forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal August (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-august-6046.html)

August 24 aug 2010 14:58:14

Jurnal August
 
;;) Sa incepem! Iar! Daca am auzit ca se slabeste cu 'slabute.ro', sa o incercam si p-asta! Nu sunt familiarizata cu forumurile, deci sper ca am nimerit in pagina slabutelor de peste 30 de ani (chiar daca nu vreau sa recunosc ca atata am!)
Am frunzarit nitel forumul, dar am constatat ca parca vorbeati prin mine. Toata lumea vrea, evident, sa slabeasca. Subiectul e ofertant, timpul meu limitat, din pacate, dar..sunt pregatita sa slabesc! IAR!!!
Pana ma mai uit prin meniu, prin calculatorul de calorii, prin ce mai aveti voi pe aici, m-am gandit sa las si un mesaj, asa, de "bine v-am gasit". Restul discutiilor...pe parcurs!
Asa ca....."sunt August, dependenta de papica!" ("Bine ai venit, August!") "ma bucur sa va cunosc!"

Slabuta 24 aug 2010 15:03:34

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 300681)
;;) Sa incepem! Iar! Daca am auzit ca se slabeste cu 'slabute.ro', sa o incercam si p-asta! Nu sunt familiarizata cu forumurile, deci sper ca am nimerit in pagina slabutelor de peste 30 de ani (chiar daca nu vreau sa recunosc ca atata am!)
Am frunzarit nitel forumul, dar am constatat ca parca vorbeati prin mine. Toata lumea vrea, evident, sa slabeasca. Subiectul e ofertant, timpul meu limitat, din pacate, dar..sunt pregatita sa slabesc! IAR!!!
Pana ma mai uit prin meniu, prin calculatorul de calorii, prin ce mai aveti voi pe aici, m-am gandit sa las si un mesaj, asa, de "bine v-am gasit". Restul discutiilor...pe parcurs!
Asa ca....."sunt August, dependenta de papica!" ("Bine ai venit, August!") "ma bucur sa va cunosc!"

Bun venit August in familia noastra :)

Cum ai slabit kilogramele afisate la ticker? :)
Ce plan de bataie iti stabilesti pentru ultima lupta? :)

Practici vreun sport?

August 24 aug 2010 15:14:05

Re: Jurnal August
 
Buna Slabuta, merci de promptitudine!
Subiectul slabit e unul amplu, repet. Am cele mai variate si inconstante metode de slabit. Cred ca daca-i intrebi pe apropiatii mei ce porecla mi s-ar potrivi, ar spune "de-luni-intru-la-cura". Ca sa-ti rspund concret la intrebari, cele 5.5kg le-am slabit fulgerator (~2 sapt). Da, in mod gresit, infometandu-ma (certati-ma, ok!!), pentru ca pe 3 sept. plec in concediu si m-a lovit disperarea. Sport practic in masura timpului, mi-am luat acasa un aparat cu vibratii (vibro-gym), stepper, fac pilates (cand ma apuca fac chiar in fiecare zi, cand nu, nu fac deloc!), bicicleta (achizitie noua). Deci! Pe termen lung vreau sa profit putin de experienta voastra, pentru ca la mine notiunea asta nu prea exista! Cand ajung, de obicei, la 57-58 kg ma loveste o multumire prosteasca si ma duc la loc la peste 60 in timp record! Deci....help!!!

Slabuta 24 aug 2010 17:06:34

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 300698)
Buna Slabuta, merci de promptitudine!
Subiectul slabit e unul amplu, repet. Am cele mai variate si inconstante metode de slabit. Cred ca daca-i intrebi pe apropiatii mei ce porecla mi s-ar potrivi, ar spune "de-luni-intru-la-cura". Ca sa-ti rspund concret la intrebari, cele 5.5kg le-am slabit fulgerator (~2 sapt). Da, in mod gresit, infometandu-ma (certati-ma, ok!!), pentru ca pe 3 sept. plec in concediu si m-a lovit disperarea. Sport practic in masura timpului, mi-am luat acasa un aparat cu vibratii (vibro-gym), stepper, fac pilates (cand ma apuca fac chiar in fiecare zi, cand nu, nu fac deloc!), bicicleta (achizitie noua). Deci! Pe termen lung vreau sa profit putin de experienta voastra, pentru ca la mine notiunea asta nu prea exista! Cand ajung, de obicei, la 57-58 kg ma loveste o multumire prosteasca si ma duc la loc la peste 60 in timp record! Deci....help!!!

Nu ai facut bine, asta cred ca ai constientizat si tu.
Vibrogym nu te va ajuta la slabit.
Sport inseamna dans, aerobic, bicicleta, pilates... :)

Este bine sa fii constanta, ca sa nu irosesti timpul de pomana, in sensul ca daca te-ai apucat te tii pana reusesti sa ajungi la silueta dorita. :)

Ce parere ai de dieta hipocalorica? :)

Florea Andreea 24 aug 2010 21:46:58

Re: Jurnal August
 
Salut August si bine ai venit in gasca slabutelor:D...O sa vezi cat de ajutor sunt fetele de aici si mereu cu un sfat bun:D
Ce mananci intro zi obisnuita, un meniu complet?:D

August 25 aug 2010 08:07:55

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de Florea Andreea (Post 301321)
Salut August si bine ai venit in gasca slabutelor:D...O sa vezi cat de ajutor sunt fetele de aici si mereu cu un sfat bun:D
Ce mananci intro zi obisnuita, un meniu complet?:D

Bine (ca) v-am gasit, din nou! M-ai facut sa zambesc cu 'meniul obisnuit al unei zile'. Ok, ca sa fiu certata iar, o sa va descriu o fila din viata mea: ma trezesc (greeu!), imi fac sau nu o cafea (tare), fumez tigara de trezire, apoi cea de cafea. Deschid frigiderul, nimic! Oftez si plec la munca. Acolo, pana pe la 2 imi zic ca sunt la cura "de azi", intrucat n-am mancat nimic pana la ora aia. La 3 ma apuca foamea. In frigider, nimic! deja-vu! Deci, mai lucrez, resemnata, ca nu e ok sa te opresti din lucru. In cazuri fericite, imi iau sotul (cu care lucrez) si mergem la un restaurant apropiat. In cazuri nefericite,il iau la 7-8, cand plecam, si merem laaaa....Mac...(musai un MacFlurry, plus eventual un meniu. Asta daca nu ne suna prietenii gurmanzi sa mergem la stiu eu ce rest.tare, cu 'sufleu de cioco de mori!' Fetelor, de asta mi-e greu, am dezordine prin viata! Asta a fost doar o zi obisnuita, alte zile sunt mai criminale!

ali_lumi 25 aug 2010 08:31:48

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 301511)
Bine (ca) v-am gasit, din nou! M-ai facut sa zambesc cu 'meniul obisnuit al unei zile'. Ok, ca sa fiu certata iar, o sa va descriu o fila din viata mea: ma trezesc (greeu!), imi fac sau nu o cafea (tare), fumez tigara de trezire, apoi cea de cafea. Deschid frigiderul, nimic! Oftez si plec la munca. Acolo, pana pe la 2 imi zic ca sunt la cura "de azi", intrucat n-am mancat nimic pana la ora aia. La 3 ma apuca foamea. In frigider, nimic! deja-vu! Deci, mai lucrez, resemnata, ca nu e ok sa te opresti din lucru. In cazuri fericite, imi iau sotul (cu care lucrez) si mergem la un restaurant apropiat. In cazuri nefericite,il iau la 7-8, cand plecam, si merem laaaa....Mac...(musai un MacFlurry, plus eventual un meniu. Asta daca nu ne suna prietenii gurmanzi sa mergem la stiu eu ce rest.tare, cu 'sufleu de cioco de mori!' Fetelor, de asta mi-e greu, am dezordine prin viata! Asta a fost doar o zi obisnuita, alte zile sunt mai criminale!

neatza ! Tinand cont ca esti la regim asa cum ai spus si tu mai sus, ar trebuii sa te motivezi si mai mult :) Uite sa ti dau un feed back poate te ajuta cu ceva

ali_lumi 25 aug 2010 08:33:17

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 301538)

neatza ! Tinand cont ca esti la regim asa cum ai spus si tu mai sus, ar trebuii sa te motivezi si mai mult :) Uite sa ti dau un feed back poate te ajuta cu ceva

In al doilea rand , atunci cand deschizi frigiderul dimineat ar trebuii sa mananci ceva cat mai consistent si sanatos in acelasi timp , la pranz la fel , nu te ma lasa prada mancarurilor rapide, dulciurilor,etc. Trebuie sa poti.
Refuz sa cred ca nu se poate sa mananci dimineata nimci la pranz la fel ..

August 25 aug 2010 08:45:29

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 300880)

Nu ai facut bine, asta cred ca ai constientizat si tu.
Vibrogym nu te va ajuta la slabit.
Sport inseamna dans, aerobic, bicicleta, pilates... :)

Este bine sa fii constanta, ca sa nu irosesti timpul de pomana, in sensul ca daca te-ai apucat te tii pana reusesti sa ajungi la silueta dorita. :)

Ce parere ai de dieta hipocalorica? :)

Slabuta, vibro-gym ma ajuta la celulita, atat. La tipul de dieta inca nu am ajuns, o sa citesc, promit. Din pacate, tocmai sunt in mutari cu casa si e f. greu sa am un program. Nu e deloc usor sa ajungi sa-ti schimbi un intreg mod de viata. Stiti pe pielea voastra ce usor e sa 'scapi', si ce greu e sa revii. Acum 4 ani am ajuns la 52kg-greutatea dorita. Dar pretul a fost mare si n-a meritat, avand in vedere recidiva. Eram la un pas de anorexie. Si culmea, nu aratam deloc bine. Fatza era un dezastru, iar corpul anemic si fara vigoare. Asa ca, as incerca acum calea corecta:). Va pup si sa auzim de bine!

August 25 aug 2010 09:08:52

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 301539)
In al doilea rand , atunci cand deschizi frigiderul dimineat ar trebuii sa mananci ceva cat mai consistent si sanatos in acelasi timp , la pranz la fel , nu te ma lasa prada mancarurilor rapide, dulciurilor,etc. Trebuie sa poti.
Refuz sa cred ca nu se poate sa mananci dimineata nimci la pranz la fel ..

lumi, de la 63 la....47????!!!!?? Cum ai facut? Vreau si eu! Zi-mi, zi-mi!

Florea Andreea 25 aug 2010 16:23:17

Re: Jurnal August
 
Da, stiu ca e greu sa iti schimbi stilul de viata, [ si eu fac pasi mici dar siguri, cred eu, in acest sens]...cel mai important e sa nu te da batuta...vad ca ai spus ca gasesti frigiderul gol...ce ar fi daca ai incepe de aici?...sa gasesti in frigider ceva bun si sanatos ... fa-ti o lista de cumparaturi si , cand ai timp, dai o fuga pana la cel mai apropiat magazin...

ali_lumi 25 aug 2010 16:26:39

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 301586)
lumi, de la 63 la....47????!!!!?? Cum ai facut? Vreau si eu! Zi-mi, zi-mi!

Pai cum sa reusesc , simplu , am vrut sa ma simt bine in pielea mea , am vrut sa arat bine, am avut ambitie :)
Asta trebuie sa ai si tu si toate de aici.
Nu am tinut o dieta anume, doar am mancat sanatos :)

August 26 aug 2010 10:19:37

Re: Jurnal August
 
Buna fetelor, Dear Diary...aveti dreptate: ambitie, determinare, stil de viata sanatos. Am o problema insa: sunt la regim. Ok...imi zic, stau saptamana asta sa dau jos zdravan, dupa aia imi fac timp si o sa slabesc sanatos. Dar saptamana asta fac foamea in mod drastic. Wrooong....Daca e jurnal, jurnal sa fie. Dimineata m-am cantarit: 60,2kg. Un calcul scurt: mai trebuie, dar maine e posibil sa intru sub 60 (dansul bucuriei!). Niste scheme in cap, alte calcule, sperante s.a.m.d. Si poc! o durere ascutita in abdomen. Ups, zic! S-a suparat domnul stomac. Nu e ok, nu e prima oara cand patesc treaba asta si nu e ok. E un alt semnal de alarma ca nu se slabeste ASA. Ieri am postat ceva pe forum, apoi m-am dus constiincioasa sa-mi iau ceva de mancare. Dar efortul depus ieri la curatenie, caldura care era, oboseala si-au spus cuvantul: nu era suficient ce mancasem. Mai dati-mi ragaz pana prin octombrie, sa trec peste un concediu si o mutare-casa-noua, si promit solemn ca voi fi mult mai atenta cu dietele, cu sportul, cu stilul de viata.

August 26 aug 2010 10:36:37

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 302086)
Pai cum sa reusesc , simplu , am vrut sa ma simt bine in pielea mea , am vrut sa arat bine, am avut ambitie :)
Asta trebuie sa ai si tu si toate de aici.
Nu am tinut o dieta anume, doar am mancat sanatos :)

Draga mea, asta e important: sa te simti bine in pielea ta. Kilogramele se aduna pe nesimtite si ajungi sa ocolesti oglinda sau sa-ti tii respiratia cand te uiti in profil, ca doar-doar pacalesti oglinda. E frustrant. Sa te lovesti de privirile evaluatoare ale celor din jur: "ai mai pus ceva pe tine!", cand tu ai senzatia ca daca ai pacalit oglinda, pacalesti si omenirea. Recunosc ca exista plinute care se simt bine in pielea lor si se vede lucrul asta. Eu, din pacate, tind sa-mi pun fel de fel de saci de camuflaj pe mine, sa nu se vada colacul, si mai rau fac!
Nici eu nu sunt adepta unei diete anume, stricte. Poate o sa incerc, din simplul motiv ca daca atatea persoane au reusit cu Montignac, cu disociatele (neah!), cu mai stiu eu ce, inseamna ca-s eficiente. De ce sa le neg eu?
Azi sunt mai vesela putin, exceptand durerea de stomac (pe care am calmat-o cu o felie de paine prajita cu putina zacusca-niste borcane de la mama de acum un an, de care uitasem!, dealtfel singurul lucru comestibil gasit), deci sunt vesela ca mai am putin si trec pragul spre 50...si ceva.;;) Ma uit in oglinda si incep sa vad ca da, chiar incep sa redevin slabuta!
As mai scrie muuuult, dar....mai tarziu!
Apropo: as vrea sa salvez azi meniul de ieri si vad ca nu pot. Am cum? Sau doar pe ziua in curs pot salva meniuri?

August 26 aug 2010 11:35:01

Re: Jurnal August
 
:-s ooof, nu 60,2kg, erau 60,9! Stati ca modific acush! Am anticipat putin,...:">

August 26 aug 2010 23:31:15

Re: Jurnal August
 
Ok...am comis-o....jumate de papanas....Nu mai mancasem ceva dulce de muuuuhuhuuult! Maine spalam pacate. As vrea sa stiu in ce consta o hipocalorica. Incep sa forez pe site.

August 27 aug 2010 14:55:35

18 zile de la dieta
 
Am rasfoit putin jurnalul Slabutei, apoi am dat de Babi (care s-a injumatatit) si incep sa cred ca suferinta asta legata de kilograme e generalizata si patologica. Ne-au luat mintile societatea in care traim, tv-ul, divele, nutritionistii, marketingul, pastilele de slabit. Unde sunt formele rubensiene de altadata? De ce au ajuns o rusine? Imediat formele sunt catalogate: aha! ai obezitate de grad I, II, X!
Ma gandesc deseori ca aceste constrangeri ale societatii ne rapesc mult din bucuria de a trai. Ajungem la o varsta (si wow, ce trec anii!) si ne uitam in oglinda. Socul real se petrece brusc, am inteles. Te uiti in oglinda si percepi schimbarea, percepi deodata ca anii au trecut ... Pueh, devin melodramatica! Ce vreau sa spun este ca anii nu ni-i aduce nimeni inapoi, kg sunt singurele cu care poti jongla, aici depinde de noi. Dar ajungi la o rascruce la care te uiti inapoi si ce vezi? Un lung sir de diete, regimuri, frustrari, o viata plina de cure care mai de care mai nebuneasca. Nici eu nu sunt adepta dietelor aberante, nesanatoase, a medicamentelor de slabit (am luat 8 zile si eu, dar m-am oprit de frica, deja simteam niste efecte). Aici intervine motivatia. Ce vreau? De ce vreau? Pe ce termen? In general se pleaca pe drumul asta in tromba, urnesti muntii cu hotararea timp de cateva zile. Apoi scade, si scade, si scade...Concluzia e una: cumpatarea for life e singura cale. Da, mananc azi aceste paste bologneze, dar maine ma autoflagelez cu niste morcovi fierti cu peste. Asta cu 'a doua zi' la mine a fost mereu problema.

Slabuta 27 aug 2010 15:17:27

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 304606)
Am rasfoit putin jurnalul Slabutei, apoi am dat de Babi (care s-a injumatatit) si incep sa cred ca suferinta asta legata de kilograme e generalizata si patologica. Ne-au luat mintile societatea in care traim, tv-ul, divele, nutritionistii, marketingul, pastilele de slabit. Unde sunt formele rubensiene de altadata? De ce au ajuns o rusine? Imediat formele sunt catalogate: aha! ai obezitate de grad I, II, X!
Ma gandesc deseori ca aceste constrangeri ale societatii ne rapesc mult din bucuria de a trai. Ajungem la o varsta (si wow, ce trec anii!) si ne uitam in oglinda. Socul real se petrece brusc, am inteles. Te uiti in oglinda si percepi schimbarea, percepi deodata ca anii au trecut ... Pueh, devin melodramatica! Ce vreau sa spun este ca anii nu ni-i aduce nimeni inapoi, kg sunt singurele cu care poti jongla, aici depinde de noi. Dar ajungi la o rascruce la care te uiti inapoi si ce vezi? Un lung sir de diete, regimuri, frustrari, o viata plina de cure care mai de care mai nebuneasca. Nici eu nu sunt adepta dietelor aberante, nesanatoase, a medicamentelor de slabit (am luat 8 zile si eu, dar m-am oprit de frica, deja simteam niste efecte). Aici intervine motivatia. Ce vreau? De ce vreau? Pe ce termen? In general se pleaca pe drumul asta in tromba, urnesti muntii cu hotararea timp de cateva zile. Apoi scade, si scade, si scade...Concluzia e una: cumpatarea for life e singura cale. Da, mananc azi aceste paste bologneze, dar maine ma autoflagelez cu niste morcovi fierti cu peste. Asta cu 'a doua zi' la mine a fost mereu problema.

Acum ca am venit la tine, iti raspund cu un mesaj luuuung :D

Problema kilogramelor in plus este foarte complexa si are mai multe aspecte, acum depinde pe care vrei sa il vezi. :)

Eu in primul rand, o vad prin prisma sanatatii (si tocmai de aceea am creat aceasta comunitate), sunt ingrozita zilnic, sa descopar pe strazile Bucurestiului tot mai multi copii obezi, tot mai multi oameni care gafaie cand fac un pas,......e prea superficial si nepotrivit sa vorbim despre ei ca ar fi "inestetici" in peisajul orasului nostru, obezitatea demult nu mai este ceva simplu, obezitatea este o boala si trebuie sa constientizam acest lucru.

A fi catalogat ca obez de gradul 1, 2.... inseamna sa fii bolnav si nicidecum in afara modei sau neconform cu modelele din paginile revistelor sau tv. :(

Si ca sa extindem orizontul, nu doar obezitatea este o boala si a fi foarte slab (anorexic) este o boala.
Formele rubensiene (cu toata admiratia mea pentru Rubens) chiar daca sunt frumoase, nu sunt sanatoase, din pacate. :(

Abia dupa ce vom deslusi aceasta problema, a sanatatii, mai putem vorbi de aspectul estetic, este sau nu frumos sa fii obez.
Exact despre ce vorbeai mai sus, in reviste, pe tv se promoveaza cum sa fii frumos. ;) lucru, de altfel, foarte putin important daca stii procentul de obezitate din Romania.

Discutia se poate lungi pe mii de pagini, ce am vrut sa spun este sa vrem sa fim sanatosi, frumusetea vine de la sine. :)

Slabuta 27 aug 2010 15:26:37

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 302937)
Draga mea, asta e important: sa te simti bine in pielea ta. Kilogramele se aduna pe nesimtite si ajungi sa ocolesti oglinda sau sa-ti tii respiratia cand te uiti in profil, ca doar-doar pacalesti oglinda. E frustrant. Sa te lovesti de privirile evaluatoare ale celor din jur: "ai mai pus ceva pe tine!", cand tu ai senzatia ca daca ai pacalit oglinda, pacalesti si omenirea. Recunosc ca exista plinute care se simt bine in pielea lor si se vede lucrul asta. Eu, din pacate, tind sa-mi pun fel de fel de saci de camuflaj pe mine, sa nu se vada colacul, si mai rau fac!
Nici eu nu sunt adepta unei diete anume, stricte. Poate o sa incerc, din simplul motiv ca daca atatea persoane au reusit cu Montignac, cu disociatele (neah!), cu mai stiu eu ce, inseamna ca-s eficiente. De ce sa le neg eu?
Azi sunt mai vesela putin, exceptand durerea de stomac (pe care am calmat-o cu o felie de paine prajita cu putina zacusca-niste borcane de la mama de acum un an, de care uitasem!, dealtfel singurul lucru comestibil gasit), deci sunt vesela ca mai am putin si trec pragul spre 50...si ceva.;;) Ma uit in oglinda si incep sa vad ca da, chiar incep sa redevin slabuta!
As mai scrie muuuult, dar....mai tarziu!
Apropo: as vrea sa salvez azi meniul de ieri si vad ca nu pot. Am cum? Sau doar pe ziua in curs pot salva meniuri?

Si acum sa trecem la urmatorul mesaj :D

Mai putin pune la suflet ce vorbesc cei din jur, din pacate, multi dintre ei nu au gasit o alta activitate mai interesanta, decat sa-i barfeasca sau judece pe altii. ;)

Ai cum sa salvezi, schimbi data in calendarul, de deasupra meniului, inainte de a da salvare la meniu. :)

Slabuta 27 aug 2010 15:36:10

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 302905)
Buna fetelor, Dear Diary...aveti dreptate: ambitie, determinare, stil de viata sanatos. Am o problema insa: sunt la regim. Ok...imi zic, stau saptamana asta sa dau jos zdravan, dupa aia imi fac timp si o sa slabesc sanatos. Dar saptamana asta fac foamea in mod drastic. Wrooong....Daca e jurnal, jurnal sa fie. Dimineata m-am cantarit: 60,2kg. Un calcul scurt: mai trebuie, dar maine e posibil sa intru sub 60 (dansul bucuriei!). Niste scheme in cap, alte calcule, sperante s.a.m.d. Si poc! o durere ascutita in abdomen. Ups, zic! S-a suparat domnul stomac. Nu e ok, nu e prima oara cand patesc treaba asta si nu e ok. E un alt semnal de alarma ca nu se slabeste ASA. Ieri am postat ceva pe forum, apoi m-am dus constiincioasa sa-mi iau ceva de mancare. Dar efortul depus ieri la curatenie, caldura care era, oboseala si-au spus cuvantul: nu era suficient ce mancasem. Mai dati-mi ragaz pana prin octombrie, sa trec peste un concediu si o mutare-casa-noua, si promit solemn ca voi fi mult mai atenta cu dietele, cu sportul, cu stilul de viata.

In general, momentul cand hotarasti te apuci de dieta trebuie sa vina de la tine. :)

Degeaba, iti impui de azi, daca nu esti convinsa sau hotarata chiar sa faci schimbarile in stilul alimentar :)

Pana la urma, nu este o schimbare atat de radicala, adica sa schimbi mancarea pe pietre, era un exemplu :D, tot mancare papi dar excluzi tot ce nu este sanatos. :)
Citat:

Anterior postat de August (Post 301560)
Slabuta, vibro-gym ma ajuta la celulita, atat. La tipul de dieta inca nu am ajuns, o sa citesc, promit. Din pacate, tocmai sunt in mutari cu casa si e f. greu sa am un program. Nu e deloc usor sa ajungi sa-ti schimbi un intreg mod de viata. Stiti pe pielea voastra ce usor e sa 'scapi', si ce greu e sa revii. Acum 4 ani am ajuns la 52kg-greutatea dorita. Dar pretul a fost mare si n-a meritat, avand in vedere recidiva. Eram la un pas de anorexie. Si culmea, nu aratam deloc bine. Fatza era un dezastru, iar corpul anemic si fara vigoare. Asa ca, as incerca acum calea corecta:). Va pup si sa auzim de bine!

Schimbarile nu se fac brusc, doar pe etape, asa ai timp sa te pregatesti si fizic si psihic, sa te obisnuiesti cu fiecare etapa si sa schimbi treptat lucrurile, fara sa te frustreze. ;)

De aceea, regimurile drastice aduc pe langa kilograme, dupa ce revii la alimentatia de dinainte (si majoritatea fac asta, oricat am vrea sa negam) si frustrari/sechele, in acest fel, orice tentativa viitoare de a mai schimba ceva in alimentatie, chiar si in sensul bun (adica adoptarea pe viata a unei alimentatii sanatoase) este imediat asociata cu dieta, care ne-a adus dezamagiri si practic te "sperie".

Sper ca intelegi ce zic. :D am un defect, scriu fraze lungi... :D uit sa pun punct. :))

August 28 aug 2010 00:02:51

Re: Jurnal August
 
;;) hihi...dragute frazele tale lungi. Merci de raspuns. Da da da, adevarat! Sa n-o mai numim DIETA / cura etc. si s-o numim simplu: alimentatie!
Tata imi zicea la un moment dat ca daca salata si castravetii ar fi ingrasat, toata lumea ar fi tanjit dupa ele!
Eu insa, mergand odata pe sosea, am vazut ...vaci pascand. Hmmm...astea pasc iarba! si sunt grase! mi-am zis....deci totul depinde de cantitate. O gandire simplista, dar cred ca relativ corecta.( Si mai au si regim disociat!!:)))
In privinta catalogarii gradului de obezitate (nu zic ca nu e o boala, este!) totusi mi se pare ca se exagereaza putin. Uite: sotul meu are ~105kg la 1,82m. E catalogat ca si obez, dar chiar nu i se potriveste titulatura. El e mai masiv si arata bine (a facut sport). Maxim supraponderal. Dar nu e obez-bolnav. Asta zic. O sa incerc sa-l inoculez si pe el pe aici pe site, macar sa-si faca un calendar. Dupa ce ne mai linistim putin si ne intram intr-un ritm normal, ca acum suntem haotici rau.
Daca ai timp, arunca un ochisor in calendarul meu sa vezi unde exista greseli - sigur exista, mai ales la nr. de mese/zi.

August 28 aug 2010 00:19:16

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 304623)

Eu in primul rand, o vad prin prisma sanatatii (si tocmai de aceea am creat aceasta comunitate), sunt ingrozita zilnic, sa descopar pe strazile Bucurestiului tot mai multi copii obezi, tot mai multi oameni care gafaie cand fac un pas,......e prea superficial si nepotrivit sa vorbim despre ei ca ar fi "inestetici" in peisajul orasului nostru, obezitatea demult nu mai este ceva simplu, obezitatea este o boala si trebuie sa constientizam acest lucru.


Si ca sa extindem orizontul, nu doar obezitatea este o boala si a fi foarte slab (anorexic) este o boala.
Formele rubensiene (cu toata admiratia mea pentru Rubens) chiar daca sunt frumoase, nu sunt sanatoase, din pacate. :(

Abia dupa ce vom deslusi aceasta problema, a sanatatii, mai putem vorbi de aspectul estetic, este sau nu frumos sa fii obez.
Exact despre ce vorbeai mai sus, in reviste, pe tv se promoveaza cum sa fii frumos. ;) lucru, de altfel, foarte putin important daca stii procentul de obezitate din Romania.

Discutia se poate lungi pe mii de pagini, ce am vrut sa spun este sa vrem sa fim sanatosi, frumusetea vine de la sine. :)


Iti dau dreptate, da. Dar multe, foarte multe femei pleaca de la o greutate normala, cu doar un colacel in plus, si unele ajung sa tinda la zero! Eu cam la cazurile astea m-am referit. Tu ai avut 68, eu 66 - sunt greutati normale. Doar ca tindem spre a arata mai bine. Altele se pierd si ajung la revers: am prietene care la 47kg se cred grase. Da, grase! (a luat pastile de slabit cu un prospect dement efectiv! aveau pana si nush ce cerneala in ele de s-a umplut de bube). Am si prietene care s-au ingrasat si nu renunta in ruptul capului la obiceiurile proaste, chiar daca realizeaza ce fac.
E bine ca se militeaza pentru alimentatie sanatoasa aici, asta e pana la urma baza de la care se pleaca, apoi urmand slabitul propriu-zis.
Eu sunt cumva...in the middle. Pofticioasa care se infraneaza cateodata. Oooof...ce subiect fara sfarsit! :)) Noapte buna slabutelor! Nu mai pot pierde o noapte ca sunt batrana.

Slabuta 28 aug 2010 17:43:30

Re: Jurnal August
 
Din cele 4 meniuri salvate, iti spun sincer ca la 3 dintre ele am ramas muta :| nu stiu ce se poate comenta... este infometare.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 17:42
Zahar, 8g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 8 zahar
Cafea preparata, Jacobs Kronung cu Alintaroma, Jacobs, 100ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar

Gustare 1, ora 15:05
Paine prajita "granetti", Barilla, 50g - 210 calorii, 5 proteine, 5.3 grasimi, 0 colesterol, 35.6 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Zacusca de vinete, Olympia, 50g - 55 calorii, 1 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 4.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Bomboane cu aroma de cafea, Solano, 10g - 28 calorii, 0.1 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 8.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 17:35
Pulpe de pui, 150g - 317 calorii, 26 proteine, 23 grasimi, 126 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 114 sodiu, 0 zahar
Salata de varza, 100g - 45 calorii, 1.3 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 5.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Frigarui a la Extasssy, 100g - 116 calorii, 19.6 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 00:14
Papanasi, 100g - 235 calorii, 10 proteine, 17.2 grasimi, 0 colesterol, 10 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1039 calorii, 63.2 proteine, (mult)54.5 grasimi, 126 colesterol, (mic)77.3 carbohidrati, 2 fibre, 114 sodiu, 8.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aspirat, 20min - 71 calorii
Curatenie, moderat, 120min - 307 calorii
Lucru la PC, 180min - 300 calorii
Mers, 10min/km, 30min - 102 calorii
Metabolism bazal - 1312 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2092 calorii


La acesta, care are un aport caloric mai aproape de realitate, as avea urmatoarele comentarii:

Mic dejun gresit, se mananca dimineata, nu se bea doar cafea cu zahar. Este cea mai importanta masa din zi, oricat de mult vei "aranja" restul meselor, daca lipseste micul dejun nu vei slabi si nici nu e sanatos sa mananci prima oara la 15.

Bomboane mai putine si mai rar. Si niciodata in combinatie cu alte alimente.

Cina prea "plina", era mai bine sa fie micul dejun asa.

Bineinteles, papanasii nu au ce cauta.

August 29 aug 2010 00:29:07

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 305949)
Din cele 4 meniuri salvate, iti spun sincer ca la 3 dintre ele am ramas muta :| nu stiu ce se poate comenta... este infometare.

.

Yes! Nu chiar infometare, e o masa mai asa si asa care ma satura, intr-o zi haotica. Sa-ti dau exemplul unei zile dintre cele 3: sculat 6 (eu sunt pasare de noapte, deci sculat e impropriu spus), plecat cu masina repede ca am oameni de adunat, ajuns in afara orasului, intors oras (birou), treaba-treaba-treaba, dus iar in afara orasului. Seara...prea tarziu pentru mancare, oboseala, dus, pat. Nu am timp pentru moment sa ma organizez, sa-mi fac regimul ala sanatos, sa mananc dimineata....Efectiv nu am cand sa ma duc la cumparaturi. Am reusit zilele trecute sau iau ceva pt insusi micul dejun, dar s-a intamplat sa schimb masina si au ramas frumos in caldura 1 zi si o noapte. Nu-mi arde inca de mine, am alte prioritati, fir-ar!
Deci se cheama infometare, mi se parea mie ca ma ia cu lesin.:-s...Ok, bagam mic dejun! Plici, August!

August 30 aug 2010 21:40:49

Re: Jurnal August
 
N-am mai avut timp sa intru, n-am mai avut timp sa ma mai documentez. O sa fac lucrul asta cand ma intorc din concediu, cam pe 17 sept. Pana atunci, incerc sa ma mentin pe linia de plutire. Macar sa nu ma ingras pana atunci, asta ar fi o mare realizare!

August 31 aug 2010 00:08:21

Re: Jurnal August
 
(in asteptarea masinii de spalat, cateva ganduri razlete)
De o viata parca incerc sa slabesc. Am avut probleme cu greutatea pana cand am crescut in inaltime. Apoi a venit liceul, facultatea, maritisul, unde mi s-a infundat. Am inceput sa gatesc si am prins vremurile memoriale cand nu exista notiunea de nutritie sanatoasa decat prin prisma "nu e bine sa bagi cartofi prajiti cu carnati la 10 seara". Era anul 1996 si aveam 55kg cand m-am maritat, plecata de la 52. In 1997 aveam cu 10kg in plus. Momentul 68kg a reprezentat declicul. Am inceput sa forez dupa cure de slabire. O prietena tinea disociata. Am incercat si eu, dar era ceva de genul (n-am uitat-o): prima zi - 2 oua fierte, a doua zi: orez fiert fara sare, a treia zi: fructe, a patra zi: legume, a cincea zi: spaghete cu branza la pranz. Deci am trait pt. a cincea zi si n-am mai repetat disociata de atunci. Dar am inceput sa slabesc. Le-am pus la loc, dar am mai gasit un regim "de reglare a metabolismului". Nu am slabit cat au zis ei, 9kile-in-14-zile, si m-am enervat! Dar am slabit 3-4kg. Nu era un regim nesanatos, dar zicea ca nu trebuie sa schimb nimic. Cand am ajuns cu groaza la ziua pestelui (nu mananc decat ton in conserva!), m-am dus constiincioasa la piata si am luat cod (asa zicea). L-am fiert (fara nimic) si, cand am luat prima imbucatura, m-am dus sa vomit de sila. L-a mancat motanul, el a fost multumit. A doua zi urma mielul la pranz. Mielul e mai rau decat pestele! Adica ce peste?! Decat fructele de mare (am o forfota in stomac numai cand ma gandesc la mirosul lor). Si am zis: dati-va naibi cu regimurile voastre. Poate mielul a fost cauza pt care nu mi s-a reglat metabolismul deloc, eu continuand ascensiunea. De atunci n-am mai acceptat niciodata o dieta stricta. Supa de varza a revolutionat poporul cu ani in urma. Am mancat doar o zi, am zis ca mai bine stau grasutza si pufoasa decat sa mai pun pe limba asa ceva....to be continued....

MCS 31 aug 2010 11:05:47

Re: Jurnal August
 
Ha...gata, ti-am gasit jurnalul !;;)
Vai-vai-vai....cum ne-om fi gasit noi doua ?! Ei, cum....pe principiul cine se aseamana se aduna :P
Cunosc si recunosc tot ce povestesti, m-am amuzat foarte tare citind, parca ma si vedeam pe mine (cu tot cu motanul din dotare :D). Recunosc si toate scuzele pentru a nu face ceva - iti mai imprumut eu o serie daca ramai cumva in pana de idei :P
Trebuie gasita in primul rand motivatia si inspiratia, acel declick care odata ce intervine, nu te mai abate nimeni de la drumul tau.
La mine a functionat cu 2 palme (jap-jap!) in fata oglinzii si cu constientizarea faptului ca daca nu am eu grija de mine nu are nimeni, daca nu ma respect eu, atunci cine? daca nu imi pasa mie de sanatatea mea, atunci cui?
Eu am si avut intotdeauna un simt al esteticului si o exigenta maxima si fata de altii si fata de mine. Mi-au placut intotdeauna femeile frumoase, elegante, care se vede ca se ingrijesc zilnic in cele mai mici detalii. Si fac asta si cu mine. Au existat, bineinteles, si momente de delasare si depresie, datorate lipsei de timp, problemelor personale etc, dar din fericire mi-am dat intotdeauna doua palme si/sau un sut in fund dupa caz si mi-am revenit.
Da-le naibii de forme rubensiene, eu nu le-am admirat niciodata, nici macar in tablouri. Nu e mai frumos un trup zvelt, lucrat, ingrijit? Si cand spun asta nu ma refer la un sac de oase - ca tot se vorbea mai sus de anorexie - ci de un corp frumos, proportionat, cu forme doar acolo unde trebuie.
Asa ca...la treaba, draga mea! Mobilizarea, incolonarea, cu cantec inainte mars! :))
Nu o considera o restrictie sau o pedeapsa pentru ca nu este. Considera ca e un cadou pe care ti-l faci, cu beneficii pe termen lung.

August 31 aug 2010 19:57:31

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 308817)
Ha...gata, ti-am gasit jurnalul !;;)
Vai-vai-vai....cum ne-om fi gasit noi doua ?! Ei, cum....pe principiul cine se aseamana se aduna :P
Cunosc si recunosc tot ce povestesti, m-am amuzat foarte tare citind, parca ma si vedeam pe mine (cu tot cu motanul din dotare :D). Recunosc si toate scuzele pentru a nu face ceva - iti mai imprumut eu o serie daca ramai cumva in pana de idei :P
Trebuie gasita in primul rand motivatia si inspiratia, acel declick care odata ce intervine, nu te mai abate nimeni de la drumul tau.
La mine a functionat cu 2 palme (jap-jap!) in fata oglinzii si cu constientizarea faptului ca daca nu am eu grija de mine nu are nimeni, daca nu ma respect eu, atunci cine? daca nu imi pasa mie de sanatatea mea, atunci cui?
Eu am si avut intotdeauna un simt al esteticului si o exigenta maxima si fata de altii si fata de mine. Mi-au placut intotdeauna femeile frumoase, elegante, care se vede ca se ingrijesc zilnic in cele mai mici detalii. Si fac asta si cu mine. Au existat, bineinteles, si momente de delasare si depresie, datorate lipsei de timp, problemelor personale etc, dar din fericire mi-am dat intotdeauna doua palme si/sau un sut in fund dupa caz si mi-am revenit.
Da-le naibii de forme rubensiene, eu nu le-am admirat niciodata, nici macar in tablouri. Nu e mai frumos un trup zvelt, lucrat, ingrijit? Si cand spun asta nu ma refer la un sac de oase - ca tot se vorbea mai sus de anorexie - ci de un corp frumos, proportionat, cu forme doar acolo unde trebuie.
Asa ca...la treaba, draga mea! Mobilizarea, incolonarea, cu cantec inainte mars! :))
Nu o considera o restrictie sau o pedeapsa pentru ca nu este. Considera ca e un cadou pe care ti-l faci, cu beneficii pe termen lung.

:)) Incolonaaaarrrrea!!!
Sa vezi meniu complet azi, imi vine sa ma pup! Cu gustari, cu tot ce trebuie! Daca aud comentarii, ma las de meserie!
mic dejun: paine prajita cu...zacusca (asta aveam, asta am mancat! ssst!)
gustare 1: mar
gustare 1 bis: banana
pranz: pulpe pui rotisate Mega Image cu castraveciori acri
gustare 2: banana (ssst!)
cina: pulpa de pui ramasa de la pranz! Eeee?
Si intrucat vorbind cu tine zici ca vorbesc cu mine, subscriu la cele de mai sus!
..to be continued....

MCS 31 aug 2010 20:08:18

Re: Jurnal August
 
Eh, asa mai vii de acasa ...
Zacusca e foarte bine. Si mie imi place la nebunie. Acuma...daca ai mancat-o cu jumatate de paine nu e bine, dar stiu eu ca nu ai mancat decat 2 felii de paine, si aia neagra (nu asa zis graham), nu-i asa? Vad ca si tu esti clienta supermarket-ului sus amintit, nesimtit de scump de altfel; cred ca e special facut sa taxeze oameni ca noi
Mai usor cu...bananele...:)) La dieta nu "e" bune, decat maxim la micul dejun.
Si pleaaase...spune-mi ca ai dat jos pielea de pe puiul la rotisor (imi venise alt termen, dar...sunt o doamna).
Ei, facand abstractie de comentarii (oricum, n-ai sa vezi sa nu am eu ceva de comentat vreodata), te pup si eu, bravo, e deja o schimbare.
Da' sportu'? Cum e cu sportu'? Trebuie neaparat. Am zis!

MCS 31 aug 2010 20:11:59

Re: Jurnal August
 
Daca tot iti place carnea la fiecare masa, de ce nu arunci un ochi pe Scarsdale? Mie mi se pare destul de usor de tinut si vad ca are recomandari bune din partea fetelor. E adevarat ca e foarte stricta, nu ai voie sa schimbi nimic din ea. Dar cum am dat jos din pod militaria, nu ar trebui sa mai fie o problema disciplina, nu? :D

Slabuta 31 aug 2010 22:09:39

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de August (Post 306281)
Yes! Nu chiar infometare, e o masa mai asa si asa care ma satura, intr-o zi haotica. Sa-ti dau exemplul unei zile dintre cele 3: sculat 6 (eu sunt pasare de noapte, deci sculat e impropriu spus), plecat cu masina repede ca am oameni de adunat, ajuns in afara orasului, intors oras (birou), treaba-treaba-treaba, dus iar in afara orasului. Seara...prea tarziu pentru mancare, oboseala, dus, pat. Nu am timp pentru moment sa ma organizez, sa-mi fac regimul ala sanatos, sa mananc dimineata....Efectiv nu am cand sa ma duc la cumparaturi. Am reusit zilele trecute sau iau ceva pt insusi micul dejun, dar s-a intamplat sa schimb masina si au ramas frumos in caldura 1 zi si o noapte. Nu-mi arde inca de mine, am alte prioritati, fir-ar!
Deci se cheama infometare, mi se parea mie ca ma ia cu lesin.:-s...Ok, bagam mic dejun! Plici, August!

Si mereu ai asa program aglomerat? :(
Foarte aiurea, .... ce ar fi sa iti pregatesti micul dejun de cu seara?!
Si dimineata, cand te-ai trezit, ai totul gata si trebuie doar sa mananci :)

Trebuie sa gasim solutii, nu cred ca nu se poate face nimic:)

August 31 aug 2010 23:45:32

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 309641)
Eh, asa mai vii de acasa ...
Zacusca e foarte bine. Si mie imi place la nebunie. Acuma...daca ai mancat-o cu jumatate de paine nu e bine, dar stiu eu ca nu ai mancat decat 2 felii de paine, si aia neagra (nu asa zis graham), nu-i asa? Vad ca si tu esti clienta supermarket-ului sus amintit, nesimtit de scump de altfel; cred ca e special facut sa taxeze oameni ca noi
Mai usor cu...bananele...:)) La dieta nu "e" bune, decat maxim la micul dejun.
Si pleaaase...spune-mi ca ai dat jos pielea de pe puiul la rotisor (imi venise alt termen, dar...sunt o doamna).
Ei, facand abstractie de comentarii (oricum, n-ai sa vezi sa nu am eu ceva de comentat vreodata), te pup si eu, bravo, e deja o schimbare.
Da' sportu'? Cum e cu sportu'? Trebuie neaparat. Am zis!

Phoaaa, cred ca de oboseala am uitat sa declar zacusca in meniu! Au fost 2 felii de paine d-aia prajita integrala de la magazinu' sus-amintit. Scump, da'...era in calea mea. Daca as putea, as mai numi unu' cu chestii bune si ieftine. Bananele erau prin zona, nu le cumparasem eu...;;) ..sa nu se strice maica!
Pielea.....(ma abtin si eu, din acelasi motiv) Nu! Uite ca m-am grabit si am omis! Next time!
Daca te-ai luat de meniul meu, sa stii ca maine o sa-ti dau peste nas cu altu'! Sportu' a fost azi la mop! Jur ca zilele astea am descoperit niste muschi cu totul necunoscuti.

August 31 aug 2010 23:59:03

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 309926)

Si mereu ai asa program aglomerat? :(
Foarte aiurea, .... ce ar fi sa iti pregatesti micul dejun de cu seara?!
Si dimineata, cand te-ai trezit, ai totul gata si trebuie doar sa mananci :)

Trebuie sa gasim solutii, nu cred ca nu se poate face nimic:)

Buna slabuta, hai ca m-am apucat sa-ti las mesaje pe la MCS prin jurnal.:D Ca sunt ca la mine acasa pe acolo, doar ca ea e mai cu legumele decat mine. Programul aglomerat si dement e doar in perioada asta, pentru ca ma si mut cu casa. Fug de la servici, spre servici etc. D-aia n-am avut timp sa fac strategia de viitor. Si nici nu vreau s-o fac de acum, pe fuga. Vreau sa ma stabilizez putin si atunci macar o sa am timp de o cumparatura normala (mancare, nu lampi, adezivi, perdele etc.) si o sa-mi pot pregati pe indelete meniul exact cum zici tu: de seara macar.
Ajung acasa numai la ore tarzii, nu-mi mai arde de nimic. Deocamdata o sa ma focusez pe un echilibru intre infometare si mancat excesiv. Promit sa incerc lucrul asta. Daca mai scap o banana sau o pielita de pulpa de pui ( ca MCS e vigilenta! nu doarme, ca Politia!), o sa ma scuzati. Cam din octombrie sper eu sa vedeti la mine in calendar niste chestii laudabile. Motivatia o am si vreau s-o mentin la cote inalte, nu ca de obicei! Si profit de voi la faza asta, vreau sa invat din greselile mele si ale altora.
Imi place ca militezi pt micul dejun, ceea ce mi se pare corect.

MCS 01 sep 2010 06:10:47

Re: Jurnal August
 
1 ataşament(e)
Buna dimineata! Asa e, MCS nu doarme, bea deja cafeaua cu ambii ochi deschisi si cu burta plina ca mancat micul dejun.
Yesss! :-bd azi am reusit sa ma trezesc devreme, sa mananc, sa-mi beau cafeaua linistita si sa ma distrez cu mesajele tale! Ma descurc cam greu cu degetele pe tastatura ca am o febra musculara de la flotarile de aseara..:-s..dar ii vin eu de hac la antreamentul din seara asta.
Hai, baieti, hai ca se poate! :D
Acum fug sa-mi pun tinuta de manager si sa plec spre birou, ca ma asteapta o super zi. Povesti mai pe seara de meniuri si diverse.
Sa ai o zi minunata! >:D<

aussie_girl 01 sep 2010 07:35:38

Re: Jurnal August
 
August, bine te-m gasit la tine in casuta!! Am sa-ti urmaresc evolutia..poate m a.."inspiri" si pe mine. Te pup>:D<

August 01 sep 2010 10:40:49

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 310172)
August, bine te-m gasit la tine in casuta!! Am sa-ti urmaresc evolutia..poate m a.."inspiri" si pe mine. Te pup>:D<

Buna si bine ai venit! Fa-te comoda sa-ti dau o cafeluta buna!
Cat despre surse de inspiratie, nu te apropia de mine! Eu sunt la 'asa nu'. In schimb am niste exemple laudabile prin zona: vezi dara, vezi slabuta - ele sunt doar 2 exemple urmarite de mine, dar sunt sigura ca sunt zeci de slabute bune de luat exemplu pe aici. Ele sunt la 'asa da'.
Daca vrei, in schimb, un umar de plans, here I am!

MCS 01 sep 2010 11:23:18

Re: Jurnal August
 
@aussie_girl: scuze, prietena August e obosita, stresata si ocupata cu a pune ordine in haosul cotidian, asa ca iti traduc eu ca a vrut sa spuna de fapt: "sunt bucuroasa si ma voi stradui in fiecare zi sa fiu sursa de inspiratie pentru toate slabutele de pe forum; am invatat din greselile pe care le-am facut, acum stiu ca nu e bine pentru mine sa le repet; incepand de azi sunt un exemplu de "asa da" in primul rand pentru mine si apoi pentru voi; voi fi admirata pentru alegerile pe care le-am facut".;)
@august: de fiecare data cand te mai aud ca te invalidezi sau ca incepi cu "nu" ( nu sunt in stare, nu am timp, nu pot etc), te pun sa faci cate 25 de flotari sau genoflexiuni (sau alternativ, ca sa nu te plictisesti >:)).
:x

August 01 sep 2010 11:40:57

Re: Jurnal August
 
:)) :)) Buna aussie_girl!
Sunt bucuroasa si ma voi stradui in fiecare zi sa fiu sursa de inspiratie pentru toate slabutele de pe forum; am invatat din greselile pe care le-am facut, acum stiu ca nu e bine pentru mine sa le repet (aham); incepand de zilele astea, voi fi un exemplu de "asa da" in primul rand pentru mine si apoi pentru voi; voi fi admirata pentru alegerile pe care le-am facut.

...ca n-am chef de flotari! Obosesc!
'Traiti!
....cu mici adnotari, de neluat in seama....
Azi ce papam? Ca eu n-am mai nimic prin zona. Doar un iaurt cu neshte biscuiti integrali, pe care zice: 100% farina de segale integrale, 16% fibre. MCS, zici ca ingrasa si astia? Uof...

August 01 sep 2010 11:53:11

Re: Jurnal August
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 310156)
Buna dimineata! Asa e, MCS nu doarme, bea deja cafeaua cu ambii ochi deschisi si cu burta plina ca mancat micul dejun.
Yesss! :-bd azi am reusit sa ma trezesc devreme, sa mananc, sa-mi beau cafeaua linistita si sa ma distrez cu mesajele tale! Ma descurc cam greu cu degetele pe tastatura ca am o febra musculara de la flotarile de aseara..:-s..dar ii vin eu de hac la antreamentul din seara asta.
Hai, baieti, hai ca se poate! :D
Acum fug sa-mi pun tinuta de manager si sa plec spre birou, ca ma asteapta o super zi. Povesti mai pe seara de meniuri si diverse.
Sa ai o zi minunata! >:D<

Sorry, ratasem asa veselie matinala! #:-sTe duci in fiecare zi la antrenament? In fiecare-fiecare zi? Bravo, dar vezi sa nu te surmenezi ca in cateva saptamani o sa-ti iasa pe nas. Cand zici ca bagi proba cantarului? Ca nici eu nu m-am mai pus pe el de sambata.
Daca slabesti prea tare, imi dai mie costumele de manager!:P Mi-am adus aminte de filmul "Diavolul se imbraca de la Prada" - tipa avea masura 36 si era considerata grasa. 34 era masura ideala la standardul fitzelor. Cum o fi sa ai 34?!?! Eu sunt pe 38 mai mereu (mai mulat sau mai larg, in functie de dieta: hiper sau hipocalorica).
Sa ai o zi frumoasa in continuare!

MCS 01 sep 2010 13:02:18

Re: Jurnal August
 
Cum...puii mei porti 38?!? :-o Eu sunt la 40 (chiar 42 daca sunt tipare italiene sau franceze, ca ei au masurile diferite de ale noastre), deci chiar daca mie nu-mi mai vin, nici pe tine nu pot sa te fericesc. E drept ca am cateva kg peste ale tale si nici nu suport hainele mulate, trebuie sa fie lejere pe mine. Ehe...sa ma vad eu la masura 38, ca rezolv repede problema, nu-i bai.
34 nu e bine, mie nu-mi plac femeile/barbatii bat (sau snur)
La sala ma duc in principiu in fiecare seara, de luni pana vineri. Se mai intampla cand sunt foarte ocupata sa nu pot sa ajung chiar in fiecare zi (cum s-a intamplat in august cand vreo 3 saptamani nu am ajuns decat sambata). Dar incerc sa se intample cat mai rar si sa ma tin de programul zilnic. In felul asta plec si eu de la birou ca toata lumea la 17.00, ca ma uitam aici muncind pana pe la 20.00 - 21.00. Si daca nu mi-a iesit pe nas de 1 an de cand m-am apucat de sport, nu cred sa se intample acum. Mai ales ca imi place, nu ma duc cu sila. Chiar si cand ma simt obosita si nu prea am chef, ies cu alt tonus si alta stare de spirit de la antrenament.
Si ca sa vezi ca tot universul lucreaza cu mine, s-a rezolvat si problema cumparaturilor sanatoase, ca nici eu nu mai gaseam nimic deschis seara tarziu cand terminam. Fix la iesirea de la sala este un supermarket non-stop, iar piata e langa (si acolo am vazut cateva tarabe non-stop). Deci...am rezolvat problema! :D
Sa nu ma intrebi de ce le-am descoperit abia acum, desi frecventez zona de multa vreme.:P
Proba cantarului si a centimetrului pe 17 septembrie, atunci se face o luna. Oricum, nu am apucat sa-mi cumpar cantar, de saptamana trecuta tot zic.
Pai sa incep sa pun meniul de pana acum, ca sa vedem ce mancam.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:26:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO