forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de calatorie DC (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-calatorie-dc-12235.html)

Dona Clara 20 mar 2013 22:40:36

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Citat:

Anterior postat de mihaela01 (Post 1239100)
Buna Clara:-*
Imi pare rau pentru situatia dificila prin care esti nevoita sa treci:( dar fi optimista>:D< te vei face bine si vei putea sa faci si miscare>:D<.
Mie una nu mi se pare ca papai multa paine.. 2 feli de paine pe zi nu e mult.
Incearca sa inlocuiesti painea alba cu cea de secara sau neagra sau cu seminte:-??(alternativele propuse sunt mai sanatoase decat paine alba, dar mai sanatos decat toate, ar fi sa iti prepari cand te vei simti mai bine , painica de casa:-* astfel stii sigur ce ai pus in painica aia , ideal ar fi sa nu o faci cu faina alba).
In rest mi se pare ca papi cam putin :-s parerea mea.
Mai asteapta si alte pareri acum poate gresesc eu cu mancatul :-s.
Sa ai o saptamana cat mai frumoasa si multa multa sanatate iti doresc>:D<:-*


Servus Mihaela, bine ai venit in casuta mea! Multumesc pentru sfaturi si pentru sustinere.

Incerc sa mai bag ceva mancare in meniu. Daca stau bine sa ma gandesc niciodata nu am mancat mult. (Am insa perioade anuale cand bag in mine toata ziua si ma simt lihnita de foame, o senzatie din aia proasta ca trece mancarea prin mine ca gasca prin apa.) Diferenta majora consta in faptul ca de cele mai multe ori tot ce se regaseste in meniul meu (de azi de exemplu) incapea in singura masa pe care apucam sa o iau, si anume cina.

Ca majoritatea de aici mancatul la momentul potrivit nu constituia o prioritate. Lucrez, sunt busy, alerg de colo-colo, cursuri, sport, viata sociala, nu am timp de mancat - ma trezesc intr-o zi cu 80kg si ma intreb "de unde oare? ce, io manac mult?" Pai nu, nu mananc mult, dar manac prost.. (Noroc ca nu bag produse procesate, ai mei mei nu cumparau salam / carnati, nici socrii nu cumpara, eu nici atat.)

Paine mai fac acasa. Cu toate ca imi place painea, imi place si mai mult mirosul de paine coapta in casa. Fac insa destul de rar. Poate ma motivez si fac mai des (de o data la 2 luni :D). Painea in general am grija sa fie neagra (la mine acasa, imi place mai mult - ceea ce cred ca e rau :P).

Momentan stau la socrii, e ok, se gateste si se manaca foarte ingrijit si "curat", fara prajeli, cu multa verdeata. Ei cumpara o paine, o bagheta de fapt, de la mega image, cu ceva seminte in ea.



Ce am mai mancat azi:
G2: un mar verde (rece si crantos :) ), o cafea, 3 patratele de ciocolata 75% cacao (asta stiu ca nu trebuia, dar am mancat-o cu cafeaua ca sa zic asa)

C: un sfert de dovlecel umplut.

Apa beau din plin, in general imi e mai tot timpul sete, de cand cu genunchiul incerc sa ma abtin, sa ma scutesc de un chin cu toaleta :(

Azi am iesit putin, am coborat de la etajul 3 - pe scari - am mers vreo 2-300 de metrii si am urcat inapoi la 3. Asa cu orteza si cu carje.

Am decis, nu imi place sa merg in maini!

Multumesc fetelor-cochetelor ca ati trecut pe la mine, va astept cu bratele deschise si cu o cana de black caffee, no milk, no sugar :)


Somn usor!

Dona Clara 21 mar 2013 12:12:22

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Neata,

Bai Jurnal, tu ce mai faci? Eu am fost dimineata la rmn si acum am trecut pe la servici putin.

Azi am dat-o de gard cu mancarea:
MD: 2 felii (mici) de paine prajita cu putin unt, una cu branza alta cu cateva picaturi de miere si o cana big de cafea pe la 6.30.

G1: un mar verde -10

P: vreo 150 grame de branza de vaci si un ou fiert -12.00
Like sh!t.. Nu era nimic decent in frigider pentru mancat la servici, planul initial era sa ma intorc dupa rmn acasa si sa pranzesc. Dar na.. am sa mut pestele inecat in lamaie pentru cina.

G2: alt mar - 14

Pai Jurnalule.. ne auzim mai incolo!

elene94 21 mar 2013 16:19:46

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Hei, felicitari pt ambitie si determinare!
Iti urez multa, multa bafta! Sa ne auzim mai slabe>:D<

Dona Clara 21 mar 2013 17:08:57

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1239541)
Hei, felicitari pt ambitie si determinare!
Iti urez multa, multa bafta! Sa ne auzim mai slabe>:D<


Hey Elene, bine ai venit pe la mine. Multumesc pentru urari si te mai astept pe la mine >:D<

Dona Clara 21 mar 2013 17:17:40

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Sehr geehrte Jurnal,

Ma prezint respectuos in fata ta si raportez:
(inginereste cu liniuta de la capat)
- mai stii marul ala verde de la G2? No, l-am mancat la pranz ca imi era foame.
- C: 2-3 buchetele de brocoli fiert in apa cu sare si niste peste la cuptor cu multa lamaie. 2 fire de ceapa verde si niste branza (vreo 50gr) asta pe al ora 15. 00
- G3: o cana de cafea, si ciocolata 75% cacao, fix 6 patratele - 17.00

Stiu, am recunoscut. Am dat-o de gard azi, dar nu-i bai, stiu ca I'll be fine maine, asa ca nu ma panic.


Am luat si rezultatul de la rmn si nu suna bine, dar maine merg la ortoped si poate - poate imi scoate orteza si ma lasa sa ma intorc in bazin. :)

Pana una-alta te las cu bine.
Kussen,
DC

Dona Clara 22 mar 2013 10:03:20

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Neata Jurnal,

M-am trezit pe la 8 si am mancat vreo 150gr de iaurt Monor 0.1% cu fulgi de ovaz si 3 gr miere. Mi-am baut cafeaua si acum ma pregatesc sa plec la ortoped. Imbracata intr-o pereche de pantaloni din 2006 (pe care ma chinuiam sa ii inchid lately - deci de vreo 2 ani am renuntat la ei).

In cocnluzie plec cumva multumita de acasa. :)

Ne auzim dupa ortoped, no pa.

ieucumine 22 mar 2013 13:19:15

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1239959)
Neata Jurnal,

M-am trezit pe la 8 si am mancat vreo 150gr de iaurt Monor 0.1% cu fulgi de ovaz si 3 gr miere. Mi-am baut cafeaua si acum ma pregatesc sa plec la ortoped. Imbracata intr-o pereche de pantaloni din 2006 (pe care ma chinuiam sa ii inchid lately - deci de vreo 2 ani am renuntat la ei).

In cocnluzie plec cumva multumita de acasa. :)

Ne auzim dupa ortoped, no pa.


Hey,
Felicitari pentru reusita ta! Si eu mi-am luat o pereche de pantaloni peste care imi atarnau soldurile si acum imi vin putin mai bine. Mai e putin pana intru calumea in ei:D. E buna si motivatia asta.
Fingers crossed pentru vizita la ortoped!

Dona Clara 22 mar 2013 15:54:56

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1240064)
Hey,
Felicitari pentru reusita ta! Si eu mi-am luat o pereche de pantaloni peste care imi atarnau soldurile si acum imi vin putin mai bine. Mai e putin pana intru calumea in ei:D. E buna si motivatia asta.
Fingers crossed pentru vizita la ortoped!


Hihi, buna treaba asta cu pantalonii si diverse haine care incep sa vina iar bine :)

Cu ortopedul o mers prost, menisc rupt - partea rupta e cazuta si blocheaza genunchiul, ligament incucisat anterior rupt, cartilajii distruse.. Nu numai ca nu imi da voie sa inot sau sa scot orteza, m-a condamnat la repaos total pana la operatie ~X(

Multumesc pentru sustinere :)

Dona Clara 22 mar 2013 15:59:15

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Ce am mai mancat azi:

G1 - o cana de sana
P: supa crema de legume - 200 gr, o frunza de salata, juma de rosie, o ridiche, o ceapa verde, branza vreo 100 gr si ceva peste tot 100gr.

G2: o sa mai bag o cafea si un mar.

Iar la cina I have no ideea, poate inca o portie de supa d-asta ca-i tare buna.

ieucumine 22 mar 2013 16:04:13

Re: Jurnal de calatorie DC
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1240102)
Hihi, buna treaba asta cu pantalonii si diverse haine care incep sa vina iar bine :)

Cu ortopedul o mers prost, menisc rupt - partea rupta e cazuta si blocheaza genunchiul, ligament incucisat anterior rupt, cartilajii distruse.. Nu numai ca nu imi da voie sa inot sau sa scot orteza, m-a condamnat la repaos total pana la operatie ~X(

Multumesc pentru sustinere :)


Ah, imi pare rau pentru tine! Nici Pilates nu poti face? Poti incerca sa te misti putin...


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:56:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO