmmm...chiar ca esti curajoasa, Malina.

Buna poti inlocui zaharul din cafea cu fructoza sau sirop de agave.Fructoza seamana foarte bine cu zaharul in sensul ca indulceste fara sa-i dea vreun gust ciudat,iar siropul de agave este precum mierea doar ca nu are gustul pe care il lasa mierea in cafea.Poti citi pe nenea guuuugal:)) despre beneficiile sau avantajele celor din urma.

@Malina cat despre tine ai grija si alege un stil de viata sanatos...nu iti chinui organismul cu diete restrictive.Trebuie sa gandesti proactiv.Iti vorbesc din experienta.Am ajuns la 30 de ani cu probleme de sanatate si ma chinuiesc ingrozitor sa slabesc si nu reusesc din cauza problemelor pe care mi le-am provocat cand aveam aproximativ aceeasi varsta ca tine.
Da"dieta"aceea la o parte ca nu este pt slabit..este o dieta(regim)pt persoanele care sufera de anumite tipuri de afectiuni cronice sau de persoanele care de abea mananca din motive spirituale(gen post).

040489 26 iul 2013 09:40:23

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1283012)
@040489 In dieta Oshawa nu exista restrictie de cantitate, ba din potriva, chiar iti indica sa mananci pana te saturi, deci nu conteaza ce anume mananci si cat mananci ci sa respecti cu strictete regulile acestei diete. Asa cum am mai spus se consuma 4 tipuri de cereale: grau, orez brun, mei si hrisca. Eu am tinut o varianta mult mai tricta adica consumul de doar grau si orez brun ( asta pt ca meiul are gust de mamaliga si nici nu tine de foame, iar hrisca e motorina comestibila, are un gust si un miros asemanator cu motorina :D) Nu stiu sa iti dau un ex de mediu deoarece eu mancam diferit in fiecare zi. Poti manac ce crezi ca ti-ar placea: grau fier, orez brun fiert, budinca de orez etc ( gasesti poze pe profilul meu).
Se consuma:
orez grau mei hrisca
sare;
apa;
nu exista restrictii de cantitate;
atat :D
Atentie: atat inseamna pe bune atat. Nu este permisa nici cafeaua, nici alte ceaiuri decat cele indicate, nici fumatul, nici guma de mestecat, nici medicamentele. Nimic altceva, s-a inteles, da? :D

Am fost azi la un magazin naturist si spre surprindere mea, am gasit toate cele 4 cereale sub diferite forme. Faina, spaghete, turtite, etc. Am ales doar cereale si faina, vreau sa gatesc eu. Azi e doar ziua 0, pt ca am baut cafea si am fumat de dimineata. Incep bineinteles cu orez si spre seara testez hrisca. te pup!

Alexik 26 iul 2013 09:46:48

Re: Goodbye body fat!
 
Chiar azi am gasit pe blogul unui antrenor un post cu hrisca si spunea ca e f buna , si pt digestie , si pentru functionarea corpului si ca ar trebui consumata chiar zilnic:))


Mie nu mi-a placut gustul:D dar acum ca am terminat cu oshawa o s-o fac sub alte forme , poate ma prinde

Apropo , am gasit cateva reguli noi despre iesire

"
asta inseamna ca in prima zi, de exemplu, poti manca o prima masa formata din orez fiert cu unt (1/2 lingura) si cateva mirodenii blande (chimen macinat, turmeric, o frunza de dafin) cu rol de stimulare moderata a focului digestiv. o a doua masa poate fi formata tot din orez cu unt, in care ai adaugat cateva legume cu fibra moale (castravete, dovlecel, fasole verde, mazare tanara).

mai ai ca variante, pentru urmatoarele zile: branzica de vaci, cereale integrale cu iaurt (e bine sa eviti laptele, pt inceput), mancare de linte decorticata, compoturi, supe si mancaruri de legume bine fierte (de evitat in mod special: fasole uscata, vinete, rosii, ardei gras, ceapa sau usturoi crude, varza, salata verde).

in ceea ce priveste carnea: fireste, pestele si puiul, in cantitate moderata, sunt cele mai OK, cu conditia sa inceapa a fi consumate abia dupa ce ai introdus treptat in alimentatie alte produse de origine animala (lactate, oua, icre)."

Dimineata mi-am mancat fructele..acum la pranz as manca orez sau as face o turtita..si seara iar orez :)) .
Tu ce zici?


Apropo: gasisem undeva ca trb consumat orez brun sau integral , nu orez alb

040489 26 iul 2013 11:06:15

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de buburuzze (Post 1283176)


Buna poti inlocui zaharul din cafea cu fructoza sau sirop de agave.Fructoza seamana foarte bine cu zaharul in sensul ca indulceste fara sa-i dea vreun gust ciudat,iar siropul de agave este precum mierea doar ca nu are gustul pe care il lasa mierea in cafea.Poti citi pe nenea guuuugal:)) despre beneficiile sau avantajele celor din urma.

@Malina cat despre tine ai grija si alege un stil de viata sanatos...nu iti chinui organismul cu diete restrictive.Trebuie sa gandesti proactiv.Iti vorbesc din experienta.Am ajuns la 30 de ani cu probleme de sanatate si ma chinuiesc ingrozitor sa slabesc si nu reusesc din cauza problemelor pe care mi le-am provocat cand aveam aproximativ aceeasi varsta ca tine.
Da"dieta"aceea la o parte ca nu este pt slabit..este o dieta(regim)pt persoanele care sufera de anumite tipuri de afectiuni cronice sau de persoanele care de abea mananca din motive spirituale(gen post).

am inlocuit deja zaharul cu sirop de stevie si de agave. Si ai dreptate. Am vorbit cu medicul meu si mi-a interzis total o astfel de dieta, poate si pentru ca analizele nu mi-au iesit prea bine. Voi introduce in dieta si aceste cereale. Alexis, poate sunt eu mai ciudata, dar chiar imi place hrisca :))). Multa bafta in continuare, Malina.

Alexik 26 iul 2013 11:52:09

Re: Goodbye body fat!
 
Cum o prepari?! eu am lasat-o in apa la inmuiat dar nu mi-a placut..:))

Nu esti ciudata , chiar am auzit mai multa lume:P

040489 26 iul 2013 12:04:26

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 1283283)
Cum o prepari?! eu am lasat-o in apa la inmuiat dar nu mi-a placut..:))

Nu esti ciudata , chiar am auzit mai multa lume:P

La o cana de hrisca, pun 3 de apa. O fierb 15 minute. Dupa, o prajesc intr-o tigaie de ceramica, fara pic de ulei, doar stropita cu putina apa cu sare. Mi se pare delicioasa asa. Inmuiata, nici eu nu o pot manca. Nu stiu insa daca e cea mai corecta reteta :D. prin fierbere oare isi pierde valoarea nutritiva?!

VAmedeea 27 iul 2013 11:14:20

Re: Goodbye body fat!
 
Mai fetelor, mai ales cele la 16 ani, de ce dumnezeu va chinuiti cu diete gen oshawa, dieta cu lamaie sau cu supa de varza sau mai stiu eu ce minunatie a scos la moda nu stiu ce vedeta care vrea sa se dea mare?
Sincer acum?
Adica ati incercat sa mancati sanatos, sa aveti o usoara hipocalorica, si cand spun usoara ma refer la 1500-1600 de cal pe zi, si sa faceti sport si nu a mers? Cum am vazut ca face Malina. 2 ore mi se par mult, dar daca ei ii place. Si chiar si asa, tot ai nevoie de 2 zile pe sapatamana de repaos pt muschi, ca sa dea cel mai bun randament.
Nu inteleg de ce va aruncati in diete de genul asta. Nici diete nu se pot numi ci bilete spre distrugerea sistemului imunitar, avioane pentru boli autoimune si nu numai.
Ca sa faci o boala de care nu mai scapi e nevoie de un mic imbold, o raceala mai puternica, sau o dereglare a organismului, o abatere a lui de la metabolismul cu care era obisnuit.
Cand cineva, oricine, alege dietele astea groaznice obliga organismul sa intre in stare de lupta. El era obisnuit cu proteine, carbohidrati, lipide, vitamine si minerale. Si, dintr-o data, ce primeste? Doar ogrupa din ce avea inainte. Stiti ce va face?
Va incetini metabolismul, va intra in alerta, va percepe perioada asta ca pe o foamete, razboi, sau ceva de genul.
Daca incetineste metabolismul incetinesc arderile. Daca incetinesc arderile, el nu va lua din stratul de grasime, din contra, va depune ca daca doamne fereste foametea nu se sfarseste, el trebuie sa se protejeze, sa aiba masagrasa, ca in cazul in care nu mai primeste nimic (infometare), sa aiba suficiente rezerve. Asa ca va manca putin cate putin din muschi.
Ori scopul e sa arzi grasimi si sa faci muschi, nu?

Concluzia: mananca sanatos:
- cereale integrale si faina integrala (indiferent de tipul ei
- carnuri slabe facute la cuptor, sau pe gratar, sau fierte
- legume, multe legume, atat gatite cat si crude
- leguminoase, de cel putin 2 ori pe saptamana, cu sau fara grasimi (mazare, fasole, naut, etc.)
- branzeturi, nu exagerat ca nu prea ajuta la slabit. Si musai sa fie integrale sau semidegresate, nu degresate pt ca nu se mai absoarbe calciul din ele.
- oua, peste
- nuci, migdale, seminte, alune, toate crude, ca si gustari
- fructe, ca si gustari
- din cand in cand cate un dulce facut in casa

Meniul trebuie diversificat. Daca azi ai avut pui, maine alege pestele, poimaine oul.
Mananca si mesteca incet, calm si stai la masa, nu la pc cand mananci.
Bucura-te ca esti in stare sa mananci, ca esti in stare sa simti gustul fiecarui aliment si apreciaza ca le ai.
Fii activa, joaca volei, fugi si inaoata ca e vara, alearga pe stadion, plimba-te cu bicicleta prin parc 8nu face bicicleta aia plicticoasa din casa). Sare coarda! Cate fete isi mai aduc aminte cum se sare coarda?
Danseaza la greu, esti tanara, ai 16 ani, ce conteaza daca esti sau nu pe ritm, pune muzica si danseaza.
Fii fericita!

Poate nu vei scadea 3 kg in 10 zile, poate vei scadea doar 2 pe luna, dar va fi pentru totdeauna. Di vei fi o adolescenta fericita, fara frustrari, care va putea iesi in oras cu prietenii si va putea manca intr-o seara o felie de pizza fara sa regrete. De ce? Pt ca a doua zi va face sport si iar va avea propriul ei regim sanatos de viata!

Va pup!>:D<>:D<>:D<

Alexik 27 iul 2013 11:21:18

Re: Goodbye body fat!
 
Imi permit sa ma bag pentru ca am tinut dieta , chiar am 2 zile de cand am terminat-o.

Dieta asta nu e nici intr-un caz in genul supei de varza sau de lamaie sau nicoleta luciu!!
Cauta pe net si ai sa observi ca dieta e folosita si pentru anumite boli , mai ales cele severe.

Dieta nu e una de slabit!! e de detoxifiere ! Slabitul intervine atunci cand ai si de unde.Sunt persoane ce au tinut dieta dar chiar s-au ingrasat pt ca aveau o greutate fixa si mica.

Regimul te ajuta sa te controlezi.Eu una l-am tinut pentru a rupe de la radacina consumul de zahar de care incepusem sa abuzez prin multe alimente proaste

Da , am incercat hipocalorica , NU A MERS ! am fost la sala , NU A MERS! asa ca am preferat sa ma controlez( si sper ca asta am reusit cu oshawa ) si sa mananc SANATOS.

Crede-ma , am tinut south beach , mult mai mult rau face dieta asta decat oshawa :).
Mi-a trebuit un an sa-mi revin dupa south beach care , evident , a atras dupa el si mancatul compulsiv de care se scapa extrem de greu.

Eu vorbesc in numele meu , am 20 de ani si cred ca pot incerca o dieta care are numai feetback-uri bune:)

Ps: da , am mai slabit 2 kg pe luna dar au fost pentru luna viitoare pastrate , sa revina.

Alexik 27 iul 2013 11:26:28

Re: Goodbye body fat!
 
Inca ceva.Dieta Dukan e ok dar oshawa de ce nu? :)s-a vorbit mult despre faptul ca Dukan mai rau face si cum spun si statisticile , 80% ce tin dukan iau in 1 an kg inapoi:)

Sa nu se creada ca ridic in slavi dieta , dar oricine are dreptul sa incerce..nu trebuie blamata! poate o fi buna poate nu , ramane de vazut.

VAmedeea 27 iul 2013 14:24:11

Re: Goodbye body fat!
 
Dukanul e crima curata. Stiu ca multe persoane o tin, dar pe termen lung face f. mult rau.
Daca tii 10 zile de dieta ca si cura de detoxifiere, in scopuri medicinale, ca tii post sau mai stiu eu ce, nu mori. Sunt 10 zile, nu o eternitate. Dar daca tii aceste zile repetat?
At. ce se intampla?
Am citit mai de mult despre dieta asta. Daca o iei ca pe o cura, asa cum am mai spus, de 10 zile, e super. Daca o iei ca pe o dieta ca sa slabesti, atunci cred ca exista si alte variante.
Sincer, nu sunt de acord cu nici o dieta.
As vrea sa invatam sa mancam, sa avem o educatie alimentara. Sa stim ca zaharul atrage alt zahar, ca e ca si un drog. Sa stim de ce renuntam la una, sau la alta. Sa vina din interior dorinta de a manca doar produse din faina integrala. Ca daca facem un efort o luna, doua, trei si dupa ce am slabit o luam de la capat cu proastele obiceiuri, nu am rez nimic.
Si ok, chiar cred ca ajuta la detoxifierea organismului, dar in proprietati miraculoase, ca vindeca nu stiu ce boli, nu cred.
Si iti spune asta o persoana care sufera de o boala incurabila. Nu voi muri maine, sau poimaine, pot trai si pana la adanci batraneti cu boala asta (lupus), dar va trebui mereu sa iau medicamente.
Crezi tu ca daca era ceva in lumea asta care sa ma vindece, nu as fi incercat?
Nu vreau sa spun ca Oshawa nu face ce spune, dar chiar nu cred in minuni de genul asta.
Si nu cred ca trebuie vazuta ca si o dieta, ci doar ca pe o cura de detoxifiere. Si atat!
Nu poti manca toata viata asa.
Si in nici un caz nu-i vad rostul la o adolescenta. Dar asta e doar parerea mea.
Fiecare e liber sa faca ce vrea si sa ia deciziile pe care le doreste.
Atrageam atentia doar ca se poate slabi si astfel.
Si da, sportul ajuta. Daca il faci constant. Alaturi de o alimentatie echilibrata sportul te poate aduce la forma visata.
Si asta o spun din experienta a sute de slabute pe care le cunosc si care au reusit asa.
Cat despre binge, apare doar cand cineva isi pune multe restrictii, pe mult timp. Cand cineva mananca sau nu mananca nu stiu ce pt ca asa spune dieta, fara insa a-si dori cu adevarat sa faca acel lucru, apare din diverse frustrari, inclusiv cele legate de aspectul fizic.
Scapi de mancatul compulsiv doar cand aj la un echilibru intre fizic, psihic si mediul in care traiesti. Iar ca sa-ti educi mintea, dureaza. O persoana impacata cu ea insasi si cu lumea din jur va slabi f. usor pt ca nu va avea regrete, nu va trebui sa se abtina de la nu stiu ce prajitura. Nu o va manca pt ca asa ii va veni din interior, nu pt ca isi spune ca nu are voie.
Si daca tot ai deschis subiectul, de cate ori pe an e recomandat sa te detoxifici, care ar fi maximul? O data la cat timp poti tine un astfel de regim astfel incat sa ai rezultate pozitive, si nu negative?
Eu am citit mai demult si toti medicii spun ca se face de 2 ori pe an detoxifierea si nu trebuie sa tina mai mult de un anumit nr. de zile, in functie de ce metoda alegi.
Si trebuie sa fii sigur ca organismul rezista acelui regim. Toate se fac cu cap, toate trebuiesc gandite.
Asta e tot ce am avut de spus!

Alexik 27 iul 2013 14:56:22

Re: Goodbye body fat!
 
Cred ca ne-am inteles gresit.
Eu da , recomand dieta asta doar pt 10 zile , eu am luat-o DOAR ca o cura de detoxifiere ce mi-a "reeducat" corpul.

Ma bucur ca mai e cineva de acord in legatura cu Dukan..
Stiu ca n-are cum , insa poate ajuta..dar nu pot zice deloc sigur pt ca nu am din fericire nici o problema de sanatate.

Eu ma gandesc ca de 2 ori pe an ar fi ok sa faci detoxifiere.Personal , asta e prima mea dieta de detoxifiere , n-am mai incercat pana acum insa am simtit ca dupa 1 an in care m-am trezit intr-un oras mare cu o gramada de prostii alimentare , dupa o dieta gen dukan (si cu multe prostii mancate) e nevoie de o detoxifiere.(incepusem sa am probleme cu digestia , foarte dese!! )

(M-am gandit de 2 ori si apoi am vazut comentariul tau , inseamna ca am evaluat ok..)

Acum am fost total de acord cu comentariul tau.:P
Ai dreptate , nu e buna nici o dieta, ci mancatul sanatos pentru ca corpul are mereu nevoie de orice.

Personal , nu simt momentan pofta de zahar , deloc.Si pana nu o sa am o pofta insuportabila nici nu ma gandesc sa mai folosesc

VAmedeea 27 iul 2013 15:49:36

Re: Goodbye body fat!
 
Ma bucur tare mult ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Vei vedea ca daca vei incerca sa te bucuri de ce ai, de cei din jur, de intamplarile frumoase din viata, cand nu vei mai fi super critica, vei reusi sa aj si la un echilibru.
Si vei putea savura si o prajitura fara mustrari de constiinta si fara sa iti doresti sau sa ai pofta de mai mult.
Mi-a luat ceva timp sa aj aici, dar acum nu mai e nici o graba.
Nu mi-e pofta nici de dulce, nici de pizza, nici de paste si nici de nimic din cele nesanatoase.
Prefer sa fac eu o prajitura, din an in paste, mai ales cand am musafiri, si sa o mananc cu placere.
Daca am pofta de dulce, dupa 2 cuburi de ciocolata deja m-am saturat.
Si daca chiar vreu sa mananc o felie de paine, o mananc, pt ca stiu ca nu mi-e pofta zilnic de ea.
Iar mesele mi s-au reglat indiferent ce mananc, ca e sau nu de dieta, dupa o portie normala m-am saturat.
Cand am iesit de la dieta si am renuntat la ideea de dieta, tocmai at am scapat si de mancat compulsiv, si de pofte de nestapanit si de frustrari si de tot.
Da, slabesc cu viteza melcului, dar ce conteaza?
Nu m-am ingrasat in nici un caz intr-o luna, sau doua ca sa am pretentia sa slabesc la fel de rapid.
Si observ pe mine, chiar daca uneori mai fac excese (desi f.f.f. rar mi se intampla), nu se depune nimic. Ma mentin la greutatea asta. Si eu iau si tratament care duce la ingrasare, si suplimente alimentare destule. Deci, totul tine de psihic.
Daca as fi la fel de constiincioasa si cu sportul ce bine ar fi.
Te pup si iti urez succes in tot ceea ce faci!>:D<>:D<>:D<

Alexik 27 iul 2013 16:10:20

Re: Goodbye body fat!
 
Da , si eu >:D<

Fix la asta ma gandeam si eu , mi-a luat ceva pana sa ajung aici..insa ma bucur ca am ajuns intr-un final ! :))
Si eu , azi a fost primul mic dejun..normal !! dintr-o singura masa si am simtit nevoia de mancare abia peste 4 ore si ceva :) , a fost un sentiment placut.
Multumesc la fel :-*

PS: Felicitari pt kg slabite , nu sunt nici pe departe putine!! Mult succes si la celelalte!



@Malina-scuze ca am purtat conversatia din jurnalul tau :D

Malina Dodu 27 iul 2013 19:21:13

Re: Goodbye body fat!
 
Buna fetelor. Vreau sa va anunt ca am calcat rau de tot stramb in aceasta seara. Tatal meu a facut, la pranz, pastele mele prefera "spaghete a la carbonara". Le-am evitat toata ziulica,mi-am vazut de pranzul meu, am baut ceai cand simteam ca imi este pofta si am reusit, dar nu stiu ce s-a intamplat ca acum seara m-a lovit o pofta si o foamne ingrozitoare. Am mancat ca nesatula o portie gigantica. Ma simt atat de vinovata :-<. Nu cred ca merit sa fiu slabuta! :'( P.S : stai linistita Alexik, te scuz! :)

Malina Dodu 27 iul 2013 19:42:29

Re: Goodbye body fat!
 
Fetelor, dieta Oshawa nu este recomandata pentru slabire ci pentru deoxifiere. Eu am tinut aceasta dieta acum 2 saptamani, cap-coada, 10 zile, nu am trisat (Chiar si eu m-am minunat cum am reusit). Ce vreau eu sa spun e: da. Am slabit cu ea-3 kg- si am vrut sa o mai tin, dar nu s-a mai putut pentru ca organismul meu, intr-un fel, nu mai putea consuma numai cereale. Imi cerea legume, fructe, proteine si am renuntat la ea in favoarea unei diete pe baza de indice glicemic scazut (pana in 35 IG) si mediu (pana in 40 IG), am cautat reguli de alimentatie, ce trb sa mananc, cand si in ce fel pentru ca NU MAI VREAU SA IMI EXPUN CORPUL LA PERICOL, NU MAI VREAU SA MI-L FORTEZ SA SLABEASCA. Dar astazi am dat-o in bara. Si credeti-ma, ma simt atat, dar atat de vinovata incat am impresia ca nu am sa reusesc. Am nevoie de mult sprijin din partea voastra si am crezut ca o sa primesc. Dar se pare ca mai multe sfaturi si incurajari dau decat sa iau. Imi pare rau ca v-am dezamagit, slabutelor! Mult succes celor ce pot!

Beldiman 27 iul 2013 19:58:52

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1283597)
Fetelor, dieta Oshawa nu este recomandata pentru slabire ci pentru deoxifiere. Eu am tinut aceasta dieta acum 2 saptamani, cap-coada, 10 zile, nu am trisat (Chiar si eu m-am minunat cum am reusit). Ce vreau eu sa spun e: da. Am slabit cu ea-3 kg- si am vrut sa o mai tin, dar nu s-a mai putut pentru ca organismul meu, intr-un fel, nu mai putea consuma numai cereale. Imi cerea legume, fructe, proteine si am renuntat la ea in favoarea unei diete pe baza de indice glicemic scazut (pana in 35 IG) si mediu (pana in 40 IG), am cautat reguli de alimentatie, ce trb sa mananc, cand si in ce fel pentru ca NU MAI VREAU SA IMI EXPUN CORPUL LA PERICOL, NU MAI VREAU SA MI-L FORTEZ SA SLABEASCA. Dar astazi am dat-o in bara. Si credeti-ma, ma simt atat, dar atat de vinovata incat am impresia ca nu am sa reusesc. Am nevoie de mult sprijin din partea voastra si am crezut ca o sa primesc. Dar se pare ca mai multe sfaturi si incurajari dau decat sa iau. Imi pare rau ca v-am dezamagit, slabutelor! Mult succes celor ce pot!

Capul sus! Se mai intampla,asta e,greseala e umana. Eu sunt alaturi de tine,chiar daca nu ma pricep la sfaturi,sunt de abia la inceput dar voi incerca sa-ti fiu alaturi.
Da-le in colo de paste,lasa,maine oricum nu mai mananci din ele. Nu cred ca te va afecta foarte tare daca continui cu mancare sanatoasa. :-*:x

VAmedeea 28 iul 2013 00:05:40

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1283597)
Fetelor, dieta Oshawa nu este recomandata pentru slabire ci pentru deoxifiere. Eu am tinut aceasta dieta acum 2 saptamani, cap-coada, 10 zile, nu am trisat (Chiar si eu m-am minunat cum am reusit). Ce vreau eu sa spun e: da. Am slabit cu ea-3 kg- si am vrut sa o mai tin, dar nu s-a mai putut pentru ca organismul meu, intr-un fel, nu mai putea consuma numai cereale. Imi cerea legume, fructe, proteine si am renuntat la ea in favoarea unei diete pe baza de indice glicemic scazut (pana in 35 IG) si mediu (pana in 40 IG), am cautat reguli de alimentatie, ce trb sa mananc, cand si in ce fel pentru ca NU MAI VREAU SA IMI EXPUN CORPUL LA PERICOL, NU MAI VREAU SA MI-L FORTEZ SA SLABEASCA. Dar astazi am dat-o in bara. Si credeti-ma, ma simt atat, dar atat de vinovata incat am impresia ca nu am sa reusesc. Am nevoie de mult sprijin din partea voastra si am crezut ca o sa primesc. Dar se pare ca mai multe sfaturi si incurajari dau decat sa iau. Imi pare rau ca v-am dezamagit, slabutelor! Mult succes celor ce pot!

Daca citeai cu atentie ce s-a vb in jurnalul tau ti-ai fi dat seama ca nu dezamagesti pe nimeni, ai fi inteles ca cel mai important lucru pt reusita oricarui lucru pe care ti-l propui e sa fii impacata cu tine si alegerile tale.
Ti-a fost pofta la pranz de carbonara. Trebuia sa mananci at. Iti trecea si pofta, ar fi fost si la masa de pranz si pana seara daca faceai un pic de miscare remediai excesul si nici nu ai fi aj seara sa-ti fie foame, sa fii frustrata si sa te invinovatesti pt niste paste.
Fa pace cu tine, maine e o noua zi, ia-o de la capat si gata.
Nu esti perfecta si nici nu trebuie sa fii. Esti un om si oamenii mai au si pofte, mai au si scapari, tocmai de aceea sunt oameni si nu roboti.
Toate trecem prin momente de slabiciune, dar puterea de a le depasi cu usurinta e la tine!
Te pup!>:D<>:D<>:D<

Alexik 28 iul 2013 06:53:09

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1283597)
Fetelor, dieta Oshawa nu este recomandata pentru slabire ci pentru deoxifiere. Eu am tinut aceasta dieta acum 2 saptamani, cap-coada, 10 zile, nu am trisat (Chiar si eu m-am minunat cum am reusit). Ce vreau eu sa spun e: da. Am slabit cu ea-3 kg- si am vrut sa o mai tin, dar nu s-a mai putut pentru ca organismul meu, intr-un fel, nu mai putea consuma numai cereale. Imi cerea legume, fructe, proteine si am renuntat la ea in favoarea unei diete pe baza de indice glicemic scazut (pana in 35 IG) si mediu (pana in 40 IG), am cautat reguli de alimentatie, ce trb sa mananc, cand si in ce fel pentru ca NU MAI VREAU SA IMI EXPUN CORPUL LA PERICOL, NU MAI VREAU SA MI-L FORTEZ SA SLABEASCA. Dar astazi am dat-o in bara. Si credeti-ma, ma simt atat, dar atat de vinovata incat am impresia ca nu am sa reusesc. Am nevoie de mult sprijin din partea voastra si am crezut ca o sa primesc. Dar se pare ca mai multe sfaturi si incurajari dau decat sa iau. Imi pare rau ca v-am dezamagit, slabutelor! Mult succes celor ce pot!

Neata!
Pai daca ai tinut.. si ai reusit..de ce nu mai lasi putina pauza??stresezi corpul prea tare si sa nu fie un soc cand il scoti din dieta.

Eu am avut inghetata mea preferata , fructe , aam mers cu fetele la pub-uri insa nu simteam nevoia..
Stai , nu inteleeg..dde ce zici ca n-ai primit sprijin?! eu si cu VAmedeea am vorbit despre efecte negative ale unor diete.
Crede-ma am avut binge eating jumatate de an, mancam jumatate de tava de placinte + alte dulciuri pe langa , la ora 12 , a 2 zi ma simteam oribil ..insa au trecut..! si nu recomand din propria mea experienta South beach la nimeni..mai ales vara cand sunt o gramada de fructe! Nu recomand nici diete cu indice glicemic mic (de anul trecut incepusem sa spun asta insa au fost slabutea ce s-au incapatanat si nici acum nu sunt slabe , din contra..mereu aveau "prima zi de dieta"") :) si inca au.
Sprijinul e pt sanatatea ta , nu neaparat trb sa fiu de acord daca gresesti :P

Convorbirea mea cu VAmedeea e o conv ce ofera sprijin si sfaturi.

Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1283594)
Buna fetelor. Vreau sa va anunt ca am calcat rau de tot stramb in aceasta seara. Tatal meu a facut, la pranz, pastele mele prefera "spaghete a la carbonara". Le-am evitat toata ziulica,mi-am vazut de pranzul meu, am baut ceai cand simteam ca imi este pofta si am reusit, dar nu stiu ce s-a intamplat ca acum seara m-a lovit o pofta si o foamne ingrozitoare. Am mancat ca nesatula o portie gigantica. Ma simt atat de vinovata :-<. Nu cred ca merit sa fiu slabuta! :'( P.S : stai linistita Alexik, te scuz! :)

Cred ca ai patit asta pt ca acum te "obligi" sa tii oshawa.De ce nu mai lasi putin timp? eu am tinut-o acum pt ca plec lA mare si-mi tebuia control si nici n-o aveam cum s-o tin acum

Malina Dodu 29 iul 2013 19:45:54

Re: Goodbye body fat!
 
Multumesc din suflet slabutelor! Am trecut peste datorita voua si pentru asta va multumesc enorm! >:D< >:D< :*:*:*:*:* Sunt pregatita pentru un nou pas. Vreau sa slabesc sanatos! Am ales dieta Montignac si pot sa zic ca ma simt foarte bine. Nici nu simt ca am tinut dieta astazi. E prima zi si chiar daca am facut 2 ore de sport inca mai am energie in mine. Si ce daca slabesc greu, macar stiu ca ceea ce fac si efortul pe care il pun odata si-odata o sa ma fac fericita si nu o sa imi mai fie frica sa mananc. Si cel mai important lucru, am sa fiu sanatoasa.:) Multumesc!

Adina14 29 iul 2013 21:08:34

Re: Goodbye body fat!
 
Ma bucur sa te aud vorbind asa ;)) >:D< Si nu.i nimic daca slabesti mai greu ( desi cu 2 ore de sport zilnic, mi.e greu sa cred ca se va intampla asa). Oricum se spune ca mai mult de o,5g-1kg slabit pe saptamana inseamna pierdere de muschi, nu grasime. Oricat de putine grame ai slabi, intr.un final tot se strang acolo undeva cateva kg date jos.
Sa ai o saptamana frumoasa!

Alexik 29 iul 2013 22:20:43

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1284088)
Multumesc din suflet slabutelor! Am trecut peste datorita voua si pentru asta va multumesc enorm! >:D< >:D< :*:*:*:*:* Sunt pregatita pentru un nou pas. Vreau sa slabesc sanatos! Am ales dieta Montignac si pot sa zic ca ma simt foarte bine. Nici nu simt ca am tinut dieta astazi. E prima zi si chiar daca am facut 2 ore de sport inca mai am energie in mine. Si ce daca slabesc greu, macar stiu ca ceea ce fac si efortul pe care il pun odata si-odata o sa ma fac fericita si nu o sa imi mai fie frica sa mananc. Si cel mai important lucru, am sa fiu sanatoasa.:) Multumesc!

Ma bucur! >:D<

Poti sa incerci oshawa altadata , cand chiar simti ca nu poti cu o alta dieta:P sau cu mancat sanatos ..atunci va ajuta:-*

Malina Dodu 30 iul 2013 16:30:21

Re: Goodbye body fat!
 
Astazi:D

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Apa plata, 2200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Biscuiti integrali fibrextra, Misura, 14g - 55 calorii, 1.8 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 8.3 carbohidrati, 1.6 fibre, 112 sodiu, 0.5 zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Castraveti, 70g - 11 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.2 zaharuri
Ardei rosu gras, 80g - 25 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.8 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ceapa, 50g - 21 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 13:00
Pere, 100g - 58 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 15.5 carbohidrati, 3.1 fibre, 0 sodiu, 9.8 zaharuri

Prânz, ora 14:15
Mancare de legume la cuptor, 150g - 72 calorii, 1.7 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 14.3 carbohidrati, 1.8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Ton in suc propriu, Sea Gold, 80g - 89 calorii, 20.4 proteine, 0.8 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 320 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:20
Piersici, 150g - 59 calorii, 1.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14.3 carbohidrati, 2.3 fibre, 0 sodiu, 12.6 zaharuri

Cina, ora 17:00
Branza de vaci degresata, Alpa, 100g - 71 calorii, 12.5 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Rosii, 80g - 15 calorii, 0.7 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 1 fibre, 4 sodiu, 2.1 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 494 calorii, (mic)41.6 proteine, (mic)3.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)76 carbohidrati, 13.8 fibre, 441 sodiu, 28.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta eliptica, intens (nivel 1-5), 60min - 450 calorii
Insanity/P90X, intens, 30min - 330 calorii
Pilates, intermediar, 20min - 81 calorii
Metabolism bazal - 1341 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2202 calorii
nu stiu cantitatea mancarurilor. ceea ce e calculat este echivalentul (cred eu). Mult sau Putin?

Alexik 30 iul 2013 17:46:04

Re: Goodbye body fat!
 
Desi mananc putin de felul meu.. e cam putin :P

Un minim ca sa slabesti normal ar fi de 1000, ca se intampla sa mai scazi sa ajungi pe la 800-900 depinde de zile..dar , urca maimult de 500..

Daca nu , metabolismul incetineste si se obisnuieste cu asa putin

Malina Dodu 30 iul 2013 19:17:46

Re: Goodbye body fat!
 
@Alexik : Nu stiu cum sa mananc, pe bune. Ma simt satula. Mananc portii mari de mancare in asa fel incat, cand ma ridic de la masa, sunt giftuita. Sunt constienta ca e putin, dar pe bune, azi am mancat din 3 in 3 ore. Eu care, deobicei, imi consum mesele principale intr-un interval diferenta de 4-5 ore. Intradevar, nu consum grasimi, manac multe legume si mancare dietetica, dar daca ma apuc sa manac fainoase, uleiuri, seminte, cartofi si alte cele, ma ingras in loc sa slabesc. Imi cunosc prea bine organismul si stiu exact ce ma ingrasa si ce ma mentine. :|

Alexik 30 iul 2013 19:20:10

Re: Goodbye body fat!
 
Citat:

Anterior postat de Malina Dodu (Post 1284533)
@Alexik : Nu stiu cum sa mananc, pe bune. Ma simt satula. Mananc portii mari de mancare in asa fel incat, cand ma ridic de la masa, sunt giftuita. Sunt constienta ca e putin, dar pe bune, azi am mancat din 3 in 3 ore. Eu care, deobicei, imi consum mesele principale intr-un interval diferenta de 4-5 ore. Intradevar, nu consum grasimi, manac multe legume si mancare dietetica, dar daca ma apuc sa manac fainoase, uleiuri, seminte, cartofi si alte cele, ma ingras in loc sa slabesc. Imi cunosc prea bine organismul si stiu exact ce ma ingrasa si ce ma mentine. :|

Incearca sa introduci putin alimente cu calorii mai multe.Ca de exemplu : alune, nuci , caju si alte chestii de genul:P Serios , incearca sa bagi "artificiu" macar sa ajungi cu 300 mai mult..


Bine ,. daca se intampla intr-o zi sa ai 500 nu e mare problema, dar daca deja ai 3-4 la rand incepe sa devina:P

Iti spun din proprie experienta:D

Carnea mai multa(150gr) , oua , branza are calorii.. cerealele :P

VAmedeea 30 iul 2013 22:47:23

Re: Goodbye body fat!
 
Malina, 500 de calorii nu sunt ok de loc. Sunt mult, mult mult prea putine.
Alexik, trebuie sa te corectez. Toate meniurile sub 1200 de calorii deja intra in categoria infometare.
Si nu e o problema daca intr-o zi ai mancat putin pt ca esti racir si ai o durere insuportabila de gat si at numai de mancare nu vrei sa auzi.
Dar e o mare probleme daca nu ai nici o problema fizica si, cu toate acestea, alegi sa nu mananci.
Malina, in ritmul asta vei aj sa te ingrasi de la orice.
Am mai explicat, cu cat vei manca mai putin, cu atat corpul tau va intra in alerta, va crede ca a venit foametea, drept urmare va incetini metabolismul, isi va face rezerve de grasime si va consuma din muschi pt a vea energie.
Si hai sa nu uitam ca cel mai important muschi pe care il avem e inima.
Nu vrei sa aj pana acolo, crede-ma. Am vazut fete care au refuzat sa manance, le-a fost frica, etc, si nu e ok.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1284622 - aici i-am explicat altei fete de 16 ani cum ar trebui sa arate un meniu.
Te pup si sper din suflet sa vad alt meniu la tine!>:D<>:D<>:D<

VAmedeea 30 iul 2013 22:50:25

Re: Goodbye body fat!
 
Structura meniului e f. buna. Cantitatile sunt prea mici. Iar branza degresata degeaba o mananci, nu iti aduce nici un beneficiu. Si te va ingrasa la fel de mult ca o telemea de vaca. Dif. e ca telemeaua de vaca iti va da calciu si vitamine, pe cand cea degresata nu iti da nimic.:-*

VAmedeea 30 iul 2013 22:54:32

Re: Goodbye body fat!
 
Si inca ceva, manancad atat de putin, nici nu e de mirare de ce aj sa ai accese de mancat compulsiv. E normal ca dupa o perioada de manacat putin, div. restrictii, corpul tau sa vrea sa se razvrateasca!

Malina Dodu 31 iul 2013 06:31:47

Re: Goodbye body fat!
 
Bine slabutelor! Multumesc pentru sfat. Am sa incerc astazi sa mananc mai consistent. Vin cu meniul diseara. :-<

Malina Dodu 20 aug 2013 13:50:17

Re: Goodbye body fat!
 
Buna dragele mele slabute! Scuzati-ma ca nu am fost activa pe acest jurnal mult timp dar, sincera sa fiu, am avut o perioada "mai grea" in care am fost in vizita saptamanal la rudele indepartate si, asa cum stiti, cand va duceti in vizita sunteti rasfatati cu mancare, multa mancare!! Ei bine am trecut peste aceasta perioada si am revenit la dieta. Sunt destul de uimita ca nu am pus pana acum nici un kg, asta datorita faptului ca am mai facut sport si am si mers foarte mult pe jos, deci am facut miscare. Acum am o dilema, una dintre ele, legata de aspectul fizic si anume soldurile. Acele bungi de grasime deasupra coapselor ce dau impresia de colacel. Nu scap de ele nici cum. Am dat jos burtica, de picioare nici nu mai spus, acolo am slabit considerabil zic eu, insa soldurile nici ca nu se clintesc. Intradevar am dat jos din ele, dar foarte putin circa 4 cm si cred ca e vb de grasimea de pe burtica mai mult, in timp ce coapsele, talia, bratele, umerii s-au micsorat considerabil. Aveti ceva sfaturi, va rog? Exercitii ce ar putea fi eficiete? Tin sa mentionez ca fac ex pt talie: rasuciri de trunchi, aplecare pe o parte si cealalta cu ajutorul greutatilor care s-ar spune ca sunt indicate pentru zona respectiva, insa nimic :(. Va rog frumos sa elucidati "misterul" :D. Pupici :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:07:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO