forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane... (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-brainiac-cautarea-propriei-persoane-10730.html)

brainiac 04 ian 2012 20:08:50

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890337)


daca o sa tii hipocalorica, nu e mare tragedie ca sunt carbohidratii prea multi..atata timp cat vei slabi, ein regula..pana la urma trebuie sa ai in vedere ca nu vei fi o viata intreaga la dieta(mie spre exemplu imi plac foarte mult cartofii, si nu o sa renunt definitiv la ei..niciodata..e drept, cartofi prajiti n-am mai mancat de mutl timp, daaaar, copti am papat, gatiti in tot felul de moduri)...
insa, atunci cand slabirea va incetini, iti propun sa umbli la carbohidrati..

dupa cum ai observat eu am trecut pe dieta low carb..bine, asta doar pentru ca nu am mai avut rabdare(imi propusesem sa o tin, dar cand as fi avut vreo 61 kg) si pentru ca mi-am propus ceva si vreau sa fac eforturi..si supraomenesti daca e nevoie..ca sa imi ating scopul...
la dieta low carb se spune ca nu e nevoie sa cantaresti alimentele, pentru ca important e sa fii cu carbohidratii cat mai spre 0:))..dar eu continui s acantaresc, pentru ca nu voi manca o viata intreaga low carb..si atunci trebuie sa ma incadrez cat d ecat intr-un numar de calorii, atat timp cat vreau sa slabesc..
cand voi ajunge la greutatea dorita, os a vreau sa fiu din nou pe hipocalorica...in sensul ca voi creste saptamanal numaruld ecalorii, pana voi ajunge la maximul ep acre am voie sa il pap, fara sa ma mai ingras:)

Felicitari pentru atitudine...ai inceput bine..tine-te de treaba, ca altfel, bataita!:P

pai da cand voi ajunge la o faza de platou cu siguranta voi umbla la carbohidrati... dar pana atunci vreau sa invat sa mananc normal si sanatos si sa-mi fac niste obiceiuri bune! daca imi iasa asta eu is f multumita in prima faza... chiar daca nu o sa dau f mult jos, imi va fi mai usor sa adopt dupaia o dieta decat sa trec direct la o dieta drastica, eu care mananc haotic... rezultatul ar fi ca as abandona-o dupa 3 zile... been there done that :))

mika_me 04 ian 2012 20:26:04

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 890366)
pai da cand voi ajunge la o faza de platou cu siguranta voi umbla la carbohidrati... dar pana atunci vreau sa invat sa mananc normal si sanatos si sa-mi fac niste obiceiuri bune! daca imi iasa asta eu is f multumita in prima faza... chiar daca nu o sa dau f mult jos, imi va fi mai usor sa adopt dupaia o dieta decat sa trec direct la o dieta drastica, eu care mananc haotic... rezultatul ar fi ca as abandona-o dupa 3 zile... been there done that :))

eu zic ca daca papi 100-1200 calorii pe zi si faci miscare de cel putin 4 ori pe saptamana, 30-45 de minute, o sa vezi peste o luna 65 la cantar sau chiar 64;)

mika_me 04 ian 2012 20:29:57

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 890361)
da si eu am observat ca cei din jur se asteapta sa abandonez dieta chiar inainte sa o incep :)) dar ce conteaza, ei cu ale lor noi cu le noastre! si pe mine m-au sacait, mai ales fratele meu dar nu-mi pasa...daca voi fi consecventa vor renunta!

si la mine iubitul nu e langa mine, e in alt oras si e tare greu asa :(( iar acum va pleca dincolo cateva luni sa lucreze... asa ca te inteleg bine... dar supravietuim noi, nu-i asa? si o sa scapam si de grija asta ca se uita dupa altele atunci cand vom ajunge la corpul mult dorit, nu-i asa? :D

cu fiecare kg dat, castigi 5% incredere in tine..bine..fa si tu calculele in fucntie de kg pe care vrei s ale pierzi:))
ideea e ca sigur devii mult mai sigura pe propria persoana..ajungi o bunaciune, incep baietii sa-si rupa gatul uitandu-se dupa tine...si asta nu va scapa neobservat de iubi care va pune mana si va fi mai atent cu tine, ca doar deh...ei au simtul proprietatii foarte bine dezvoltat..si n-ar vrea ca un altul sa le sufle iubita(chiar daca iubita e trup si suflet pentru el)..cand alti masculi manifesta interese..ehe..atunci e amuzant sa vezi iubitelul cum s eperpeleste..si nu mai boiereste el gandisnu-se ce bine o duce el, ca tu esti nesigura, complexata si ca n-ai sa il lasi niciodata:))

Niculae Roxana 04 ian 2012 20:35:38

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890395)


cu fiecare kg dat, castigi 5% incredere in tine..bine..fa si tu calculele in fucntie de kg pe care vrei s ale pierzi:))
ideea e ca sigur devii mult mai sigura pe propria persoana..ajungi o bunaciune, incep baietii sa-si rupa gatul uitandu-se dupa tine...si asta nu va scapa neobservat de iubi care va pune mana si va fi mai atent cu tine, ca doar deh...ei au simtul proprietatii foarte bine dezvoltat..si n-ar vrea ca un altul sa le sufle iubita(chiar daca iubita e trup si suflet pentru el)..cand alti masculi manifesta interese..ehe..atunci e amuzant sa vezi iubitelul cum s eperpeleste..si nu mai boiereste el gandisnu-se ce bine o duce el, ca tu esti nesigura, complexata si ca n-ai sa il lasi niciodata:))

Ca bn ii zici Mika:))...ce m-ai facut sa rad...vaiii:))

mika_me 04 ian 2012 20:45:40

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 890403)

Ca bn ii zici Mika:))...ce m-ai facut sa rad...vaiii:))

pai o zic din exeprienta..stiu ca prietenul meu ma iubeste, dar e foarte foarte sigur de mine...stie ca nu l-as lasa..stie ca am ceva complexe..si oricat de mult compensez de fapt prin altele...eu nu vad asta..raman doar o biata complexata...
bine acum recunosc am inceput sa ma simt mai bine in pielea mea...mi se pare ca m-am mai subtiat un pic..si e tare bine:D

Sand 04 ian 2012 20:51:45

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890413)

...raman doar o biata complexata...

De ce crezi asta? Cum anume ai vrea sa fii ca sa nu mai ai complexe? Scrie cu liniuta, fa o lista.

Jen 04 ian 2012 20:55:03

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 890316)
la multi ani si tie >:D< si un an nou plin de realizari si cu cat mai multe kg pierdute :*

Multumesc , la fel si tie, cat mai multe kilograme pierdute! :D

Niculae Roxana 04 ian 2012 21:00:52

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890413)


pai o zic din exeprienta..stiu ca prietenul meu ma iubeste, dar e foarte foarte sigur de mine...stie ca nu l-as lasa..stie ca am ceva complexe..si oricat de mult compensez de fapt prin altele...eu nu vad asta..raman doar o biata complexata...
bine acum recunosc am inceput sa ma simt mai bine in pielea mea...mi se pare ca m-am mai subtiat un pic..si e tare bine:D

Pai...eu rad pt ca stiu exact ce spui tu:D...la fel m-i s-a intamplat si mie....pana nu demult nu era gelos...nu avea nik...de cand am slabit....si am eu mai multa incredere in mn...sa-l vezi ce gelos este:))...mor de ras cu el...iti spun:)).
Asa eram si eu pana sa intru pe forum....o mare complexata....dar acum nu mai am nici o treaba....sa ma vezi ce incredere am in mine...ceva de speriat:D
Slabutele...m-au facut sa inteleg ca nu am dc sa fiu complexata....noi slabim pt ca nu ne simtim bn in pielea noastra...nu ne place ce vedem in oglinda...nu pt altii....
Eu zic ca n-ai dc sa fii complexata...esti desteapta...frumoasa...si arati din ce in ce mai bn....slabesti numai pt tn....si sunt sigura ca acum te simti mult mai bn...de cand ai inceput sa slabesti:D
Eu zic sa fii mandra de tn...stii ca am obesrvat...ca lumea din jur ne trateaza intr-un anumit fel...din cauza noastra....daca pleci de aks increzatoare....cu gandire pozitiva....si cu zambetul pe buze...ai sa vezi ca asa se uita si cei din jur la tn cu ochi buni...te admira...asta este experimentata pe pielea mea:D

mika_me 04 ian 2012 21:15:16

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 890428)
De ce crezi asta? Cum anume ai vrea sa fii ca sa nu mai ai complexe? Scrie cu liniuta, fa o lista.

Buna Sand...:)
Pai..mi-as dori

-sa nu mai am brate groase
-sa nu mai am burtica:(..am abdomenul frumos format, dar o burtica atasata ca o placintica ..si se vede tare aiurea din profil
-sa nu mai am picioarele musculoase, groase:((..bine, acum avand si nitica grasime pe ele, parac sunt halterofil...

Stiu ca cer mult, dar numai eu ma pot ajuta sa remediez aceste probleme, in masura in care se poate...sa fiu sincera, daca as avea bani..nu mi-as baga botox sau acid hialuronic sau alte chestii..nu mi-as face liposuctie la burta sau maini..dar as face la picioare fara niciun regret...

Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 890456)

Pai...eu rad pt ca stiu exact ce spui tu:D...la fel m-i s-a intamplat si mie....pana nu demult nu era gelos...nu avea nik...de cand am slabit....si am eu mai multa incredere in mn...sa-l vezi ce gelos este:))...mor de ras cu el...iti spun:)).
Asa eram si eu pana sa intru pe forum....o mare complexata....dar acum nu mai am nici o treaba....sa ma vezi ce incredere am in mine...ceva de speriat:D
Slabutele...m-au facut sa inteleg ca nu am dc sa fiu complexata....noi slabim pt ca nu ne simtim bn in pielea noastra...nu ne place ce vedem in oglinda...nu pt altii....
Eu zic ca n-ai dc sa fii complexata...esti desteapta...frumoasa...si arati din ce in ce mai bn....slabesti numai pt tn....si sunt sigura ca acum te simti mult mai bn...de cand ai inceput sa slabesti:D
Eu zic sa fii mandra de tn...stii ca am obesrvat...ca lumea din jur ne trateaza intr-un anumit fel...din cauza noastra....daca pleci de aks increzatoare....cu gandire pozitiva....si cu zambetul pe buze...ai sa vezi ca asa se uita si cei din jur la tn cu ochi buni...te admira...asta este experimentata pe pielea mea:D

Pai asta e..ca al meu nu e gelos..sau cel putin nu se arata..oricum, nu am prins eu multe ocazii ca sa ii dau motive sa fie gelos..sunt tare cumintica din fire si la locul meu..poate ma mai gandesc aiurea, dar vorba aia..mai gresesc cu gandul, dar niciodata cu fapta..pentru ca eu cred foarte mult in vorba aia..ce tie nu iti place, altuia nu ii face...
Stiu ca atitudinea noastra transmite multe celor din jur..dar, uneori chiar nu imi place de mine, oricat as incerca...
Da, visez la ziua aia cand il voi vedea pe al meu gelos..si zau, jur pe rosu:))ca ziua aia va veni foarte curand:))=))

Jen 04 ian 2012 21:18:52

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Vad ca si tu esti din Cluj, si eu sunt! :D

Niculae Roxana 04 ian 2012 21:36:45

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890483)


Pai asta e..ca al meu nu e gelos..sau cel putin nu se arata..oricum, nu am prins eu multe ocazii ca sa ii dau motive sa fie gelos..sunt tare cumintica din fire si la locul meu..poate ma mai gandesc aiurea, dar vorba aia..mai gresesc cu gandul, dar niciodata cu fapta..pentru ca eu cred foarte mult in vorba aia..ce tie nu iti place, altuia nu ii face...
Stiu ca atitudinea noastra transmite multe celor din jur..dar, uneori chiar nu imi place de mine, oricat as incerca...
Da, visez la ziua aia cand il voi vedea pe al meu gelos..si zau, jur pe rosu:))ca ziua aia va veni foarte curand:))=))

O sa fie...vei vedea...asteapta putin doar:D
Nu este vorba ca-i dau eu motive....dar primesc complimente fara sa vreau de la prietenii lui...colegi de munk...etc...si nu numai din cauza aspectului fizic...ca sa fim serios nu sunt chiar o diva:))...dar asa in general....si sa-l vezi ce se flambeaza la ei:))...este tare haios:D
Eu de fel sunt tare cumintica ca si tn...nu ies nicaieri fara el.....nu ii ascund nik....nu insel nici macar cu gandul...niciodata nu m-am gandit la nimeni inafara de el...ce sa zic...dragoste puternica si dupa 8 ani de relatie:D
Am si eu momente...cand nu-mi place de mn...dar imi revin repede...:D
Ai vazut....asa te vreau....sigur ca va venii ziua aia:D

mika_me 04 ian 2012 22:19:11

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 890536)

O sa fie...vei vedea...asteapta putin doar:D
Nu este vorba ca-i dau eu motive....dar primesc complimente fara sa vreau de la prietenii lui...colegi de munk...etc...si nu numai din cauza aspectului fizic...ca sa fim serios nu sunt chiar o diva:))...dar asa in general....si sa-l vezi ce se flambeaza la ei:))...este tare haios:D
Eu de fel sunt tare cumintica ca si tn...nu ies nicaieri fara el.....nu ii ascund nik....nu insel nici macar cu gandul...niciodata nu m-am gandit la nimeni inafara de el...ce sa zic...dragoste puternica si dupa 8 ani de relatie:D
Am si eu momente...cand nu-mi place de mn...dar imi revin repede...:D
Ai vazut....asa te vreau....sigur ca va venii ziua aia:D

Dac o fi genul..ca e asa de mandru..tace malc si inghite:))

brainiac 05 ian 2012 21:48:27

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890395)


cu fiecare kg dat, castigi 5% incredere in tine..bine..fa si tu calculele in fucntie de kg pe care vrei s ale pierzi:))
ideea e ca sigur devii mult mai sigura pe propria persoana..ajungi o bunaciune, incep baietii sa-si rupa gatul uitandu-se dupa tine...si asta nu va scapa neobservat de iubi care va pune mana si va fi mai atent cu tine, ca doar deh...ei au simtul proprietatii foarte bine dezvoltat..si n-ar vrea ca un altul sa le sufle iubita(chiar daca iubita e trup si suflet pentru el)..cand alti masculi manifesta interese..ehe..atunci e amuzant sa vezi iubitelul cum s eperpeleste..si nu mai boiereste el gandisnu-se ce bine o duce el, ca tu esti nesigura, complexata si ca n-ai sa il lasi niciodata:))

foarte adevarat ce spui tu aici... oricum nu e el chiar 100% sigur de mine ca i-am facut niste scheme de l-am zapacit de cap si nu mai stie cand e calda cand e rece si nu-si permite sa ma lase prea de capul meu dar oricum ma enerveaza ca stie ca am complexele alea si ca am o slabiciune... in general nu-mi place sa mi se cunoasca slabiciunile si is genul de om care isi ascunde sentimentele si lasa sa vada numa ce vrea...daaaar in ziua cand voi scapa si de kg astea nici nu o sa stie bietul om ce l-a lovit... ca atunci scap si de complexe si mai tare o sa-l zapacesc ;)) :-"

brainiac 05 ian 2012 21:50:49

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890413)


pai o zic din exeprienta..stiu ca prietenul meu ma iubeste, dar e foarte foarte sigur de mine...stie ca nu l-as lasa..stie ca am ceva complexe..si oricat de mult compensez de fapt prin altele...eu nu vad asta..raman doar o biata complexata...
bine acum recunosc am inceput sa ma simt mai bine in pielea mea...mi se pare ca m-am mai subtiat un pic..si e tare bine:D

cam asa ma simt si eu Mika... si si al meu e destul de sigur ca nu-l las... prea sigur pt standardele mele :)) dar lasa ca le aratam noi lor nu-i asa? ;))

brainiac 05 ian 2012 21:58:52

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 890456)


Pai...eu rad pt ca stiu exact ce spui tu:D...la fel m-i s-a intamplat si mie....pana nu demult nu era gelos...nu avea nik...de cand am slabit....si am eu mai multa incredere in mn...sa-l vezi ce gelos este:))...mor de ras cu el...iti spun:)).
Asa eram si eu pana sa intru pe forum....o mare complexata....dar acum nu mai am nici o treaba....sa ma vezi ce incredere am in mine...ceva de speriat:D
Slabutele...m-au facut sa inteleg ca nu am dc sa fiu complexata....noi slabim pt ca nu ne simtim bn in pielea noastra...nu ne place ce vedem in oglinda...nu pt altii....
Eu zic ca n-ai dc sa fii complexata...esti desteapta...frumoasa...si arati din ce in ce mai bn....slabesti numai pt tn....si sunt sigura ca acum te simti mult mai bn...de cand ai inceput sa slabesti:D
Eu zic sa fii mandra de tn...stii ca am obesrvat...ca lumea din jur ne trateaza intr-un anumit fel...din cauza noastra....daca pleci de aks increzatoare....cu gandire pozitiva....si cu zambetul pe buze...ai sa vezi ca asa se uita si cei din jur la tn cu ochi buni...te admira...asta este experimentata pe pielea mea:D

Adevar graiesti Roxi! eu am avut o faza cand reusisem sa ajung la 59 de kg (cam prin nov 2010) tot pt ca m-a sustinut iubitul si imi dadea energie sa lupt... si imediat am observat cum era f atent cand ieseam cu prietenii lui si imi faceau complimente sau cand ma invitau la dans... si daca indrazneau sa ma pupe pe obraz cand ne intalneam le zicea numa nu te intinde ;))... era tare simpatic :P si am observat si eu faza cu increderea ca e f adevarata, daca ai incredere in tine imediat vad si ceilalti, daca te simti mizerabil ei bine nici asta nu va trece neobservat. dar din fericire tu esti stapana pe toate lucrurile astea si le poti schimba!

brainiac 05 ian 2012 22:01:45

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 890483)



Pai asta e..ca al meu nu e gelos..sau cel putin nu se arata..oricum, nu am prins eu multe ocazii ca sa ii dau motive sa fie gelos..sunt tare cumintica din fire si la locul meu..poate ma mai gandesc aiurea, dar vorba aia..mai gresesc cu gandul, dar niciodata cu fapta..pentru ca eu cred foarte mult in vorba aia..ce tie nu iti place, altuia nu ii face...
Stiu ca atitudinea noastra transmite multe celor din jur..dar, uneori chiar nu imi place de mine, oricat as incerca...
Da, visez la ziua aia cand il voi vedea pe al meu gelos..si zau, jur pe rosu:))ca ziua aia va veni foarte curand:))=))

Vai figura esti Mika :)) si asa bine ma regasesc si eu in ceea ce ai zis... si si eu abia astept sa-i dau emotii alui meu, macar asa putin ;)) fara niciun regret am sa fac asta :P

brainiac 05 ian 2012 22:03:34

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 890536)


O sa fie...vei vedea...asteapta putin doar:D
Nu este vorba ca-i dau eu motive....dar primesc complimente fara sa vreau de la prietenii lui...colegi de munk...etc...si nu numai din cauza aspectului fizic...ca sa fim serios nu sunt chiar o diva:))...dar asa in general....si sa-l vezi ce se flambeaza la ei:))...este tare haios:D
Eu de fel sunt tare cumintica ca si tn...nu ies nicaieri fara el.....nu ii ascund nik....nu insel nici macar cu gandul...niciodata nu m-am gandit la nimeni inafara de el...ce sa zic...dragoste puternica si dupa 8 ani de relatie:D
Am si eu momente...cand nu-mi place de mn...dar imi revin repede...:D
Ai vazut....asa te vreau....sigur ca va venii ziua aia:D

ce frumos Roxi ca ai astfel de sentimente chiar si dupa acest timp! iti doresc sa ramai asa cat mai mult posibil ;)

Niculae Roxana 05 ian 2012 22:46:51

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 891768)
ce frumos Roxi ca ai astfel de sentimente chiar si dupa acest timp! iti doresc sa ramai asa cat mai mult posibil ;)

Pai...iubirea imi da putere sa lupt si sa trec peste orice obstacol al vietii...oricat de greu mi-ar fi:)
Da....este frumos sa iubesti...si sa primesti inapoi iubire de la cel drag tie:x
Asta iti doresc si eu tie:x

brainiac 05 ian 2012 22:55:01

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Azi am avut o zi interesanta... m-am trezit destul de tarziu pe la 11:30 asa ca am luat micul dejun mai tarziu si apoi toate orele de masa s-au decalat... dar partea ciudata era ca mi se facea foame dupa ce mancam...dar era mai mult o foame nervoasa, simteam o nevoie disperata de a rontai ceva... cred ca e de la modul haotic in care am mancat in ultima vreme... din fericire am reusit sa ma abtin sa mananc intre mese, chiar daca in rest portiile nu au fost mici... eu is mandra ca pe ziua de azi nu am calcat pe alaturi, ca am reusit sa fac si 1 ora de sport (zumba de incepatori 30 min si zumba abs 30 min), desi obosesc in ultimul hal, parca am plumb peste tot si ma simt greoaie... dar stiu ca daca perseverez o sa fac ceva rezistenta in curand si apoi voi intensifica si exercitiile fizice... ma bucur ca am reusit sa trec de prima zi cu bine... deja ma simt mai increzatoare... din pacate nu voi mai avea asa mult timp sa intru pe aici ca imi bate sesiunea la usa si dumnezeule ce grea va fi de data asta... dar fac eu fata cumva (m-as si apucat de invatat azi putin )...

m-am mai gandit la strategia pe care vreau sa o adopt si mi-am zis ca o luna jumate voi manaca cam 1500 de kcal pe zi. este un obiectiv realist si realizabil, avand in vedere ca vine si sesiunea si voi fi foarte stresata, asa ca s-ar putea sa mananc ceva mai mult...dar pt mine tot va fi bine daca reusesc asta; chiar daca nu slabesc rapid, prefer sa fie sanatos si de durata... si in plus nu sunt la cursa, imi pot oferi timp :) am sa ma masor o odata pe sapt, de cantarit cand vin acasa ca la camin nu am cantar... poate la sala unde ma voi inscrie peste ceva timp...oricum sunt hotarata sa merg pana la capat oricat mi-ar lua!
imi postez imediat si meniul pe azi...

brainiac 05 ian 2012 22:55:54

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 891831)


Pai...iubirea imi da putere sa lupt si sa trec peste orice obstacol al vietii...oricat de greu mi-ar fi:)
Da....este frumos sa iubesti...si sa primesti inapoi iubire de la cel drag tie:x
Asta iti doresc si eu tie:x

multumesc mult... deocamdata primesc si imi doresc din inima sa ramana asa cat mai mult :X

Niculae Roxana 05 ian 2012 23:01:53

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 891838)
Azi am avut o zi interesanta... m-am trezit destul de tarziu pe la 11:30 asa ca am luat micul dejun mai tarziu si apoi toate orele de masa s-au decalat... dar partea ciudata era ca mi se facea foame dupa ce mancam...dar era mai mult o foame nervoasa, simteam o nevoie disperata de a rontai ceva... cred ca e de la modul haotic in care am mancat in ultima vreme... din fericire am reusit sa ma abtin sa mananc intre mese, chiar daca in rest portiile nu au fost mici... eu is mandra ca pe ziua de azi nu am calcat pe alaturi, ca am reusit sa fac si 1 ora de sport (zumba de incepatori 30 min si zumba abs 30 min), desi obosesc in ultimul hal, parca am plumb peste tot si ma simt greoaie... dar stiu ca daca perseverez o sa fac ceva rezistenta in curand si apoi voi intensifica si exercitiile fizice... ma bucur ca am reusit sa trec de prima zi cu bine... deja ma simt mai increzatoare... din pacate nu voi mai avea asa mult timp sa intru pe aici ca imi bate sesiunea la usa si dumnezeule ce grea va fi de data asta... dar fac eu fata cumva (m-as si apucat de invatat azi putin )...

m-am mai gandit la strategia pe care vreau sa o adopt si mi-am zis ca o luna jumate voi manaca cam 1500 de kcal pe zi. este un obiectiv realist si realizabil, avand in vedere ca vine si sesiunea si voi fi foarte stresata, asa ca s-ar putea sa mananc ceva mai mult...dar pt mine tot va fi bine daca reusesc asta; chiar daca nu slabesc rapid, prefer sa fie sanatos si de durata... si in plus nu sunt la cursa, imi pot oferi timp :) am sa ma masor o odata pe sapt, de cantarit cand vin acasa ca la camin nu am cantar... poate la sala unde ma voi inscrie peste ceva timp...oricum sunt hotarata sa merg pana la capat oricat mi-ar lua!
imi postez imediat si meniul pe azi...

Ce pot sa-ti spun este ca te felicit:)...pt gandirea pozitiva....optimismul si modul matur de gandire in ceea ce priveste noul tau stil de viata.
Este f bine s-o iei incet si sigur...decat sa te grabesti...si sa clachezi....
Bafta cu sesiunea!
Spor la slabit!
P.S.: Felicitari pt sport....ai sa vezi ce rezistenta vei avea daca continui asa:D
Pup dulce si o seara frumoasa iti doresc!:-*>:D<

brainiac 05 ian 2012 23:45:08

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 12:00
Fulgi de ovaz marunti bio, 50g - 176 calorii
Apa plata, 750ml - 0 calorii
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Lapte smantanit, 250ml - 88 calorii
Seminte de floarea soarelui, 10g - 57 calorii
Arahide crude, Elmas, 10g - 62 calorii
Nuci, 15g - 99 calorii

Gustare 1, ora 13:00
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Suc natural de morcovi, 250ml - 73 calorii

Prânz, ora 17:00
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Paine neagra, 30g - 98 calorii
Pere, 65g - 38 calorii
Ou fiert fara coaja, 65g - 97 calorii

Gustare 2, ora 18:15
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Cina, ora 20:15
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Paine neagra, 30g - 98 calorii
Supa de legume si paste, 250g - 52 calorii
Spanac a la Gea, 50g - 26 calorii
Ficatei cu smantana, 100g - 159 calorii
Budinca de cacao cu nuci si seminte by Tina, 150g - 135 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1273 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Dans, incet, 30min - 102 calorii
Zumba, normal, 30min - 260 calorii
Metabolism bazal - 1447 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1809 calorii

brainiac 05 ian 2012 23:46:28

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
am si o nedumerire.... cum pot sa adaug un aliment nou? ca budinca ce am mancat-o seara e putin altfel... si as vrea sa pun reteta si caloriile...
oricum astept pareri despre meniul de azi :)

brainiac 05 ian 2012 23:47:08

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 891844)


Ce pot sa-ti spun este ca te felicit:)...pt gandirea pozitiva....optimismul si modul matur de gandire in ceea ce priveste noul tau stil de viata.
Este f bine s-o iei incet si sigur...decat sa te grabesti...si sa clachezi....
Bafta cu sesiunea!
Spor la slabit!
P.S.: Felicitari pt sport....ai sa vezi ce rezistenta vei avea daca continui asa:D
Pup dulce si o seara frumoasa iti doresc!:-*>:D<

multumesc pt sustinere :*>:D<

jessik 05 ian 2012 23:56:51

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
trebuia sa inversezi cina cu pranzul.. in rest e ok.. si fa sport in continuare.. azi am facut si eu o ora de sala:D

Niculae Roxana 06 ian 2012 00:42:03

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 891858)
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 12:00
Fulgi de ovaz marunti bio, 50g - 176 calorii
Apa plata, 750ml - 0 calorii
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Lapte smantanit, 250ml - 88 calorii
Seminte de floarea soarelui, 10g - 57 calorii
Arahide crude, Elmas, 10g - 62 calorii
Nuci, 15g - 99 calorii

Gustare 1, ora 13:00
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Suc natural de morcovi, 250ml - 73 calorii

Prânz, ora 17:00
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Paine neagra, 30g - 98 calorii
Pere, 65g - 38 calorii
Ou fiert fara coaja, 65g - 97 calorii

Gustare 2, ora 18:15
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Cina, ora 20:15
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Paine neagra, 30g - 98 calorii
Supa de legume si paste, 250g - 52 calorii
Spanac a la Gea, 50g - 26 calorii
Ficatei cu smantana, 100g - 159 calorii
Budinca de cacao cu nuci si seminte by Tina, 150g - 135 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1273 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Dans, incet, 30min - 102 calorii
Zumba, normal, 30min - 260 calorii
Metabolism bazal - 1447 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1809 calorii

Pai in mare este ok...adik la calorii ingerate stai bn:D...la sport f bn:D
Totusi as schimba ceva la meniu.....pranzul este cam slab....in schimb cina...cam multa.....as face un switch intre pranz si cina....as mai micsora cantitatea de paine mancata/zi la max 2 felii.....as mai scoate smantana din meniu si fructele le-as manca dimineata pe stomacul gol...sau cel tarziu inainte de pranz la gustare1...cam asta ar fi parerea mea...:D
P.S....sa adaugi in jurnal meniul...care iti arata si cate proteine ai consumat..carbo....grasimi...etc....ca sa vedem ce mai putem schimba mai exact...asa iti vei da seama si tu de greseli mai usor...
Pup dulce! Noapte buna:-*>:D<

mutulica 06 ian 2012 09:09:29

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
http://www.forumul.ro/libs/js/editor...xsrciu1ffu.gif

mika_me 06 ian 2012 09:38:41

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 891859)
am si o nedumerire.... cum pot sa adaug un aliment nou? ca budinca ce am mancat-o seara e putin altfel... si as vrea sa pun reteta si caloriile...
oricum astept pareri despre meniul de azi :)

intri la calculatorul nutritional si in loc de cauta, dai adauga..de acolo, sigur te descurci..trebuie sa completezi campurile marcate cu steluta..adica ce sunt obligatorii;)

brainiac 06 ian 2012 18:18:54

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 891864)
trebuia sa inversezi cina cu pranzul.. in rest e ok.. si fa sport in continuare.. azi am facut si eu o ora de sala:D

bravo pt sport jess! ok am sa tin cont de sfat..asa incet incet ma obisnuiesc eu sa mananc corect ;)

brainiac 06 ian 2012 18:19:48

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de mutulica (Post 891968)

Foarte gustoasa cafeaua Cristina! Multumesc :*

brainiac 06 ian 2012 18:22:26

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 891878)


Pai in mare este ok...adik la calorii ingerate stai bn:D...la sport f bn:D
Totusi as schimba ceva la meniu.....pranzul este cam slab....in schimb cina...cam multa.....as face un switch intre pranz si cina....as mai micsora cantitatea de paine mancata/zi la max 2 felii.....as mai scoate smantana din meniu si fructele le-as manca dimineata pe stomacul gol...sau cel tarziu inainte de pranz la gustare1...cam asta ar fi parerea mea...:D
P.S....sa adaugi in jurnal meniul...care iti arata si cate proteine ai consumat..carbo....grasimi...etc....ca sa vedem ce mai putem schimba mai exact...asa iti vei da seama si tu de greseli mai usor...
Pup dulce! Noapte buna:-*>:D<

da stiu ca trebuia sa le inversez, prob e ca mama a fost obosita la pranz si n-a gatit si eu am avut de invatat.. asa ca am ales ceva rapid :P dar voi tine cont de sfat si pe cat posibil ma voi adapta.. cat despre paine...ehh aici am ceva prob ca imi place f mult si mi-e greu inca sa ma despart de ea :))... dar nu o sa uit ce m-ai sfatuit si incetut ma voi limita la 2 felii pe zi :)

brainiac 06 ian 2012 19:18:03

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
ok...azi nu am avut o zi grozava... am avut prob cu mancatul...de fapt cu painea si branza... marile mele probleme: fainoasele si lactatele... stiu ca voi avea mult de furca cu ele pana sa ajung sa le reduc...:-< dar nu ma las! acum ca-s la inceput parca imi vine sa mananc de toate, parca mi-e foame incontinuu...dar stiu ca in 2 sapt va disparea si senzatia asta si o sa ma reechilibrez cat de cat... nu e de mirare intrucat obisnuiam sa mananc pana imi venea sa vomit (mai ales dulciuri), pana nu puteam sa stau nici intinsa in pat si acum dintr-o data ii spun stomacului: vreau sa te micsorezi, sa ajungi la dimensiuni normale! dar ca sa nu mai caut scuze, nu mi-am dat seama de cat de mult am mancat decat in moemntul cand am inceput sa imi fac meniul si am vazut cum se adauga caloriile una dupa alta... si mi-am zis: fato, ai probleme mai mari decat credeai... dar sunt sigura ca voi ma veti ajuta si pe mine, care acum sunt o "slabuta" de inger, si cedez in fata painii pufoase... oricum sa stiti ca fata de alte dati am reusit totusi sa ma opresc (nu e nu stiu ce consolare dar e o mica diferenta)..trebuie sa-mi vina si musafirii si am observat ca intotdeauna inainte de perioada aceea mi se accentueaza pofta de mancare si scap lucrurile de sub control...ehh asta e...trebuie sa ma straduiesc mai mult!

apropo fetelor, voi cum v-ati descurcat la inceput, cand va statea capul numai la mancare si cand va venea sa mancati intruna? cel putin sper sa nu fiu eu singura care trece prin asemenea faze :(

brainiac 06 ian 2012 19:18:40

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
si acum sa adaug si "minunatul" meniu:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:30
Paine prajita, 30g - 90 calorii, 1.2 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 17.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 750ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Branza de vaci, 150g - 315 calorii, 26.9 proteine, 18.3 grasimi, 0 colesterol, 5.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pere, 70g - 41 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.9 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 6.9 zaharuri
Ceai verde, 250ml - 5 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 16:30
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Arahide decojite crude, Orlando's, 35g - 205 calorii, 9.2 proteine, 15.6 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Budinca de cacao si psyillium by Tina, 150g - 120 calorii, 7.4 proteine, 4.4 grasimi, - colesterol, 14 carbohidrati, 5.1 fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 13:40
Ficatei cu smantana, 200g - 317 calorii, 30.4 proteine, 18.8 grasimi, - colesterol, 5.2 carbohidrati, 1 fibre, - sodiu, - zaharuri
Spanac a la Gea, 200g - 101 calorii, 4.6 proteine, 2.4 grasimi, - colesterol, 15.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine prajita, 30g - 90 calorii, 1.2 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 17.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ceai verde, 250ml - 5 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 7.5 sodiu, 0 zaharuri
Polen de albine, granule, 8g - 27 calorii, 2.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 19:02
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 19:30
Branza de vaci, 100g - 210 calorii, 17.9 proteine, 12.2 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Supa de legume si paste, 250g - 52 calorii, 2.3 proteine, 0.8 grasimi, - colesterol, 8.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine prajita, 110g - 330 calorii, 4.4 proteine, 5.5 grasimi, 0 colesterol, 65.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 3, ora 21:02
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1908 calorii, (mult)109.5 proteine, (mult)81 grasimi, 0 colesterol, (mic)175.6 carbohidrati, 10.7 fibre, 15 sodiu, 6.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Dans, rapid, 10min - 54 calorii
Zumba, normal, 50min - 434 calorii
Metabolism bazal - 1447 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1935 calorii

Niculae Roxana 06 ian 2012 19:32:36

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 892557)
da stiu ca trebuia sa le inversez, prob e ca mama a fost obosita la pranz si n-a gatit si eu am avut de invatat.. asa ca am ales ceva rapid :P dar voi tine cont de sfat si pe cat posibil ma voi adapta.. cat despre paine...ehh aici am ceva prob ca imi place f mult si mi-e greu inca sa ma despart de ea :))... dar nu o sa uit ce m-ai sfatuit si incetut ma voi limita la 2 felii pe zi :)

Inteleg...stai lin...eu doar te sfatuiesc..pt a evita pe cat se poate:D
Ma bucur daca-ti sunt de folos...si daca te pot ajuta cu ceva..oricand iti voi sta la dispozitie>:D<....este greu dar....cu vointa vei renunta incet la ea:D

brainiac 06 ian 2012 19:43:59

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 892593)


Inteleg...stai lin...eu doar te sfatuiesc..pt a evita pe cat se poate:D
Ma bucur daca-ti sunt de folos...si daca te pot ajuta cu ceva..oricand iti voi sta la dispozitie>:D<....este greu dar....cu vointa vei renunta incet la ea:D

stiu ca imi vrei binele draguto :* si te rog sa-mi dai sfaturi in continuare si sa ai rabdare cu mine mai ales acum ca-s la inceput... o sa fie mai bine, nu voi fi tot timpul asa dificila :)) si o sa renunt si la scuze treptat ;)

Niculae Roxana 06 ian 2012 19:48:47

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 892605)
stiu ca imi vrei binele draguto :* si te rog sa-mi dai sfaturi in continuare si sa ai rabdare cu mine mai ales acum ca-s la inceput... o sa fie mai bine, nu voi fi tot timpul asa dificila :)) si o sa renunt si la scuze treptat ;)

Ma bucur ca stii asta:-*>:D<....pai credeai ca scapi de mn asa usor?:))...nici vorba....daca ma dai afara pe usa casutei tale...eu intru pe geam:P:))
Da...este mai greu la inceput...te inteleg perfect...la fel faceam si eu...dar...cu timpul mi-a crescut vointa...increderea in mine si acum sunt f bn:D

brainiac 06 ian 2012 19:50:03

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 892611)


Ma bucur ca stii asta:-*>:D<....pai credeai ca scapi de mn asa usor?:))...nici vorba....daca ma dai afara pe usa casutei tale...eu intru pe geam:P:))
Da...este mai greu la inceput...te inteleg perfect...la fel faceam si eu...dar...cu timpul mi-a crescut vointa...increderea in mine si acum sunt f bn:D

ufff sper sa ajung si eu la stadiul ala... ca acum sunt dezastru :))

brainiac 06 ian 2012 19:50:48

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
aaa da si nu vreau sub nicio forma sa scap de tine mai ales ca-mi dai sfaturi asa bune! si usa si geamul sunt larg deschise pt tine :-*

Niculae Roxana 06 ian 2012 19:55:32

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 892616)
ufff sper sa ajung si eu la stadiul ala... ca acum sunt dezastru :))

Cum sa nu ajungi....daca te tii de treaba...stai cu noi pe forum zilnic...si ai vointa si motivatie...vei ajunge clar:D...asa ziceam si eu..sper ca...si uite ca se poate:D
Asa ca sa nu mai aud nici un "sper"...de la tn...sa aud doar "cu siguranta voi face...":D

Niculae Roxana 06 ian 2012 19:56:10

Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...
 
Citat:

Anterior postat de brainiac (Post 892619)
aaa da si nu vreau sub nicio forma sa scap de tine mai ales ca-mi dai sfaturi asa bune! si usa si geamul sunt larg deschise pt tine :-*

Si eu care credeam ca vrei sa scapi de mn:))..joke:))....m-am linistit atunci:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:58:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO