forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de campanie - Catalina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-campanie-catalina-7475.html)

florescu catalina 16 dec 2010 12:54:54

Jurnal de campanie - Catalina
 
Aceste ar putea fi mai degraba un jurnal despre cum NU REUSESC SA SLABESC :).
Tentativele mele de a ajunge la 52 kg, pentru 160 cm dureaza deja de un an de zile, sa o luam cu inceputul:

La inceputul anului 2010 aveam 53.700 si deja mi se parea cam mult. Am inceput sa ma interesez de diete si sa incerc sa caut solutii pentru a slabi. Am incercad diverse diete, cele mai bune rezultate le am avut cu South Beach, dar, cum fac cardio o data la 2 zile, nu rezist fara carbohidrati. Rezultate la cantar nu prea apareau, dar, datorita sportului, corpul incepuse sa arata foaret bine.
Apoi, dezastru!!! In iunie m am lasat de fumat, si din ziua aceea nu imi mai inteleg metabolismul. Nimic nu mai e cum era innainte, toate metodele de a slabi care innainte functionau acum nu mai dau rezultate.
Pe data de 7 decemrie m am cantarit si am observat ca aveam 56.90. Am hotarat sa ma straduiesc mai mult ca niciodata, si, de data asta sa nuj renunt pana la rezultat.

Cum procedez acum: folosesc o dieta proprie, la care am ajuns dupa multe tentative de a aurma diete deja consacrate, care e cam asa:
- mic dejun: carne la gratar, 1 cana de cafea ( 1 lingurita de ness, 3 zaharine, destul de mult lapte
- gustare fructe
- pranz: carle la gratar, de cele mai multe ori piept de pui, rontait asa, fara garnitura, fara paine
- gustare de fructe
- innaite sa plec spre casa: baton de slabit ( una dintre problemele mele este ca pe drum de la servici acasa - drumul dureaza cam 1 ora, mi se face extraordinar de foame, ma doare stomacul de foame, si cand ajung acasa risc sa manac orice)
- cina: piept de pui la gratar in salata, sau cu ciuperci sote, sau file pangasius la abur, cu legume sote sau ciuperci sote sau salata
- clementine, clementine, clementine
- weekend uri: se rupe filmul; stau impreuna cu prietenul, el manaca la liber, si nu pot rezista tentatiei, manc si eu cu el. De obicei in weekend pierd cam tot progresul inregistrat peste saptamana. - in jur de 7, 800 grame, chiar 1 kg, chiar peste. Dar sa nu intelegeti gresit, nu mananc mult, doar ca diversificat.
Sport: am acasa bicileta eliptica, fac seara, de la 10 - stiu ca e tarziu, dar cam asa imi permite programul - intre 30 si 45 minute de 3, 4 ori pe saptamana.
Progres: azi dimineata cantaream 55.90 - asa cantaresc de 3 zile - dar se apropie wekend ul si ma tem
Probleme:
am 3 probleme mari:
1. sunt nevoita sa manac foarte des, si daca nu manc am stari foarte proaste: sunt nervoasa, ma doare stomacul, imi e destul de rau
2. uneori, de la servici merg la mama prietenului meu, si acolo nu mi pot urma dieta, trebuie sa manc, cum s ar zice, ce e pe masa.
3. weekend urile: nu reusesc sa ma tin de dieta, mananc putin, dar putin din toate, nu reusesc deloc sa ma organizez bine.

Probleme ar mai, mai povestim noi.

Daca fac vreo gresala flagranta, sa imi spuneti, sa remediez cat mai repede.

Slabuta 16 dec 2010 13:36:19

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 440501)
Aceste ar putea fi mai degraba un jurnal despre cum NU REUSESC SA SLABESC :).
Tentativele mele de a ajunge la 52 kg, pentru 160 cm dureaza deja de un an de zile, sa o luam cu inceputul:

La inceputul anului 2010 aveam 53.700 si deja mi se parea cam mult. Am inceput sa ma interesez de diete si sa incerc sa caut solutii pentru a slabi. Am incercad diverse diete, cele mai bune rezultate le am avut cu South Beach, dar, cum fac cardio o data la 2 zile, nu rezist fara carbohidrati. Rezultate la cantar nu prea apareau, dar, datorita sportului, corpul incepuse sa arata foaret bine.
Apoi, dezastru!!! In iunie m am lasat de fumat, si din ziua aceea nu imi mai inteleg metabolismul. Nimic nu mai e cum era innainte, toate metodele de a slabi care innainte functionau acum nu mai dau rezultate.
Pe data de 7 decemrie m am cantarit si am observat ca aveam 56.90. Am hotarat sa ma straduiesc mai mult ca niciodata, si, de data asta sa nuj renunt pana la rezultat.

Cum procedez acum: folosesc o dieta proprie, la care am ajuns dupa multe tentative de a aurma diete deja consacrate, care e cam asa:
- mic dejun: carne la gratar, 1 cana de cafea ( 1 lingurita de ness, 3 zaharine, destul de mult lapte
- gustare fructe
- pranz: carle la gratar, de cele mai multe ori piept de pui, rontait asa, fara garnitura, fara paine
- gustare de fructe
- innaite sa plec spre casa: baton de slabit ( una dintre problemele mele este ca pe drum de la servici acasa - drumul dureaza cam 1 ora, mi se face extraordinar de foame, ma doare stomacul de foame, si cand ajung acasa risc sa manac orice)
- cina: piept de pui la gratar in salata, sau cu ciuperci sote, sau file pangasius la abur, cu legume sote sau ciuperci sote sau salata
- clementine, clementine, clementine
- weekend uri: se rupe filmul; stau impreuna cu prietenul, el manaca la liber, si nu pot rezista tentatiei, manc si eu cu el. De obicei in weekend pierd cam tot progresul inregistrat peste saptamana. - in jur de 7, 800 grame, chiar 1 kg, chiar peste. Dar sa nu intelegeti gresit, nu mananc mult, doar ca diversificat.
Sport: am acasa bicileta eliptica, fac seara, de la 10 - stiu ca e tarziu, dar cam asa imi permite programul - intre 30 si 45 minute de 3, 4 ori pe saptamana.
Progres: azi dimineata cantaream 55.90 - asa cantaresc de 3 zile - dar se apropie wekend ul si ma tem
Probleme:
am 3 probleme mari:
1. sunt nevoita sa manac foarte des, si daca nu manc am stari foarte proaste: sunt nervoasa, ma doare stomacul, imi e destul de rau
2. uneori, de la servici merg la mama prietenului meu, si acolo nu mi pot urma dieta, trebuie sa manc, cum s ar zice, ce e pe masa.
3. weekend urile: nu reusesc sa ma tin de dieta, mananc putin, dar putin din toate, nu reusesc deloc sa ma organizez bine.

Probleme ar mai, mai povestim noi.

Daca fac vreo gresala flagranta, sa imi spuneti, sa remediez cat mai repede.

Bine te-am gasit la tine in casuta. :)

Felicitari pentru lasarea de fumat. :)
Este un pas important.

Prima intrebare legata de meniul tau:

De ce atat de multa carne? Ai la toate mesele carne...

Felicitari pentru activitatea sportiva. :)

florescu catalina 16 dec 2010 13:41:08

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Multumesc pentru ajutor. Fara tine nu mai ajungeam eu in casuta mea :).

Cat despre carne... nu mi place sa am burta umflata, si carnea ma satura repede fara sa umple....plus ca nu imi da aciditate - eu am o problema cu aciditatea in stomac... am inceput sa am incredere in carnita, parca pot pune baza pe ea.

florescu catalina 16 dec 2010 13:43:51

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Trebuie sa intelegi ca de cand m am lasat de fumat, senzatia de foame apare foarte des, si este extraordinar de puternica, e ceva de speriat.

Slabuta 16 dec 2010 13:59:14

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 440589)
Multumesc pentru ajutor. Fara tine nu mai ajungeam eu in casuta mea :).

Cat despre carne... nu mi place sa am burta umflata, si carnea ma satura repede fara sa umple....plus ca nu imi da aciditate - eu am o problema cu aciditatea in stomac... am inceput sa am incredere in carnita, parca pot pune baza pe ea.

Ai facut investigatii ca sa vezi sursa aciditatii?
De la oua iti este rau?
De exemplu, o omleta...

De la ciorbe slabe de pui/peste....?
Pestele iti da aciditate?

Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 440593)
Trebuie sa intelegi ca de cand m am lasat de fumat, senzatia de foame apare foarte des, si este extraordinar de puternica, e ceva de speriat.

Nu este o problema ca mananci des. :)
Si eu am cel putin 3 mese si 2 gustari.

Mai important este ce mananci toata ziua. :)

florescu catalina 16 dec 2010 14:11:49

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Nimic din ce ai enumerat tu acolo nu mi face rau, le mananc, si chiar cu placere daca le am la indemana. In general manc atent, doar ca, atunci cand nu sunt atenta si apuca sa se instaleze senzatia de foame, nu mai tin cont de nimic, si urmatoarea masa va fi copioasa, cu paine, si urmatoarele cateva la fel, daca tot m am apucat :)

Pur si simplu, sunt genul care cateva zile se tine de treaba, si dupa aia strica tot.

Cu carnita m am invatat ca nu da gres, e usor de preparat, de carat dupa mmine, imi place sa o mananc, seara incerc sa fie peste, nu pui...

Cat despre aciditate....am de foarte multa vreme, dar paraca atunci cand fumam se disipa, cu sucuri si alte alea care mergea in compania tigarii, acuma se acumuleaza, si produce stari de nedescris. Colaborez cu o policlinica privata, si acolo beneficiez de sfaturile unui medic; acesta m a sfatuit sa mi fac testul pentru Pylori, si de acolo om mai vedea.

florescu catalina 16 dec 2010 14:14:33

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Ah, mai am o intrebare....ieri mi am luat de la Nic o bucata de peste pane....mi a -placut ENORM, dar din cate stiu, ar trebui sa aiba multe grasimi pregatit asa.... dar amicele mele sustin ca pot manca....EU NU PREA CRED, DAR AR FI EXTRAORDINAR SA FIE ASA, PENTRU CA E FOAAAAARTE BUN, SI NU COSTA MULT, SI POT MANCA LA SERVICI FARA PB.

Problema mea pricipala este ca nu reusesc sa gestionez corect modificarea de metabolism datorata renuntarii la fumat. De aia si apelez la voi, am crezut ca ma pot descurca singura, dar vad ca nu e deloc asa de uusor. Am luat 2 kg in 6 luni, stiu ca nu e mult, dar vreu sa ma adaptez la schimbarea asta fara sa ma ingras. E foarte important pt mine sa arat bine, am un prieten mult mai mic decat mine, nu vreau sa par "trecuta" pe langa el.

florescu catalina 16 dec 2010 16:55:44

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Sper sa mi scrieti pana maine ceva sfaturi utile.
O seara placuta tuturor :).

Slabuta 17 dec 2010 23:40:14

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 440631)
Nimic din ce ai enumerat tu acolo nu mi face rau, le mananc, si chiar cu placere daca le am la indemana. In general manc atent, doar ca, atunci cand nu sunt atenta si apuca sa se instaleze senzatia de foame, nu mai tin cont de nimic, si urmatoarea masa va fi copioasa, cu paine, si urmatoarele cateva la fel, daca tot m am apucat :)

Pur si simplu, sunt genul care cateva zile se tine de treaba, si dupa aia strica tot.

Cu carnita m am invatat ca nu da gres, e usor de preparat, de carat dupa mmine, imi place sa o mananc, seara incerc sa fie peste, nu pui...

Cat despre aciditate....am de foarte multa vreme, dar paraca atunci cand fumam se disipa, cu sucuri si alte alea care mergea in compania tigarii, acuma se acumuleaza, si produce stari de nedescris. Colaborez cu o policlinica privata, si acolo beneficiez de sfaturile unui medic; acesta m a sfatuit sa mi fac testul pentru Pylori, si de acolo om mai vedea.

Atunci este foarte bine.
De aici facem un plan mai organizat, intr-o zi imbini carnea de pui cu aceste alimente.

In acest fel organismul tau nu va mai fi intr-o "stagnare" si sunt sigura ca va reactiona la schimbarile din alimentatie.

Sucurile carbogazoase "neutralizeaza" aciditatea, dar asta nu inseamna ca ea nu exista, dimpotriva, ii fac mai rau, senzatii pe care le vei resimti mai tarziu.

Da, neaparat fa acest test, ca sa fii cel putin sigura ca nu ai aceasta bacterie, care printre altele face si ulcer.
Legat de aciditate iti recomand acest subiect, am dat ca exemplu niste remedii naturiste pe care le-am folosit cu succes in trecut, in prezent nu ma mai plang de asa ceva. :)
http://forum.slabute.ro/retete-dieta...ului-1868.html

Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 440635)
Ah, mai am o intrebare....ieri mi am luat de la Nic o bucata de peste pane....mi a -placut ENORM, dar din cate stiu, ar trebui sa aiba multe grasimi pregatit asa.... dar amicele mele sustin ca pot manca....EU NU PREA CRED, DAR AR FI EXTRAORDINAR SA FIE ASA, PENTRU CA E FOAAAAARTE BUN, SI NU COSTA MULT, SI POT MANCA LA SERVICI FARA PB.

Problema mea pricipala este ca nu reusesc sa gestionez corect modificarea de metabolism datorata renuntarii la fumat. De aia si apelez la voi, am crezut ca ma pot descurca singura, dar vad ca nu e deloc asa de uusor. Am luat 2 kg in 6 luni, stiu ca nu e mult, dar vreu sa ma adaptez la schimbarea asta fara sa ma ingras. E foarte important pt mine sa arat bine, am un prieten mult mai mic decat mine, nu vreau sa par "trecuta" pe langa el.

Pane-uri de evitat, 1 la mana pentru ca tii regim si in general viata sanatoasa inseamna "fara paneuri" si 2 la mana, acutizeaza aciditatea. ;)

Uleiuri, fainuri, prajeli... deci, nu, mai bine iti cumperi o bucata de peste, ti-l faci acasa pe gratar sau cuptor si il iei cu tine la caserola. :)

florescu catalina 20 dec 2010 08:55:58

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Dupa weekend, astazi dimineata cantaream 56.00, ceea ce e cu 500 grame peste cat cantaream vineri dimineata, dar cu 500 de grame sub ceea ce cantaream saptmana trecuta pe vremea asta.
In weekend am mancat " la liber" dar ponderat, cu paine - in timpul saptamanii nu mananc paine, in fara de grisinele de dimineata - si am mancat si niste cozonac.
Micul dejun de astazi a constat in cateva grisine - absorb aciditatea - 2 nectarine si o cana de cafea cum nu trebuie: cu 1 lingurita de zahar si mult lapte :)

Sunt foarte multumita ca asta a fost prima zi de luni, in multa vreme, in care am cantarit mai putin decat saptamana trecuta :)

florescu catalina 20 dec 2010 13:40:52

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
ce sa inteleg din asta:

FINAL CALORII: -464 kcal (-1 kg/lună)
TARGET CALORII: -517 kcal (-2 kg/luna)

ca mai am de ingerat 464 kcal, sau cum?
cum adaug exercitiul fizic?
Multumesc

Slabuta 20 dec 2010 13:58:22

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 444258)
ce sa inteleg din asta:

FINAL CALORII: -464 kcal (-1 kg/lună)
TARGET CALORII: -517 kcal (-2 kg/luna)

ca mai am de ingerat 464 kcal, sau cum?
cum adaug exercitiul fizic?
Multumesc

http://forum.slabute.ro/sfaturi-calc...orii-5628.html
http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...html#post62468

florescu catalina 18 ian 2011 19:25:11

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Am o intrebare: de ce la semnatura calculatorul de calorii imi sugereaza sa consum in jur de 1300 calorii pentru a slabi 2 kg pe luna, in schimb, la calcule, daca mnanc 1300 calorii imi spune ca am sa slabesc 1.6 kg?

Si mai am una: cum resetez tickerul? Am regandit toata startegia si am luat o de la inceput, si datele din ticker nu mai sunt de actulaitate - greutatea initiala de exemplu. Am incercat sa schim valorile din parte de editare a profilului, dar vad ca tickerul arata la fel.

Slabuta 18 ian 2011 19:40:36

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 480618)
Am o intrebare: de ce la semnatura calculatorul de calorii imi sugereaza sa consum in jur de 1300 calorii pentru a slabi 2 kg pe luna, in schimb, la calcule, daca mnanc 1300 calorii imi spune ca am sa slabesc 1.6 kg?

Si mai am una: cum resetez tickerul? Am regandit toata startegia si am luat o de la inceput, si datele din ticker nu mai sunt de actulaitate - greutatea initiala de exemplu. Am incercat sa schim valorile din parte de editare a profilului, dar vad ca tickerul arata la fel.

La meniu conteaza ce exercitii fizice/sport ai trecut la activitati, fiecare activitate fizica are un anume impact, in functie de aceasta s-a stabilit un coeficient pentru fiecare sport/activitate adaugata la meniu si s-a estimat slabirea.

La semnatura se prezinta la modul general nivelul de activitate fizica.

Estimarea de la meniu este facuta cu mai multa acuratete.

Faci click pe tickerul tau si se va deschide pagina in care se fac editarile.

florescu catalina 19 ian 2011 08:25:21

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Multumesc pentru ajutor

florescu catalina 19 ian 2011 10:38:55

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
As vrea sa stiu daca am ales corect nivelul de activitate fizica: la servici stau pe scaun, dar e un job agitat, practic mereu fac ceva, ma mai ridic, ma mai plimb prin bipou, nu sunt chiar genul lipit de scaun. Pe langa asta acasa fac sport, de 4 ori pe saptamana, cardio + ridicare de greutati usoare plus abdomene. Eu m am incadrat undeva la moderat activ, am facut bine?

florescu catalina 20 ian 2011 08:48:00

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Ce sa aleg intre moderat actic si usor activ?

VentoFreddo 24 ian 2011 21:18:41

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
BUna, Catalina, scuze ca-ti raspund cu intarziere:faptul ca te ridici de la birou si iar te asezi nu prea e miscare..ca sa fie considerata tre sa transpiri bine,deci sportul facut acasa conteaza..eu zic ca moderat activ e ok;)>:D<
O seara buna!>:D<

florescu catalina 26 ian 2011 13:38:43

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
S au intamplat multe lucruri bune de cand am inceput sa apelez la calculatorul de calorii. Am inceput pe 10 ianuarie, si de atunci am slabit 1.30 kg. Dar nu asta e cel mai important lucru. Mai important este ca am capatat controlul asupra ceea ce consum, ca inteleg cat am voie sa ingerez intr o zi in raport cu ceea ce consum in ziua respectiva. E mult mai usor asa, si nu mai este nevoie sa ma infometez, ajunge sa ma redirectionez catre alimentele cu putine calorii, din care descopar din ce in ce mai multe. Sunt foarte multumita, si de metoda, si de progres, si sunt convinsa ca de data asta nu mai am cum gresi, totul o sa fie bine.

florescu catalina 26 ian 2011 14:03:38

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Am sa descriu rutina zilnica, sa mi spuneti daca trebuie schimbat ceva.
-trezirea este la 6.40, ajung la servici in jurul orei 8.00, beau o cana de cafea solubila cu lapte.
- in jur de 9, 9 30 manac un mar
cam asta e micul dejun, si mi e comod si natural asa.
-in jur de 11, 11.30 manac pranzul; cam devreme, dar asa mi e bine; pe de o parte pentru ca micul dejun e mai mult simbolic, pe de alta pentru ca acest pranz devreme e o masa consistenta si am timp sa ard caloriile in timpul zilei; pranzul consta in ceva supa adusa de acasa, sau in supa cu taietei instant de la Vifon - e consistenta, satioasa si nu are nici multe e uri, nici multe calorii
-pe la 13, 13.30 imi fac fie un ceai silueta perfecta, indulcit cu zaharina, fie inca o cafea daca imi e foame
-plec de la servici in jur de 17.30, 18.00, cu drumul si jumatate de ora de cumparaturi, ajung acasa in jur de 18.30, 19. Imi mai ia jumatate de ora sa gatesc cina, in jur de 19, 19.30 servesc cina; care consta intr un file de pangassius la capac, in abur propriu, si 6 sau 7 ciuperci innabusite la abur, cu sare, mancarica de spanac; poate fi spanac cu un ou prajit; poate fi spanac cu ficatei prejiti; daca sunt in vizita manc orice,dar dupa calculator.
- daca am fost cuminte, mai raman calorii de ceva seminte de fpare prajite fara sare seara, de jumatate de ou kinder, sau o gurita din ce dulce manaca prietenul meu.
- la ora 10 fac miscare; am acasa bicicleta eliptica AB FIT si banca de exercitii ridicare greutati - banca e aprietenului meu,facem exercitii impreuna - pana acum faceam 30 min bicicleta eliptica, 10 min pe prima treapta, 10 min pe a 2 a, 10 min pe a 3 a (bicicleta are in toatal 5 trepte), urmate de ridicari usoare, 2 exercitii a cate 4 serii a cate 12 ridicari + 150 de abdomene, din cele scurte, cu abdomenul mereu incordat, de 4 ori pe saptamana, in weekend chiar mai mult, pot fi si 2 antrenamente intr o zi; am inceput sa ma gandesc insa sa alternez cardio cu greutatile, pentru ca e foarte obositor, si daca le as trata separat parca le as trata mai bine, mai serios... nu stiu, zic, pe de alta parte ma tem sa reduc din exercitii;
-de asemenea folosesc corset de neopren. nu stiu daca ajuta la modelarea abdomenului propriu zis, dar imi ridica f mult temperatura corpului si transpir f bine.

Urmeaza o baie fierbinte, cu prietenul meu, la 12 noaptea sunt in pat, absolut exterminata de oboseala.

Cam asa stau lucrurile
Regulile importante sunt: sa NU AJUNG NICIODATA CU CALCULATORUL PE PLUS
Sa nu stau 2 zile la rand fara exercitii.

Ritmul acesta de viata povestit e foaaaarte alert, obositor, am inceput sa fiu nervoasa si rastita cu prietenul meu, ceea ce nu e bine. :)

florescu catalina 04 feb 2011 10:44:20

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Set back de proportii. Ma obisnuisem cu 1100 de calorii pe zi, si imi era bine. Pana sambata trecuta, cand am facut o vizita la sora mea, unde o portie enorma de lasagnia, si una mica de tort cu mere si frisca au fost imposibil de refuzat. Dupa masa asta copioasa a reparut foamea, asa ca duminica am mancat mai multisor decat normal, iar marti, de ziua socrei, am inspaimantat pe toata lumea, cat am putut manca....
Rezultatul? Desi atinsesem 55.700, acum sunt la 56.400, si nu scad, desi de 2 zile mananc corect...
Nu ma sperii, sunt convinsa ca daca continui sa fac ceea ce trebuie, o sa fie bine, si ca excesele astea mi au servit ca lectie....
Imi pare doar foarte rau ca am pierdut o saptaman aiurea....cred ca as fi atins 55 saptaman asta.... asa.... cine stie cate zile mai pierd pana ajung iar unde eram, la 55.700....
Uffff!!!!!!

florescu catalina 09 feb 2011 17:30:57

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Nu mai inteleg nimic. Manac corect, fac sport, dar la greutate nu se cunoaste, ba chiar am zile cu 56.5. Corpul arata insa mult mai bine, inclusiv postura se modifica, asa ca nu sunt foarte alertata. Daca aveti totusi idee ce se intampla, please help.

VentoFreddo 13 feb 2011 21:06:29

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 494333)
Am sa descriu rutina zilnica, sa mi spuneti daca trebuie schimbat ceva.

Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 494333)
-trezirea este la 6.40, ajung la servici in jurul orei 8.00, beau o cana de cafea solubila cu lapte.
- in jur de 9, 9 30 manac un mar
cam asta e micul dejun, si mi e comod si natural asa.- pfutin pt micul dejun, de obicei se recomanda cam 40%din caloriile necesare zilnic sa se consume dimineata,asta iti va da "combustibil" sa functionezi ok toata ziua,plus ca nu se depune nimic pt ca pana seara la culcare vor dispare de mult din circuit:)
-in jur de 11, 11.30 manac pranzul; cam devreme, dar asa mi e bine; pe de o parte pentru ca micul dejun e mai mult simbolic, pe de alta pentru ca acest pranz devreme e o masa consistenta si am timp sa ard caloriile in timpul zilei; pranzul consta in ceva supa adusa de acasa, sau in supa cu taietei instant de la Vifon - e consistenta, satioasa si nu are nici multe e uri, nici multe calorii-oricat ar fi de satioasa,supele instant nu sunt indicate deloc,ca nu are multe euri nu inseamna nimic:Pajunge unul si f nociv:-sMai bine supele facute de tine, sigur au aceleasi calorii si stii ca nu au zahar, amidoane,euri si potentiatori:-sDaca vei lua md Mai consistent, e ok sa muti pranzul cum e si normal, la 1-2.Si la pranz mananci prea putin,schimba ce papi la cina cu pranzul, supele si salatele lasa-le pt cina.
-pe la 13, 13.30 imi fac fie un ceai silueta perfecta, indulcit cu zaharina, fie inca o cafea daca imi e foame-ceaiurile, daca sunt pe baza de plante si fructe, sunt ok, cat mai multe daca se poate:DDar fara zaharina, e toxica,indulceste cu o lingurita de miere daca nu poti bea fara..
-plec de la servici in jur de 17.30, 18.00, cu drumul si jumatate de ora de cumparaturi, ajung acasa in jur de 18.30, 19. Imi mai ia jumatate de ora sa gatesc cina, in jur de 19, 19.30 servesc cina; care consta intr un file de pangassius la capac, in abur propriu, si 6 sau 7 ciuperci innabusite la abur, cu sare, mancarica de spanac; poate fi spanac cu un ou prajit; poate fi spanac cu ficatei prejiti; daca sunt in vizita manc orice,dar dupa calculator-cina ta se vede ca e masa cea mai consistenta,imi place,dar evita ou prajit si ficatei prajiti, scoate de tot prajelile, sau cel putin mananca-le la pranz..NU inteleg, zici ca pranzul il iei lejer tocmai ca sa-l digeri pana seara, si iei cine asa grelex-(Pestele e ok, si ou si ficatei, da fiert nu prajit.Si nu vad salate la tine in meniu.
- daca am fost cuminte, mai raman calorii de ceva seminte de fpare prajite fara sare seara, de jumatate de ou kinder, sau o gurita din ce dulce manaca prietenul meu.:)) uite raspunsul de ce nu mai slabesti..
- la ora 10 fac miscare; am acasa bicicleta eliptica AB FIT si banca de exercitii ridicare greutati - banca e aprietenului meu,facem exercitii impreuna - pana acum faceam 30 min bicicleta eliptica, 10 min pe prima treapta, 10 min pe a 2 a, 10 min pe a 3 a (bicicleta are in toatal 5 trepte), urmate de ridicari usoare, 2 exercitii a cate 4 serii a cate 12 ridicari + 150 de abdomene, din cele scurte, cu abdomenul mereu incordat, de 4 ori pe saptamana, in weekend chiar mai mult, pot fi si 2 antrenamente intr o zi; am inceput sa ma gandesc insa sa alternez cardio cu greutatile, pentru ca e foarte obositor, si daca le as trata separat parca le as trata mai bine, mai serios... nu stiu, zic, pe de alta parte ma tem sa reduc din exercitii;
-de asemenea folosesc corset de neopren. nu stiu daca ajuta la modelarea abdomenului propriu zis, dar imi ridica f mult temperatura corpului si transpir f bine.

Urmeaza o baie fierbinte, cu prietenul meu, la 12 noaptea sunt in pat, absolut exterminata de oboseala.
-partea cu sportul suna f bine..si restul:PDar nu e indicat sport in fiecare zi, muschii au nevoie de o zi repaos ca sa se formeze, se recomanda o zi da una ba.
Cam asa stau lucrurile
Regulile importante sunt: sa NU AJUNG NICIODATA CU CALCULATORUL PE PLUS
Sa nu stau 2 zile la rand fara exercitii.

Ritmul acesta de viata povestit e foaaaarte alert, obositor, am inceput sa fiu nervoasa si rastita cu prietenul meu, ceea ce nu e bine. :)


Imi pare rau sa aud ca devii nervoasa, asta pt ca nu te hranesti cum trebuie, tu urmezi hipocalorica, dar esti la limita,mai ai ceva de slabit si cand vei stagna de unde vei mai scade caloriile?:-/Urmeaza-mi sfaturile, vei vedea schimbari in bine, si probabil iti va disparea si irascibilitatea:)
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 517461)
Nu mai inteleg nimic. Manac corect, fac sport, dar la greutate nu se cunoaste, ba chiar am zile cu 56.5. Corpul arata insa mult mai bine, inclusiv postura se modifica, asa ca nu sunt foarte alertata. Daca aveti totusi idee ce se intampla, please help.


MI se pare prea curand ca sa fi intrat in stagnare,s-ar putea totusi sa scazi din grasime si sa pui muschi, grasimea fiind mai pufoasa cantareste mai putin decat muschii nou formati, si de aceea ti se pare ca nu mai slabesti, incearca sa te masori cu centimetrul, nu te minte, daca vei vedea scaderi e ok.
Sper ca ti-am fost de folos, regleaza-ti orarul, meniul ,si restul va veni de la sine.O seara frumoasa!>:D<

florescu catalina 14 feb 2011 14:31:32

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 524324)



MI se pare prea curand ca sa fi intrat in stagnare,s-ar putea totusi sa scazi din grasime si sa pui muschi, grasimea fiind mai pufoasa cantareste mai putin decat muschii nou formati, si de aceea ti se pare ca nu mai slabesti, incearca sa te masori cu centimetrul, nu te minte, daca vei vedea scaderi e ok.
Sper ca ti-am fost de folos, regleaza-ti orarul, meniul ,si restul va veni de la sine.O seara frumoasa!>:D<

S au schimbat mai multe intre timp, si m am indreptat foarte mult exact inspre sugestiile tale, dar fara sa stiu de ele - probabil o data cu experienta inteleg si eu ce e mai bine sa fac.
Am descoperit cateva alimente foarte placute mie, si care ma scapa de fome definitiv: Spanacul gatit, care are multe fibre, putine calorii, e foarte satios si gustos.... sucul de rosii, care preparat cu putina sare si piper si cea mai mica picatura de ulei, ma scapa de preparatul supelor, pentru care nu prea aveam timp...morcovii crzi, care alunga foamea instantaneu....
M am deblocat, am ajuns la 55.800, ata aveam duminica dimineata.
Rutina s a schimbat mult:
Mic dejun: cafea cu lapte - am incercat sa manac dimineata, pur si simplu nu mi e foame
Gustare 1: iaurt degresat cu 2 sau 3 lingurite de dulceata
prnaz: 1 salata f consistenta cu pui sau ton + cafea
gustarea 2: suc de rosii
cina: pangasius la capac, cu cateva ciupercute
Oridecate ori mi e foame - ceea ce nu se mai intampla, suc de rosii, sau o portie mica de spanac gatit, sau mar verde, sau morcov crud.
Daca merg in vizite si n am mancarea mea, manac ce este, dar cantitati f mici.
Sambata am putin alte obiceiuri, pentru ca mananc impreuna cu prietenul meu, si nu pot sa l tin pe mancarea mea, si nici sa prepar separat, ca nu am atata timp. Asa ca mai manac cate o omletica, cate un crenvurst, cate un toast, dar cantarit si cu caloriile pe numarate. Se compenseaza cu faptul ca am mai multa activitate fizica, si la cantar nu se prea simte.
Sport nu fac chiar in fiecare zi, daca am facut 2 zile a 3 a sigur stau, si incerc pe cat posibil sa nu stau 2 zile la rand. Asta duce la o medie de 4 antrenamente pe saptamana.
Una peste alta, simt ca am depasit blocajul, ca am gasit solutii noi, si ca incepe o alta etapa.
Dincolo de ceea ce zice cantarul, corpul e schimbat, arata mult mai bine, prietenul meu reactioneaza instantaneu cand il vede, si asta, cred eu, e cel mai bun semn :)

florescu catalina 15 feb 2011 10:50:39

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Ce experiente aveti cu neoprenul?
Am folosit inital burtiera, nu eram eu sigura ca chiar modeleaza, dar imi ridica mult temperatura corpului si transpiram foarte bine in timpul exercitiilor. Acum am trecut la pantaloni, prietenul meu spune ca se vede diferenta pe abdomen... pot sa sper ca imi va rezolva aripioarele laterale de pe fese?

VentoFreddo 15 feb 2011 10:58:38

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Suna bine "trucurile" pe care le-ai gasit,ma bucur ca s-a deblocat cantarul si ca iubitul tau vede diferentele;;)
Cat despre ce ai intrabat,eu nu folosesc si nu stiu ce sa zic..dar orice te face sa transpiri e ok,chiar daca nu cred ca te slabeste,ci te dezumfla,pt ca elimini apa si sare..
Oricum,sper sa-ti raspunda cine foloseste.
O zi frumoasa!>:D<

florescu catalina 16 feb 2011 12:38:00

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
aveti idee unde pot gasi banca pentru aerobic?
merci anticipat.

Slabuta 16 feb 2011 12:47:01

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 528028)
aveti idee unde pot gasi banca pentru aerobic?
merci anticipat.

Buna Catalina :)

Banca pentru step aerobic? :)

Daca da, atunci incearca la magazine de articole sportive. :)

florescu catalina 16 feb 2011 12:59:14

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 528031)


Buna Catalina :)

Banca pentru step aerobic? :)

Daca da, atunci incearca la magazine de articole sportive. :)


Am gasit in intersport, dar costa enorm - in jur de 250. Am mai gasit si pe net, la vreo 150. Eusperam ca printr o minune cineva a vazut undeva putin mai ieftin.

De sortul din neopren ce poti sa mi spui? Ai folosit?

Slabuta 16 feb 2011 13:05:27

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 528047)
Am gasit in intersport, dar costa enorm - in jur de 250. Am mai gasit si pe net, la vreo 150. Eusperam ca printr o minune cineva a vazut undeva putin mai ieftin.

De sortul din neopren ce poti sa mi spui? Ai folosit?

Cu 250 deja iti poi lua un mini - stepper :)

150 pare mai acceptabil, mai cauta, sunt foarte multe site-uri de articole sportive, poate gasesti un pret mai bun. :)

Nu am folosit niciodata articole din neopren. :)
Daca in timp ce faci sport, transpiratia este absorbita de costum, atunci il poti folosi, daca ramane pe piele ca in cazul foliei alimentare atunci nu este bine. :)

florescu catalina 16 feb 2011 13:13:55

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 528056)


Cu 250 deja iti poi lua un mini - stepper :)


Daca in timp ce faci sport, transpiratia este absorbita de costum, atunci il poti folosi, daca ramane pe piele ca in cazul foliei alimentare atunci nu este bine. :)

1. Tocmai, aia ziceam si eu, cum sa coste o bancuta de plastic cat un angrenaj????

2. parte din transpiratie este absorbita, sortul se imbiba practic cu apa, dar si pielea e uda, iti dai seama... Dar de ce nu e bine daca transpiratia ramane pe piele?

Slabuta 16 feb 2011 13:21:20

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 528069)
1. Tocmai, aia ziceam si eu, cum sa coste o bancuta de plastic cat un angrenaj????

2. parte din transpiratie este absorbita, sortul se imbiba practic cu apa, dar si pielea e uda, iti dai seama... Dar de ce nu e bine daca transpiratia ramane pe piele?

In timpul sportului pielea trebuie sa "respire", altfel tot ce se elimina prin transpiratie, adica toxine, ramane pe piele.

florescu catalina 16 feb 2011 13:43:01

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 528081)


In timpul sportului pielea trebuie sa "respire", altfel tot ce se elimina prin transpiratie, adica toxine, ramane pe piele.


Pai.... sortul absoarbe, dar la contactul cu pielea e ud. O fi bine, n o fi?

florescu catalina 16 feb 2011 13:44:52

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Mai doream sa te intreb ceva: am descoperit ca imi place sucul de rosii, are contraindicatii, ceva? cam 500 grame pe zi beau, poate si mai mult. Cu un praf de sare, unul de piper, si cea mai mica picatura de ulei, inlocuieste cu succes supele, care fara smantana oricum nu prea mi plac.

Slabuta 16 feb 2011 13:48:24

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 528117)
Mai doream sa te intreb ceva: am descoperit ca imi place sucul de rosii, are contraindicatii, ceva? cam 500 grame pe zi beau, poate si mai mult. Cu un praf de sare, unul de piper, si cea mai mica picatura de ulei, inlocuieste cu succes supele, care fara smantana oricum nu prea mi plac.

Sucul de rosii facut de tine? Cel din comert trebuie sa alegi fara acid citric in compozitie.
In rest nu ar fi o problema. :)

Dar, oricum ar fi, nu poate inlocui supele :) Periodic trebuie mancate si acestea. :)
In loc de smantana se poate folosi iaurt natural. :)

Slabuta 16 feb 2011 13:50:16

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de florescu catalina (Post 528111)
Pai.... sortul absoarbe, dar la contactul cu pielea e ud. O fi bine, n o fi?

Monitorizeaza schimbarile care se petrec la nivelul pielii, daca apar reactii de tipul alergii, bubite, cosuri, etc, trebuie sa opresti folosirea acestui echipament.

florescu catalina 16 feb 2011 14:00:18

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 528130)




M am uitat pe cutie, nu scrie nici ca are, nici ca n are. E sucul de la Ciao, il folosesc pe acesta pentru ca are cele mai putine calorii, din cate sunt pe piata. Beau cate o cana pe post de gustare, alunga foamea de nu se vede. :)

Cat despre short, chiar am observat niste schimbari la nivelul pielii, numai ca in bine... parca e mai catifelata pielea, mai pufoasa, chiar ma intrebam de ce.

Multumesc pentru raspunsuri.

florescu catalina 17 feb 2011 08:44:08

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
Nu stiu exact cum sa mi contorizez caloriile consumate.
1. munca la servici nu se calculeaza deloc? Nu e activa, da nici metabolism bazal nu e.
2. dupa cele 40 min de bicileta eliptica, fac ridicari usoare, 2 exercitii x 4 serii x 12 repetari. Cate minute de ridicari greutati usoare insemana asta, ca la ridicari mai stai, mai ridici, mai stai, mai ridici.... eu consider 5 min/ exercitiu, deci pun in toatal 10 min.
3. la sfarsit fac 200 de abdomene, si pe astea chiar nu stiu cum sa le trec.... pun 5 minute la fitness, da nu stiu daca fac bine....

florescu catalina 17 feb 2011 09:51:05

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
sus sus sus sus

florescu catalina 17 feb 2011 10:51:31

Re: Jurnal de campanie - Catalina
 
sus sus sus sus


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:24:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO