forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Asik60 - Pentru ca merit! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-asik60-ca-merit-11262.html)

Asik60 10 mar 2012 09:12:20

Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Dragele mele slabute,

Va fac curte de ceva vreme (aprox. o luna), insa nu am vrut sa ma pun pe treaba pana cand nu am vazut cum stau lucrurile... Asa ca m-am apucat constiincios sa retin ponturi, sa citesc povesti, sa imi notez retete, sa compar diete, etc... Am invatat sa folosesc calculatorul nutritional si am cautat sa imi stabilesc o strategie pentru perioada ce va urma.
De ce era nevoie de o strategie? Pentru ca de ceva vreme nu ma mai simt bine in corpul meu, si asta a fost un semnal de alarma. M-am trezit cu aprox.73 de kg, numar covarsitor pentru o inaltime de doar 1.59 m.
Acum...as putea sa dau vina pe bunicii care m-au crescut pe principiul "un copil gras e un copil sanatos", pe parintii care ma faceau sa ma simt vinovata atunci cand mancam ceva dulce facandu-ma sa ma ascund de ei, pe colegii care ma strigau "ardei umplut".... dar adevarul este ca de cand ma stiu mi-a placut sa mananc si am fost fan dulciuri!!!
Cei din jur (familie, prieteni, colegi) s-au obisnuit cu mine, ba chiar imi spun ca mi-as pierde farmecul sa slabesc... Dar nu am crezut asta niciodata!
Mi-a lipsit imboldul de a ma pune pe treaba pentru ca, uitandu-ma in oglinda, nu am vazut niciodata ceva "foarte rau"... De acord, nu era nici "foarte bine", dar nu vedeam asta decat cand stateam langa o persoana slaba... Atunci de-abia vedeam diferenta si cadeam in depresie...
Acum insa e o alta mancare de peste...refuz sa mai cad in depresie!! Refuz sa imi plang de mila ca orice persoana slaba (la figurat) pentru ca sta in puterea mea sa imi schimb stilul de viata!
Nu voi face asta pentru familie, sau prieteni, sau colegi... voi face totul pentru mine!

Asik60 10 mar 2012 09:29:23

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Asa....am stabilit ca voi, drage slabute, veti fi juratii intr-un proces de pe urma caruia voi fi singurul beneficiar. Desi sunt experta la notiuni teoretice, am nevoie de sfaturile voastre pentru aplicabilitatea practica :)

Pentru inceput, sa va povestesc ce am mai facut eu in luna care a trecut (stiti voi...de cand am inceput sa va fac curte):

- Eram obisnuita in fiecare dimineata cu faimosul 3 in 1 si nu credeam ca voi reusi sa ma dezvat vreodata, pentru ca - de ce sa nu recunoastem - e al naibii de bun la o tigara!! Dar am facut-o si pe asta! Sontac-sontac, l-am inlocuit cu un pahar de cafea slaba, fara zahar si fara lapte. Poate ca e putin, dar mie mi se pare o realizare substantiala!

- Ca veni vorba de tigari, incepusem sa ma avant printre fumuri, motiv pentru care era cazul sa slabilesc o limita: max. 4 tigari pe zi

- La intoarcerea acasa, am renuntat la ultimele 3 statii cu RATB-ul in favoarea a 20-25 de minute de plimbare in aer liber.

- Mi-am cumparat Crom forte pentru a-mi stavili pofta de dulce, si trebuie sa va sun dragele mele, ca sunt deosebit de multumita de el!!! Nu stiu daca e autosugestia, sau chiar isi face efectul, dar ce conteaza??? Ideea e ca de la a treia pastiluta am inceput sa simt diferenta (cu 2 biscuiti pe saptamana ma simt fericita)

- Apa fara numar - fara numar - fara numar!!! (cam 2 l pe zi)

- Desi cu greu, am facut progrese mici in a introduce ceva fructe si legume in alimentatie (sunt f bucuroasa ca am descoperit ca sunt fan salata de cruditati, preparata doar din morcovi, varza si telina stropite cu lamaie)

Restul...PE PARCURS!

Asik60 10 mar 2012 09:36:01

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Ei bine...cu toate astea, intr-o luna si o saptamana nu am reusit sa alung decat 2 kg... Recunosc, aveam sperante mai mari, cu atat mai mult cu cat a fost un efort mare pentru mine... DAR! (pentru ca exista mereu un DAR) aceste prime saptamani au fost de acomodare (nu imi place sa ma arunc in freza fara sa tatonez terenul), si de ce sa nu o zicem pe-aia dreapta: am avut si scapari..............

Irimel 10 mar 2012 09:36:43

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Buna>:D<. Bine ai venit si felicitari pentru decizia ta ! Iti doresc multa ambitie si succes in lupta ta cu kilogramele. E bine daca ti-ai facut un plan, va fii mai usor sa iti apreciezi progresele. Eu am avut rezultate f f f bune cu dieta South Beach. Am observat ca ai o dieta personalizata. Cum merge pana acum? :)

Asik60 10 mar 2012 09:43:17

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Ce mi-a lipsit in perioada asta a fost miscarea! 3 statii de RATB pe zi sunt un inceput, dar nu sunt suficiente pentru ceea ce mi-am propus eu.
Si atunci, urmatorul pas este sa MOVE THAT BOOTY!!!! :)))
Incepand de pe 15 aprilie, firma la care lucrez isi muta sediul intr-o cladire care are la subsol o sala mica de fitness. Prin urmare, stiu ce m-asteapta de la jumatatea lunii viitoare...
Pana atunci insa, o sa incerc treptat-treptat sa pun muschiul in miscare. Si pentru asta, imi voi alcatui un program de exercitii. Nu stiu in momentul asta in ce va consta, dar azi ma lansez in explorare. Tot ce pot spune este ca exercitiile le voi face seara (dimineata plec de acasa la 7.20).
Sa avem spor!

Asik60 10 mar 2012 09:47:09

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Irimel (Post 975347)
Buna>:D<. Bine ai venit si felicitari pentru decizia ta ! Iti doresc multa ambitie si succes in lupta ta cu kilogramele. E bine daca ti-ai facut un plan, va fii mai usor sa iti apreciezi progresele. Eu am avut rezultate f f f bune cu dieta South Beach. Am observat ca ai o dieta personalizata. Cum merge pana acum? :)

Hola, Iri! :)

Pana acum doar 2 kg in minus. Am incredere ca asa e la inceput, pana te obisnuiesti cu un nou stil de viata...mai uiti, mai sari, mai gresesti... Important e sa nu te lasi! :)
Cat despre dieta, am ajuns la concluzia ca nu ma descurc cu restrictiile impuse... prin urmare incerc sa imi creez eu un stil al meu... Iti povestesc imediat mai multe!

Pup!

Asik60 10 mar 2012 09:51:11

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Oare am reusit sa imi pun jurnalul la semnatura?


Yeeeee! :P

Asik60 10 mar 2012 10:21:30

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Sa va zic cate ceva despre noile mele obiceiuri alimentare.

- dupa paine nu m-am omorat niciodata, mancam numai la sandvisuri; in prezent mananc doar dimineata, si numai cu seminte, neagra, integrala sau de secara (max.2 felii)
- pofta de dulciuri sa zicem ca am pacalit-o cu Crom, dar in caz de urgenta - curmale deshidratate, nuci, lapte sau un biscuite
- lactate: sunt mare papa-lapte, iar iaurturile le mananc mai rar si pt ca trebuie; in rest...branzica si cascaval (mai rarut ca-i cam grasutz)
- produsele de patiserie sunt un punct sensibil...mai ales ca trebuie sa trec zilnic pe langa ditamai covrigaria... ma abtin pt ca altfel nu stiu sa ma opresc
- carne: pui la greu! peste numai pt ca trebuie
- mezeluri: dimineata 2 felii de sunca de pui sau curcan sau Praga
- legume: nu sunt preferatele mele, dar ma axez pe salate de vara sau de cruditati
- fructe: pomelo, mere mai rar, banane, kiwi, struguri
- cu prajelile nu am probleme, cu exceptia snitelelor din piept de pui (la cuptor nu au nici un gust) care imi plac

Asik60 10 mar 2012 10:35:34

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Bun! Cred ca am spus despre toate...
Prin urmare, o zi de alimentatie ar arata cam asa:

6.30 am: 2 sendvisuri cu paine neagra + margarina + sunca pui si lapte
8.45 am: cafea neagra
11.00 am: un iaurt mic (eventual cu fulgi de ovaz) sau un fruct
13.00 am: supa + un snitel / pui cu salata / tocanita de pui cu legume / pilaf cu ciupeci, etc
16.00: un fruct

Am omis masa de seara din descriere pentru ca am probleme mari cu ea.... Eu termin programul la 17.30 si ajung acasa pe la 19.00... E un pic cam tarziu sa mananc pe la 19.30, nu? Plus ca daca fac niste exercitii trebuie sa astept 2 ore dupa masa, deci sa le fac la 21.30-22.00 ... ora la care sunt deja pe cale sa adorm...
Prin urmare, ma gandeam sa mananc la 17.00. Singura problema e ca nu pot merge la bucatarie (pt ca sunt la munca si nu am decat o pauza de masa pe zi). Deci... ce as putea sa mananc stand la birou? Ar merge un sendvis facut cu ardei gras si gratar? Ma gandesc ca un iaurt ar fi prea putin, iar fructele nu sunt chiar recomandate seara...
Mai greu o sa fie de luna viitoare, daca merg la sala de la 17.30... cand o sa am timp sa diger mancarea? (intreb asta pt ca sunt patita, mi s-a mai intamplat o data sa imi vina rau la sala pt ca de-abia mancasem).
Aici chiar am nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Astept idei, impresii, sugestii!
Multumesc anticipat!

WhiteAngel 10 mar 2012 10:39:11

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
foarte frumos stilul tau de abordare si felicitari pentru kg pierdute ! :-* poate cu mai mult sport aveai si mai multe rezultate dar eu zic ca e super si asa !
si eu sunt adepta unui regim personalizat + sport .. chiar am avut rezultate din cate vezi si la ticker :P

e bun planul tau de bataie, tot ce pot sa iti zic este sa ai grija sa nu mananci sub 1000 de kcal si sport, sport mult (bine, nici foarte mult) :-*
aaa si inca ceva: nu te lasa influentata de cei din jur ! in special cei din familie .. care la majoritatea dintre noi merg pe principiul "grasa si frumoasa" .. ai mei ma innebunesc acum ca am slabit prea mult, ca sunt trasa la fata si vrajeli ! exagereaza doar :D

bafta in continuare, sunt sigura ca o sa ajungi la kg dorite ! >:D<

WhiteAngel 10 mar 2012 10:41:24

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975434)
Bun! Cred ca am spus despre toate...
Prin urmare, o zi de alimentatie ar arata cam asa:

6.30 am: 2 sendvisuri cu paine neagra + margarina + sunca pui si lapte
8.45 am: cafea neagra
11.00 am: un iaurt mic (eventual cu fulgi de ovaz) sau un fruct
13.00 am: supa + un snitel / pui cu salata / tocanita de pui cu legume / pilaf cu ciupeci, etc
16.00: un fruct

Am omis masa de seara din descriere pentru ca am probleme mari cu ea.... Eu termin programul la 17.30 si ajung acasa pe la 19.00... E un pic cam tarziu sa mananc pe la 19.30, nu? Plus ca daca fac niste exercitii trebuie sa astept 2 ore dupa masa, deci sa le fac la 21.30-22.00 ... ora la care sunt deja pe cale sa adorm...
Prin urmare, ma gandeam sa mananc la 17.00. Singura problema e ca nu pot merge la bucatarie (pt ca sunt la munca si nu am decat o pauza de masa pe zi). Deci... ce as putea sa mananc stand la birou? Ar merge un sendvis facut cu ardei gras si gratar? Ma gandesc ca un iaurt ar fi prea putin, iar fructele nu sunt chiar recomandate seara...
Mai greu o sa fie de luna viitoare, daca merg la sala de la 17.30... cand o sa am timp sa diger mancarea? (intreb asta pt ca sunt patita, mi s-a mai intamplat o data sa imi vina rau la sala pt ca de-abia mancasem).
Aici chiar am nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Astept idei, impresii, sugestii!
Multumesc anticipat!

mie nu mi se pare asa de tarziu .. si eu cand termin orele la 7 si ajung acasa la 7 jum mananc .. dar ma culc oricum pe la 11-12 si se digera mancarea pana atunci
eventual mananci ceva mai usor, o salata de ex :P

Asik60 10 mar 2012 10:49:16

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975440)
foarte frumos stilul tau de abordare si felicitari pentru kg pierdute ! :-* poate cu mai mult sport aveai si mai multe rezultate dar eu zic ca e super si asa !
si eu sunt adepta unui regim personalizat + sport .. chiar am avut rezultate din cate vezi si la ticker :P

e bun planul tau de bataie, tot ce pot sa iti zic este sa ai grija sa nu mananci sub 1000 de kcal si sport, sport mult (bine, nici foarte mult) :-*
aaa si inca ceva: nu te lasa influentata de cei din jur ! in special cei din familie .. care la majoritatea dintre noi merg pe principiul "grasa si frumoasa" .. ai mei ma innebunesc acum ca am slabit prea mult, ca sunt trasa la fata si vrajeli ! exagereaza doar :D

bafta in continuare, sunt sigura ca o sa ajungi la kg dorite ! >:D<

Multumesc, ingeras! :)

Tare bune sunt incurajarile pe timp de criza!!!

Multa bafta si tie in continuare! Pup!

Asik60 10 mar 2012 10:52:05

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975443)
mie nu mi se pare asa de tarziu .. si eu cand termin orele la 7 si ajung acasa la 7 jum mananc .. dar ma culc oricum pe la 11-12 si se digera mancarea pana atunci
eventual mananci ceva mai usor, o salata de ex :P

Cred ca ai dreptate! Salata trebuie sa scrie pe mine! :)) Singura problema e ca ma indoiesc ca voi depasi 1000 de cal ... O sa incerc totusi, si te tin la curent! :D
Multumesc pentru feed-back! :)

WhiteAngel 10 mar 2012 10:58:55

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975467)
Cred ca ai dreptate! Salata trebuie sa scrie pe mine! :)) Singura problema e ca ma indoiesc ca voi depasi 1000 de cal ... O sa incerc totusi, si te tin la curent! :D
Multumesc pentru feed-back! :)

asa, asa ! :))
trebuie neaparat sa depasesti ! chiar daca tu zici ca te simti satula, corpul tau are nevoie de acele calorii pt a functiona in continuare perfect ;) nu te ambitiona sa nu mananci, pt ca nu asta e secretul slabitului .. poate fii chiar al ingrasatului :P

Niculae Roxana 10 mar 2012 11:31:29

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Buna draga mea,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor....
Aici vei gasi fete care te vor ajuta...indruma...vei primi sfaturi de la noi...sugestii....sustinere....vom fi langa tine pana la final.....
Imi place abordarea ta....si faptul ca stai foarte bine la teorie....cu practica te vom ajuta noi cu siguranta...
Singurul lucru care tin sa-l precizez este ca indiferent de ora la care ajungi acasa trebuie sa iei cina...fara discutie....normal si firesc un meniu normal ar trebui sa sebazeze pe 3 mese principale+ 2 gustari....
Poti lua cina cu 3 ore inainte sa te bagi la culcare...si asta nu trebuie sa fie neaparat o salata.....poti alege si proteine+salata.....lactate.....chiar si daca preferi sa alegi o salata...aceasta poate contine si proteine...sa nu fie formata doar din legume....necesarul tau caloric in momentul de fata este in jur de 1200 calorii...in nici un caz nu trebuie sa sari peste cina si sa ai sub 1000 calorii....ai un drum lung de parcurs...si esti abia la inceput....daca te apuci si de sport...necesarul tau caloric va fi in jur de 1400 calorii.....asa ca ai grija...poti slabi foarte bine si cu un numar peste 1300 calorii....nu alege infometarea....ai grija la carbohidrati si ai o alimentatie sanatoasa....adopta o gandire pozitiva....fii optimista...si totul va fi perfect....

Weekend placut!
Pup!

ilemara 10 mar 2012 19:36:20

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Bine ai venit si succes in lupta cu kg!:)

Nu trebuie sa fi dezamagita ca ai slabit "doar" 2 kg -este un inceput bun :)...cu cat slabesti mai incet cu atat e mai sanatos -eviti efectul yo-yo ..

Subscriu la ceea ce au scris fetele mai sus-apucate de sport cat mai curand,5 mese pe zi ,sa nu mananci sub 1000 kcal...dar sunt lucruri pe care le stii deja :)

Nu am vazut meniuri salvate la tine -pe mine m-au ajutat si ma ajuta si acum ...ca o mai iau pe "aratura":D

Mai trec pe la tine :-*>:D<

Olime 10 mar 2012 23:24:50

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975336)
Asa....am stabilit ca voi, drage slabute, veti fi juratii intr-un proces de pe urma caruia voi fi singurul beneficiar. Desi sunt experta la notiuni teoretice, am nevoie de sfaturile voastre pentru aplicabilitatea practica :)

Pentru inceput, sa va povestesc ce am mai facut eu in luna care a trecut (stiti voi...de cand am inceput sa va fac curte):

- Eram obisnuita in fiecare dimineata cu faimosul 3 in 1 si nu credeam ca voi reusi sa ma dezvat vreodata, pentru ca - de ce sa nu recunoastem - e al naibii de bun la o tigara!! Dar am facut-o si pe asta! Sontac-sontac, l-am inlocuit cu un pahar de cafea slaba, fara zahar si fara lapte. Poate ca e putin, dar mie mi se pare o realizare substantiala!

- Ca veni vorba de tigari, incepusem sa ma avant printre fumuri, motiv pentru care era cazul sa slabilesc o limita: max. 4 tigari pe zi

- La intoarcerea acasa, am renuntat la ultimele 3 statii cu RATB-ul in favoarea a 20-25 de minute de plimbare in aer liber.

- Mi-am cumparat Crom forte pentru a-mi stavili pofta de dulce, si trebuie sa va sun dragele mele, ca sunt deosebit de multumita de el!!! Nu stiu daca e autosugestia, sau chiar isi face efectul, dar ce conteaza??? Ideea e ca de la a treia pastiluta am inceput sa simt diferenta (cu 2 biscuiti pe saptamana ma simt fericita)

- Apa fara numar - fara numar - fara numar!!! (cam 2 l pe zi)

- Desi cu greu, am facut progrese mici in a introduce ceva fructe si legume in alimentatie (sunt f bucuroasa ca am descoperit ca sunt fan salata de cruditati, preparata doar din morcovi, varza si telina stropite cu lamaie)

Restul...PE PARCURS!


Draga Asik WELCOME!!;)
Imi place ca ai o abordare foarte activa si sigur o sa vezi si rezultate in curand.
Felicitari pentru cele 2 kg, sa fii mandra de ele!!:D
De cand esti la greutatea asta? mi-a spus un doctor ca de multe ori daca ai o anumita greutate pt mai multi ani, corpul incepe sa se simta confortabil cu greutatea aia. Eu cam 4 ani am avut in jur de 65kg si se pare ca acolo e zona mea de confort, desi as prefera sub 60:-s
Cat despre ce papi, bine ca nu mai bagi 3 in 1 si cafeaua neagra o poti bea si cu putin lapte 0,5 grasime.
Bravo pt diminuarea tigarilor si plimbarile lungi!!;)
Si BioCrom e suuuper tare!! si la mine a functional ff bine, chiar taie pofta de dulce semnificativ as zice.


Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975434)
Bun! Cred ca am spus despre toate...
Prin urmare, o zi de alimentatie ar arata cam asa:

6.30 am: 2 sendvisuri cu paine neagra + margarina + sunca pui si lapte
8.45 am: cafea neagra
11.00 am: un iaurt mic (eventual cu fulgi de ovaz) sau un fruct
13.00 am: supa + un snitel / pui cu salata / tocanita de pui cu legume / pilaf cu ciupeci, etc
16.00: un fruct

Am omis masa de seara din descriere pentru ca am probleme mari cu ea.... Eu termin programul la 17.30 si ajung acasa pe la 19.00... E un pic cam tarziu sa mananc pe la 19.30, nu? Plus ca daca fac niste exercitii trebuie sa astept 2 ore dupa masa, deci sa le fac la 21.30-22.00 ... ora la care sunt deja pe cale sa adorm...
Prin urmare, ma gandeam sa mananc la 17.00. Singura problema e ca nu pot merge la bucatarie (pt ca sunt la munca si nu am decat o pauza de masa pe zi). Deci... ce as putea sa mananc stand la birou? Ar merge un sendvis facut cu ardei gras si gratar? Ma gandesc ca un iaurt ar fi prea putin, iar fructele nu sunt chiar recomandate seara...
Mai greu o sa fie de luna viitoare, daca merg la sala de la 17.30... cand o sa am timp sa diger mancarea? (intreb asta pt ca sunt patita, mi s-a mai intamplat o data sa imi vina rau la sala pt ca de-abia mancasem).
Aici chiar am nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Astept idei, impresii, sugestii!
Multumesc anticipat!

Asa cum ti-a zis si Roxy, cina e obligatorie si nu tine de ora, eu ma culc dupa 12, 1 noaptea deci ultima mea masa e destul de tarziu 8-9 seara.
Eu sunt adepta 3 mese si gustari 2-3 pe zi, astfel incat sa nu simt senzatie de foame si sa ma tenteze sa dau iama in frigi - tin dieta WW pe baza de puncte si sunt f incantata.

Spor maxim!! ne mai auzim>:D<

Alexik 11 mar 2012 17:14:46

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Spor la slabit!
Stiu si eu cum este sa ai doar 1.59:Pasa ca trebuie sa ne adaptam kg la inaltime:)

Asik60 11 mar 2012 22:48:10

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975478)
asa, asa ! :))
trebuie neaparat sa depasesti ! chiar daca tu zici ca te simti satula, corpul tau are nevoie de acele calorii pt a functiona in continuare perfect ;) nu te ambitiona sa nu mananci, pt ca nu asta e secretul slabitului .. poate fii chiar al ingrasatului :P

Ca bine zici, mai ingeras... >:D<
Mi-a venit azi o idee de o supa de pui, cred ca merge pt seara ca e usoara (asta ca sa am alternativa la salata). Am pus si niste taitei integrali ca sa nu fie apa chioara (sper sa nu fie problema prea mare ca sunt si astia fainosi). Oricum, nu o sa fac exces, ma limitez la un bol de supica pentru ca uneori chiar are stomacul nevoie de ceva cald...
O sa incerc sa nu cobor sub 1000 de kcal, dupa cum m-ai sfatuit, desi cred ca o sa fie munca tataaaaaa...
Haidi pup! :D

Asik60 11 mar 2012 22:53:53

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 975518)
Buna draga mea,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor....
Aici vei gasi fete care te vor ajuta...indruma...vei primi sfaturi de la noi...sugestii....sustinere....vom fi langa tine pana la final.....
Imi place abordarea ta....si faptul ca stai foarte bine la teorie....cu practica te vom ajuta noi cu siguranta...
Singurul lucru care tin sa-l precizez este ca indiferent de ora la care ajungi acasa trebuie sa iei cina...fara discutie....normal si firesc un meniu normal ar trebui sa sebazeze pe 3 mese principale+ 2 gustari....
Poti lua cina cu 3 ore inainte sa te bagi la culcare...si asta nu trebuie sa fie neaparat o salata.....poti alege si proteine+salata.....lactate.....chiar si daca preferi sa alegi o salata...aceasta poate contine si proteine...sa nu fie formata doar din legume....necesarul tau caloric in momentul de fata este in jur de 1200 calorii...in nici un caz nu trebuie sa sari peste cina si sa ai sub 1000 calorii....ai un drum lung de parcurs...si esti abia la inceput....daca te apuci si de sport...necesarul tau caloric va fi in jur de 1400 calorii.....asa ca ai grija...poti slabi foarte bine si cu un numar peste 1300 calorii....nu alege infometarea....ai grija la carbohidrati si ai o alimentatie sanatoasa....adopta o gandire pozitiva....fii optimista...si totul va fi perfect....

Weekend placut!
Pup!

Draga Rox,
Trebuie sa recunosc ca ai mare talent in sintetizarea esentialului!!! Tu ai fi fost buna sa-mi faci rezumate la examene :))
Poftim! In 3 cuvinte si mi-ai spus tot ce aveam nevoie sa stiu, lucru pentru care iti multumesc din tot sufletelul meu si din toata inimioara mea (asta e inspirata de la oamenii Garii de Nord).
O sa incerc sa fiu cuminte (asa cum spun toti copiii de ziua mamei) si sa nu ies din cuvantul vostru, iar atunci cand cu siguranta voi gresi, voi face tot posibilul sa nu ma descurajez si sa merg mai departe.
Ma gandeam la faza cu carbohidratii...acum regret ca am pus taitei in supa, fie ei si integrali.... O sa aleg mai mult zeama.....

Asik60 11 mar 2012 22:58:48

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de ilemara (Post 975928)
Bine ai venit si succes in lupta cu kg!:)

Nu trebuie sa fi dezamagita ca ai slabit "doar" 2 kg -este un inceput bun :)...cu cat slabesti mai incet cu atat e mai sanatos -eviti efectul yo-yo ..

Subscriu la ceea ce au scris fetele mai sus-apucate de sport cat mai curand,5 mese pe zi ,sa nu mananci sub 1000 kcal...dar sunt lucruri pe care le stii deja :)

Nu am vazut meniuri salvate la tine -pe mine m-au ajutat si ma ajuta si acum ...ca o mai iau pe "aratura":D

Mai trec pe la tine :-*>:D<

Buna seara, slabuta no.3!!!!!! :)
Cred ca ai dreptate cu efectul de yo-yo, desi toate ne dorim ca acul cantarului sa se miste in bine la fiecare cantarire... Pe mine ma supara cand vad ca 3-4 zile la rand ramane nemiscat...e suficient si 100 g, dar sa fie ceva in minus, sa simt ca nu "muncesc" degeaba.... Dar na! Drept pedeapsa ca sunt dilie si ma enervez pe un lucru fara viata, o sa imi raresc "evaluarile". As zice ca o data pe saptamana e mai bine, imposibil sa nu vad macar cu cateva sute de grame mai putin. Sper sa reusesc! Tine-mi pumniiiiiii!

WhiteAngel 11 mar 2012 23:00:39

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 977132)
Ca bine zici, mai ingeras... >:D<
Mi-a venit azi o idee de o supa de pui, cred ca merge pt seara ca e usoara (asta ca sa am alternativa la salata). Am pus si niste taitei integrali ca sa nu fie apa chioara (sper sa nu fie problema prea mare ca sunt si astia fainosi). Oricum, nu o sa fac exces, ma limitez la un bol de supica pentru ca uneori chiar are stomacul nevoie de ceva cald...
O sa incerc sa nu cobor sub 1000 de kcal, dupa cum m-ai sfatuit, desi cred ca o sa fie munca tataaaaaa...
Haidi pup! :D

desigur ca merge >:D< acum nu o sa ne omoare putini taietei pusi acolo, desi maicamea a renuntat detot la ei si la cartofi .. off exact astea 2 lucruri imi placeau cel mai mult intr`o supa ! :)) nu trebuie sa te ingrijorezi atat de mult pt cina .. mananci doar ceva mai usor si este perfect :-*

asa am zis si eu la inceput, dar mi`au zis slabutele ca nu e bine si chiar din prima zi am crescut nr caloriilor si am avut grija sa nu scad :) .. foarte important este ca aceste calorii sa le luam pe cat posibil din alimente si mancaruri sanatoase
adica nu sa mancam o pizza intreaga la pranz si gata nu mai mancam toata ziua ca avem 1000 de calorii si slabim .. e total gresit !
in schimb daca tu mananci 1000-1200 de kcal din alimente sanatoase este imposibil sa nu slabesti :) la fel si cu cina ;;)

te pup si te astept cu rezultate frumoase >:D< :-*

Asik60 11 mar 2012 23:10:29

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Olime (Post 976129)
Draga Asik WELCOME!!;)
Imi place ca ai o abordare foarte activa si sigur o sa vezi si rezultate in curand.
Felicitari pentru cele 2 kg, sa fii mandra de ele!!:D
De cand esti la greutatea asta? mi-a spus un doctor ca de multe ori daca ai o anumita greutate pt mai multi ani, corpul incepe sa se simta confortabil cu greutatea aia. Eu cam 4 ani am avut in jur de 65kg si se pare ca acolo e zona mea de confort, desi as prefera sub 60:-s
Cat despre ce papi, bine ca nu mai bagi 3 in 1 si cafeaua neagra o poti bea si cu putin lapte 0,5 grasime.
Bravo pt diminuarea tigarilor si plimbarile lungi!!;)
Si BioCrom e suuuper tare!! si la mine a functional ff bine, chiar taie pofta de dulce semnificativ as zice.


Tze dlagutza estiiiiiii! :">
Intr-adevar, am ceva timp de cand am depasit 70 kg si pb e ca nu reusesc sa scap de ele.... am nevoie de un stimulent, si asta ar fi sa se schimbe odata prefixul asta!!!!!!!!
Dar UUUUUU---SS-AAAAAAAAAAAAAAAAAA :D:D:D Nu nu, nu ne enervam, suntem calme, respiram, expiram, respiram din nou si ne gandim la veri frumoase, caniculare, cand vom sta pe o plaja plina de palmieri intr-un costum de baie mai-mult-nu, inconjurate de musculosi care ne aduc bauturi, ne fac masaj, ne tin umbrela........................................... ..............................


Asa cum ti-a zis si Roxy, cina e obligatorie si nu tine de ora, eu ma culc dupa 12, 1 noaptea deci ultima mea masa e destul de tarziu 8-9 seara.
Eu sunt adepta 3 mese si gustari 2-3 pe zi, astfel incat sa nu simt senzatie de foame si sa ma tenteze sa dau iama in frigi - tin dieta WW pe baza de puncte si sunt f incantata.
Spor maxim!! ne mai auzim>:D<


M-ai linistit, Oli....deci nu e asa grav ca mananc la 19.30-20.00.... chiar ma gandeam cum sa fac sa nu mananc seara, dar dupa ce te-am citit pe tine mi-a zburat gandul...
Stii ce cred eu? Ca cel mai important e sa ai rabdare cu propriul corp! Nu se poate da jos de azi-pe-maine sunca acumulata in decurs de cativa ani, nu?
DAAAAAAA, ASA ESTE PATRATZEL, BRAVO!!!

Asik60 11 mar 2012 23:12:34

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 977152)
desigur ca merge >:D< acum nu o sa ne omoare putini taietei pusi acolo, desi maicamea a renuntat detot la ei si la cartofi .. off exact astea 2 lucruri imi placeau cel mai mult intr`o supa ! :)) nu trebuie sa te ingrijorezi atat de mult pt cina .. mananci doar ceva mai usor si este perfect :-*

asa am zis si eu la inceput, dar mi`au zis slabutele ca nu e bine si chiar din prima zi am crescut nr caloriilor si am avut grija sa nu scad :) .. foarte important este ca aceste calorii sa le luam pe cat posibil din alimente si mancaruri sanatoase
adica nu sa mancam o pizza intreaga la pranz si gata nu mai mancam toata ziua ca avem 1000 de calorii si slabim .. e total gresit !
in schimb daca tu mananci 1000-1200 de kcal din alimente sanatoase este imposibil sa nu slabesti :) la fel si cu cina ;;)

te pup si te astept cu rezultate frumoase >:D< :-*

Chiar ma gandeam la tine, ingeras. Cum era sa ma culc fara sa mai citesc niste sfaturi de bine de la tine? :) Era naspa, naspa rau! :)
Hai sa vedem de maine ce ma asteapta, si te tin la curent!

Pupi!

paula91 11 mar 2012 23:17:24

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Ti-am citit jurnalul si vreau sa te felicit pentru schimbarile pe care le-ai facut in stilul tau de viata. Eu cred ca e bine ca ai slabit 2 kg, chiar daca iti par putine.
M-ai cam pus pe ganduri la partea cu cafeaua, eu beau dimineata cafea cu o lingurita destul de sanatoasa de zahar, poate ar trebui sa trec pe cafea mai slaba si fara zahar, ar fi o idee, de maine incerc! Zaharina nu ar fi totusi o solutie mai simpla?
Te pup si o seara frumoasa sa ai!

Asik60 11 mar 2012 23:32:10

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de paula91 (Post 977180)
Ti-am citit jurnalul si vreau sa te felicit pentru schimbarile pe care le-ai facut in stilul tau de viata. Eu cred ca e bine ca ai slabit 2 kg, chiar daca iti par putine.
M-ai cam pus pe ganduri la partea cu cafeaua, eu beau dimineata cafea cu o lingurita destul de sanatoasa de zahar, poate ar trebui sa trec pe cafea mai slaba si fara zahar, ar fi o idee, de maine incerc! Zaharina nu ar fi totusi o solutie mai simpla?
Te pup si o seara frumoasa sa ai!

Draga Paulette,
Ma super-bucur ca ai trecut pe la mine la o cafea (sau mai bine zis la un sfat despre cafea :P). Sincera sa fiu, am auzit idei pro si contra zaharina sau orice indulcitor...de asta am si hotarat daca tot pot sa beau cafeaua neindulcita, sa nu ma mai complic cu zaharina... Cred ca ar trebui sa ne ajute slabutele mai experimentate cu un raspuns....nu vreau sa te induc in eroare....
Somnik usor! (eu trag pe dreapta, ca maine e prima zi din restul vietii mele si trebuie sa o intampin fresh)

GOOD NIGHT, SLABUTZE, WHEREVER YOU ARE!!!

Olime 12 mar 2012 10:39:15

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 977171)
M-ai linistit, Oli....deci nu e asa grav ca mananc la 19.30-20.00.... chiar ma gandeam cum sa fac sa nu mananc seara, dar dupa ce te-am citit pe tine mi-a zburat gandul...
Stii ce cred eu? Ca cel mai important e sa ai rabdare cu propriul corp! Nu se poate da jos de azi-pe-maine sunca acumulata in decurs de cativa ani, nu?

ce sa zic, eu am investit cativa ani in sunculitele mele, si acum trag de 2-3 ori mai mult ca alte slabute!! bine ca te-ai apucat din timp sa iei masuri:D
am slabit bine pana acum, dar ma astept sa dau din ce in ce mai greu, asa ca muuuuulta rabdare!!!
in final cel mai important e sa ne obisnuim cu stilul asta de mancat sanatos forever si cu cat procesul de slabire e mai lung, cu atat corpul se va obisnui sa pape sanatos si in cantitati normale.
deja dupa aproape 3 luni de regim, nici nu mai simt pofta de cola si fast food, cu dulciurile mai greu, dar daca gust putin ca sa nu mor e perfect. am invatat sa gust de pofta, nu sa mananc ca vacuta tot;;)
Spor si tine-ne la curent cu meniul tau zilnic!!>:D<

Asik60 12 mar 2012 13:50:27

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
MENIU PROGNOZAT 12.03.2012:

D: 2 sandvisuri cu paine neagra cu tarate si sunca pui + lapte degresat
G1: Curmale deshidratate
P: pui cu salata de vara
G2: o banana mica
C: supa de pui cu taitei

ilemara 12 mar 2012 17:33:49

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 977150)
Buna seara, slabuta no.3!!!!!! :)
Cred ca ai dreptate cu efectul de yo-yo, desi toate ne dorim ca acul cantarului sa se miste in bine la fiecare cantarire... Pe mine ma supara cand vad ca 3-4 zile la rand ramane nemiscat...e suficient si 100 g, dar sa fie ceva in minus, sa simt ca nu "muncesc" degeaba.... Dar na! Drept pedeapsa ca sunt dilie si ma enervez pe un lucru fara viata, o sa imi raresc "evaluarile". As zice ca o data pe saptamana e mai bine, imposibil sa nu vad macar cu cateva sute de grame mai putin. Sper sa reusesc! Tine-mi pumniiiiiii!

Iti tin pumnii>:D<bineinteles ca o sa reusesti ..nu exista alternativa !;)

Cantarirea chiar este recomandata la 1 saptamana ..asa ca ..stai departe de cantar 7 zile nu 3-4 zile ;;)

Eu ma cantaresc la 1 saptamana -sambata dimineata de obicei ..daca nu uit :))..mi se intampla in ultima perioada :D ca de ..am slabit atat cat sa imi placa imaginea din oglinda si sa incap in vechile haine si am lasat-o mai moale acum pe ultima suta de metri:(

Cafeaua o beau cu 1 lingurita de miere -am incercat si eu fara nimic si nu "intra"si pace...am mai incercat cu sirop de agave si cu stevie ..nu mi-a placut gustul ..asa ca am ramas pe miere ..

Cate calorii ai adunat la meniul de azi ?..pare cam "slabut":))

Hai te pup :-*>:D<

Niculae Roxana 12 mar 2012 17:37:32

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 977141)
Draga Rox,
Trebuie sa recunosc ca ai mare talent in sintetizarea esentialului!!! Tu ai fi fost buna sa-mi faci rezumate la examene :))
Poftim! In 3 cuvinte si mi-ai spus tot ce aveam nevoie sa stiu, lucru pentru care iti multumesc din tot sufletelul meu si din toata inimioara mea (asta e inspirata de la oamenii Garii de Nord).
O sa incerc sa fiu cuminte (asa cum spun toti copiii de ziua mamei) si sa nu ies din cuvantul vostru, iar atunci cand cu siguranta voi gresi, voi face tot posibilul sa nu ma descurajez si sa merg mai departe.
Ma gandeam la faza cu carbohidratii...acum regret ca am pus taitei in supa, fie ei si integrali.... O sa aleg mai mult zeama.....

Buna scumpa>:D<

Eiii...m-ai facut sa rosesc:">...multumesc...
Ma bucur ca sfaturile mele ti-au putut fi de folos...si ca a ajuns mesajul meu la tine exact asa cum trebuie:)..
Sunt langa tine scumpa mea....te ajut cu mare drag>:D<....oricand ai nevoie de cineva langa tine...ma vei gasi aici....optimista si gata sa te scot din orice stare:-*....
Stiu ca vei face tot ce-ti sta in putinta sa te tii de treaba...sa nu gresesti...dar sunt constienta ca vei mai si calca stramb...esti la inceput....si stiu cum este "been there, done that"....tocmai de aceea ai nevoie de noi....sa te incurajam....sa mergi pana la capat...
Parerea mea este ca ...ar trebui sa consumi multe proteine...grasimi bune si carbi buni...dar mai putini....
Pe mine m-a ajutat foarte mult echilibrul in tot ceea ce am facut...fara exagerari....
Inceputul va fi mai greu....si te sfatuiesc sa ai grija la dulciuri...cu cat le consumi mai frecvent...cu atat pofta va fi mai mare....eu niciodata nu fac abateri la dulciuri...prefer sa nu gust nici macar o bucatica....pentru a evita pofta de dupa...care ma va chinui...si ma va duce la o alta abatere...si in felul acesta...se pierde si increderea in reusita...
Daca mai ai intrebari...nelamuriri...nu ezita sa-mi scrii....

O seara frumoasa scumpa!
Pup!:-*>:D<

Asik60 12 mar 2012 19:49:13

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de ilemara (Post 978017)
Iti tin pumnii>:D<bineinteles ca o sa reusesti ..nu exista alternativa !;)
Cantarirea chiar este recomandata la 1 saptamana ..asa ca ..stai departe de cantar 7 zile nu 3-4 zile ;;)
Eu ma cantaresc la 1 saptamana -sambata dimineata de obicei ..daca nu uit :))..mi se intampla in ultima perioada :D ca de ..am slabit atat cat sa imi placa imaginea din oglinda si sa incap in vechile haine si am lasat-o mai moale acum pe ultima suta de metri:(
Cafeaua o beau cu 1 lingurita de miere -am incercat si eu fara nimic si nu "intra"si pace...am mai incercat cu sirop de agave si cu stevie ..nu mi-a placut gustul ..asa ca am ramas pe miere ..
Cate calorii ai adunat la meniul de azi ?..pare cam "slabut":))
Hai te pup :-*>:D<


Draga de tine Ili!!!!!! >:D<
Ma bucur ca iti place de imaginea ta oglindita si mai ales ma bucur ca mi-ai impartasit si mie lucrul asta. Ajuta foarte mult la moral! In timpul plimbaricii de azi spre casa ma si vedeam fara cele 10 kg apasatoare, schimbandu-mi garderoba si privind cu incredere in oglinda :) Nu stiu cat de buna e visarea asta pe strada, dar am ajuns acasa zambind, tot asa cum zambesc si acum, ca te citesc pe tine.
Potrivit calculelor mele, meniul meu de azi a depasit 1100 kcal, ceea ce ar trebui sa insemne ca am fost cuminte... desi nu a fost chiar asa.... Hai sa iti explic cum stau lucrurile cu mine. Imi zic: de maine gata dulciuri si fainoase! Si ce se intampla maine??? Hei? Cineva din sala stie? Exact!! Avem cel putin un coleg care isi sarbatoreste aniversarea cu suc, praji si alte bunaciuni.... E chestie probata si re-probata! Pur si simplu ma urmareste ghinionul!
Prin urmare...am pacatuit cu 3 mini-chestii de patiserie... Intr-adevar, nu mai mult de 60 g (zice ochiul meu in care am incredere)...dar nu m-am putut infrana... Prin urmare am inlocuit banana de la G2 cu pacatul mai sus mentionat si am bagat niste ceai verde. Daca o sa pot, o sa ma pedepsesc si cu vreo 2 minute in plus de gimnastica :P

Asik60 12 mar 2012 19:53:15

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 978019)


Buna scumpa>:D<

Eiii...m-ai facut sa rosesc:">...multumesc...
Ma bucur ca sfaturile mele ti-au putut fi de folos...si ca a ajuns mesajul meu la tine exact asa cum trebuie:)..
Sunt langa tine scumpa mea....te ajut cu mare drag>:D<....oricand ai nevoie de cineva langa tine...ma vei gasi aici....optimista si gata sa te scot din orice stare:-*....
Stiu ca vei face tot ce-ti sta in putinta sa te tii de treaba...sa nu gresesti...dar sunt constienta ca vei mai si calca stramb...esti la inceput....si stiu cum este "been there, done that"....tocmai de aceea ai nevoie de noi....sa te incurajam....sa mergi pana la capat...
Parerea mea este ca ...ar trebui sa consumi multe proteine...grasimi bune si carbi buni...dar mai putini....
Pe mine m-a ajutat foarte mult echilibrul in tot ceea ce am facut...fara exagerari....
Inceputul va fi mai greu....si te sfatuiesc sa ai grija la dulciuri...cu cat le consumi mai frecvent...cu atat pofta va fi mai mare....eu niciodata nu fac abateri la dulciuri...prefer sa nu gust nici macar o bucatica....pentru a evita pofta de dupa...care ma va chinui...si ma va duce la o alta abatere...si in felul acesta...se pierde si increderea in reusita...
Daca mai ai intrebari...nelamuriri...nu ezita sa-mi scrii....

O seara frumoasa scumpa!
Pup!:-*>:D<

Mai Roxi mai,
Tu chiar esti foarte foarte dragutza!!! Parca ai fi o surioara mai experimentata, si eu mereu am regretat ca nu am avut asa ceva. Deci ai grija cum mi te bagi pe sub piele, ca voi fi nevoita sa te infiez! ;;) Ma rog...sa te insorez :D
Pup si ms pt sustinere!

WhiteAngel 12 mar 2012 19:58:25

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 978155)
Draga de tine Ili!!!!!! >:D<
Ma bucur ca iti place de imaginea ta oglindita si mai ales ma bucur ca mi-ai impartasit si mie lucrul asta. Ajuta foarte mult la moral! In timpul plimbaricii de azi spre casa ma si vedeam fara cele 10 kg apasatoare, schimbandu-mi garderoba si privind cu incredere in oglinda :) Nu stiu cat de buna e visarea asta pe strada, dar am ajuns acasa zambind, tot asa cum zambesc si acum, ca te citesc pe tine.
Potrivit calculelor mele, meniul meu de azi a depasit 1100 kcal, ceea ce ar trebui sa insemne ca am fost cuminte... desi nu a fost chiar asa.... Hai sa iti explic cum stau lucrurile cu mine. Imi zic: de maine gata dulciuri si fainoase! Si ce se intampla maine??? Hei? Cineva din sala stie? Exact!! Avem cel putin un coleg care isi sarbatoreste aniversarea cu suc, praji si alte bunaciuni.... E chestie probata si re-probata! Pur si simplu ma urmareste ghinionul!
Prin urmare...am pacatuit cu 3 mini-chestii de patiserie... Intr-adevar, nu mai mult de 60 g (zice ochiul meu in care am incredere)...dar nu m-am putut infrana... Prin urmare am inlocuit banana de la G2 cu pacatul mai sus mentionat si am bagat niste ceai verde. Daca o sa pot, o sa ma pedepsesc si cu vreo 2 minute in plus de gimnastica :P

waaa la fel si la mine cand am inceput regimul .. a2a zi m`am dus la pizza ca a fost ziua unui prieten :-L dar am papat putin si am avut grija sa ma incadrez in nr de calorii ;;)

ziua urmatoare stii ce am facut? :)) sper sa nu razi prea mult de mine :"> m`am uitat pe facebook sa vad daca mai este vreo aniversare in urmatoarea perioada =)) si spre norocul meu nu a mai fost :x

Asik60 12 mar 2012 20:17:53

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 978165)
waaa la fel si la mine cand am inceput regimul .. a2a zi m`am dus la pizza ca a fost ziua unui prieten :-L dar am papat putin si am avut grija sa ma incadrez in nr de calorii ;;)

ziua urmatoare stii ce am facut? :)) sper sa nu razi prea mult de mine :"> m`am uitat pe facebook sa vad daca mai este vreo aniversare in urmatoarea perioada =)) si spre norocul meu nu a mai fost :x

Hahahahahaha! Deci nu sunt singura careia i se intampla nefacute de astea! Pfffiu, m-am linistit, ingeras! :P
In momentul asta negociez cu niste start walking...pare easy, numai bine pt inceput (zic eu). Incerc un 30 min si vedem daca mai pot respira dupa aia (ca sa va reamintesc, sunt o sedentara convinsa, deci nu fiti dure cu mine...)
BRB!

Asik60 12 mar 2012 20:58:14

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
MENIU REALIZAT 12.03.2012:

b]CALORII INGERATE[/b]
Mic dejun, ora 07:00
Sunca pui, Aldis, 30g - 80 calorii
Paine specialitate hipoglucidica (cu faina neagra de grau si tarate), feliata, Keine Touch, Vel Pitar, 30g - 69 calorii
Margarina, Delma Sandvis, Delma, 10g - 18 calorii
Lapte degresat 0,1% grasime, LaDorna, 170ml - 55 calorii

Gustare 1, ora 11:00
Curmale uscate, 24.9g - 69 calorii

Prânz, ora 13:00
Salata mixta, 200g - 64 calorii
Pulpe la cuptor a la Mika, 140g - 302 calorii

Gustare 2, ora 15:00
Ceai verde, 180ml - 4 calorii
Spic cu crenvurst, 60g - 135 calorii

Cina, ora 18:30
Supa de pasare cu zarzavat si taitei a la buni, 420ml - 322 calorii

Gustare 3, ora 21:00
Apa plata, 2500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1118 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 20min - 54 calorii
Start walking, 28min - 98 calorii
Metabolism bazal - 1404 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1556 calorii

ilemara 13 mar 2012 09:39:48

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 978250)
MENIU REALIZAT 12.03.2012:

b]CALORII INGERATE[/b]
Mic dejun, ora 07:00
Sunca pui, Aldis, 30g - 80 calorii
Paine specialitate hipoglucidica (cu faina neagra de grau si tarate), feliata, Keine Touch, Vel Pitar, 30g - 69 calorii
Margarina, Delma Sandvis, Delma, 10g - 18 calorii
Lapte degresat 0,1% grasime, LaDorna, 170ml - 55 calorii

Gustare 1, ora 11:00
Curmale uscate, 24.9g - 69 calorii

Prânz, ora 13:00
Salata mixta, 200g - 64 calorii
Pulpe la cuptor a la Mika, 140g - 302 calorii

Gustare 2, ora 15:00
Ceai verde, 180ml - 4 calorii
Spic cu crenvurst, 60g - 135 calorii

Cina, ora 18:30
Supa de pasare cu zarzavat si taitei a la buni, 420ml - 322 calorii

Gustare 3, ora 21:00
Apa plata, 2500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1118 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3 mile/ora (4.8 km/h), ritm moderat, 20min - 54 calorii
Start walking, 28min - 98 calorii
Metabolism bazal - 1404 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1556 calorii

Neata!

Meniul arata bine DAR ..ca nu se poate fara :))..incearca sa te apropii mai mult de metabolismul bazal (1400 kcal) ca sa mai ai de unde scadea mai incolo la numarul de calorii..parerea mea ;;)
Azi marim numarul de minute de sport ????hai ca se poate !!!:)

O zi frumoasa !>:D<

Asik60 13 mar 2012 10:28:01

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de ilemara (Post 978797)
Neata!
Meniul arata bine DAR ..ca nu se poate fara :))..incearca sa te apropii mai mult de metabolismul bazal (1400 kcal) ca sa mai ai de unde scadea mai incolo la numarul de calorii..parerea mea ;;)
Azi marim numarul de minute de sport ????hai ca se poate !!!:)
O zi frumoasa !>:D<

MAMA LUI DE "DAR" :))
Sincer, nu cred ca pot mai mult de 1200 kcal decat daca calc stramb... O sa incerc sa ma mentin la peste 1100 (chiar ma gandeam ca azi ma rezumam la vreo 1000, desi meniul previzionat era unul consistent...) Hahahaha, nu credeam ca o sa ajung sa ma chinui sa mananc mai mult ca sa fie bine, visul oricui!!!! :))
Azi am in program o plimbare un pic mai lunga si ceva gimnastica. Sa vedem! Pup si saru' mana de vizita! :D

GCM 13 mar 2012 10:45:32

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 978873)
MAMA LUI DE "DAR" :))
Sincer, nu cred ca pot mai mult de 1200 kcal decat daca calc stramb... O sa incerc sa ma mentin la peste 1100 (chiar ma gandeam ca azi ma rezumam la vreo 1000, desi meniul previzionat era unul consistent...) Hahahaha, nu credeam ca o sa ajung sa ma chinui sa mananc mai mult ca sa fie bine, visul oricui!!!! :))
Azi am in program o plimbare un pic mai lunga si ceva gimnastica. Sa vedem! Pup si saru' mana de vizita! :D

Buna slabuto!!!bine te-ai ”integrat” printre noi. Imi place cum suna prima fraza...nu cred ca pot!!!e semn ca nu ai incercat, si totodata semn ca trebuie sa incerci ca sa iti confirmi daca poti sau nu!!!Parerea mea e ca sigur poti, daca asta vrei!!!
Prin urmare, vrei sa slabesti!!!TRebuie sa poti : sa faci sport(ceea ce faci), sa mananci sanatos(ceea ce faci), sa mananci mai mult(ceea ce vei face)!!!
Prin urmare, putin mai multa sunca dimineata!!!poti incerca si putina branza langa, sau o omleta micuta!!!asta insemnand o tona de proteine!!!putine calorii, un stomac multumit!!!ajutor pt sport!!!gustarea dintre micul dejun si pranz poate fi mai serioasa....iar la pranz numai bine poti mancat ceva mai multa carnita...ai proteine bune, esti apta de sport...incat dupa sport sa iti permiti sa iti hidratezi organismul cu putina supita sau de ce nu o salata tot cu carnita sau branza!!!
Daca mananci de pe acum 1000-1100 calorii vei ajunge intr-un punct in care organismul nu va mai vrea sa scada, fortandu-te sa reduci tu singura aportul caloric...si asa vei scade sub 1000 de calorii, ceea ce nu e bine. Pt ca inevitabil va mai aparea o aniversare si vei fi nevoita sa gusti una alta....motiv pt care al tau cantar va arata mai apoi cu plus!!!iar asta iti zic din prorpie experienta ca te demoralizeaza.
Prin urmare, mancand 1400 calorii....poti scadea lejer cate 100 cand al tau cantar nu va vrea sa arate cu - ...asa cum treptat vei ridica timpul de sport si efortul depus....si kg se vor topi de buna voie!!!
Bafta!!!

Kclaudyia 13 mar 2012 11:11:04

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 978155)
Draga de tine Ili!!!!!! >:D<
Ma bucur ca iti place de imaginea ta oglindita si mai ales ma bucur ca mi-ai impartasit si mie lucrul asta. Ajuta foarte mult la moral! In timpul plimbaricii de azi spre casa ma si vedeam fara cele 10 kg apasatoare, schimbandu-mi garderoba si privind cu incredere in oglinda :) Nu stiu cat de buna e visarea asta pe strada, dar am ajuns acasa zambind, tot asa cum zambesc si acum, ca te citesc pe tine.
Potrivit calculelor mele, meniul meu de azi a depasit 1100 kcal, ceea ce ar trebui sa insemne ca am fost cuminte... desi nu a fost chiar asa.... Hai sa iti explic cum stau lucrurile cu mine. Imi zic: de maine gata dulciuri si fainoase! Si ce se intampla maine??? Hei? Cineva din sala stie? Exact!! Avem cel putin un coleg care isi sarbatoreste aniversarea cu suc, praji si alte bunaciuni.... E chestie probata si re-probata! Pur si simplu ma urmareste ghinionul!
Prin urmare...am pacatuit cu 3 mini-chestii de patiserie... Intr-adevar, nu mai mult de 60 g (zice ochiul meu in care am incredere)...dar nu m-am putut infrana... Prin urmare am inlocuit banana de la G2 cu pacatul mai sus mentionat si am bagat niste ceai verde. Daca o sa pot, o sa ma pedepsesc si cu vreo 2 minute in plus de gimnastica :P

Knock knock?!
Dati si mie voie la dvs in casuta? :D
In primul rand ziua buna! Si welcome! :-*
Am poposit si eu la tine in casuta si sincer iti zic ca mi-ai transmis o stare de bine si de optimism.. Esti o persoana vesela, ceea ce te va ajuta enorm in procesul de slabire!
Si eu ca si restul fetelor dragalase ce ti-au calcal pragul te asigur ca aici vei avea sprijinul de care ai nevoie, sfaturi, toate cele :P
Cred ca majoritatea mai avem perioada in care dam gres asa cate putin, mai o praji, mai o bombinica, important e ca stim sa ne abtinem..
Eu as fi extraordinar de frustrata daca nu as mai gusta din cand in cand, de obicei duminica e ziua de pacatuit, in limitele normalului normal, dupa care luni o iau de la capat. Acuma tu sa nu faci ca mine :)) Daca te poti abtine cu atat mai bine.

Spuneai ca visai cu ochii deschisi la momentul in care vei avea 10 kg in minus. Eu te incurajez din sufletul sa visezi, sa te imaginezi slaba, asta te motiveaza si te ajuta sa mergi mai departe!!!
Eu mi-am pus pe desktop o imagine cu o gagica slaba si in fievcare zi cand imi deschis laptopul imi zic "la vara o sa arat si eu asa" >:)

Foarte bine ai facut ca ai inlocuit banana cu cea verde, ca sa compenzeze mica escapada!

In concluzie iti urez inca o data bine ai venit si "succesuri" :))

Un tzuc in drum spre tine! :-*

ilemara 14 mar 2012 09:07:03

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 978908)

Buna slabuto!!!bine te-ai ”integrat” printre noi. Imi place cum suna prima fraza...nu cred ca pot!!!e semn ca nu ai incercat, si totodata semn ca trebuie sa incerci ca sa iti confirmi daca poti sau nu!!!Parerea mea e ca sigur poti, daca asta vrei!!!
Prin urmare, vrei sa slabesti!!!TRebuie sa poti : sa faci sport(ceea ce faci), sa mananci sanatos(ceea ce faci), sa mananci mai mult(ceea ce vei face)!!!
Prin urmare, putin mai multa sunca dimineata!!!poti incerca si putina branza langa, sau o omleta micuta!!!asta insemnand o tona de proteine!!!putine calorii, un stomac multumit!!!ajutor pt sport!!!gustarea dintre micul dejun si pranz poate fi mai serioasa....iar la pranz numai bine poti mancat ceva mai multa carnita...ai proteine bune, esti apta de sport...incat dupa sport sa iti permiti sa iti hidratezi organismul cu putina supita sau de ce nu o salata tot cu carnita sau branza!!!
Daca mananci de pe acum 1000-1100 calorii vei ajunge intr-un punct in care organismul nu va mai vrea sa scada, fortandu-te sa reduci tu singura aportul caloric...si asa vei scade sub 1000 de calorii, ceea ce nu e bine. Pt ca inevitabil va mai aparea o aniversare si vei fi nevoita sa gusti una alta....motiv pt care al tau cantar va arata mai apoi cu plus!!!iar asta iti zic din prorpie experienta ca te demoralizeaza.
Prin urmare, mancand 1400 calorii....poti scadea lejer cate 100 cand al tau cantar nu va vrea sa arate cu - ...asa cum treptat vei ridica timpul de sport si efortul depus....si kg se vor topi de buna voie!!!
Bafta!!!

Deci ai sa poti !:)-ai si argumentatia detaliata atat de frumos de slabuta GCM :-*
Te pup >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:06:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO