forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ramo-trebuie-scot-capat-cumva-3540.html)

ramomic 28 apr 2010 10:49:39

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Buna dimineata :), o zi superba tuturor.

Cezara, dormitul asta la ore mici e si la mine o obisnuinta ... niciodata nu am fost eu prietena cu somnul de noapte, in schimb as putea dormi pana la pranz in fiecare zi :D.
Am noroc ca inca nu m-am mutat de la ai mei si dimineata eu dorm si micutza mea merge la bunu' in camera ;). Bine, e chestie de o jumatate de ora, maxim o ora, dar tot ar trebuie sa-mi revin. Problema mea cu nesomnul noaptea s-a transformat intr-o mini-depresie :(, dar sper acum cu venirea verii, iesit mai mult pe afara, vacanta, sa reusesc sa-mi revin si sa adorm la ore rezonabile.
Oricum din 23 iulie incep munca si va fi obligatoriu sa ma trezesc la 6.30.

Fug ca mamarutza mea e calare pe birou :).

Slabuta 28 apr 2010 10:54:39

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de ramomic (Post 168506)
Buna dimineata :), o zi superba tuturor.

Cezara, dormitul asta la ore mici e si la mine o obisnuinta ... niciodata nu am fost eu prietena cu somnul de noapte, in schimb as putea dormi pana la pranz in fiecare zi :D.
Am noroc ca inca nu m-am mutat de la ai mei si dimineata eu dorm si micutza mea merge la bunu' in camera ;). Bine, e chestie de o jumatate de ora, maxim o ora, dar tot ar trebuie sa-mi revin. Problema mea cu nesomnul noaptea s-a transformat intr-o mini-depresie :(, dar sper acum cu venirea verii, iesit mai mult pe afara, vacanta, sa reusesc sa-mi revin si sa adorm la ore rezonabile.
Oricum din 23 iulie incep munca si va fi obligatoriu sa ma trezesc la 6.30.

Fug ca mamarutza mea e calare pe birou :).

Neata :)

Ramo, somnul este foarte important, iti spun pe propria piele, am somnul foarte dezorganizat, de cateva saptamani incerc sa ma culc si eu "ca oamenii" :D, dar daca dorm la orele la care lumea deja a terminat treaba pe o jumatate de zi, daca nu dorm suficinete ore, sunt mai obosita ca atunci cand m-am culcat, sunt depresiva, iritata si nu mai spun de pielea de pe fata care e super grasa. :(

Deci, concluzia mea a fost sa ma fortez sa dorm cand se doarme si cand organismul se poate odihni cel mai bine :)

La inceput e mai greu sa adormi, dar dupa sa vezi ce merge un somnic chiar si la amiaza :D

Sa ai o zi frumoasa :-*>:D<

Slabuta 28 apr 2010 10:57:08

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de ramomic (Post 168187)
Noapte buna Cezara si mii de multumiri pt.incurajari >:D<.

FELICITARI pt.slabit !!!
Tot ce ai dat jos a fost cu SB? Mananci si pulpe de pui sau doar piept?

Iti dau bataita :P
Ti-am raspuns si dincolo la subiectul cu South Beach si tu spui ca esti ocolita :((
Ma supar :D

Ma fac ca nici nu am vazut mesajul tau de ieri :P
Ce planuri ai pe azi? :)

ps: eu am mancat si pulpite, fara pielita si grasime :)

ramomic 28 apr 2010 12:42:29

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Slabuta draguta (ca esti f.draguta ;) ... am aruncat un ochi prin albumele tale >:D<) mersi inca o data :-*.
Stiu ca mi-ai raspuns si dincolo la dieta South Beach, dar eu acum o intrebam pe Cezara daca ea mananca pulpe de pui :). Am vazut ca si ea a slabit mult si ma gandeam sa mai testez terenul :D.
Cat despre mesajul de ieri ... nu vreau sa mai intind povestea ;).

Slabuta 28 apr 2010 12:44:27

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de ramomic (Post 168649)
Slabuta draguta (ca esti f.draguta ;) ... am aruncat un ochi prin albumele tale >:D<) mersi inca o data :-*.
Stiu ca mi-ai raspuns si dincolo la dieta South Beach, dar eu acum o intrebam pe Cezara daca ea mananca pulpe de pui :). Am vazut ca si ea a slabit mult si ma gandeam sa mai testez terenul :D.
Cat despre mesajul de ieri ... nu vreau sa mai intind povestea ;).

Aaaa, ok :)
Eu zic sa nu iti faci griji pentru pulpite :D

Merci pentru complimente:">

ras_cristalin 28 apr 2010 21:04:00

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Buna Ramo :)
Imi plac meniurile tale SB, sunt foarte rationale dar si atragatoare in acelasi timp.
Nu te mai supara asa rau... ;;) mai usor slabesti cu noi decat fara noi.
Vorba Dianei (Cezara).... scrie si tu altor fete si sigur o sa te viziteze inapoi ;)
SB cum merge? Mie imi place. :)

CezaraCezarului 28 apr 2010 21:04:32

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de ramomic (Post 168506)
Buna dimineata :), o zi superba tuturor.

Cezara, dormitul asta la ore mici e si la mine o obisnuinta ... niciodata nu am fost eu prietena cu somnul de noapte, in schimb as putea dormi pana la pranz in fiecare zi :D.
Am noroc ca inca nu m-am mutat de la ai mei si dimineata eu dorm si micutza mea merge la bunu' in camera ;). Bine, e chestie de o jumatate de ora, maxim o ora, dar tot ar trebuie sa-mi revin. Problema mea cu nesomnul noaptea s-a transformat intr-o mini-depresie :(, dar sper acum cu venirea verii, iesit mai mult pe afara, vacanta, sa reusesc sa-mi revin si sa adorm la ore rezonabile.
Oricum din 23 iulie incep munca si va fi obligatoriu sa ma trezesc la 6.30.

Fug ca mamarutza mea e calare pe birou :).

Eu imi fac licenta pe tulburarile de somn. Si ma bucur ca realizezi ca e o problema. Adica... una e daca e voluntara insomnia, daca alegi tu sa te culci mai tarziu (cum e cazul meu) si alta daca vrei sa dormi si pur si simplu nu poti, nu vine somnul. Are mii si mii de cauze oricum. Depresia mai degraba e o cauza decat un simptom. Sunt anumit masuri pe care le poti lua, masuri ce tin de asa-zisa igiena a somnului. Nu mai mult de 8 ore de somn, nu mai putin de 6-7, camera aerisita, culcat pe intuneric, fara stat pe net cu o ora inainte de culcare, fara muzica agitata, exercitii fizice facute pe timpul zilei nu seara, etc. O sa fie ok dupa ce incepi munca, atunci vei dormi, de voie, de nevoie. :)) Cum o cheama pe fetita si cati ani are? (daca nu sunt indiscreta) ;))

ramomic 29 apr 2010 00:50:32

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 169303)
Buna Ramo :)
Imi plac meniurile tale SB, sunt foarte rationale dar si atragatoare in acelasi timp.
Nu te mai supara asa rau... ;;) mai usor slabesti cu noi decat fara noi.
Vorba Dianei (Cezara).... scrie si tu altor fete si sigur o sa te viziteze inapoi ;)
SB cum merge? Mie imi place. :)

Pupici Iulia :-*. Ma bucur ca iti place ce mananc ;;), dar acum o sa-ti spun una la care cu siguranta ma vei critica :">:">:">: de maine o sa mananc macar o data la 2 zile niste fructe la micul dejun. Daca vad ca nu se duc kg-ele asa, atunci promit ca renunt la ele ;). Problema e ca ma constip rau atunci cand tin SB desi mananc foarte multe legume si iau si cate 10 pastile de Diomfibra light zilnic (fibre) :(; probabil se targe si de la faptul ca aproape toate mesele mele au cate putina branzica. Daca as putea slabi mancand branza, atunci as fi super skinny :D.
Trebuie sa ma uit la meniurile tale, sa mai fur niste idei ;) am vazut ca ai slabit super frumos >:D<... FELICITARI!!! [*1*] si la cat mai putine kg.
Ma bucur ca mi-ai calcat pragul si te mai astept pe la mine prin casuta >:D<.

ramomic 29 apr 2010 00:56:29

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 168651)

Aaaa, ok :)
Eu zic sa nu iti faci griji pentru pulpite :D

Merci pentru complimente:">

Nu imi fac griji pt.pulpele de pui pt.ca sunt printre putinele feluri de carne pe care le pot manca (pe langa unele mezeluri :">) si la SB se cere carnita, asa ca nu prea am alternativa. Si azi mi-am facut pulpe de pui superioare, fara piele si fara pic de grasime. Le pun in tigaia de teflon cu aprox.300 ml apa si la sfarsit cand scade toata apa se ard ele putin acolo si zic si eu ca sunt prajite :D. Nu a ramas pic de grsime in tigaie, doar condimente lipite ;).

ramomic 29 apr 2010 01:19:04

Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 169305)
Eu imi fac licenta pe tulburarile de somn. Si ma bucur ca realizezi ca e o problema. Adica... una e daca e voluntara insomnia, daca alegi tu sa te culci mai tarziu (cum e cazul meu) si alta daca vrei sa dormi si pur si simplu nu poti, nu vine somnul. Are mii si mii de cauze oricum. Depresia mai degraba e o cauza decat un simptom. Sunt anumit masuri pe care le poti lua, masuri ce tin de asa-zisa igiena a somnului. Nu mai mult de 8 ore de somn, nu mai putin de 6-7, camera aerisita, culcat pe intuneric, fara stat pe net cu o ora inainte de culcare, fara muzica agitata, exercitii fizice facute pe timpul zilei nu seara, etc. O sa fie ok dupa ce incepi munca, atunci vei dormi, de voie, de nevoie. :)) Cum o cheama pe fetita si cati ani are? (daca nu sunt indiscreta) ;))

Buna Diana :-*. Ma bucur ca iti pot spune pe nume :).
Legat de tulburarile mele de somn :(; am ajuns la concluzia ca ma culc asa tarziu (dimineata pe la 4-5 de multe ori) din cauza ca peste zi nu am mai deloc timp pt.mine. Asa ca dupa ce o culc pe mamarutza mica, imi fac si eu exercitiile fizice si ma pun la calculator, zic eu max.o ora, dar se fac si cate 3-4 de multe ori #:-s.
Am tot incercat sa ma organizez altfel, dar nu reusesc :(.
Mara, fetita mea are 2 ani si 9 luni si cere atentie in permanenta. In plus, acum ca a venit caldura se cer si cate 2 iesiri/zi afara ;) :)>-. Cand doarme la pranz (am noroc ca mai si doarme ;) ) profit sa-mi fac treburile (gatit, spalat, curatenie) si fac asta pt.5 persoane #:-s. Spre sfarsitul anului ne mutam la casuta noastra si atunci probabil ca nu voi mai avea la fel de multa treaba. Pe langa ca vom fi doar noi 3, vom fi si plecati aproape toata ziua la munci, respectiv la gradi :). Sper sa imi revin insa mai repede cu somnul ca deja ma ajunge oboseala din urma, sunt permanent irascibila si am niste cearcane de mai mare dragul.
Pupici Diana si FELICITARI pt.cele 5 kg de care ai scapat asa rapid cu SB. Tu cam ce mananci? Merg sa vad daca ai salvate meniuri ;).


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:30:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO