forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal August (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-august-6046.html)

August 01 sep 2010 13:59:37

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 310669)
Cum...puii mei porti 38?!? :-o Eu sunt la 40 (chiar 42 daca sunt tipare italiene sau franceze, ca ei au masurile diferite de ale noastre), deci chiar daca mie nu-mi mai vin, nici pe tine nu pot sa te fericesc. E drept ca am cateva kg peste ale tale si nici nu suport hainele mulate, trebuie sa fie lejere pe mine. Ehe...sa ma vad eu la masura 38, ca rezolv repede problema, nu-i bai.
34 nu e bine, mie nu-mi plac femeile/barbatii bat (sau snur)
La sala ma duc in principiu in fiecare seara, de luni pana vineri. Se mai intampla cand sunt foarte ocupata sa nu pot sa ajung chiar in fiecare zi (cum s-a intamplat in august cand vreo 3 saptamani nu am ajuns decat sambata). Dar incerc sa se intample cat mai rar si sa ma tin de programul zilnic. In felul asta plec si eu de la birou ca toata lumea la 17.00, ca ma uitam aici muncind pana pe la 20.00 - 21.00. Si daca nu mi-a iesit pe nas de 1 an de cand m-am apucat de sport, nu cred sa se intample acum. Mai ales ca imi place, nu ma duc cu sila. Chiar si cand ma simt obosita si nu prea am chef, ies cu alt tonus si alta stare de spirit de la antrenament.
Si ca sa vezi ca tot universul lucreaza cu mine, s-a rezolvat si problema cumparaturilor sanatoase, ca nici eu nu mai gaseam nimic deschis seara tarziu cand terminam. Fix la iesirea de la sala este un supermarket non-stop, iar piata e langa (si acolo am vazut cateva tarabe non-stop). Deci...am rezolvat problema! :D
Sa nu ma intrebi de ce le-am descoperit abia acum, desi frecventez zona de multa vreme.:P
Proba cantarului si a centimetrului pe 17 septembrie, atunci se face o luna. Oricum, nu am apucat sa-mi cumpar cantar, de saptamana trecuta tot zic.
Pai sa incep sa pun meniul de pana acum, ca sa vedem ce mancam.


38 sau masura M si 42 la francezi. Blugi 28-29, pantofi 38! Mai, eu structural sunt genul mai ....nush cum sa-i zic: dulap! :)) Mai fara talie si ingusta in solduri. Cand sunt pufoasa, pun pe colacel, pe picioare, dar nu pe aripioare, cum pun fetele cu talie. Am o structura osoasa si mai atletica asa. Lasa ca o sa ne vedem prin poze cand ne-om invrednici sa facem un album foto.
In rest...e funny sa stai la birou si pana la 1-2 noaptea, ca eu asa mai faceam. E o vreme de cand m-am mai detasat, totusi, dar muncesc pe partea ailalta. Si n-o sa te intreb de ce ai descoperit taman acum magazinele, pentru ca eu stau vis-a-vis de piata si n-am mai fost de heheheeee....
Ia sa te verific eu la meniu, sa vaz daca ai fost in grafic!

August 01 sep 2010 14:02:39

Re: Jurnal August
 
Nota 10 cu coronita pentru sala! Bravo! Bravo! A doua bila alba! Vezi ca te transfer la exemple "asa da"! dar iar m-as transforma eu in 'asa nu'. Asa ca ramai acolo, pe post de sora de suferinta cu coordonate asemanatoare.

August 01 sep 2010 14:08:22

Re: Jurnal August
 
:)) 10 minute spalat pe dinti inseamna ca esti candidat la reclame de pasta de dinti. Ai scos pielita la pui?!

August 01 sep 2010 15:19:34

Re: Jurnal August
 
Hai ca am un meniu si azi de tot rasu'.
Mi-a facut pofta budinca asta:


Ingrediente:
  • ~400 g urda
  • 6 oua
  • esenta de rom
  • coaja de portocala
  • migdale sfaramate
  • 3 linguri de faina de soia
  • fructoza (cam 3-4 linguri)
Mod de preparare:
  1. Se amesteca toate ingredientele, se pun intr-o forma acoperita cu hartie de copt si se da la cuptor la foc mic pana ce s-a rumenit frumos pe deasupra si a trecut si testul scobitorii.
  2. Se mai pun seminte de mac pentru decor, inainte de a da la cuptor.
....numai ca eu nu stiu de unde sa iau faina de soia si fructoza...scuzati ignoranta..:-s

aussie_girl 01 sep 2010 17:04:04

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 310522)
@aussie_girl: scuze, prietena August e obosita, stresata si ocupata cu a pune ordine in haosul cotidian, asa ca iti traduc eu ca a vrut sa spuna de fapt: "sunt bucuroasa si ma voi stradui in fiecare zi sa fiu sursa de inspiratie pentru toate slabutele de pe forum; am invatat din greselile pe care le-am facut, acum stiu ca nu e bine pentru mine sa le repet; incepand de azi sunt un exemplu de "asa da" in primul rand pentru mine si apoi pentru voi; voi fi admirata pentru alegerile pe care le-am facut".;)
@august: de fiecare data cand te mai aud ca te invalidezi sau ca incepi cu "nu" ( nu sunt in stare, nu am timp, nu pot etc), te pun sa faci cate 25 de flotari sau genoflexiuni (sau alternativ, ca sa nu te plictisesti >:)).
:x


MC..drept sa-ti spun ii citii mesajul si-mi statu inima in loc!! si mi-am zis:'noah ca si pe asta am citit-o ..gresit..ii la fel ca mine!!":D;) ehh glumesc..eu ma "lipesc" de oameni care sunt in general cam ca mine..si cu care as putea .."lupta" cot la cot..

in fine, am sa va urmaresc pe amandoua..poate intr-un fel..(nebanuit dealtfel..;) ) am sa reusesc sa ajung undeva!

pupicei la amandoua!

August 01 sep 2010 23:59:44

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 311020)
MC..drept sa-ti spun ii citii mesajul si-mi statu inima in loc!! si mi-am zis:'noah ca si pe asta am citit-o ..gresit..ii la fel ca mine!!":D;) ehh glumesc..eu ma "lipesc" de oameni care sunt in general cam ca mine..si cu care as putea .."lupta" cot la cot..

in fine, am sa va urmaresc pe amandoua..poate intr-un fel..(nebanuit dealtfel..;) ) am sa reusesc sa ajung undeva!

pupicei la amandoua!

Draga mea, TOATE suntem ca tine! :)) Toate facem eforturi, mai mult sau mai putin disperate, sa invatam sa mancam corect. Ne scolarizam reciproc!
Bineee...e usor sa emiti teorii! Eu am niste predici in mine de ma cred si eu. Dar e clar ca tre sa te lovesti de problema si s-o diseci ca s-o intelegi. Ca asa, poti sa-mi spui tu pana-n tinda ca tre sa mananc ovaz cu mei ca e cel mai sanatos. Sau poti sa-mi zici pas cu pas metode ideale de a slabi, ca daca eu nu sunt pregatita, daca eu nu am motivatia necesara, daca eu ma simt binisor in pielea mea si asa, n-o s-o fac niciodata.
Prietena mea spune ca ea oricum nu are cum sa mai faca minuni cu corpul ei, ca nu mai poate arata ca la 20 de ani, ca nu e asa indragostita de ea insasi pentru a face asa eforturi. Orice i-as fi zis, era ferma in parerea ei: "da, fantazez sa fiu si eu slaba cateodata, dar nu-s genul oricum. Cine ma place, ma place si asa". Gresit!!! Cine te place, n-o sa te mai placa! Si daca mai ajungi si sa nu te placi tu, esti pierduta! Asa ca...mobilizarea! Eu imi tot repet o chestie: cand mananc tampenii, fericirea dureaza doar cat mestec si e urmata invariabil de nefericire, cand sunt slaba, senzatia de bine e atat de mare, incat ma impiedica sa mananc, de frica sa n-o pierd! Fixeaza-ti targetul si lasa debusolarea. Capul sus, ca nu e greu decat daca vrem sa fie greu!

August 02 sep 2010 14:07:16

Re: Jurnal August
 
Dear Diary, fetelor si MCS (disparuta in misiune), la noapte plec in concediu. Dimineata m-am cantarit si aveam 60,2, deci s-a mai dus juma de kil in cam o saptamana. Targetul meu era sa vad acolo 59,9, abia astept sa inceapa cu 5! Am trecut la constitutie fitness, nu ca as face asa ceva....:-s...momentan. Dar sunt bucuroasa, ca eu credeam ca vad aceeasi greutate, nu simteam ca am mai dat jos. Un alt motiv de bucurie ar fi ca azi 3 persoane mi-au zis: ai slabit, iar una dintre ele a zis "slabuto!"...E pe naiba! #:-sCand incepe sa se vada, e de bine. Dar sa nici nu indraznesc sa ma incununez cu lauri, nici macar la 53 de kile! Ne bucuram incet, in gand, si ne vedem de mentinere. Ma uit de circa 3 zile in oglinda si s-a schimbat oglinda! Inainte trageam un ochi si oftam. Acum au aparut oasele bazinului putin, a aparut o talie si o curbura la spate! Narcisa se uita acum in oglinda si zambeste! Va iau cu mine in concediu, dar nici macar nu stiu daca am wireless! Speeeer! Ca sunteti suportul meu! Tre sa bag meniul neaparat ziua, sa stiu ce am de facut pe seara! Daca cumva nu am wi-fi, va pup de pe acum si ne vedem cam pe 16.
MCS, fa te rog niste matanii sa nu-mi dispara mintile prin concediu! Recunosc, mi-e foarte teama, inca nu sunt ...stabila! Vorba ta: de la a dori pana la a avea mai exista a face! Drumul e luuung....tare as vreaaaa (Compact).
Repede idei pentru ceva de luat pe drum: ajung seara si nu am opriri. REPEDE! Acum ma duc la bagaj, apoi intru sa vad ce lista de shopping imi faceti! Tineti cont ca am si un sot dupa mine, cred ca el nu agreeaza secarica si batonasele. b-) Bagaje, epilir, pup! Ma intorc, deci!

MCS 02 sep 2010 14:42:21

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 311510)
Draga mea, TOATE suntem ca tine! :)) Toate facem eforturi, mai mult sau mai putin disperate, sa invatam sa mancam corect. Ne scolarizam reciproc!
Bineee...e usor sa emiti teorii! Eu am niste predici in mine de ma cred si eu. Dar e clar ca tre sa te lovesti de problema si s-o diseci ca s-o intelegi. Ca asa, poti sa-mi spui tu pana-n tinda ca tre sa mananc ovaz cu mei ca e cel mai sanatos. Sau poti sa-mi zici pas cu pas metode ideale de a slabi, ca daca eu nu sunt pregatita, daca eu nu am motivatia necesara, daca eu ma simt binisor in pielea mea si asa, n-o s-o fac niciodata.
Prietena mea spune ca ea oricum nu are cum sa mai faca minuni cu corpul ei, ca nu mai poate arata ca la 20 de ani, ca nu e asa indragostita de ea insasi pentru a face asa eforturi. Orice i-as fi zis, era ferma in parerea ei: "da, fantazez sa fiu si eu slaba cateodata, dar nu-s genul oricum. Cine ma place, ma place si asa". Gresit!!! Cine te place, n-o sa te mai placa! Si daca mai ajungi si sa nu te placi tu, esti pierduta! Asa ca...mobilizarea! Eu imi tot repet o chestie: cand mananc tampenii, fericirea dureaza doar cat mestec si e urmata invariabil de nefericire, cand sunt slaba, senzatia de bine e atat de mare, incat ma impiedica sa mananc, de frica sa n-o pierd! Fixeaza-ti targetul si lasa debusolarea. Capul sus, ca nu e greu decat daca vrem sa fie greu!

That's my girl >:D< Asa te vreau!

Slabuta 02 sep 2010 14:44:02

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 310893)
Hai ca am un meniu si azi de tot rasu'.
Mi-a facut pofta budinca asta:


Ingrediente:
  • ~400 g urda
  • 6 oua
  • esenta de rom
  • coaja de portocala
  • migdale sfaramate
  • 3 linguri de faina de soia
  • fructoza (cam 3-4 linguri)
Mod de preparare:
  1. Se amesteca toate ingredientele, se pun intr-o forma acoperita cu hartie de copt si se da la cuptor la foc mic pana ce s-a rumenit frumos pe deasupra si a trecut si testul scobitorii.
  2. Se mai pun seminte de mac pentru decor, inainte de a da la cuptor.
....numai ca eu nu stiu de unde sa iau faina de soia si fructoza...scuzati ignoranta..:-s

Faina de soia se gaseste la plafar, sau iti poti face singura, macinand boabele de soia.
Fructoza se gaseste atat in supermarketuri cat si hipermarketuri. :) la raionul produse dietetice.

Citat:

Anterior postat de August (Post 312159)
Dear Diary, fetelor si MCS (disparuta in misiune), la noapte plec in concediu. Dimineata m-am cantarit si aveam 60,2, deci s-a mai dus juma de kil in cam o saptamana. Targetul meu era sa vad acolo 59,9, abia astept sa inceapa cu 5! Am trecut la constitutie fitness, nu ca as face asa ceva....:-s...momentan. Dar sunt bucuroasa, ca eu credeam ca vad aceeasi greutate, nu simteam ca am mai dat jos. Un alt motiv de bucurie ar fi ca azi 3 persoane mi-au zis: ai slabit, iar una dintre ele a zis "slabuto!"...E pe naiba! #:-sCand incepe sa se vada, e de bine. Dar sa nici nu indraznesc sa ma incununez cu lauri, nici macar la 53 de kile! Ne bucuram incet, in gand, si ne vedem de mentinere. Ma uit de circa 3 zile in oglinda si s-a schimbat oglinda! Inainte trageam un ochi si oftam. Acum au aparut oasele bazinului putin, a aparut o talie si o curbura la spate! Narcisa se uita acum in oglinda si zambeste! Va iau cu mine in concediu, dar nici macar nu stiu daca am wireless! Speeeer! Ca sunteti suportul meu! Tre sa bag meniul neaparat ziua, sa stiu ce am de facut pe seara! Daca cumva nu am wi-fi, va pup de pe acum si ne vedem cam pe 16.
MCS, fa te rog niste matanii sa nu-mi dispara mintile prin concediu! Recunosc, mi-e foarte teama, inca nu sunt ...stabila! Vorba ta: de la a dori pana la a avea mai exista a face! Drumul e luuung....tare as vreaaaa (Compact).
Repede idei pentru ceva de luat pe drum: ajung seara si nu am opriri. REPEDE! Acum ma duc la bagaj, apoi intru sa vad ce lista de shopping imi faceti! Tineti cont ca am si un sot dupa mine, cred ca el nu agreeaza secarica si batonasele. b-) Bagaje, epilir, pup! Ma intorc, deci!

Eu asta mi-am luat. :D http://forum.slabute.ro/mentinere/cu...tml#post273609
Altceva nu stiu ce sa iti recomand, ca fiecare si-a facut separat bagajul. Eu pentru mine si mama, si mama, pentru fratele meu si tata. :D

MCS 02 sep 2010 15:03:22

Re: Jurnal August
 
Heii...din ciclul una calda/una rece...
Bravoooo....ai slabit! Felicitari, stiam eu ca se poate! [*3*]
Dar vorba ta....nu te culca pe o ureche, continua! Vezi ca eu veghez si vad tot, chiar daca pleci departe b-)

Si apoi : Ufff...pleci deja? O sa ne lipsesti...
Dar lasa ca meriti si tu ceva odihna dupa atata munca. Cand te intorci? Ne gasesti tot aici, poate cu cateva kg in minus (Doamne ajuta [-O<).
In ceea ce priveste meniurile...eu ti-am spus parerea mea...cat timp mananci a la carte, e foarte usor sa-ti continui dieta. Cum spuneam acum cateva postari, salate si grill-uri gasesti peste tot.
Iar sotul lasa-l sa manance ce vrea el, n-ai tu treaba cu farfuria lui.
Sper din tot sufletul sa ai net pe unde te duci, sa-mi mai dai de veste ce si cum...

P.S. Vezi ca mai toate hotelurile au sala de fitness...>:)

August 02 sep 2010 15:54:06

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 312230)

Faina de soia se gaseste la plafar, sau iti poti face singura, macinand boabele de soia.
Fructoza se gaseste atat in supermarketuri cat si hipermarketuri. :) la raionul produse dietetice.


Eu asta mi-am luat. :D http://forum.slabute.ro/mentinere/cu...tml#post273609
Altceva nu stiu ce sa iti recomand, ca fiecare si-a facut separat bagajul. Eu pentru mine si mama, si mama, pentru fratele meu si tata. :D

Sar'na pentru info1 si pentru info 2! >:D<
Biscuitii aia wasa am senzatia ca sunt f. diuretici! Am mancat doua zile si...eficienti! ;) Ma duc la magazinul acela! (unde se gasesc!)
Ia sa vedem acum ce zice si doamna aparuta brusc!

Slabuta 02 sep 2010 15:55:25

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 312316)
Sar'na pentru info1 si pentru info 2! >:D<
Biscuitii aia wasa am senzatia ca sunt f. diuretici! Am mancat doua zile si...eficienti! ;) Ma duc la magazinul acela! (unde se gasesc!)
Ia sa vedem acum ce zice si doamna aparuta brusc!

Au fibre si cam tot ce are fibre inseamna tranzit bun :)

August 02 sep 2010 16:06:45

Re: Jurnal August
 
Bag matanii sa am wireless, ca altfel e nenorocire! Si, daca vrei sa stii, nu ma duc la hotel! #:-sdeci n-am sala, n-am sala!!!!(si cat imi doream! :D) Am inchiriat o viluta de doua familii, fara masa, chicineta blabla....Cu siguranta voi manca a la carte la terase, ca de gatit, gatesc cafea si cereale cu sau fara lapte la chicineta. O sa ma dotez cu niste diverse seminte, cum a zis slabuta, ca eu ma feream de ele de frica sa nu ingrase. Seara la terase niste salate de fructe, o limonada cu zaharina (pueh!), un amaretto mic-mic-invizibil....Eh, vad eu! Pumnii stransi, pliz!
O sa stau la plaja asaaa....cu burta in sus si cu oasele bazinului regasite de curand. One coffee, please, no sugar!
In ce te priveste, abia astept sa te cantaresti si masori. Eu n-am rabdarea ta sa astept o luna intre masuratori! La ce grad de determinare te domina, sigur o sa bagam dansul bucuriei!!!:)) Ajungem noi la "cincizecisiceva"! Sa vezi!

August 02 sep 2010 16:08:37

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 312319)

Au fibre si cam tot ce are fibre inseamna tranzit bun :)


Deci bun de tot! Nu stiam de la ce mi se trage, si nu ca as avea probleme cu tranzitul, dar...un plus de ajutor nu strica! ;) Cu semintele si nucile... cam cum sa le rontai? Si cam cate?

Slabuta 02 sep 2010 16:17:57

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 312338)
Deci bun de tot! Nu stiam de la ce mi se trage, si nu ca as avea probleme cu tranzitul, dar...un plus de ajutor nu strica! ;) Cu semintele si nucile... cam cum sa le rontai? Si cam cate?

Doar la gustari, cam 15-20 gr maxim/zi

aussie_girl 02 sep 2010 17:38:23

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 311510)
Draga mea, TOATE suntem ca tine! :)) Toate facem eforturi, mai mult sau mai putin disperate, sa invatam sa mancam corect. Ne scolarizam reciproc!
Bineee...e usor sa emiti teorii! Eu am niste predici in mine de ma cred si eu. Dar e clar ca tre sa te lovesti de problema si s-o diseci ca s-o intelegi. Ca asa, poti sa-mi spui tu pana-n tinda ca tre sa mananc ovaz cu mei ca e cel mai sanatos. Sau poti sa-mi zici pas cu pas metode ideale de a slabi, ca daca eu nu sunt pregatita, daca eu nu am motivatia necesara, daca eu ma simt binisor in pielea mea si asa, n-o s-o fac niciodata.
Prietena mea spune ca ea oricum nu are cum sa mai faca minuni cu corpul ei, ca nu mai poate arata ca la 20 de ani, ca nu e asa indragostita de ea insasi pentru a face asa eforturi. Orice i-as fi zis, era ferma in parerea ei: "da, fantazez sa fiu si eu slaba cateodata, dar nu-s genul oricum. Cine ma place, ma place si asa". Gresit!!! Cine te place, n-o sa te mai placa! Si daca mai ajungi si sa nu te placi tu, esti pierduta! Asa ca...mobilizarea! Eu imi tot repet o chestie: cand mananc tampenii, fericirea dureaza doar cat mestec si e urmata invariabil de nefericire, cand sunt slaba, senzatia de bine e atat de mare, incat ma impiedica sa mananc, de frica sa n-o pierd! Fixeaza-ti targetul si lasa debusolarea. Capul sus, ca nu e greu decat daca vrem sa fie greu!

HA!!! stiam eu..speram eu ca nu ma inselasem in a te citi!! Ce-mi place mesajul asta. Il printez, decupez si lipesc pe frigider..;);;) Hehe..glumesc..dar mi-a placut!!

Asa este..si eu ma gandesc la minuntul ala de extaz grozav care il am cand mestec si inghit .."Ceva" delicios!! Apoi..ma loveste tristetea si supararea si e dureros sa ma descopar fara vointa..Si pe cuvant ca am as ao vointa in toate celelalte domenii din a mea viata!! Daaar, am gasit-o eu si pe asta..(vointa de a slabi) simt ca am gasit-o..si incerc sa o leg/lipesc de mine!!

Iti urez vacanta placuta (si eu plec, vin spre voi ..spre Europa dar Marti..in cam 4 zile..uhuuuuu!!!)..si deci si eu sunt stresata rau de a nu pune ceva in plus. Si "target-ul" meu a fost sa ajung la 59.9 :D inainte de vacanta..dar mama ma-sii..am ajuns abia la 62..(azi dimineata!!!)..Ne regasim fetelor dupa vacanta..si incepem pregatirile pentru rochitelele alea mici micute si subtirele pentru revelion!! uhuuu abia astept sa ma simt zvelta si cu taliutaaa si ohhh ce frumos.

te pup August.:-*:-*.si pe tine MC (te vizitez si la tine acasa..n-ai grija ca nu scapi!!_:-*:-*

MCS 02 sep 2010 17:43:37

Re: Jurnal August
 
Hmmm...budinci, ha? :-/Pai nu mai bine iei tu branzica,o amesteci cu marar tocat si o arunci peste o salata de rosii+castraveti+ceapa+ardei rosu? Un deliciu...Mult mai simplu, fara bucatareala si mai sanatos. Suspectez eu ca poftesti la fructoza de fapt ;)....Negativ, mai bine mananca un mar.
Budincile astea dietetice le mananci matalutza la mentinere la cincizecisiputin, nu in plin proces de slabire.
Si biscuitii? Vezi sa mananci vreo 3 pachete pe zi pe motiv ca ajuta la tranzitul intestinal :))
Nu esti cuminte deloc...:-w
Ia-ti tu frumos pe drum cateva kile de mere, bine, treaca de la mine si niste biscuiti din aia fermecati, doua banane (ca stiu ca tanjesti b-)), pepene poti sa-ti iei intr-o caserola gata curatat si taiat cuburi si...apa, paie si bataie! 24h pe drum nu o sa mori de foame, stai fara grija.
Offf...ce as pleca si eu in concediu, ca n-am avut anul asta. Cand toti se distrau eu munceam pe plantatie, iar acum cand as putea eu sa plec taman ce s-au intors toti. Unde si cu cine sa mai plec?! x-(
Sa fii cumintica, vezi ca pe plaja cu burta in sus imediat se vede daca ai mancat necorespunzator :P

MCS 02 sep 2010 17:51:28

Re: Jurnal August
 
aussie_girl asa sa faci, sa-ti tapetezi casa cu mesajele care te inspira.Te asteptam la RO cu drag. Si sa fii cumintica...nu am avut timp zilele astea, dar stai ca vin eu sa studiez cum stau lucrurile la tine in jurnal >:)
Haideti fetelor, mobilizarea, sigur reusim!
Eu plec la sala, sper sa va mai prind diseara pentru 2 vorbe, mai ales pe tine August, pe la 22h revin in direct. Te pup de pe acum tare-tare si iti doresc sa ai o supervacanta si o mai fac o data si diseara daca te mai prind >:D<:-*>:D<

aussie_girl 02 sep 2010 18:29:28

Re: Jurnal August
 
MC chia rnu te sfatuiesc sa-mi citesti jurnalul ..pentru ca are ups and downs..este usor "demoralizant" sa citesti asa randulete!!

Acum sunt mult mai perseverenta. M-am mai schimbat..Am eu la cm mai putintel decat voi, dar ma zbat sa va ajung la kilograme. Azi dimineata nesufereala aia de cantar arata 62..si eu sperasem ca am s aplec in vacanta la un 59..mama ma-sii de treaba!!

te pup MC>:D<

August..sa ai o vacanta superba! chiar, unde pleci???;;)>:D<

MCS 02 sep 2010 22:09:47

Re: Jurnal August
 
Augustooo..plecasi fara sa ne pupam? Off...off...Numai de supararea asta si sigur o sa slabesc niste kilograme....
Eh...eu mai stau un pic pe aici pana adorm...Desi daca nu ai aparut pana acum, slaba nadejde...
Iti doresc din nou drum bun si megavacanta!

August 08 sep 2010 07:27:46

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 312831)
Augustooo..plecasi fara sa ne pupam? Off...off...Numai de supararea asta si sigur o sa slabesc niste kilograme....
Eh...eu mai stau un pic pe aici pana adorm...Desi daca nu ai aparut pana acum, slaba nadejde...
Iti doresc din nou drum bun si megavacanta!

Ne pupaaaam! Tzoc! Tzoc! Am wireless, dar daca cumva intra si vecinii pe tzeava, s-a terminat cu el!! Mie-mi zici cat ai slabit! A, stai! Tu te cantaresti cand vin eu!
Sa fac un rezumat scurt, ca abia m-am trezit si inca nu-s limpezita. Va anunt cu mandrie ca mi-am notat pe telefon intr-un sticky notes tot ce-am mancat zilnic si, cand vin acasica, scriu tot. Insotitorii de bord zic ca-s cam dementa si ca-i enervez=((. Am avut cateva scapari, gen inghetata si paine prajita cu usturoi si ulei de masline, ca doar sunt la greci (in Zakynthos sunt, aussie, o recomand celor care vor liniste apasatoare si peisaje de vis) si ei dau painea asta on the house ca si aperitiv. Micul dejun a fost zilnic bogat, am facut un shopping si ne facem noi omletzica si ...diverse. Chiar acum astept sa se trezeasca cineva sa ....faca ei micul dejun! :)) Grija mea oricum e departe de a fi mancarea. Pap peisaje, e de vis aici. Ireal, mai exact, o sa pun niste poze. Ieri am luat o barca pt 4 zile si am plecat de nebuni. Am inotat in locuri de-ti venea sa plangi de extaz: singuri pe o plaja mica, doar a noastra, intr-o apa turcoaz. Am mancat un sandwich, nu ca mi-ar fi fost foame, pe care l-am share-uit cu un pescarus. Ma uit la poze si inca sunt grasa-grasuta - nu e cum credeam io! Seara mananc salata greceasca cu pui. Am sarit vreo 2 seri de mancare si mi-au sarit in cap iar. Dar, ca linie generala, nu mai am stresul ala cu: as manca aia sau aia! O sa vedeti: am fost, zic eu, competitiva. Vaz eu la proba cantarului....:-s Nu vreau sa va fac in ciuda, dar tre sa bag acum niste poze, ca ia uite cum se vede marea! :P
Pup, pup! Aveti grija de voi, sa va gasesc dive, ca sa aveti timp sa ma aduceti cu picioarele pe pamant, ca am batalie de dus!>:D<

MCS 08 sep 2010 10:40:45

Re: Jurnal August
 
Neatza si la tine in jurnal!
Bravo, ma bucur ca n-ai dat drumu' la caini in concediu. N-ai mancat chiar de dieta, dar nici nu ai exagerat.
Puteam sa jur ca la greci te gasim si uite ca nu m-am inselat :D. Bine ca iti place si te simti bine. La insotitorii de bord da-le ignore sau mute cand comenteaza :D
Eu tot pe plantatie, fara concediu ca nu mai am unde si cu cine sa plec...Asa ca muncesc pe branci si la job si la statutul de diva ... vai, cata treaba am! :D
Da, chiar cand te intorci tu e bilantul la mine. Sa vedem ce branza am facut intr-o luna :-/ La intoarcere baga la bagaj un grec brunet, inalt si solid, sa ai cu ce sa ma premiezi pentru rezultate deosebite :)). Just in case...
Eh, chiar daca nu vor fi cine stie ce rezultate spectaculoase, eu ma simt foarte bine cu noul regim de viata si asta e cel mai important.
Pupici :-* Distractie frumoasa in continuare!

August 09 sep 2010 09:10:34

Re: Jurnal August
 
1 ataşament(e)
Recunosc, n-am mancat chiar de dieta, dar am spus 'nu' chiar si inghetatei. Aseara am facut-o lata, am mancat cam mult. Noroc ca n-am mai putut sa mananc la un moment dat! Sa va incant ochisorii putin...
Ataşament 5188
...din pacate, nu stiu s-o dimensionez...Va pup!
MCS, ai avans urias si n-o sa mai semanam, sa stii! Wait for meeeee!!! >:D< Previzionez vreo ...57-58 la tine! Plusul e fibra! ;)

MCS 09 sep 2010 12:44:20

Re: Jurnal August
 
Haha....sa te auda al de sus! ^:)^ Da' esti cam optimista cu 5kg intr-o luna, sa stii, nu scapi tu asa curand de mine :P
Eu zic sa incepeti sa faceti pariuri :)), daca nu slabesc eu macar sa iasa cineva castigat luna asta :))
Frumos peisage, place. Vezi pe acolo pe dupa stanca, poate gasesti grecu' cu pricina :D. Iar umbrela cu Tuborg....de mare angajament :)). Unii infing drapelul pe meleagurile pe care le descopera, romanii infing berea :))

MCS 09 sep 2010 12:50:27

Re: Jurnal August
 
Tocmai mi-am tras un DEX in cap #-o : "infig", nu "infing" !

August 09 sep 2010 23:24:19

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 321335)
Haha....sa te auda al de sus! ^:)^ Da' esti cam optimista cu 5kg intr-o luna, sa stii, nu scapi tu asa curand de mine :P
Eu zic sa incepeti sa faceti pariuri :)), daca nu slabesc eu macar sa iasa cineva castigat luna asta :))
Frumos peisage, place. Vezi pe acolo pe dupa stanca, poate gasesti grecu' cu pricina :D. Iar umbrela cu Tuborg....de mare angajament :)). Unii infing drapelul pe meleagurile pe care le descopera, romanii infing berea :))

Repede, ai vazut tu! Eu ti-am dat sa vezi peisajul! Umbrela era acolo cu motiv: deasupra era o stanca uriasa de pe care cadeau pietre. Umbrela le amortiza! Foarte ingenios mod de aparare...
Mancare azi corespunzator: datorita unor probleme organizatorice, s-a sarit peste cina. Am mancat pepene si am baut ....Martinica-ma-scuzati...
Meniul complet il am in telefon si o sa depun ceva efort sa-l transpun in calorii, mai ales ca n-am fost prea cuminte.
Acum sunt f. obosita si arsa de soare (dat insuficient cu crema cu protectie), trec pe la MCS putin si ma culc. Maine am zi grea iar, mai ales ca deja se formulau preferinte culinare, ca lumea tre sa recupereze o cina.
Noapte buna!

MCS 10 sep 2010 09:40:25

Re: Jurnal August
 
Draga mea, iti multumesc de vizita. Te astept cu nerabdare in fiecare zi, sa stii :)
Tare sunt curioasa sa vad ce ai mancat tu acolo la "gretzili". Eu poftesc la o caracatita si la niste uzo :D
Tu esti arsa de soare iar eu batuta de vant :D. Nu-i bai, ca nu ma omor cu soarele si caldura (ce bine ca am scapat de canicula!), dar s-a starnit de ieri un alizeu cam rece.
Te pup, inca zi frumoasa de vacanta sa ai si cu meniu cumpatat! >:D<

MCS 13 sep 2010 20:52:08

Re: Jurnal August
 
Doamna, ai disparut in misiune :-/
Sper ca n-ai gasit grecu' cel aratos (destinat lui JE b-)) si ai fugit cu el in lume :D
Ce-i drept am cam abandonat mataniile pentru wireless in ultimele zile. Asta o fi? Hai ca le reiau in seara asta ca deja te dam disparuta :)

August 17 sep 2010 23:57:07

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 327024)
Doamna, ai disparut in misiune :-/
Sper ca n-ai gasit grecu' cel aratos (destinat lui JE b-)) si ai fugit cu el in lume :D
Ce-i drept am cam abandonat mataniile pentru wireless in ultimele zile. Asta o fi? Hai ca le reiau in seara asta ca deja te dam disparuta :)


VENIT!
Pup fete, pup MCS, pup Diary! Am venit azi-noapte si azi am cam dormit pe mine, plus o durere de cap ingrozitoare de care n-am scapat nici acum (nu-mi prieste aerul de Romanica).
Incep prin a va spune ca dimineata m-am cantarit! Am aceleasi 60,2kg fix punct, deci target indeplinit. [*120*]=D> (multumesc, multumesc!)
Recunosc cinstit ca sticky note al meu din telefon cu meniul zilnic s-a incheiat in data de 13, cand am cam abandonat lupta. Deja aveam prea multe de scris, si-mi era jena. Nu am mancat/baut urmatoarele: sucuri, prajeli, dulciuri (o jumate de prajitura on the house de la un restaurant de exceptie si 2 cheese-cake, atat....), de garnituri la friptura nu m-am atins. Am sters si rontzaielile clasice ale mele din meniu. Am mancat in schimb la ore destul de inaintate. Daca nu dadeam de restaurantul cu pricina, poate as fi venit mai slaba.
Incerc sa mai scriu la meniu ceva si apar mai tarziu in jurnal.

August 18 sep 2010 00:02:44

Re: Jurnal August
 
Doamna, in ce priveste grecu'....l-am baut io, ca aratos nu prea era, si nici loc in geamantan nu mai aveam, intrucat era mai important shoppingu'!
Era asa linistita si pustie zona unde am stat, incat erau doar cativa greci care semanau cu shrek, cativa englezi manga, cativa romani care lucrau acolo..si nu se cadea sa-ti aduc orisice, ca statutu' de diva nu-ti permite!

August 18 sep 2010 00:49:21

Re: Jurnal August
 
Eee...am notat 3 zile si am pierdut o ora. Ca idee, se cam repeta: un mic dejun bogat, cu omleta, cereale cu iaurt, cafelute. Apoi, intrucat micul dejun dura mult, se sarea peste masa de pranz, apoi veneam din calatorii si seara avea asa: aperitive: paine cu usturoi, salata greceasca, vinete pane, felul principal: o fripturica lasata de obicei in farfurie, din cauza ca eram deja satula.
Intrucat nu m-am ingrasat/nu am slabit, o sa ma opresc cu copy-paste, e anevoios de trecut tot. Oricum, sunt multumita ca per total am fost cuminte!

August 18 sep 2010 11:52:53

Re: Jurnal August
 
M-am trezit tarziu si micul dejun a inlocuit pranzul. Am mancat mult, pentru ca am o durere de cap ingrozitoare de ieri incoace si am zis ca poate-poate scap. Cantarul a fost azi nehotarat: sa-mi dea 60.00, sau 60,1, sau 60,2. L-am lasat in pace, sa ma anunte cand ajunge sub 60!
Ma gandeam ieri, cand m-am cantarit dupa concediu, ca in mod normal veneam cu o burta scandaloasa si cu 2-3kg in plus. Si cu o dorinta crescanda de a manca, pentru ca nu mai urmau alte concedii in viitorul apropiat si urmau hainele groase, de camuflaj. Deci motivatia de a mai da jos ceva era pa-la-revedere! Acum vine momentul sa va multumesc tuturor, sa le multumesc celor care au avut ideea acestui forum. Ati fost motivatia mea. Scaparile din ultimele zile de concediu n-au semanat deloc cu scaparile mele clasice. Nu mai eram disperata sa mananc pentru a ma simti bine si pentru a-mi umple timpul. O data chiar m-am suparat pe mine pentru ca am mancat fara a-mi fi foame deloc, si nici nemancata nu eram. Am mancat pentru a nu-mi mai enerva prietenii cu mancatul meu sanatos si la ore decente. Dar am evitat alimentele 'acelea' si nici n-am simtit nevoia sa le mananc (cateodata mai pofteam, luam o gura sa nu mor si gata).
Am constatat ca nu mancarea propriu-zisa m-a tot ingrasat, ci rontaielile dintre mese sau in loc de mese. M-am ferit de gatit mancare crezand ca ingrasa, dar inlocuitorii mancarii normale au facut tot dezastrul.
Abia astept sa ma mut, sa pot sa iau retetele voastre la rand si sa reincep sa gatesc, macar in week-end.

August 19 sep 2010 00:45:31

Re: Jurnal August
 
...proaspat intoarsa din oras! vesela si infometata...
Tocmai am rasfoit putin niste povesti de succes de-ale fetelor slabe. (sa mai mananc niste apa intre timp - foame mare!)
Sunt foarte suparata pe mine ca nu mai fac sport. Toata lumea face sport, eu nu fac sport [*haltera*] .Ok, o sa inaugurezo noua promisiune: voi face sport imediat ce ma mut si ma linistesc, adica peste vreo de o luna. Acum sa zicem ca am circumstante: sunt stresata si n-am timp. Cand am timp, prefer sa-l lancezesc....[*125*] Odata mutata, promit sa-mi pun iar colantii si sa ma pun pe treaba intensiv. Adica macar juma de ora pe zi, 5 zile/sapt.
Gata, cu hotararea luata, ma duc la culcare cu inima mai usoara!

MCS 19 sep 2010 11:37:44

Re: Jurnal August
 
Doamna draga, prezentul si viitorul suna bine...:D
Se pare ca ai fost cuminte atat cat trebuie, ti-ai pastrat greutatea fara sa faci foamea sau sa poftesti, deci...bravo! :-*
Promisiunea cu sportul ma unge la inima, bravo din nou!
Trecand peste partea cu lipsa grecului-souvenir :(, ca deh...am zis eu ca asa e cu prietenii :P (ma suspectez a fi in faza de "pe mine nu ma iubeste nimeni"), eu sunt tare mandra de tine si te felicit.
Ai facut schimbari majore in modul de abordare a mancarii, esti hotarata sa ai un stil de viata sanatos, deja nu mai mananci porcarii si vrei sa faci sport. Toate astea sunt schimbari si target-uri pe termen lung, mai importante decat 2-3 kilograme in plus sau in minus intr-o luna. Si vei vedea ca din momentul in care aceste hotarari vor deveni stil de viata, vor dispare si kilogramele unul cate unul fara sa le mai vanezi in fiecare dimineata pe cantar.
Acum fug ca e ziua de beauy - vopsit, tuns, cosmetica, epilat etc - deja ma suna fetele ca sunt la salon si ma asteapta (am intarziat :">). Revin spre seara sa mai povestim.

August 20 sep 2010 00:52:08

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 334041)
Doamna draga, prezentul si viitorul suna bine...:D
Se pare ca ai fost cuminte atat cat trebuie, ti-ai pastrat greutatea fara sa faci foamea sau sa poftesti, deci...bravo! :-*
Promisiunea cu sportul ma unge la inima, bravo din nou!
Trecand peste partea cu lipsa grecului-souvenir :(, ca deh...am zis eu ca asa e cu prietenii :P (ma suspectez a fi in faza de "pe mine nu ma iubeste nimeni"), eu sunt tare mandra de tine si te felicit.
Ai facut schimbari majore in modul de abordare a mancarii, esti hotarata sa ai un stil de viata sanatos, deja nu mai mananci porcarii si vrei sa faci sport. Toate astea sunt schimbari si target-uri pe termen lung, mai importante decat 2-3 kilograme in plus sau in minus intr-o luna. Si vei vedea ca din momentul in care aceste hotarari vor deveni stil de viata, vor dispare si kilogramele unul cate unul fara sa le mai vanezi in fiecare dimineata pe cantar.
Acum fug ca e ziua de beauy - vopsit, tuns, cosmetica, epilat etc - deja ma suna fetele ca sunt la salon si ma asteapta (am intarziat :">). Revin spre seara sa mai povestim.

Da' vreau si eu la upgrade la saloooon :(!!
Si mor de rusine ca in seara asta am festelit-o in stil mare si m-ai laudat degeaba si prea devreme! Si nici cu grecu' n-am venit (n-am gasit d-aia misto!).
Deci sa zic cum mi-am dat cu firma in cap: dimineata, cu ochii lipiti, m-am dus la cantar, mi-am dat jos pijamaua, poc! 59.9, 59,7; 59,8 (cantarul meu nu e hotarat niciodata!)...Ihi, zic, misto!
Fac micul dejun cel indestulator, plec cu o prietena la shoppinguiala, stam juma de zi, apoi plec la ziua unei alte prietene, la gratar. Moarta de foame fiind, m-am pus pe aperitive. Apoi, pe la 8.00, 8 si ceva, cand a venit grataru', am mancat si....mici! Adica un mic jumate! Apoi tort, ca am si uitat sa-l trec in meniu, da' ce mai conteaza?!
Eh, o sa-mi pun cenusa in cap de maine.

MCS 20 sep 2010 14:49:23

Re: Jurnal August
 
Of-of-offf...ce ma fac eu cu tine? :-s
Ei lasa, acum...asta e...pune-o si pe asta la nazdravaniile de vacanta. Ai sarbatorit cincizecisiceva :)). Si incepi de azi, luni, cu dieta cumintica.
Degeaba nu te-am laudat, stiu eu. :x

August 20 sep 2010 19:41:25

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 335284)
Of-of-offf...ce ma fac eu cu tine? :-s
Ei lasa, acum...asta e...pune-o si pe asta la nazdravaniile de vacanta. Ai sarbatorit cincizecisiceva :)). Si incepi de azi, luni, cu dieta cumintica.
Degeaba nu te-am laudat, stiu eu. :x

Mhhhmmmm....pai asa ceva?!?! Asa se sarbatoresc 'cincizecisiceva"??? Azi am fost eu cuminte, da' ...
Of, prima zi de munca. Sa va mai spun ca prima zi de munca dupa o vacanta superba e un cosmar? Cred ca nu e cazul! Norii de azi puneti-i pe seama mea!
Mi-am luat cumintica la pachet niste salata de vinete a-la-socrela, niste vinete cu ardei (o reteta tare tot a-la-socrela), niste mere si piersici, si am ocolit cu eleganta bomboanele alea de ciocolata din Grecioara, care tronau pe o farfurie la birou (ca nu se cade sa mananci din cadou!). Dar micu' de aseara asezonat cu icre si tort m-au bantuit toata ziua! DAR! Trebuie sa recunosc un alt semn bun!!! Am mancat acele treburi interzise, dar creierul meu a negat continuitatea. Adica el a zis: ok, mananca d-astea, nu boci sau boceste, dar nu te gandi ca s-a dus naibi totul, ca n-ai vointa, ca degeaba te-ai chinuit atata timp, ca tot te-au dovedit poftele! Mancam, nu pot sa mint ca nu savuram (alta treaba cu care ma mai scot putin: nu am mancat nici pe jumate din cat as fi mancat in mod normal!), dar stiam ca dupa ce mananc, imi voi continua drumul spre glorioasa slabeala. (aici e tot coada voastra, sigur!) Singurul regret e ca stiam ca a doua zi nu voi mai avea tupeu sa ma sui pe cantar. Si n-am avut!
Monica, tu ai dreptate: e mai ok sa slabesti fara sa te streseze cantarul, s-o faci natural, dar deocamdata e o alinare sa ma cocotz pe cantar si sa vad macar un -100g, rezulta ca e o mica victorie! Probabil in timp...voi scapa de treaba asta. Probabil cand voi ajunge sa fiu in oglinda cum trebuie, dar cantarul sa mai vrea 2-3kg, nu ma voi mai sui pe el. Pentru ca atunci sper ca voi avea atata minte incat sa continui mentinerea! Va fi o alta lupta! Nu sunt o maniaca a cantarului si nu tind spre 0, nu vreau sa-mi iasa oasele ca la Holocaust (Doamne fere!), nu-mi plac fetele excesiv de slabe deloc. Stiu momentul cand ma simt ok in pielea mea, stiu cand imi sta bine, singurul lucru pe care nu-l stiu si voi face eforturi disperate sa-l invat este cum sa ma mentin acolo! Zic bine, MCS? ;) (le am cu propaganda ceva de speriat!) Hai ca trec pe la tine prin vizita, ca am scris ca nebuna!

MCS 20 sep 2010 20:46:09

Re: Jurnal August
 
Asa e, cum le stii tu pe toate ca un om mare :D. Ca dumneata, Bibicule, mai rar...
La teorie ai trecut, urmeaza practica >:). Da' stiu eu ca o se te descurci cu brio si acolo :-*
Mmmm...vinetele alea cu ardei cred ca sunt cele dupa care lesin eu....Numai ca mie nu are cine sa-mi faca :((. Iar sa ma apuc eu de copt vinete si ardei...mai bine ma duc eu frumusel la restaurantul unde stiu ca le gasesc ;)
Mai, daca as avea cantar acasa probabil m-ar tenta si pe mine sa ma urc mereu pe el. Dar cum nu m-am invrednicit sa-mi cumpar...nici curiozitatea nu ma omoara. La fel zic si eu: sa fiu eu multumita de ce vad in oglinda. Numai ca aici e nasol...ca perfectionista cum sunt...niciodata nu o sa fie de ajuns :>

August 20 sep 2010 22:54:18

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 335724)
La fel zic si eu: sa fiu eu multumita de ce vad in oglinda. Numai ca aici e nasol...ca perfectionista cum sunt...niciodata nu o sa fie de ajuns :>

Mda, asta e oun aspect important: sa stii unde sa te opresti. E alt subect spinos. Lasa, sa ne vedem noi intai cu sacii in caruta, dupa aia o sa ne apuce alte griji, ca d-aia ne numim femei!!! Tre sa avem probleme! Daca nu avem, le gasim! Cand o sa fiu eu slaba, o sa am problema fundului, ca o sa se resoarba, 'peptu' la fel! Dar am zis: sa ajungem noi acolo intai! ;) Ca de bocit, gasim repede!

August 20 sep 2010 23:00:48

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 335724)
Mmmm...vinetele alea cu ardei cred ca sunt cele dupa care lesin eu....Numai ca mie nu are cine sa-mi faca :((. Iar sa ma apuc eu de copt vinete si ardei...mai bine ma duc eu frumusel la restaurantul unde stiu ca le gasesc ;)
:>

Mai, vinetele si ardeii sunt o minune. O sa fac rost de reteta de la soacra-mea si o 'public'. Este un fel de salata. Cred ca se face un dressing ca la salata de ardei copti, doar ca pui si vinete. Deci se pun ulei si otet. Si se conserva.
A mai facut si o chestie (tot conserva) gen ghiveci asa, dar nu m-am dat in vant. Asta are de toate in compozitie, dar mi se pare mai putin gustoasa.
Mai am ceva de zis, da' mai deschid un citat, sa se vada in ce hal ma laud!


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:31:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO