forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   ♥ Jurnal Ariaaa ♥ (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ariaaa-12500.html)

Ariaaa 26 feb 2014 15:00:30

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1333259)
uite, pt inceput poti incerca start walking leslie sansone 1 mile, e destul de bland.:) spor!

Multumesc, am cautat pe youtube si imi place :D cu siguranta il incerc in seara asta!

lidiuta 26 feb 2014 18:52:08

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Draga Aria-asa te cheama?-, :)iti multumesc de vizita in jurnal. Eu am primit o dieta fara sa vreau, adica mi-am facut un control la endocrinologie si rezultatele au fost ok, insa dna doctor mi-a spus ca trebuie sa slabesc ca sa nu apara mai tarziu probleme legate de tiroida. Dieta pe care am primit-o seamana cu Montignac si cu SB, insa a fost personalizata pentru problemele mele. In principiu, am primit o lista cu alimente permise, interzise si care pot fi consumate cu moderatie, precum si un model de dieta. Combinand cele 2 liste, eu imi alcatuiesc meniurile. La md mananc si o felie de paine sau ceva asemanator, pe langa cas sau ou fiert sau..si,si, la pranz si cina merg pe proteina si legume. Ocazional la pranz am voie piure sau supa de fasole boabe sau paste integrale cu legume. Seara insa nu e voie la: carbo, lactate (eu insa mai mananc branza), fructe, dulciuri.
Legumele le poti varia, te orientezi dupa indicele lor glicemic-vezi Montignac. Proteina animala de preferat pui, peste.
Nu pretind ca dieta asta e cea mai buna de pe lume:), nici nu pot sa ma consider o persoana care e foarte consecventa sau foarte motivata de a slabi. Daca as avea rezultate mai spectaculoase, probabil ca ar avea rost sa-ti dau sfaturi. Asa, sa te sfatuiesc ce nici eu nu aplic...e cam ipocrit, nu? De 3 saptamani am primit dieta, deci e un timp scurt. O mai iau pe aratura, ma mai urecheaza colegele de pe forum, dar am si perioade mai lungi in care mananc cum ar trebui. Daca ar fi trecut un an de cand tin dieta, as fi fost in masura sa vorbesc cu mai multa convingere.
Concluzia? Nu te lua dupa mine, nu sunt cel mai bun reper. Cauta, citeste, informeaza-te, compara ce citesti si alcatuieste-ti tu meniuri sanatoase. Te felicit pt ca o sa mergi la sala! Eu am bicicleta medicinala acasa.
O seara buna!:)

Simmonne 27 feb 2014 08:58:22

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Neata!
Felicitari pt. decizia de a merge la sala! Eu am ales sa fac sport acasa si am avut rezultate frumoase. Daca iti place sau te motiveaza mai mult sala, nu ar trebui sa te gandesti ca esti inconjurata de slabaturi trebuie sa te concentrezi doar pe ce ai de facut tu acolo. Walking cu Leslie e un inceput foarte bun. O zi frumoasa! >:D<

Ariaaa 27 feb 2014 13:31:38

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Multumesc fetelor pentru feed-back >:D<

Am aici o salata pe care am mancat-o in fiecare zi la pranz de cand am inceput dieta: un morcov dat pe razatoare, 2 rosii tocate, un ardel rosu maruntit si jumatate de conserva de fasole. Am adaugat foarte putina sare si ulei de masline. Azi i-am facut si un dressing natural bineinteles, din usturoi si sana.

Ce credeti - e potrivita combinatia asta de legume?

lidiuta 27 feb 2014 14:32:56

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Fasole boabe, cred. Sau fasole verde? Cu ce combini salata? O fripturica, oua fierte sau telemea? Daca era fasole verde, mie mi s-ar fi parut ca merge de minune cu proteina animala. :)

Simmonne 27 feb 2014 15:16:42

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Mi se pare putintel sa mananci doar salata. Cum zice si Lidiuta, merge o proteina langa. La inceput, totusi, iti recomand sa nu consumi ingrasacioase precum fasole boabe, (in schimb poti sa "abuzezi" de fasole verde, galbena), orez (alb, in special), cartofi, linte, mazare etc. Pt. pranz merge o pulpa/piept de pui/curcan cu o salata maaare verde cu toate nebuniile in ea, o ciorbica, ceva mai consistent ;;)

Ariaaa 27 feb 2014 18:05:20

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Salata o faceam cu fasole boabe si nu o mancam cu nimic pentru ca e foarte consistenta. Nu stiam ca fasolele boabe intra la categoria "ingrasacioase" ...my bad...:(

AnDrAdAxl 27 feb 2014 19:22:55

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Citat:

Anterior postat de Ariaaa (Post 1333614)
Salata o faceam cu fasole boabe si nu o mancam cu nimic pentru ca e foarte consistenta. Nu stiam ca fasolele boabe intra la categoria "ingrasacioase" ...my bad...:(

Buna :)! Te urmaresc si eu de cand ti-ai deschis jurnalul :) ! Mi-e drag de tine ca ai ambitie si ca nu te folosesti de scuze(care sunt fara numar in studentie :P ) si cauti solutii :*! Sa ai succes si sa scapi usor de kg care te deranjeaza:)!
Eu personal nu consider fasolea ,mazarea ,lintea ingrasacioase :) si cred ca in combinatia in care ai zis ca o papi e ok. Mie imi place mult cea rosie si o folosesc mereu in salate. Are si ea proteine vegetale si indice glicemic mic :). Asa ca .... sa iti fie de bine :)!
O seara frumoasa !

Ariaaa 27 feb 2014 19:41:27

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 1333623)


Buna :)! Te urmaresc si eu de cand ti-ai deschis jurnalul :) ! Mi-e drag de tine ca ai ambitie si ca nu te folosesti de scuze(care sunt fara numar in studentie :P ) si cauti solutii :*! Sa ai succes si sa scapi usor de kg care te deranjeaza:)!
Eu personal nu consider fasolea ,mazarea ,lintea ingrasacioase :) si cred ca in combinatia in care ai zis ca o papi e ok. Mie imi place mult cea rosie si o folosesc mereu in salate. Are si ea proteine vegetale si indice glicemic mic :). Asa ca .... sa iti fie de bine :)!
O seara frumoasa !

Buna :-* Ma bucur ca imi urmaresti jurnalul. Mersi de incurajare, sper sa ma tina cat mai mult ambitia asta.

butterfly30 27 feb 2014 21:02:27

Re: ♥ Jurnal Ariaaa ♥
 
imi pare rau, dar leguminoasele (fasole, mazare, linte, naut) in nici un caz nu intra la ingrasacioase!!! cartoful, orezul alb, faina alba si zahrul, astea sunt ingrasacioasele!


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:25:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO