forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Irene (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-irene-7673.html)

IreneB 12 ian 2011 10:59:01

Re: Jurnal Irene
 
Citat:

Anterior postat de zozolina (Post 469262)
Buna Irene,
Felicitari pentru casuta si succes la slabit![*56*][*1*]

Multumesc mult![*42*]

IreneB 12 ian 2011 11:03:59

Re: Jurnal Irene
 
Multumesc Anorien,m-ai mai linistit putin...dar tot dezamagita sunt de cartofi.Ma bucur ca indicele caloric nu e f ridicat.
Meniul de astazi,pana acum:
Mic dejun:doua oua fierte tare
Gustare 1:3 mandarine

La pranz urmeaza sa mananc gratar de carne de vita cu castraveti la otet.Sunt ok castravetii murati sau la otet?
Gustare 2: 2 mandarine
Cina:probabil un iaurt si un fruct

joanna18 12 ian 2011 11:14:26

Re: Jurnal Irene
 
Bună, Irene! Felicitări pentru căsuţă şi îţi urez mult spor la pierdut kilograme.
Aş vrea să-ţi dau şi eu un sfat, pe care şi eu l-am primit la rândul meu. Încearcă să reduci puţin şi cantitatea de fructe pe zi: 2, maxim 3 fructe sunt mai ok. Uite, spre exemplu, cele 5 mandarine pe care ţi le-ai propus astăzi au conform calculatorului de pe site 46.6 g zaharuri, în condiţiile în care nu e prea bine să ai mai mult de 50g pe zi şi dacă ne gândim că fructele nu sunt singura sursă de zahăr :) Fie el şi natural, tot trebuie să reducem cantitatea cât putem :)
Ştiu, şi mie îmi plac mult fructele, dar încercăm măcar :D

Baftă multă!:-*

IreneB 12 ian 2011 11:26:45

Re: Jurnal Irene
 
Buna Ioana,bine ai venit in casuta mea.
Ah,multumesc mult pentru sfat,imi plac enorm fructele,dar intr-adevar au f multe zaharuri.O sa raman la cele 3 mandarine pe care le-am mancat la prima gustare,cred ca o sa inlocuiesc mandarinele de la gustarea 2 cu cateva nuci,mi s-a spus ca sunt benefice.La cina o sa vad ce o sa mananc pe langa iaurtelul din meniu.
Multumesc mult pentru sfaturi!

joanna18 12 ian 2011 12:12:15

Re: Jurnal Irene
 
Da, nucile sunt alegerea perfectă pentru o gustare, pentru că au grăsimi bune şi nu numai :)

O zi frumoasă îţi urez!

Anorien 12 ian 2011 15:46:18

Re: Jurnal Irene
 
Citat:

Anterior postat de IreneB (Post 470850)
Multumesc Anorien,m-ai mai linistit putin...dar tot dezamagita sunt de cartofi.Ma bucur ca indicele caloric nu e f ridicat.
Meniul de astazi,pana acum:
Mic dejun:doua oua fierte tare
Gustare 1:3 mandarine

La pranz urmeaza sa mananc gratar de carne de vita cu castraveti la otet.Sunt ok castravetii murati sau la otet?
Gustare 2: 2 mandarine
Cina:probabil un iaurt si un fruct

Buna Irene? Cum iti merge azi?

Legat de meniu pe care ti l-ai propus, mie mi se pare ca mananci prea putin, nu stiu cat inseamna calorc, desi suna undeva la cca 1000, dar tot mi se pare putin. Te sfatuiesc, cum zicea cineva mai sus, sa reduci nr de fructe (nucile, fisticul, caju, etc - o alegere buna, dar nu mai mult de 10 pe zi (daca sunt mari, gen migdale, caju), sau 30/zi (daca sunt mici ca fisticul, alunele) si sa incerci si ceva supe, ciorbite, salate (au multi nutrienti si calorii putine). Poti incerca in loc de gustarea cu 2 mandarine sa papi iaurtul in care presari cateva cereale integrale (ovaz de ex) si la cina sa mananci o salata de ce vrei tu si o bucatica de gratarel.

Muraturile sunt ok, mai ales daca nu au adaos de zahar, dar merg oricum :)

IreneB 12 ian 2011 17:37:24

Re: Jurnal Irene
 
Buna seara fetelor!Tocmai am terminat de mancat cina,daca poate fi numita asa,si pot spune ca nu sunt deloc multumita de ceea ce am mancat astazi:(
Meniul de astazi arata cam asa:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 17:26
Ou fiert, 120g - 186 calorii, 15.1 proteine, 12.7 grasimi, 508.8 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 1.3 zahar
Carnati afumati, 50g - 151 calorii, 7.8 proteine, 12.7 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Gustare 1, ora 17:29
Mandarine, 150g - 80 calorii, 1.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 20 carbohidrati, 2.7 fibre, 0 sodiu, 15.9 zahar
Prânz, ora 17:28
Carne de porc, proaspata, spata, muschi (muschiulet), carne slaba (degresata), gatita, fripta, 50g - 72 calorii, 13.1 proteine, 1.8 grasimi, 36.5 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 28.5 sodiu, 0 zahar
Gustare 2, ora 17:31
Jeleuri, 10g - 27 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7 carbohidrati, 0.1 fibre, 3 sodiu, 5.1 zahar
Smochine uscate, 20g - 50 calorii, 0.7 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 12.8 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 9.6 zahar
Nuci, 10g - 66 calorii, 1.5 proteine, 6.5 grasimi, 0 colesterol, 1.4 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar
Cina, ora 17:33
Iaurt Nutriday Natural, Danone, 140g - 91 calorii, 4.5 proteine, 5.7 grasimi, 0 colesterol, 5.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Prosciutto crudo, 70g - 173 calorii, 13 proteine, 13 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 896 calorii, (mic)56.9 proteine, (mult)52.6 grasimi, 545.3 colesterol, (mic)48 carbohidrati, 5.5 fibre, 31.5 sodiu, 32.2 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1468 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1468 calorii

Putine kcal,sunt constienta,dar grasimi din plin,deci ma opresc la atat,si pe langa mai bag un bonus de 20 min de tae bo:D
Maine voi manca mai sanatos...:D

Anorien 13 ian 2011 10:01:07

Re: Jurnal Irene
 
Neata Irene,

Nu mai scade sub 1000 kcal! Iar grasimile nu sunt prea multe, avand in vedere ca ai atat proteinele, cat si carbohidratii in nr mic. Si nu vad nici un fel de leguma pe ieri. Macar la pranz, langa carnita de porc mergea o leguma.

zozolina 13 ian 2011 10:10:44

Re: Jurnal Irene
 
Buna Irene,
Dc nu mergi la sala la tae bo e mai antrenant si mai fain...intradevar slabutele au dreptate ai grija sa un scazi sub 1000 nu e bine pentru organismul tau...
O zi faina >:D<

IreneB 13 ian 2011 11:10:37

Re: Jurnal Irene
 
Dear diary,
In dimineata asta am avut placuta surpriza sa vad ca am 63,8 kg.E un pas inainte:D
Intr-adevar,nr caloriilor a fost cam micutz ieri,astazi sper ca o sa ajung la necesarul zilnic recomandat.
Am fost o perioada la TaeBo la sala,aici pe langa mine (Sc 5) dar nu mi-a placut proful:D
In schimb mi-am facut abonament la aquagym,e super,si profa e de treaba,si exercitiile super antrenante.
Dimineata am inceput-o cu un iaurt.La gustare probabil pap o mandarina,la pranz vita cu salata ceva si in rest nu mai stiu:DSunt nerabdatoare oricum sa ajung la piscina sa ma mai balacesc putin:))
O zi buna va doresc!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:46:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO