forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal pentru concurs si nu numai :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-concurs-nu-numai-12655.html)

rozica1965 28 sep 2015 21:53:04

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1387823)
Meniul de ieri cam dezorganizat#:-s
Dimineata un compot de fructe 'pasta de aia de fructe pentru copii) fara zahar adaugat.
La pranz shirataki de konjac cu wok de legume chinezesti.
Seara am mancat cam greu si in afara dietei.Adica o bucata de somon fript si doua linguri de orez basmati facut cu porumb, mazare si morcov.O bunatate dar pe langa dieta.Am zis ca atunci cand imi este pofta de ceva sa mananc, in cantitate mai mica dar sa nu mi refuz altfel ma apuc de mancat compulsiv si nu e bine.Stiu ca voi slabi mai greu dar macar nu am tot timpul impresia aia ca mi e foame si nu mai sunt tot timpul stresata.
Astazi am in program pulpe la cuptor cu cartofi pt ai mei si eu voi manca doar pulpa fara cartofi si cred ca o salata langa.Mai vad.
Pentru deseara cred ca voi face ceva orez integral cu sos de legume.
De joi intru l concurs:x:x si sunt tare curioasa cat ma tin de treaba si ce rezultate am la sfarsit.
O zi buna >:D<

Te vei tine,ca altfel iei bataita!:))

michellabfirst 28 sep 2015 21:57:09

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1387985)


Te vei tine,ca altfel iei bataita!:))

Pai de aia m am si inscris:D Ca are cine sa ma supravegheze ca altfel fac numai prostii.
Macar de rusinea voastra sa o tin pe drum drept;)
Si sa pun o poza de la cununie cu cele 66kg de care sunt mandra.Pentru ca in martie aveam 78 si am ajuns, cu multeeee abateri, la 65,5kg in august.
Sper sa ma pot mandri in dcembrie cu un minus de 18kg.

rozica1965 28 sep 2015 22:01:34

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1387987)
Pai de aia m am si inscris:D Ca are cine sa ma supravegheze ca altfel fac numai prostii.
Macar de rusinea voastra sa o tin pe drum drept;)
Si sa pun o poza de la cununie cu cele 66kg de care sunt mandra.Pentru ca in martie aveam 78 si am ajuns, cu multeeee abateri, la 65,5kg in august.
Sper sa ma pot mandri in dcembrie cu un minus de 18kg.

Bey ce mistoaca esti !!!!!!!!!!!!:-*

rozica1965 28 sep 2015 22:03:38

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1387987)
Pai de aia m am si inscris:D Ca are cine sa ma supravegheze ca altfel fac numai prostii.
Macar de rusinea voastra sa o tin pe drum drept;)
Si sa pun o poza de la cununie cu cele 66kg de care sunt mandra.Pentru ca in martie aveam 78 si am ajuns, cu multeeee abateri, la 65,5kg in august.
Sper sa ma pot mandri in dcembrie cu un minus de 18kg.

...........si mai esti si din singurul oras romanesc pe care il iubesc eu !!!!

rozica1965 28 sep 2015 22:04:45

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
A cui cununie.....a ta?

michellabfirst 29 sep 2015 05:53:58

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Merci Rozi>:D<>:D< Esti o scumpa>:D<
Da, cununia mea.Nu eram casatoriti decat la starea civila si anul asta am hotarat sa ne cununam si religios.Nu a fost nunta ca'n povesti, doar noi si familia foarte apropiata.
Si, de ce e singurul oras pe care il iubesti? Te leaga amintiri?
Astazi am in program pentru pranz, salata de vinete ce mi a ramas de aseara, cu wasa si rosii si pentru cina cred ca salata verde cu thon.Vad eu#:-s
O zi buna>:D<

butterfly30 29 sep 2015 07:23:17

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
foarte, foarte frumoasa esti! si felicitari pentru reusita, e mare lucru sa te tii de treaba cateva luni, chiar cu abateri. ;)

michellabfirst 29 sep 2015 17:15:22

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1388010)
foarte, foarte frumoasa esti! si felicitari pentru reusita, e mare lucru sa te tii de treaba cateva luni, chiar cu abateri. ;)

Merci Fluturas>:D<
E o mare reusita intradevar:x dar sa stii ca fara ajutorul vostru, a fetelor de pe acest site, ma indoiesc ca as fi reusit sa continui.De multe ori am ajuns la limita rabdarii, a deznadejdei cand treceau saptamani si eu nu slabeam un gram.Dar voi, fetele de aici, mi ati dat curaj si vointa sa nu renunt.
Am mai zis si ma repet, chiar daca nu am scris zilnic, v am urmarit aproape zilnic.Voi sunteti oaza mea de liniste, locul unde imi incarc bateriile.Ambitia si determinarea voastra imi dau curaj>:D<
Acum am target sa ajung de Craciun, la 60 kg.Stiu ca voi reusi.
Ma pregatesc de concurs, adica incerc sa renunt treptat la dulciurile neconforme.
Astazi am avut in meniu de dimineata ananas proaspat ramas de ieri, la pranz patru felii de wasa cu salata de vinete ramasa de ieri si vreo opt rosii chery, acum am mancat doua bile cu caju si curmale, iar pt cina am zis ca imi fac orez integral cu legume dar parca as manca si din pestele cel pregatesc pt ai mei.Mai vad.

butterfly30 29 sep 2015 17:23:33

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
eu as alege pestele. o sa-ti atingi target-ul, stiu sigur! :)

michellabfirst 30 sep 2015 18:15:14

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Buna ziua drag jurnal>:D<
Tare obosita ma simt azi si fara chef de nimic:(
Astazi am avut mic dejun un iaurt cu musli, la pranz am mancat o tarta de legume facuta de mine aseara, din lapte de soia, un ou, faina de naut, legume congelate (ardei gras, dovlecel, conopida, praz) si condimente.Am pus o in tava de teflon la cuptor.Si pentru in seara asta:-/... nu stiu inca.Acum rontai la un mar.
Sper sa nu ma loveasca vreo raceala, nu ma simt bine de loc:-s

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1388078)
eu as alege pestele. o sa-ti atingi target-ul, stiu sigur! :)

Am mancat vreo 5 bile de alea facute de mine si asta a fost masa mea de seara.Nu tocmai ideal dar... cat am gatit pt ai mei, mi a trecut pofta de mancare.Da' m a lovit aia de dulce;)
Sa te auda Dumnezeu, si sa reusesc sa ma tin tare si ambitioasa;)
Fug sa pregatesc de mancare si apoi cred ca ma bag in pat.
O seara buna>:D<

Michelina 30 sep 2015 18:16:44

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1387989)


Bey ce mistoaca esti !!!!!!!!!!!!:-*

De acord 100%!! Si rochia e faina!!;;);;)

michellabfirst 30 sep 2015 18:19:14

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1388186)


De acord 100%!! Si rochia e faina!!;;);;)

Merci tare mult>:D<>:D<

michellabfirst 03 oct 2015 08:34:52

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Buna dimineata drag jurnal>:D<
Sunt cam suparata pe mine si pe lipsa mea de ambitie.
Am fost pe calea cea buna pana ieri cand am zis sa tin o zi dukan sa vad daca ma prinde:( Proasta deciziex-(x-( Am tinut eu pana pe dupamasa cand m a apucat o foame si o pofta de toate cele... si ca proasta nu am dat o pe Monti.Nuuu! M am bagat in tot ce nu e permis si am mancat mai rau ca o bulimica.x-(x-( Vreo cinci bomboane rafaelo, jumatate de ardei umplut si niste paine integrala pe lanaga, apoi o ditamai felia de tort cu o cana de lapte:-o:((
Dezastru total. Eu am impresia ca atunci cand o iau pe un drum necunoscut ma pierd. Calc numai in gropi si fac prostii.
Am sa mai incerc totusi dar nu ma dau batuta.Ma mai documentez, imi fac un meniu bine stabilit si apoi incep.
Nu vreau sa ma gandesc cat imi arata cantarul joi#:-s Sper sa recuperez si sa nu fie dezastrul prea mare.
In rest, totul e ok. Ma pregatesc intens la franceza si de pe 16 ar trebui sa incep si pregatirea pt concurs. Abia astept.
Ieri a plouat toata ziua si a fost rece.Vad ca azi inca nu ploua si sper sa ramana asa ca am de mers la cumparaturi. De cutreierat magazinele asa ca naspa daca ploua.
Ma duc sa vad ce mai spun fetele pe aici.
O zi buna>:D<

Michelina 03 oct 2015 08:58:03

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Dukan e o dieta destul de grea. Ca sa o tii ai nevoie de disciplina si determinare. Nu exista jumatati de masura. Da rezultate rapide.
Montignac seamana cu consolidarea de la Dukan ( a 3-a faza) - pierzi incet greutate, foarte incet dar nici nu faci mari sacrificii.
Acum si MOnti tinut strict - fara ingaduinta nu e asa usor.
Inainte sa te apuci de orice dieta cred ca e bine sa iei o pauza si sa te gandesti bine cat esti dispusa sa sacrifici din confortul tau.

michellabfirst 03 oct 2015 09:17:35

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Nu e usor Monti atat timp cat nu l cunosti, nu stapanesti teoria.Ca apoi totul e floare la ureche daca ai vointa.
Pentru mine e un fel de rutina Monti si cand am scapari sunt total constienta, deci lipsita de vointa. Ma ajuta foarte mult ca mi stabilesc din timp ce mananc si am grija sa nu mi lipseasca ce mi trebuie pentru a putea sa mi pregatesc ceva conform.
Ieri am iesit din zona de confort si m am simtit pierduta.Si pentru ca m a apucat o foame nebuna, nu am fost capabila sa rezist.
Acu planul meu de bataie e sa imi fac un meniu, sa cumpar tot ce mi trebuie, sa ma gandesc ce as putea manca daca ma apuca pofta nebuna de dulce si sunt la atac... Cred ca asta voi face toata saptamana viitoare si apoi mai incerc.
Oricum ar fi, in dieta Dukan iti trebuie multa disciplina, vorba ta.

Michelina 03 oct 2015 09:38:54

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1388582)
Nu e usor Monti atat timp cat nu l cunosti, nu stapanesti teoria.Ca apoi totul e floare la ureche daca ai vointa.
Pentru mine e un fel de rutina Monti si cand am scapari sunt total constienta, deci lipsita de vointa. Ma ajuta foarte mult ca mi stabilesc din timp ce mananc si am grija sa nu mi lipseasca ce mi trebuie pentru a putea sa mi pregatesc ceva conform.
Ieri am iesit din zona de confort si m am simtit pierduta.Si pentru ca m a apucat o foame nebuna, nu am fost capabila sa rezist.
Acu planul meu de bataie e sa imi fac un meniu, sa cumpar tot ce mi trebuie, sa ma gandesc ce as putea manca daca ma apuca pofta nebuna de dulce si sunt la atac... Cred ca asta voi face toata saptamana viitoare si apoi mai incerc.
Oricum ar fi, in dieta Dukan iti trebuie multa disciplina, vorba ta.


Dupa primele zile - poftele dispar. Apare satietatea. Daca mananci suficient nu are cum sa-ti fie foame in Dukan.

michellabfirst 08 oct 2015 06:53:55

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Buna dimineata>:D<
Dupa un week end "destrabalat", azi la cantar am doar 100g +:-/#:-s Deci 65,7kg. Multumita;)
Am in plan sa nu fac abateri deloc saptamana asta.Sa vedem daca imi iese.
Nu stiu ce sa mai mananc pentru ca nu mi am facut nici un plan, dar azi cred ca voi manca salata de thon cu oua, ceapa si iaurt + wasa. Si deseara vad.
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1388584)



Dupa primele zile - poftele dispar. Apare satietatea. Daca mananci suficient nu are cum sa-ti fie foame in Dukan.

Nu cred ca ma prinde Dukan deocamdata.Sunt prea legata de ideea ca neavand fructe, nu pot tine.Incerc sa ma obisnuiesc eliminand treptat fructele.Sper sa reusesc intr o zi.Mai ales ca nu sunt chiar foarte sanatoasa.
Iti tin pumnii sa ajungi unde iti doresti>:D<
O zi buna>:D<

michellabfirst 10 oct 2015 08:36:52

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Buna dimineata>:D<
Am hotarat sa ma ghidez o perioada dupa regulile dietei 5:2. O dieta care zice sa mananci 5 zile in limita necesarului de calorii si doua zile in limita a 500 de calorii (pt femei). Dar cu restrictiile impuse cam in toate regimurile.Fara dulciuri, patiserii, grasimi rele etc.
Am zis sa incerc si am tinut cele doua zile. In ambele am avut acelasi meniu. Adica, dimineata compot de mere (pasta de aia pt bebelusi) cu doua lingurite de musli, la pranz un mar si seara iar un mar.
Nu stiu daca a fost datorita amestecului de ceaiuri detox pe care il beau sau datorita vointei, dar nu mi a fost foame si nici nu am avut poftele de dulce pe care le am in general.
Ieri, cantarul imi arata un minus de 400 gr.Tot de ieri am trecut la faza de 5 zile mancat in limita a 1300 calorii. Si ma ghidez dupa principiile Monti.
Sunt tare curioasa daca in zilele urmatoare voi vedea plus pe cantar.
Fac experiente pe mine:D Ideea mea ar fi sa incerc sa ma disciplinez putin si sa vad daca chiar functioneaza. Si cum reactioneaza organismul pe termen lung.
Ieri am mancat la pranz 5 felii de wasa cu salata de thon (thon, ceapa, boia iute de ardei, sare si iaurt in loc de maioneza) si seara am mancat "spaghete de dovlecel" cu sos arabiata. Spaghetele de dovlecel sunt fasii de dovlecel taiate foarte subtiri (cu un aparat ce taie fasii f f subtiri). Se mananca crude. Mi a impartasit "reteta" o colega de la curs. Am fost cam sceptica, ma gandeam ce gust poate avea dovlecelul ala crud. Dar e suuuper bun. Am sa mai fac.
Astazi vreau sa ma duc la un magazin bio sa mi cumpar cele necesare sa fac nutela raw, plus alte chestii pt micul dejun raw. Fac experiente:))
O zi buna :-*>:D<

Michelina 10 oct 2015 09:32:18

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Sa incerci sa fii atenta sa nu consumi f mult din produsele raw ( gen nutella, prajituri). Ele au ffff multe calorii si nu enici o rpoblema pentru cine mananca raw vegan pentru ca nu au de unde sa-si ia caloriile ( deci energia). Dar daca mananci normal si deci iti asiguri necesarul caloric din cereale, carne, branza , oua si adaugi peste si produsele raw pline de calorii rezultatul e ingrasatul - cu mancare sanatoasa.

michellabfirst 10 oct 2015 14:18:48

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1389150)
Sa incerci sa fii atenta sa nu consumi f mult din produsele raw ( gen nutella, prajituri). Ele au ffff multe calorii si nu enici o rpoblema pentru cine mananca raw vegan pentru ca nu au de unde sa-si ia caloriile ( deci energia). Dar daca mananci normal si deci iti asiguri necesarul caloric din cereale, carne, branza , oua si adaugi peste si produsele raw pline de calorii rezultatul e ingrasatul - cu mancare sanatoasa.

Merci Miha>:D<>:D< Nutela vreau sa o fac pt fiimea ca are obiceiul de manaca dimineata tartina cu nutela.Si am zis sa fac o varianta mai sanatoasa. Si dulciuri fac doar ce pot fi potrivite pt mine.Daca e altceva sanatos dar care ingrasa, e pt ai mei;)
Pt mine am vazut ceva pentru micul dejun, cu amestec de seminte, fructe uscate si lapte de soia.Sa vad daca ma prinde.

costina89 10 oct 2015 15:04:40

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1389159)
Merci Miha>:D<>:D< Nutela vreau sa o fac pt fiimea ca are obiceiul de manaca dimineata tartina cu nutela.Si am zis sa fac o varianta mai sanatoasa. Si dulciuri fac doar ce pot fi potrivite pt mine.Daca e altceva sanatos dar care ingrasa, e pt ai mei;)
Pt mine am vazut ceva pentru micul dejun, cu amestec de seminte, fructe uscate si lapte de soia.Sa vad daca ma prinde.

cum faci nutella?

michellabfirst 10 oct 2015 15:45:09

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Ingrediente:
2 cani de alune de padure
1 lingura de ulei de cocos
1 lingurita de pudra de vanilie
1 lingura de miere (sau alt indulcitor daca nu folositi miere)
1-2 linguri de pudra de cacao
2 linguri unt de cacao (optional, se poate si fara)

In mixerul cu lama S procesati bine alunele pana cand obtineti unt. Asta-i partea cea mai dificila si de durata. Ar trebuie sa obtineti unt dupa vreo 10-15 minute. De aceea, este mai bine daca aveti un robot puternic (unul cu 1000 W sau mai mult este perfect).
Dupa ce ati obtinut untul de alune, adugati uleiul de cocos (nu mai mult de o lingura, eu am pus 2 linguri si pot sa ar fi iesit mai bine doar cu una) si untul de cocos. Ambele topite la bain marie. Mai procesati un pic, apoi adaugati restul ingredientelor (pudra de cacao, de vanilie si mierea). Mai procesati un pic si gata, asta-i tot! Atat de simplu

Luata de la tudor tomescu

Si alta reteta luata de pe blogul "blogculegume"

Ingrediente pentru Nutella de casa (pentru un borcan de 400 g)

300 g alune de padure, crude

4-5 curmale deshidratate, de buna calitate

1 lingura de ulei de cocos

2 linguri de pudra de cacao raw (o gasiti la Ligia sau la Beorganic)

4-5 linguri de apa plata sau lapte vegan

Alunele de padure si curmalele se lasa la hidratat peste noapte sau macar cateva ore. Toate ingredientele se pun in robotul de bucatarie si se proceseaza 3-4 minute pana se obtine o consistenta cremoasa. Se pastreaza in frigider.

costina89 10 oct 2015 16:07:35

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1389167)
Ingrediente:
2 cani de alune de padure
1 lingura de ulei de cocos
1 lingurita de pudra de vanilie
1 lingura de miere (sau alt indulcitor daca nu folositi miere)
1-2 linguri de pudra de cacao
2 linguri unt de cacao (optional, se poate si fara)

In mixerul cu lama S procesati bine alunele pana cand obtineti unt. Asta-i partea cea mai dificila si de durata. Ar trebuie sa obtineti unt dupa vreo 10-15 minute. De aceea, este mai bine daca aveti un robot puternic (unul cu 1000 W sau mai mult este perfect).
Dupa ce ati obtinut untul de alune, adugati uleiul de cocos (nu mai mult de o lingura, eu am pus 2 linguri si pot sa ar fi iesit mai bine doar cu una) si untul de cocos. Ambele topite la bain marie. Mai procesati un pic, apoi adaugati restul ingredientelor (pudra de cacao, de vanilie si mierea). Mai procesati un pic si gata, asta-i tot! Atat de simplu

Luata de la tudor tomescu

Si alta reteta luata de pe blogul "blogculegume"

Ingrediente pentru Nutella de casa (pentru un borcan de 400 g)

300 g alune de padure, crude

4-5 curmale deshidratate, de buna calitate

1 lingura de ulei de cocos

2 linguri de pudra de cacao raw (o gasiti la Ligia sau la Beorganic)

4-5 linguri de apa plata sau lapte vegan

Alunele de padure si curmalele se lasa la hidratat peste noapte sau macar cateva ore. Toate ingredientele se pun in robotul de bucatarie si se proceseaza 3-4 minute pana se obtine o consistenta cremoasa. Se pastreaza in frigider.

multumesc>:D<

michellabfirst 10 oct 2015 18:03:20

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1389171)
multumesc>:D<

Cu mare placere>:D<

michellabfirst 10 oct 2015 18:26:46

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Am fost la magazinul bio si mi am luat alune de padure, goji, stafide, curmale, seminte de chia, ulei de cocos (13€ borcanul de 800gr:-o:-o), curmale, amande, ameste de 5 cereale (sa mi fac musli), soia (sa prajesc in loc de floricele:-o), tahin (sa fac humus), faina de hrisca (am zis sa fac placinta de dovleac si sa fac foaia din faina de hrisca).
Am cheltuit o groaza de bani dar imi ajung pt o luna cel putin (asa sper).
In seara asta pun alunele si migdalele la hidratat si dimineata fac nutela raw, sa vad ce iesi.Sunt tare curioasa daca fiimea sesizeaza diferenta.

costina89 10 oct 2015 19:55:11

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1389185)
Am fost la magazinul bio si mi am luat alune de padure, goji, stafide, curmale, seminte de chia, ulei de cocos (13€ borcanul de 800gr:-o:-o), curmale, amande, ameste de 5 cereale (sa mi fac musli), soia (sa prajesc in loc de floricele:-o), tahin (sa fac humus), faina de hrisca (am zis sa fac placinta de dovleac si sa fac foaia din faina de hrisca).
Am cheltuit o groaza de bani dar imi ajung pt o luna cel putin (asa sper).
In seara asta pun alunele si migdalele la hidratat si dimineata fac nutela raw, sa vad ce iesi.Sunt tare curioasa daca fiimea sesizeaza diferenta.

Si aici uleiul de cocos e foarte scump...vreo 60 lei dar un borcan de 400gr daca nu ma insel....de vreo 3 luni ma chinui sa imi iau:(.
Ador curmalele:x,si fetele mele mananca foarte des...cumpar cate 5 pungi odata ca sa imi ramana si mie doua..ce sunt alea amande?

O sa le fac si eu nutella de casa,dar le voi pune amestecul in acelasi borcan in care au avut-o pe cea din comert...sunt curioasa daca observa:)

michellabfirst 10 oct 2015 20:22:10

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1389186)
Si aici uleiul de cocos e foarte scump...vreo 60 lei dar un borcan de 400gr daca nu ma insel....de vreo 3 luni ma chinui sa imi iau:(.
Ador curmalele:x,si fetele mele mananca foarte des...cumpar cate 5 pungi odata ca sa imi ramana si mie doua..ce sunt alea amande?

O sa le fac si eu nutella de casa,dar le voi pune amestecul in acelasi borcan in care au avut-o pe cea din comert...sunt curioasa daca observa:)

Am gasit curmalele la 3,20€ kg. Si sunt foaarte bune. Dar trebuie mancate cumpatat:D Eu fac niste bilute din nuca de cocos, curmale si alune caju, si mi astampar pofta de dulce. Uneori, mananc 4-5 si nu mi mai trebuie sa mananc altceva.
Scuze, amandele sunt migdalele:D

costina89 10 oct 2015 22:12:25

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1389190)
Am gasit curmalele la 3,20€ kg. Si sunt foaarte bune. Dar trebuie mancate cumpatat:D Eu fac niste bilute din nuca de cocos, curmale si alune caju, si mi astampar pofta de dulce. Uneori, mananc 4-5 si nu mi mai trebuie sa mananc altceva.
Scuze, amandele sunt migdalele:D

Ieftine curmalele tale;)...suna bine bilutele alea cu cocos;;)

michellabfirst 11 oct 2015 08:54:29

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Buna dimineata>:D<
Prima incercare de nutela raw... si primul esec:(
Costina, daca vrei sa faci reteta care ti am dat o dupa blogculegume, pune intai alunele la mixat bine bine.
Eu le am pus toate impreuna cum scrie in reteta si nu s au macinat bine.A devenit o pasta cu granule de alune.Banuiesc ca, daca macini intai alunele, iese bine.
Nu mai incerc azi si cealalta reteta pt ca nu mai am cantitatea de alune.Vedem data viitoare.

costina89 11 oct 2015 12:22:20

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1389199)
Buna dimineata>:D<
Prima incercare de nutela raw... si primul esec:(
Costina, daca vrei sa faci reteta care ti am dat o dupa blogculegume, pune intai alunele la mixat bine bine.
Eu le am pus toate impreuna cum scrie in reteta si nu s au macinat bine.A devenit o pasta cu granule de alune.Banuiesc ca, daca macini intai alunele, iese bine.
Nu mai incerc azi si cealalta reteta pt ca nu mai am cantitatea de alune.Vedem data viitoare.

Imi pare rau ca nu ti-a iesit:(,chiar asteptam sa imi spui cum a fost
Miche ma gandeam sa le bag in rasnita,le face pasta,ma chinui ca deh e mica dar le face pasta,pasta,eu am mai bagat alune sarate si nuci...amestecul il bagam in iaurt....in blender mi-e frica ca daca nu le face bine,are doar 600w :(.

michellabfirst 11 oct 2015 15:57:42

Re: Jurnal pentru concurs si nu numai :)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1389207)
Imi pare rau ca nu ti-a iesit:(,chiar asteptam sa imi spui cum a fost
Miche ma gandeam sa le bag in rasnita,le face pasta,ma chinui ca deh e mica dar le face pasta,pasta,eu am mai bagat alune sarate si nuci...amestecul il bagam in iaurt....in blender mi-e frica ca daca nu le face bine,are doar 600w :(.

>:D<>:D< Ma mandresc cu robotul meu thermomix :x:x care chiar merge fff bine.
Am macinat separat alune, nuci, cafea, zahar... si au iesit pudra. Dar probabil acum din cauza untului si a celorlalte, nu i da voie sa macine cum trebuie.
Voi mai incerca saptamana viitoare


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:41:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO