forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Greeneyes (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-greeneyes-4041.html)

greeneyes 06 iul 2010 15:07:21

Re: Jurnal Greeneyes
 
Un scurt rezumat pentru ceea ce am reusit sa schimb in comportamentul meu in luna care tocmai s-a incheiat:
1)mi-am organizat un program de masa(cu ore aproximativ fixe,si cu trei mese pe zi obligatoriu). Nici eu nu mancam dimineata, dar acum am descoperit ca pot.
2) Mereu am in geanta 2 gustari:mar/morcov/nuci/ciocolata 85%cacao
3) am inceput sa renunt la dulciuri(desi mai am scapari), paine(mananc cam 2 lipii libaneze pe saptamana), nu mananc nimic prajit/calit cu ulei, nu mai beau sucuri din comert
4)am inceput sa beau apa (pana sa ma apuc de dieta, 1-2 pahare cu apa imi erau suficiente toata ziua, acum beau 1-2 l/zi;
5) Am incercat sa fac sport, dar in cazul meu cred ca sunt prea multe kg,asa ca m-am apucat sa merg pe jos. Cand plec seara de la sevici merg cam 2 km; in weekend ma prostesc pe acasa cu zumba sau tae bo.
6)Mi-am impus sa intru periodic si sa-mi completez meniurile aici pe site, ca sa pot constientiza cat mananc; ca sa nu-ti mai spun ca reusitele altor fete sunt foarte mobilizatoare pentru mine
7) Pt diverse stadii de slabit mi-am propus sa ma premiez; inca nu am hotarat cu ce, dar la mine sunt multe lucrurile care m-ar motiva(hainute, un weekend la mare/munte, o piesa de teatru etc); trebuie sa ma gandesc bine si sa-mi definesc cat mai bine premiile;
8) Cand voi scadea sub 100 de kg incep serios miscarea si ma voi gandi intr-adevar la o dieta, fiindca pana atunci ma voi obisnui sa controlez ce/cum/cat mananc.

greeneyes 06 iul 2010 15:09:42

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 242616)
Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata...:Dsper numai ca nu ti-a afectat prea mult la cantar...trebuie sa fii puternica si sa continui chiar daca te mai abati cateodata...si daca ai mancat o bucata de prajitura trebuie sa nu zici”daca tot am mancat asta hai sa mai pap si aia...si aia...ca si-asa ziua e pierduta”...pentru ca tot ce mananci iti aduce calorii in plus si te face sa renunti de tot...asa ca INAINTE !!!!pupici>:D<

Multam de indemn Pety! La tine cum merge? Reusesti sa papi doar ceea ce iti propui?

Slabuta 06 iul 2010 23:04:16

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de greeneyes (Post 241155)
Ai dreptate, cineva trebuie sa ne aduca intr-adevar pe calea cea buna si de preferat este ca acel cineva sa fim chiar noi.
Nu spun ca nu-mi prinde bine sa fiu trasa de urechi din cand in cand, asa cum nu ma plang(ba .pot spune ca ma bucur chiar) de incurajarile pe care le primesc din forum atunci cand am mai multa nevoie.
Sunt constienta ca tava de tiramisu mancata duminica n-are cum sa ma ajute, tocmai de accea am si trecut-o in meniu, ca sa ma trezeasca la realitate:(:(:(. Cu mine trebuie sa lucrez, cu mintea si cu vointa mea pentru ca astfel de episoade sa nu se mai repete

Ochisori verzi si frumosi nu fi trista >:D<:-*

Sa stii ca eu am ajuns sa cred ca vointa se dobandeste, nu toti o au din start. :)

Eu cred ca trebuie sa o inveti si in timp tot castigand centimetru cu centimetru ajungi sa faci fata tentatiilor care iti ies in cale. :)

Azi ai renuntat la ceva, maine la altceva si uite asa faci progrese....>:D<

greeneyes 07 iul 2010 07:26:35

Re: Jurnal Greeneyes
 
Buna dimineata! :):):)Chiar promite sa fie o zi frumoasa luand in considerare starea mea de spirit. Poate si de unde m-am odihnit foarte bine....aseara am ajuns acasa sfarsita de oboseala, dar baia cu sare si spuma pe care mi-a pregatit-o sotul au facut minuni:D,ca sa nu mai vorbesc de ceaiul pe care l-am savurat cat am stat in spuma...visine combinat cu fructe de padure[*26*]
Asa ca iata-ma intr-o noua zi in care promit sa fiu cuminte:D

greeneyes 07 iul 2010 07:35:13

Re: Jurnal Greeneyes
 
Fiindca Maryanne88 m-a intrebat care imi sunt recompensele, o sa postez aici cam la ce m-am gandit eu, cu mentiunea ca s-ar putea ca lista aceasta sa fie modificata in functie de ce idei mai imi vin:
1kg pierdut: mers la manichiura/ piesa de teatru/ cumparat o carte
5kg pierdute: bluzita noua/o pereche de cercei/parfumel
10 kg pierdute: un weekend la mare/munte

pety 07 iul 2010 15:00:21

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de greeneyes (Post 243618)
Fiindca Maryanne88 m-a intrebat care imi sunt recompensele, o sa postez aici cam la ce m-am gandit eu, cu mentiunea ca s-ar putea ca lista aceasta sa fie modificata in functie de ce idei mai imi vin:
1kg pierdut: mers la manichiura/ piesa de teatru/ cumparat o carte
5kg pierdute: bluzita noua/o pereche de cercei/parfumel
10 kg pierdute: un weekend la mare/munte

Ce recompense super !!!Cred ca abia astepti sa pierzi cele 10 kg;;),nu??Pai spor la cat mai multe...apropos,dieta mea merge ok...sunt la a 3a zi de scarsdale si nu renunt nici moarta...forumul asta da dependenta ca nu mai reusesc sa termin de citit si de scris...si te face sa te ambitionezi zi de zi...>:D<:x

VentoFreddo 07 iul 2010 15:12:22

Re: Jurnal Greeneyes
 
Buna, Green, uita ce s-a intamplat in weekend, scapari deastea se intampla si la case mai mari:PTotul e sa nu repeti prea des aceste greseli, si faci bine ca incepi cu plimbari lungi si relaxante, imi place mult planul tau de bataie, succes, hai ca se poate:-*>:D<

greeneyes 07 iul 2010 15:38:38

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 244388)
Ce recompense super !!!Cred ca abia astepti sa pierzi cele 10 kg;;),nu??Pai spor la cat mai multe...apropos,dieta mea merge ok...sunt la a 3a zi de scarsdale si nu renunt nici moarta...forumul asta da dependenta ca nu mai reusesc sa termin de citit si de scris...si te face sa te ambitionezi zi de zi...>:D<:x

Recompensele au fost alese in asa fel incat sa mi le doresc foarte mult...dpdv financiar mai slabut la mine in perioada asta(deh...rata la casa, la masina)asa ca e adevarat ca abia astept sa ma bucur de un weekend la munte/mare:D:D:D

Apropos, de dieta pe care o ti acum, poti sa-mi spui mai multe?

greeneyes 07 iul 2010 15:41:57

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 244405)
Buna, Green, uita ce s-a intamplat in weekend, scapari deastea se intampla si la case mai mari:PTotul e sa nu repeti prea des aceste greseli, si faci bine ca incepi cu plimbari lungi si relaxante, imi place mult planul tau de bataie, succes, hai ca se poate:-*>:D<

Multumesc mult de vizita si de incurajare Emilia!
Ei bine, acum iti stiu numele pt ca am inceput sa-ti citesc jurnalul(sunt undeva pe la pagina 30).Mi se pare ca esti foarte inventiva in ceea ce priveste mancarea (ferice de sotul tau, si de noi celelalte care ne mai inspiram din ce gatesti tu).

pety 08 iul 2010 08:30:28

Re: Jurnal Greeneyes
 
Citat:

Anterior postat de greeneyes (Post 244435)
Recompensele au fost alese in asa fel incat sa mi le doresc foarte mult...dpdv financiar mai slabut la mine in perioada asta(deh...rata la casa, la masina)asa ca e adevarat ca abia astept sa ma bucur de un weekend la munte/mare:D:D:D

Apropos, de dieta pe care o ti acum, poti sa-mi spui mai multe?

Acuma tin scarsdale...gasesti subiectul si dieta si pe forum...eu am hotarat sa schimb hipocalorica pentru ca nu mai scadeam deloc de 2 saptamani...cu scarsdale mananci dimineata grepfruit,cafea si o felie de paine in fiecare zi...deci micul dejun este cam saracut si ajungi la pranz cam flamand;;)dar uite ca la mine este deja a 4a zi si o duc bine...nu am facut abateri,si ma bucur taaare mult.Nu prea imi place ca zunt 2 zile cand mananci la pranz fructe...si mie fructele nu-mi prea fac bine la stomac dar m-am descurcat de minune pana acum...o zi frumoasa >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:05:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO