forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Goodbye body fat! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/goodbye-body-fat-12375.html)

Alexik 24 aug 2013 17:35:25

Re: Goodbye body fat!
 
Hei , >:D< crede-ma ca stiu 100% cum te simti.
Incearca sa nu te mai gandesti la mancare s va fi ok ..sau imagineaza-te constant cand ajungi cum vrei.
Si , nu te infometa! te rog:P

chibiusaify 24 aug 2013 20:54:19

Re: Goodbye body fat!
 
Buna Malina!

Deci am citit cam tot ce s-a scris la tine in jurnal.

Nu ajunge la disperare din cauza asta, pe langa aspect mai conteaza multe lucruri in viata.
Dar tu esti deosebita, si sti de ce? Cineva care sta toata ziua fara sa faca nimic, care mananca mult si nu-i pasa daca e bine ceea ce face sau nu, nu merita niciun respect. Tu meriti fiindca un lucru e pe jumatate facut atunci cand ai intentia sa-l faci:)
Stai puternica, chiar daca acul de la cantar nu se misca, nu kilogramele sunt cele importante ci grasimea pe care o elimini, ea determina cum va arata corpul tau.

Si eu inainte aveam problema asta, mancam foarte mult un anumit lucru, mancam cand ma enervam si tot asa. Totusi de ce mancam si simtim ca nu putem sa ne oprim? E mancatul sentimental.. Oamenii mananca asa cand se simt suparati din cauza unui lucru, ajung pana intr-un punct cand e ca in paradis, iar momentul urmator se urasc si mai mult pe ei insisi.

Invata sa te iubesti pe tine insuti .. si la asta nu ma refer sa iti faci toate poftele, ci sa ai grija de corpul tau.. e locul unde traiesti.. cand mananci exagerat ceva anume, poate precum pastele acelea, corpul tau va avea de suferit, si nu neaparat doar cu grasimile, ci si cu digestia, te va durea burta, te vei simti prea plina si vei avea senzatie de oboseala.

Cum ziceam si eu aveam problema cu mancatul prea mult deodata.. se naste atunci cand iti pui prea multe restrictii pe ceva anume, sa zicem ca vezi o prajitura si o ai in frigier.. n-o mananci, dar peste cateva ore in care te-ai gandit incontinuu la prajitura aia, dintr-o data cedezi si te duci si o mananci. Mai bine luai o lingurita sau 2 din prajitura aia in momentul cand ti-era pofta.

Eu n-am scapat de tot de problema asta, dar am diminuat-o.
Nu mananc mult, dar nu las sa treaca mai mult de 4 ore intre masa si gustare. Cand mananci, mesteca mancare de multe ori, pana e aproape suc a naiba :)) La inceput am incercat asa, si dura asa mult sa mestec mancarea ca ma plictiseam sa mai mananc si nu mai mancam mult ca inainte :))

Inlocuieste painea alba cu paine neagra :-? Uite o vorba: mananca la micul dejun ca un rege, la pranz ca un print si la cina ca un cersetor :D
Incearca ca seara sa eviti tot ce are zahar. Nu amesteca niciodata cartofii sau paine cu carnea.

Bea multa apa si ceaiuri fara zahar. Poti incerca ceaiul verde care e foarte bun pentru slabit, dar nu trebuie baut in exces ca devine periculos.

Eu la 11 ani cand eram si mai pitica ajunsesem sa am 80 de kg x_x Am slabit cu Dieta Rina in 3 luni si am ajuns pe la 64 de kg.Apoi am ajuns la spital de pneumonie, ghici ciuperca imi slabise sistemul imunitar dieta. Deci tot mancatul sanatos e forta.

Oricum sunt mii si mii de diete pe lumea asta, si nu toate merg la oricine, de exemplu cu dukan am dat 2 kile jos si le-am pus la loc rapid, deci la mine n-a functionat.

Nu te descuraja niciodata singura. Si ceva foarte IMPORTANT: lasa stresul deoparte si fii calma. In timpul liber fa ceea ce iti place tie ca sa nu te mai gandesti la mancare. Aminteste-ti diferenta dintre foamea emotionala si foamea fizica

Foamea emotionala: vine dintr-o data, te faci sa tanjesti dupa un anumit fel de mancare, duce la mancat exagerat, nu esti satisfacut dupa ce esti plin, nu e localizata in stomac[adica e mai mult ca o pofta pe care nu ti-o poti scoate din cap] si deseori duce la regret, vina, rusine.

Foama fizica: Apare treptat, nu-ti pasa ce mananci atata timp cat mananci, isi are originea in stomac si este simtita in corp, nu te faci sa simti ca trebuie sa manaci imediat, se opreste cand esti plin si nu simti vina, regret etc. :)

O ultima chestie, cum ziceau fetele, e ok sa mai si gresesti, suntem oameni pana la urma. Dar.. o lupta pierduta nu determina soarta razboiului.. nu lasa o masa nereusita sa iti strice tot regimul. Simte vina, cearta-te ca n-a fost bine, apoi revino-ti, recastiga-ti motivatia si continua.

Bafta :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:25:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO