forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal depresiv... (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-depresiv-12736.html)

GCM 12 mai 2017 05:50:22

Re: Jurnal depresiv...
 
[FONT="Georgia"][COLOR="Teal"][SIZE="3"]Neata...marea mica problema este ca nu prea iubesc legumele ( doar cartofii, mazarea, fasolea

GCM 12 mai 2017 06:19:22

Re: Jurnal depresiv...
 
Iar am scris un pomelnic si a tiparit o propozitie. Varza ma baloneaza , castravetii imi provoaca aciditate, rosii, vinete, dovlecei,nu mananc..mai scap la cate un ardel rosu, fasole verde...

niculina04 12 mai 2017 08:14:19

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1431314)
Iar am scris un pomelnic si a tiparit o propozitie. Varza ma baloneaza , castravetii imi provoaca aciditate, rosii, vinete, dovlecei,nu mananc..mai scap la cate un ardel rosu, fasole verde...

Morcov crud,salara de morcov cu telina,avocado(guacamole-in loc de paine poti folosi felii de de radacinoase sau cu carne ce in loc de sos sau garnitura)salata verde cu ceapa verde(o ador)plus ca voi primavara aveti legume proaspete si mai naturale in piata decat la mine. Codris parca esti fata mea a mica :D ar manca doar carne sau tot ce contine carne,paste........

GCM 12 mai 2017 08:19:17

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1431322)
Morcov crud,salara de morcov cu telina,avocado(guacamole-in loc de paine poti folosi felii de de radacinoase sau cu carne ce in loc de sos sau garnitura)salata verde cu ceapa verde(o ador)plus ca voi primavara aveti legume proaspete si mai naturale in piata decat la mine. Codris parca esti fata mea a mica :D ar manca doar carne sau tot ce contine carne,paste........

Nu imi plac pastele ..ador pestele..avocado nu am mancat niciodata

Almara1 12 mai 2017 09:33:48

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1431323)


Nu imi plac pastele ..ador pestele..avocado nu am mancat niciodata

Ma bag si eu in vorba :) Buna dimineata

Nici eu nu sunt mare amatoare de paste, dar am descoperit unele care-mi plac.
Cuș-cus-ul. Facut foarte simplu.Il recomand pentru copii, lor le place astfel.
Sunt mai multe feluri. Eu il prefer pe cel fara oua, putin mai mare la bob de la Hutton.
Se pune ulei la incalzit, se pune cus-cus sa se rumeneascaLa o masura de cus-cus, eu pun doua masuri si jumatate de apa (o incalzesc de obicei).

Dupa ce s-a rumenit, adaug sare, vegeta, curry, putin piper, apoi torn apa.
Se acopera si se lasa cam 15-20 minute, fara a se ridica capacul dupa ce s-a oprit foculk.
Pe cel cu bob mare il fierb cateva minute, vreo cinci, cu apa si abia apoi ii pun capacul si-l las la infoiat.

adinico 12 mai 2017 09:39:44

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1431288)
nu vad decat mancare, care e conforma si sanatoasa dar multa!! Dar in tot raul asta am reinceput sa iubesc mersul pe jos,merg aprope zilnic 7-8 km si tot timpul imi fac planuri pt slabit doar ca nu se potrivesc cu realitatea,ce pot face?nu stiu,nu am solutii,nu gasesc forta necesara pt binele meu.....daca as reusi sa nu mai pap dupa 18 h sau sa renunt la gustarile nocturne....sa simt ca dorm "bustean" toata noaptea......sapt asta am avut 3 zile cu dureri de cap groaznice,imi trecea doar cu picaturile date de dr doar ca aveam o stare f aiurea dupa ele, mai are vreuna dintre voi nevralgie? Acum sa va vad,la treaba cu voi :-* astept solutii pt renuntarea la indopat >:D< Bine mi- ar face niste critici dure care sa ajunga direct la tinta !!!!

Niculina draga din experienta mea personala foamea dupa ora 18 am indepartat-o cu ceai, muultt ceai...primele doua saptamani d e Rina a fost greut deoarece mancam cina devreme pana in 18 si mai incolo aparea senzatia de foame si bagam ceai muuullltttt ceai, adica cand zic mult inseman ca beam si 1 litru:D , cani succesive desigur; nasol era ca ma pisuleam noaptea dar la mine ceaiul umplea stomacul bine, mai bagam bicicleta eliptica seara si se disipa senzatia de foame. mult spor !

lidiuta 12 mai 2017 10:20:20

Re: Jurnal depresiv...
 
Şi pe mine m-a atras titlul jurnalului tău..ce să zic, axează-te pe lucrurile frumoase din viaţa ta, familia, casa pe care aţi realizat-o împreună şi alte bucurii pe care sigur le ai. Cât despre kilograme, problema, cred, merită privită cu optimism. Nu cred că la tine cântăritul zilnic te ajută, mai mult te demoralizează. Fruntea sus, curaj, e greu, dar e frumos tocmai pentru că e greu!>:D<

Poofy Girl 12 mai 2017 10:52:43

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1431298)
Motivul pt care vreau o schimbare este un bebe, dar nu ma pot arunca asa intr-o sarcina riscand sa sar de 90 de kg. Deja simt ca soacra-mea se uita cam stramb cand vede ca tot acumulez.
Meniul meu de astazi suna asa :
Mic dejun ness cu lapte, 2 aripioare fierte si o lingura infima de mamaliga rece(ramasa de aseara) .
Pranz 2 felii de paine cu secara si cca 100g sunca de pui.
Cina 400 ml iaurt usurel si o mana de capsuni.
8000 de pasi! Vin pe jos de la munca, cca 45 min fac!

8000 de paşi! E minunat! Chiar acum vreo săptămână mi-am pus şi eu o aplicaţie pe telefon, Pacer, care măsoară paşii, şi mi-am propus să fac 10.000 pe zi. Da' de unde! Stau în Piatra Neamţ. Tot oraşul îl parcurgi într-o oră. De acasă la serviciu şi înapoi îs vreo 3000 de paşi pentru mine, am reuşit într-o seară să ajung la 6000 dându-mi sufletul pe toate străduţele adiacente, dar nu am cum să ajung la 10.000 decât dacă... încerc să merg spre Bacău :) Aşa că ţine-o tot aşa, 8000 de paşi pe zi (ideal, dar inimaginabil pentru mine :D) duc într-o săptămână la măcar jumătate de kilogram de grăsime în minus, numai prin mers. Nu mai zic de muşchi, de ţinută, de chicior frumos. Arrrgh! Vreau înapoi în Bucureşti :(

nikytour 12 mai 2017 12:09:58

Re: Jurnal depresiv...
 
Citat:

Anterior postat de Almara1 (Post 1431325)

Ma bag si eu in vorba :) Buna dimineata

Nici eu nu sunt mare amatoare de paste, dar am descoperit unele care-mi plac.
Cuș-cus-ul. Facut foarte simplu.Il recomand pentru copii, lor le place astfel.
Sunt mai multe feluri. Eu il prefer pe cel fara oua, putin mai mare la bob de la Hutton.
Se pune ulei la incalzit, se pune cus-cus sa se rumeneascaLa o masura de cus-cus, eu pun doua masuri si jumatate de apa (o incalzesc de obicei).

Dupa ce s-a rumenit, adaug sare, vegeta, curry, putin piper, apoi torn apa.
Se acopera si se lasa cam 15-20 minute, fara a se ridica capacul dupa ce s-a oprit foculk.
Pe cel cu bob mare il fierb cateva minute, vreo cinci, cu apa si abia apoi ii pun capacul si-l las la infoiat.

si mie imi place cus-cus. eu iau din cel mai fin, si fac salata tabouleh, cu mult patrunjel, rosii si usturoi, dar fetitei ii fac cu lapte in loc de apa si adaug zahar si scortisoara.

alina_neamt 12 mai 2017 12:55:39

Re: Jurnal depresiv...
 
Vaaaaiii! Da ce ma regasesc in jurnalul tau! Parca l-a scris sufletelul meu chinuit si frustrat de kg ce se aduna , de haine ce nu sem ai aseaza ok, de burta care nu stiu cum sa o ascund, de toti ochii ce mi se par ca doar pe mine ma privesc si zic :" uite,ce tare s-a ingrasat!"
Si eu vreau bb 2...
Multa bafta! Vei reusi ca pana la urma vom gasi drurmul corect si potrivit noua!


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:34:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO