forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinu-vreau-slabesc-sanatos-frumos-organizat-12226.html)

ieucumine 03 mai 2013 06:58:48

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1256842)
De data asta a fost mai ieftin Taromul decât Lufthansa. :)) Anul trecut am zburat între Germania și România cu Lufthansa, era mai convenabil, mai ales având în vedere faptul că decolam din Cluj.. Dacă luam Taromul, mă plimbau până la București și abia după aceea până în Frankfurt, pierdeam mult mai mult timp decât dacă zburam cu Lufthansa, făceam o scurtă escală în Muenchen și apoi zburam mai departe..
Eh, am încredere în tine că-s ok. Am așa un nod în stomac, parcă n-aș mai vrea să plec de aici. Nu din cauza zborului. :)))



Hey,
Un zbor placut sa ai, distractie faina si sarbatori fericiteeee!!!

Anne10 05 mai 2013 05:33:24

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
"HRISTOS A INVIAT!" Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

[*126*]

Dona Clara 08 mai 2013 07:41:35

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Buna dimineata,

Sper ca ai petrecut frumos alaturi de cei dragi!

Absteptam sa ne povestesti cum ti-ai petrecut timpul acasa :)

alinu0809 18 mai 2013 10:30:34

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Ahhh a fost minunat acasă. :( Credeam că 10 zile vor fi prea mult, însă parcă au trecut prea repede. Am fost tot timpul băgată în priză, nici nu se pune problema de dormit mai mult de 6-7 ore. Am mâncat pască de nu știu câte feluri, însă sunt aproape sigură că am dat-o jos atunci când am urcat muntele. :))) Am tras și o răceală faină pe munte, cu care m-am întors în Germania și nici în ziua de azi nu mi-a trecut cu totul. Sincer nu mi-a plăcut atât de tare cu Tarom-ul, dintr-un singur motiv - la fiecare aterizare mi-au dat niște emoții incredibile. :)) Mă rog, în rest a fost fain, mi-am revăzut prietenii, am restabilit niște chestii, am descoperit care mi-au fost prieteni pe bune și care m-au dat dracului în momentul în care am trecut granița României.. Știți voi, chestii de-ale vieții. :)) De mâncat, am mâncat chiar ok, nu m-am aruncat asupra mesei sau mai știu eu ce.. dovadă că încă mă mențin. Of, abia aștept să vină vara să mă duc iar pe acasă. M-a invitat fosta colegă de bancă din liceu la nunta ei, la sfârșitul verii. :D Abia aștept!
Voi ce-ați mai făcut, cum a fost pe aici? :-*

Dona Clara 20 mai 2013 07:21:34

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Neata,

Scurt asa ca de la munca si pe fuga.
Ma bucur ca a fost totul bine si bine te-ai intors printre noi :)

alinu0809 23 mai 2013 23:06:05

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Azi am încheiat cursul de germană, am dat ultimul examen. Miercurea viitoare aflu rezultatele. :) De-acu', dacă totul decurge conform planurilor, trebuie să-mi găsesc un Curs C1. În rest, nu vreau decât să mă odihnesc și să-mi sară stresul din sistem o perioadă. :P

Dona Clara 24 mai 2013 07:00:27

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1262766)
Azi am încheiat cursul de germană, am dat ultimul examen. Miercurea viitoare aflu rezultatele. :) De-acu', dacă totul decurge conform planurilor, trebuie să-mi găsesc un Curs C1. În rest, nu vreau decât să mă odihnesc și să-mi sară stresul din sistem o perioadă. :P

Neata :)

Off mit Stress, willkommen Entspannung!! :)

Sper ca rezultatele sa fie bune! Ce repede s-a terminat cursul al tine. Eu cu putin noroc, adica daca terminam Vorbereitung in timp util, prindem examenul stabilit in 2-3 Iulie. Daca nu ramane in Februarie 2013.

Lucrurile se misca cu viteza melcului. :|

alinu0809 25 mai 2013 18:24:57

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1262795)
Neata :)

Off mit Stress, willkommen Entspannung!! :)

Sper ca rezultatele sa fie bune! Ce repede s-a terminat cursul al tine. Eu cu putin noroc, adica daca terminam Vorbereitung in timp util, prindem examenul stabilit in 2-3 Iulie. Daca nu ramane in Februarie 2013.

Lucrurile se misca cu viteza melcului. :|

Păi a fost curs intensiv.. 9 săptămâni, câte 4h/zi, 4 zile pe săptămână plus grămada de teme pentru acasă. Și examenul B2 l-am dat la școala unde am făcut cursurile. Ei dau examenul ăsta o dată la 2 luni, când se termină câte un curs B2. Acum, no, nu știu, la nivel național s-ar putea da și mai des, gen la institutul Goethe. Habar nu am. :))
Eu sunt și în criză de timp cumva. Până în octombrie vreau să termin și C1 și să iau DSH II. Deja am început să mă înscriu la universități, însă îmi trebuie muuuuusai C1.
În România, țin minte din liceu că se dădeau examenele destul de rar.. Dar tu ai nevoie de certificat sau faci doar din plăcere? :D

Dona Clara 26 mai 2013 18:31:09

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1263480)
Păi a fost curs intensiv.. 9 săptămâni, câte 4h/zi, 4 zile pe săptămână plus grămada de teme pentru acasă. Și examenul B2 l-am dat la școala unde am făcut cursurile. Ei dau examenul ăsta o dată la 2 luni, când se termină câte un curs B2. Acum, no, nu știu, la nivel național s-ar putea da și mai des, gen la institutul Goethe. Habar nu am. :))
Eu sunt și în criză de timp cumva. Până în octombrie vreau să termin și C1 și să iau DSH II. Deja am început să mă înscriu la universități, însă îmi trebuie muuuuusai C1.
În România, țin minte din liceu că se dădeau examenele destul de rar.. Dar tu ai nevoie de certificat sau faci doar din plăcere? :D

Salut,

Pai bafta in continuare si sa faci cat mai repede C1.

Aici se da examenul rar,in iulie si in februarie.

Eu m-am apucat de Germana intr-un moment in care am crezut ca am prea mult timp liber si ca ar fi fain sa imi reimprospatez ceea ce stiam / uitasem. Acum imi dau seama ca stau prost cu timpul, dar de Germana tot nu ma pot lasa :))

Fac Luni si Miercuri dupa masa, cate 2 ore.

Deci in concluzie o fac din placere :)

alinu0809 30 mai 2013 11:46:16

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1263837)
Salut,

Pai bafta in continuare si sa faci cat mai repede C1.

Aici se da examenul rar,in iulie si in februarie.

Eu m-am apucat de Germana intr-un moment in care am crezut ca am prea mult timp liber si ca ar fi fain sa imi reimprospatez ceea ce stiam / uitasem. Acum imi dau seama ca stau prost cu timpul, dar de Germana tot nu ma pot lasa :))

Fac Luni si Miercuri dupa masa, cate 2 ore.

Deci in concluzie o fac din placere :)

Mai fain din plăcere, decât din plăcere dar ȘI din nevoie. :)) Stresul este destul de mare la mine și mă simt tot mai presionată de timp..
Am trecut cu brio de B2, am primit rezultatele ieri. La proba orală am căpătat nota 1,0 (deci nota maximă) și nota totală a fost 2,0 (am avut 247 de puncte din 297). Deci m-am mai liniștit. Mai am un singur pas (destul de mărișor și de greuț) și pot începe să trăiesc cu adevărat aici - să învăț, să mă anganez und so weiter. :))
Tu ce-ai mai făcut zilele astea? >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:02:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO