forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Almi Îngerash (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-almi-azngerash-11282.html)

Almi Ingerash 24 mar 2012 09:32:49

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
neața :-*:-*:-*

marinella :-* văd că ești offline.. probabil iar te odihnești :))
- vroiam să-ți zic că la mine e invers.. oarecum :) eu dacă ar fi să știu că un aliment mi-e interzis pentru că sunt la dietă păi nu-ți mai țin dietă nici dacă mă-mpuști.. de-aia am preferat hipocalorica personalizată :D știu că am voie de toate dar cu măsură, și aici mă refer în principiu la dulciuri :) am voie să pap o înghețată pe săptămână de exemplu. Din start stau calmă și nici poftă nu mi-e :D apoi dacă într-o săptămână pap înghețată, următoarea săptămână am voi altceva :) de regulă „micile plăceri” de genul ăsta le satisfac duminica, dar na, se mai întâmplă și-n alte zile (când merg la ziua cuiva sau suntem invitați cine știe unde nu stau să mai calculez calorii și prefer să nu țin cont de dietă.. ține dieta cont că de aproape o lună a reușit stomacul să nu mai tolereze cantități mari de alimente și chiar dacă suntem în vizită, invitați la masă sau la ziua cuiva mănânc de toate dar puțin ;)) )
de luni mi-am propus să-mi impun câteva reguli (le voi scrie și aici) pe care vreau (și sunt sigură că voi reuși) să le respect :)

marinella 24 mar 2012 12:47:54

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Citat:

Anterior postat de Almi Ingerash (Post 993731)
neața :-*:-*:-*

marinella :-* văd că ești offline.. probabil iar te odihnești :))
- vroiam să-ți zic că la mine e invers.. oarecum :) eu dacă ar fi să știu că un aliment mi-e interzis pentru că sunt la dietă păi nu-ți mai țin dietă nici dacă mă-mpuști.. de-aia am preferat hipocalorica personalizată :D știu că am voie de toate dar cu măsură, și aici mă refer în principiu la dulciuri :) am voie să pap o înghețată pe săptămână de exemplu. Din start stau calmă și nici poftă nu mi-e :D apoi dacă într-o săptămână pap înghețată, următoarea săptămână am voi altceva :) de regulă „micile plăceri” de genul ăsta le satisfac duminica, dar na, se mai întâmplă și-n alte zile (când merg la ziua cuiva sau suntem invitați cine știe unde nu stau să mai calculez calorii și prefer să nu țin cont de dietă.. ține dieta cont că de aproape o lună a reușit stomacul să nu mai tolereze cantități mari de alimente și chiar dacă suntem în vizită, invitați la masă sau la ziua cuiva mănânc de toate dar puțin ;)) )
de luni mi-am propus să-mi impun câteva reguli (le voi scrie și aici) pe care vreau (și sunt sigură că voi reuși) să le respect :)

Buna!
Si eu cand tin hipocalorica procedez exact la fel: duminica e o zi de rasfat, asa, oarecum...:))
Weekend placut!>:D<

Almi Ingerash 24 mar 2012 13:19:11

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
marinella :-* eu zic că hipocalorica e mult mai ușoară decât celelalte :) cel puțin pentru mine.. am văzut cam despre ce e vorba la fiecare tip de dietă :-s nu mă încadrez.. aș ceda psihic și după 3 zile m-aș arunca în ceea ce-mi e interzis și aș pune dublu la loc ;))
mulțumesc la fel iubita >:D<

marinella 24 mar 2012 17:15:13

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Citat:

Anterior postat de Almi Ingerash (Post 993861)
marinella :-* eu zic că hipocalorica e mult mai ușoară decât celelalte :) cel puțin pentru mine.. am văzut cam despre ce e vorba la fiecare tip de dietă :-s nu mă încadrez.. aș ceda psihic și după 3 zile m-aș arunca în ceea ce-mi e interzis și aș pune dublu la loc ;))
mulțumesc la fel iubita >:D<

asa este... cel mai usor este sa stii sa te limitezi, dar sa poti gusta din tot ce poftesti, pentru a nu deveni o persoana plina de frustrari. Am auzit-o pe Andreea Esca, intr-un interviu, in care zicea ca mai bine mananci o prajitura decat sa fi o acritura! :)) sau ceva de genul acesta (cu siguranta asta nu inseamna k trebuie sa mancam prajituri zilnic :)))
Eu am tras concluzia ca un aliment, un fel de mancare "nesanatos" poate avea un efect neplacut asupra organismului in momentul in care este consumat fara masura si mai des.. asta pentru persoanele care sunt sanatoase, deoarece lucrurile se schimba pentru persoanele care au deja vreo afectiune, pentru care chiar si o lingurita de x le poate face rau.
Acum bineinteles, eu sunt inca in testari si inca sunt la capitolul de informare... si imi place din ce in ce mai mult sa descopar aceasta lume a alimentatiei. De asemenea, sunt bucuroasa ca am cu cine vorbi despre acest aspect, unul foarte important pentru viata noastra.
>:D<

Almi Ingerash 24 mar 2012 20:06:18

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
marinella scuze că răspund așa târziu :">
ai mare dreptate în ceea ce spui.. eu acum simt că am făcut o schimbare: în primul rând se vede la cântar, în al doilea rând nu mai primează alimentele nesănătoase, în al treilea rând pap tot ce poftesc cu limite, în al patrulea rând se simte la stomac că nu mai pap atât cât păpam acum o lună, și aș mai continua dar nu-mi mai vin în minte argumentele :))
cel mai mult mă bucur că (poate sună stupid) simt că stomacul mi s-a mai micșorat.. nu mai mănânc la o masă cantități mari de mâncare.. înainte mânca o dată sau de 2 ori maxim într-o zi dar mâncam până mă umflam.. eh acum nu mai merge.. pap ca o vrăbiuță ;)) și asta e un factor care ajută la slăbit :)

happygirldiana 24 mar 2012 20:59:23

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Buna, Ingerasul meu!>:D<

Almi Ingerash 24 mar 2012 21:03:52

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
dianu :-*
ce faci? cum a fost ședința foto de azi? ;;)

happygirldiana 24 mar 2012 21:07:01

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Citat:

Anterior postat de Almi Ingerash (Post 994074)
dianu :-*
ce faci? cum a fost ședința foto de azi? ;;)

Scumpica, nu am mai facut sedinta foto pentru ca nu am mai iesit la plimbare.Am mers doar la piata si am cumparat cate ceva si am mai strans cateva semnaturi.Atat.Am fost prea limitata de timp astazi ca sa maia m timp si d eplimbare si poze.Si-asa...nici sport nu am mai facut azi.Aseara da, cand am ajuns acasa, am bagat 30 min de stepper, cheful a venit pasind:)

Tu ce faci?V-ati simtit bine aseara?Ce ai cumparat bun?;;)

Almi Ingerash 24 mar 2012 21:32:48

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
aseară am fost pe la LIDL și am luat lapte semidegresat că nu mai aveam de dimi, am luat brânzică din aia de la covalact gen bulgărași în smântână care nu are calorii multe, iaurțele dietetice și am vrut cereale integrale și nu am găsit.. am luat musli :-s oricum cred că sunt mai sărace în calorii decât cerealele integrale :)
a! și azi m-am cântărit ;)) aveam 72,9 ;;)

LE: ne-am și plimbat vre-o oră :)

happygirldiana 24 mar 2012 21:38:35

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Citat:

Anterior postat de Almi Ingerash (Post 994085)
aseară am fost pe la LIDL și am luat lapte semidegresat că nu mai aveam de dimi, am luat brânzică din aia de la covalact gen bulgărași în smântână care nu are calorii multe, iaurțele dietetice și am vrut cereale integrale și nu am găsit.. am luat musli :-s oricum cred că sunt mai sărace în calorii decât cerealele integrale :)
a! și azi m-am cântărit ;)) aveam 72,9 ;;)

LE: ne-am și plimbat vre-o oră :)

Da,da \:d/ Am vazut, felicitari pentru pierdere:))Pierderi din astea sa tot avem:))

Da,da, bune cumparaturile tale:)Si eu mananc musli, yummy!!Ce bine ca ai de unde cumpara branzeturi si iaurturi dietetice...:-<EU abia gasesc pe aici....:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:28:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO