forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal monika30 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-monika30-2553.html)

Sabine_28 03 feb 2010 14:03:58

Re: jurnal monika30
 
Citat:

Anterior postat de monika30 (Post 77244)
Cu doua saptamani inainte am gasit dieta cu lamaie;4 lamai in doi litri apa si am dat-o asa cam o saptamana aceasta dieta m-a ajutat sa ma dezintoxifik si lamaia mi-a taiat pota de mancare putin nu prea mult:Dsi am inceput sa ma autocontrolez,pentru ca in saptamana in care am baut limunada fara zahar normal am dat 3 kg jos,dar si asta este un mareDAR, aceste kg se intorc daca nu se abordeaza o dieta sanatoasa. ORGANISMUL MEU CERE FOARTE MULT FAINOASE.Nu pot fara painica asa ca am descoperit cred , pe moment taina stomacului meu:D pregatesc tortilie din faina integrala facute doar din APA,SARE,SI FAINA le intind subtire si le pun in tigaie de teflon fara
adaugari de ulei,acoper tigaia si le prajesc#:-srevin

Buna Monika !
Eu zic ca n-ai prea multe kg de dat jos, mai ales dupa doua sarcini, asa ca sigur vei reusi, mai ales ca banuiesc ca inainte erai slaba!:)
Ai incercat sa calculezi cu aproximatie macar cate calorii mananci pe zi? Faci si ceva sport? Ca dieta fara sport nu prea merge!
Tortilla aia facuta in tigaie imi suna si mie f f bine . Eu m-am dezvatat f greu de paine dar trebuia, pt ca eu nu dau burta jos daca bag si paine, oricat de putin as manca. Incearca macar sa reduci la 2, si apoi la una pe zi, in rest poti manca salate cat de multe, friptura slaba la gratar/abur. E recomandat sa eviti combiantiile periculoase ( carbohidrati cu proteine, asa ca orezul mai bine cu legume/ciuperci, decat cu carnita ).
Daca mai ai intrebari, aici suntem >:D<

mika_me 03 feb 2010 15:02:17

Re: jurnal monika30
 
buna monica!..bun venit pe forum:)..
te intrebai de ce atunci cand erai cu 16 kg mai slaba, te vedeai grasa...suntem multe care am patit asta...
eu slabatura n-am fost niciodata(decat poate cand eram mica)..am facut gimnastica de performanta cativa ani..si mi-am facut o musculatura de toata frumusetea(deci am avut si cand eram mai slabuta cu vreo 5 kg mai mult, decat alte fete ca si mine..din cazua masei musculare)...ma vedeam grasa grasa...
acum cand am cu vreo 10 kg in plus...ma uit la pozele alea si imi dau seama ca eu chiar aratam bine..aveam un abdomen de invidiat..si ce daca aveam un fund de negresa si coapse mai dezvoltata..faceam furori oricum...
acum fundul si coapsele au aceleasi caracteristici dar cu cativa cm adaugati...
imi doresc sa ajung macar cum eram in clasa a9a:)...
multa bafta cu dieta!;)...

monika30 03 feb 2010 18:06:12

Re: jurnal monika30
 
acum inteleg de ce m-am ingrasat atat.Iainte mancam o data sau de doua ori pe zi si noapte eram asa flamanda ca ma trezeam si mancam ce gaseam.ACUM MANANC DE 3 ori pe zi plus 2 gustari si beau multa apa si ma simpt satula:D.am mancat ce au vrut ochii mei nu ce trebuie organismului;;)cred ca voi reusi sa dau saculetul asta de 15 kg de pe mine.Din pacate nu pre mai am timp pentru sport,DAR il voi folosi la primavara cand incepe sezonul semanatului:D am si eu o gradina pentru legume si imi place foarte mult sa seman legumel de tot felul si stiu ca sunt bio:Pfara pesticide si tot felul de cimicale:)

monika30 03 feb 2010 18:21:07

Re: jurnal monika30
 
multumesc pentru abordare Sabine 28.eu pap cam 125 g de painica[tortilie] pe tot parcusul zilei cate putin la fiecare masa , beau multa apa si trebuie sa se lege de ceva lichidele astea,fac din faina integrala doar cu apa si sare,nu e rau am nevoie de aceste glucide ca pe parcusul zilei sa nu exagerez cu nici o masa:)daca observ ca nu mai dau jos atunci am sa scot putin aceste glucide eu nu pot slabi dupa un fel anume de dieta ,eu pap intre 950 de calorii -1100 pe zi:-* te salut si merci pentru sfaturi am nevoie de ele:)pentru sfaturi am venit printre voi:x

Liviutzza 03 feb 2010 18:23:41

Re: jurnal monika30
 
Ce faci Monika?:)Cum a fost ziua de azi?:)Ce ai papat?:D

monika30 05 feb 2010 09:15:37

Re: jurnal monika30
 
joi am papat cam ce am avut prin casa dar tot am respectat consumul cu aproximatie de 1000 calorii:)Mic dejun standard pentru dieta mea ,;griz cu una mica tortilie integrala sau tost graham 50g+crendvisti 1 buc+150iaurt+putina maioneza dietetica o lingurita.Am consumat pana la pranz cam 900ml ceai.Pranz eu incerc mereu sa consum ciorbite ,supe cam 25oml+ 40-50gr tost din faina integrala+ceapa :Dtreaba cu ceapa imi pemit ca stau acasa,nu lucrez.Am consumat pana la cina 1000ml apa cu lamaie.Cina gris cu lapte 150gr+ cio:Drbica ca sa imi fie plina burtica:-*AM REUSIT SI EU SA FAC 15 min tae-bo:D:Dgustareaa treia 1 mar mareee.si cam destul:"> ca nu-i nici putin:Pam uitat sa adaug 2 cafele pe care le consum cu lapte de soia,una dimineata si una pe la ora 17 va pup pe toateeeeeeeeeeeee cate sunteti ca ma motivati:xPS. DIETA PERSONALIZATA IMI DA POSIBILITATEA SA NU AM CHELTUIELI ADAUGATE:D:D:DCRIZA FINANCIARA SI PE LA NOI

Sabine_28 05 feb 2010 10:52:03

Re: jurnal monika30
 
Citat:

Anterior postat de monika30 (Post 79443)
joi am papat cam ce am avut prin casa dar tot am respectat consumul cu aproximatie de 1000 calorii:)Mic dejun standard pentru dieta mea ,;griz cu una mica tortilie integrala sau tost graham 50g+crendvisti 1 buc+150iaurt+putina maioneza dietetica o lingurita.Am consumat pana la pranz cam 900ml ceai.Pranz eu incerc mereu sa consum ciorbite ,supe cam 25oml+ 40-50gr tost din faina integrala+ceapa :Dtreaba cu ceapa imi pemit ca stau acasa,nu lucrez.Am consumat pana la cina 1000ml apa cu lamaie.Cina gris cu lapte 150gr+ cio:Drbica ca sa imi fie plina burtica:-*AM REUSIT SI EU SA FAC 15 min tae-bo:D:Dgustareaa treia 1 mar mareee.si cam destul:"> ca nu-i nici putin:Pam uitat sa adaug 2 cafele pe care le consum cu lapte de soia,una dimineata si una pe la ora 17 va pup pe toateeeeeeeeeeeee cate sunteti ca ma motivati:xPS. DIETA PERSONALIZATA IMI DA POSIBILITATEA SA NU AM CHELTUIELI ADAUGATE:D:D:DCRIZA FINANCIARA SI PE LA NOI


Buna Monika,
Ma bucur sa aud ca te incet incet te mobilizezi!
Si eu sunt adepta ciorbitelor/supelor usoare, trebuie sa am mancare calda ca sa simt ca sunt satula.
Da, peste tot e criza, draga Monika, din pacate. E f bine ca tii personalizata, asa nu vei avea senzatia ca e ceva impus, pur si simplu mananci ce iti place , in limita caloriilor!
Felicitari pentru sport! Inceputul e mai greu. Incearca sa faci 15 min/zi, saptamana asta, apoi mai cresti cu 5 minute in fiecare saptamana. Eu eram total sedentara la inceput ( la job stau la birou toata ziua, mers pe jos, prea putin, acasa cand ajungeam eram tot la calculator sau in pat la tv, deci consumul meu de calorii era 0), apoi usor usor am inceput sa ma misc ( la inceput aveam senzatia ca am 100 kile, asa greu ma miscam), acum fac mai mult de o ora de tae-bo de 3/4 ori pe saptamana sau cel putin 30 min /zi de zumba.
Pupici si spor la slabit!

monika30 08 feb 2010 21:59:11

Re: jurnal monika30
 
Sa mai adaug si eu ceva in jurnalul meu;de trei zile nu imi pot calcula caloriile din cauza netului prea slab. Cred ca am mancat prea putin zilele astea si acum a treia zi seara am o foame de mor:-s:-s:-s:-s vreau sa pap mai mult :((:((:((:(( dar imi pare rau de cateva chilograme pe care le-am dat josx-(x-(x-(am sa ma incapatanez si am sa rezist in seara asta doar cu un mar doua:( astazi am papat :MD cafea cu lapte soia +_100 gr cereale cu 100ml iaurt 0,1% grasime am baut muult ceai.PRANZ mancarica de varza murata+70gr tortilie integrala,dupa doua ore am papat 60gr piept de pui cu ardei copt:>si m-am simtit fericita CINA 250 ciorbica de legume si cam tat GUSTARE TREA :(un mar .Pana ma duc la culcare va mai fi un mar mai mare ca sa rezist pana maine:D

ianna 08 feb 2010 22:17:10

Re: jurnal monika30
 
marul,din cate stiu eu, creste aciditatea deci si senzatia de foame:) si am senzatia ca papi foarte putin...tu la cate kcal/zi vrei sa ajungi?

monika30 09 feb 2010 08:23:51

Re: jurnal monika30
 
da ai perfecta dreptate am papat cam putin ,la inceput nu am simtit foame dar pe zi ce trece tot mai greu pot sa rezit .am mancat pana in 1000 calori ,m-am simtit bine dar am sa revin cu ceva mai multa papa:) eu intr-o luna am reusit 5 kg sa dau jos, dar cred ca 2kg din 5 a fost doar apa.trebuie sa dau jos macar 5sau 6 kg care sa nu se intoarca:Dsunteti tari fetelor mersi pentru abordare,si tie Ianna dupa cate vad tu esti exemplu si suport pentru fete:xfi suport si mie:-*stau slabut cu vremea dar stau bine cu lenea si putin practic sport,sunt adepta tae-boului


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:09:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO