forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-riky-pedalez-spre-corpul-ideal-2852.html)

riky 20 feb 2010 22:42:06

Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Hmm...e cam tarziu! dar pana la urmaniciodata nu e prea tarziu! Buna seara slabutelor! am intrat si eu in grupul vostru pt k am vazut k se intampla minuni pe-aici.... si m-am gandit sa incep cu un jurnal k sa-mi spun of-ul. Ei bine am 18 ani, si de 4 ani (poate chiar mai mult) fac box cu kg in plus datorita unor probleme cam iritante de sanatate. Am 3 operatii de chisturi (endometrioza) la dosar si bineinteles k am inceput tratament cu anticonceptionale...Rezultatul= 9 kg intr-un an jumate...horror. am incercat fel si fel de diete si niente....asa k de joi m-am apucat de south beach...partea mai buna a kg mele este k nu s-au depus peste tot k sa arat butoi...doar pe abdomen, solduri si coapse interioare. Partea proasta a situatiei e k ma dau batuta usor cnd nu vad rezultate....asa k am nevoie de niste suturi in fund si motivatie k sa pot ajunge din nou la cele 48 de kg ale mele si sa raman acolo. sunt destul de activa zic eu, merg cel putin 2 ore pe jos zilnic si de 3 ori pe zi fac spinning ( asta de o saptamana:D). tin south beach si acum sa vdm joia aviatoare dak sunt niste cifre cu " - " sau nu:-s. aa si sa mai mentionez k anul asta dau bac-ul si admiterea la Medicina si nu-mi permit sa ma infometez sau sa tin diete:)drastice pt k nu mai dau randament la invatat. Sper k tinand un jurnal, folosind informatiile de pe site si putin trasa de par de voi , voi reusi sa intru la Medicina cu un corp sa le pice ochii viitoarelor colege de ciuda :)). hope so ! si dak aveti un sfat pt lenesa de mine va rog help me! :">

Macushla 20 feb 2010 22:45:53

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Buna riky! Eu zic ca cel mai important e sa-ti gasesti tu motivatia... Iar noi te vom sustine in momentele grele.

riky 20 feb 2010 22:50:49

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
ms>:D<..... sunt determinata sa slabesc.....si slava domnului sunt la fel de incapatanata ca un taur care vede rosu....doar k zilele proaste ma determian sa ma las inclusiv de dieta si sa imi pun un castron cu ciocolata in fata si sa-mi plang de mila...suna patetic dar cam asa fac:">

Macushla 20 feb 2010 23:09:36

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Eu inainte ma indopam cu chips-ri si cand imi luam nu ma incurcam, luam punga aia mare gen fermoar. E bine ca ai ambitie ca o sa treci mai usor peste zilele grele. Si eu eram putin deprimata azi si am iesit putin, si mi-am incarcat bateriile.

rosemary 20 feb 2010 23:13:35

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Hi riky,

cred ca toate avem asemenea momente, dar asta e si motivul pentru catre suntem aici... sa ne luptam cu kg in plus si sa ne motivam reciproc, iar cand dai de greu folosesti forumul in locul castronului cu ciocolata.... sunt sigura ca vom reusi impreuna si succes cu invatatul...[*1*]

riky 20 feb 2010 23:15:09

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
msms mult fetelor pt incurajari kiar am mare nevoie....>:D<:-* deja prevad un corp mai suplu :>:P

Liviutzza 20 feb 2010 23:15:27

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Si eu am fost dependenta de Chipsuri:))timp de un an am mancat in fiecare cate o punga cel putin...ma mir cum de nu am ajuns la 100 de kg:)))

riky 20 feb 2010 23:18:34

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
:-suneori si eu ma intreb cum de nu m-am facut balon de la atata ciocolata si cartofi prajiti.....oricum....sunt deja amintiri ascunse bine intr-o cutiuta...nu mai vreau sa mananc asa ever..

rosemary 20 feb 2010 23:20:58

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Dependenta mea era de batoane de ciocolata de casa :X mai ales partea alba.... dar m-am lasat... desi recunosc ca din cand in cand ma mai rasplatesc cu cate una... :P

riky 20 feb 2010 23:24:02

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
o mica exceptie o data pe luna banuiesc k e ok....ca doar nu transformam viata intr-o vesnica frustrare...nu?:-s

riky 20 feb 2010 23:32:39

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
e deja mult prea tarziu pt centrii mei nervosi....imi pica ochii....voi reveni maine pt meniu si poate mai gasesc ceva sfaturi...va pupicesc !!!!!! noapte buna!!>:D<

rosemary 20 feb 2010 23:36:09

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
normal... tot ce conteaza e sa nu mananci prea mult atunci cand decizi sa-ti faci placerea...[*turta-dulce*]

rosemary 20 feb 2010 23:37:15

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Noapte buna riky...

riky 21 feb 2010 14:47:14

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
salutare fetele!!! am revenit cu meniul ..eram curioasa cam cat am ingerat si consumat pana acum si cat o sa mai consum....hmmm apropo: stiti cumva ceaiuri ce ajuta oarecum la cura de slabire (in afara de papadie pe care il urasc sincer)???

Suzume 21 feb 2010 23:39:26

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 94033)
salutare fetele!!! am revenit cu meniul ..eram curioasa cam cat am ingerat si consumat pana acum si cat o sa mai consum....hmmm apropo: stiti cumva ceaiuri ce ajuta oarecum la cura de slabire (in afara de papadie pe care il urasc sincer)???

Pe mine ma ajuta foarte mult ceaiul verde, altele care te pot ajuta intr-o cura ar fi ceaiul alb, de ghimbir si oolong. :)

Later edit: OMG, ce putine calorii consumi! Trebuie sa consumi minim 1000 de calorii pe zi :) .

riky 22 feb 2010 14:05:06

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
A venit primavaraaa!!! yupyyy!....Ziua buna fetelor!....acum am vnit de la scoala si am servit pranzul.....si o sa dormitez o h k dupa plec din nou la drum..ma duc la meditatii la chimie (bleah)....si vroiam sa va intreb dak pot manca la cina, fiind pe drum la ora 18 din pacate, putin fistic...stiu k la SB e permis dar nu stiu dak il pot manca la ora 18? aveti idee dak are vre-un efect negativ mancat la o ora cam...tarzie?

#: stiu k am cam putine calorii la meniu dar nici dak as vrea n-as putea manca mai mult...castronelul cu legume fierte e plin de fiecare data si rad tot...si ma si satur....nu pot manca mai mult:-s

Suzume 22 feb 2010 14:06:35

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 95125)
A venit primavaraaa!!! yupyyy!....Ziua buna fetelor!....acum am vnit de la scoala si am servit pranzul.....si o sa dormitez o h k dupa plec din nou la drum..ma duc la meditatii la chimie (bleah)....si vroiam sa va intreb dak pot manca la cina, fiind pe drum la ora 18 din pacate, putin fistic...stiu k la SB e permis dar nu stiu dak il pot manca la ora 18? aveti idee dak are vre-un efect negativ mancat la o ora cam...tarzie?

#: stiu k am cam putine calorii la meniu dar nici dak as vrea n-as putea manca mai mult...castronelul cu legume fierte e plin de fiecare data si rad tot...si ma si satur....nu pot manca mai mult:-s

Daca nu poti mai mult mananca putin mai consistent atunci. Nu trebuie sa scazi sub 1000 de calorii.

riky 22 feb 2010 14:08:49

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 95127)
Daca nu poti mai mult mananca putin mai consistent atunci. Nu trebuie sa scazi sub 1000 de calorii.

Ok o sa incerc:-s...poate o sa imi iau la scoala o mica salata de legume la caserola...mai maresc un pic nr de kal ingerate...

Zoe 22 feb 2010 14:20:13

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
ooooo, maninci chiar prea putin (caloric vorbind).
gindeste-te ca dupa ce slabesti trebuie sa te si mentii acolo, nu poti tine toata viata dieta drastica, asa cum faci acum. trebuie sa maninci peste 1000 de calorii pe zi - si de restul faci sport/miscare cit mai multa, ca sa cresti masa musculara si astfel si metabolismul.

ps: pe ce pedalezi? :)

riky 22 feb 2010 23:38:22

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 95146)
ooooo, maninci chiar prea putin (caloric vorbind).
gindeste-te ca dupa ce slabesti trebuie sa te si mentii acolo, nu poti tine toata viata dieta drastica, asa cum faci acum. trebuie sa maninci peste 1000 de calorii pe zi - si de restul faci sport/miscare cit mai multa, ca sa cresti masa musculara si astfel si metabolismul.

ps: pe ce pedalezi? :)


si totusi stomacul meu se simte satul dupa 700 de kcal pe zi..oricum o sa incerc sa mai pun ceva kal.......de pedalat fac 45 de minute de bicicleta stationara de 4 ori pe saptamana e programul meu...dar dupa faza I de sb vreau sa ma apuc de exercitii pt abdomen si coapse interioare...marea mea problema.... ms mult pt sfaturi ..:*:* nb and see ya all>:D<

ianna 23 feb 2010 00:16:50

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 95726)
si totusi stomacul meu se simte satul dupa 700 de kcal pe zi..oricum o sa incerc sa mai pun ceva kal.......de pedalat fac 45 de minute de bicicleta stationara de 4 ori pe saptamana e programul meu...dar dupa faza I de sb vreau sa ma apuc de exercitii pt abdomen si coapse interioare...marea mea problema.... ms mult pt sfaturi ..:*:* nb and see ya all>:D<

pai ptr activitatea asta trebuie sa maresti niv caloric ...ca intra organismu tau in panica ca-l infometezi si nu vei slabi...e o smecherie si cu caloriile astea...scaderea lor nu inseamna in mod necesar si slabire sau mai bine zis arderea grasimii... si scaderea asta trebuie facuta cu cap... trebuie sa ai un deficit de 500 kcal/zi fata de mentinere...deficit care il poti obtzine prin aport amestecat cu nr mai mic caloric...sa arzi vreo 300 cu activ sportiva si restul 200 din calorii papica...si vei avea rezultate frumoase si pe termen lung

riky 23 feb 2010 07:51:07

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 95770)
pai ptr activitatea asta trebuie sa maresti niv caloric ...ca intra organismu tau in panica ca-l infometezi si nu vei slabi...e o smecherie si cu caloriile astea...scaderea lor nu inseamna in mod necesar si slabire sau mai bine zis arderea grasimii... si scaderea asta trebuie facuta cu cap... trebuie sa ai un deficit de 500 kcal/zi fata de mentinere...deficit care il poti obtzine prin aport amestecat cu nr mai mic caloric...sa arzi vreo 300 cu activ sportiva si restul 200 din calorii papica...si vei avea rezultate frumoase si pe termen lung

ai mare dreptate...problema mea e k mama de obicei gateste mancaruri cam nesanatoase pt tata si pt ea ...iar eu tinand sb nu prea am ce sa mananc...evident ma duc frumusel la magazin si imi iau alimentele de pe lista celor permise si imi fac singurica ce pot si imi permite timpul...nu imi permit sa stau mai mult de o h in buc...asa k in timpul saptamanii pranzul meu inseamna ori supa de legume si legume fierte sau la cuptor, ori doar una din astea. si la drept vb, astea nu au calorii asa multe pe 100 de gram...si mai mult de 200g nu pot manca....de aici vine si aportul mic de cal...o sa ma informez pt mai multe retete sb si cine stie...poate ma mai perfectionez in ale bucatariei:)) ms mult ianna pt sfaturi:-*

riky 23 feb 2010 08:01:06

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
yupyyy!!! s-a dus un kg.....si nici makar n-a trecut o saptamana...joi fac o sapt....pana la urma nu e asa de greu:)

ianna 23 feb 2010 13:36:26

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
felicitari!;;)>:D<

riky 25 feb 2010 22:29:25

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
SEARA BUNA !!! sunt complet in ceata!!! mereu m-am intrebat dc , desi fac cate 200 de abdomene pt fiecare grupa de muschi abdominali pe zi, inca am acea grasimuta inestetica pe abd inferior....si am suferit o mare dezamagire...am aflat k trebuie mai intai sa dau jos grasimea de pe abdomen ( habar nu am cum fac asta, in afara de dieta) si dup-aia sa ma apuc de abdomene k sa tonific....so...desi sunt multe informatii pe net care confirma teoria asta...pe nici un site nu scrie clar si concret cum Dumnezeului scapi de nesuferita aia de grasime de pe abdomen...sau din diferitele parti ( mine in special coapsele ,abdomenul). Cardio facut sa zicem de 4-5 ori /zi ar rezolva problema intr-o luna doua dak tin si dieta???...:-s chiar sunt intr-o mare dilema.....mare:(( nu vreau sa ma surmenez si sa pierd timpul inutil k sa vad aceeasi graisme pe mine, pe coapse si abdomen inferior....de-a dreptul trist:((

Suzume 25 feb 2010 23:03:58

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 95788)
yupyyy!!! s-a dus un kg.....si nici makar n-a trecut o saptamana...joi fac o sapt....pana la urma nu e asa de greu:)

Citat:

Anterior postat de riky (Post 98733)
SEARA BUNA !!! sunt complet in ceata!!! mereu m-am intrebat dc , desi fac cate 200 de abdomene pt fiecare grupa de muschi abdominali pe zi, inca am acea grasimuta inestetica pe abd inferior....si am suferit o mare dezamagire...am aflat k trebuie mai intai sa dau jos grasimea de pe abdomen ( habar nu am cum fac asta, in afara de dieta) si dup-aia sa ma apuc de abdomene k sa tonific....so...desi sunt multe informatii pe net care confirma teoria asta...pe nici un site nu scrie clar si concret cum Dumnezeului scapi de nesuferita aia de grasime de pe abdomen...sau din diferitele parti ( mine in special coapsele ,abdomenul). Cardio facut sa zicem de 4-5 ori /zi ar rezolva problema intr-o luna doua dak tin si dieta???...:-s chiar sunt intr-o mare dilema.....mare:(( nu vreau sa ma surmenez si sa pierd timpul inutil k sa vad aceeasi graisme pe mine, pe coapse si abdomen inferior....de-a dreptul trist:((

Felicitari pentru pierdere! >:D< Trebuie sa ai rabdare, daca doar intr-o saptamana de munca ne-am tonifia abdomenul am fi avut toate slabutele patratele. Munca pe termen lung da roade.

riky 25 feb 2010 23:13:12

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 98768)
Felicitari pentru pierdere! >:D< Trebuie sa ai rabdare, daca doar intr-o saptamana de munca ne-am tonifia abdomenul am fi avut toate slabutele patratele. Munca pe termen lung da roade.

ms ms:-*....asta asa e....doar k nu stiu dak prin spinning chiar dau grasimea jos.... nu prea sunt persoane care sa se laude cu rezultate....sunt genul de om careia ii place programul bine stabilit, dak la dieta pot...la sport acuma am o indoiala.... nu stiu dak trebuie sa maresc nr de zile in care fac spinning(adik sa trec la 5 zile pe sapt....) si mai intai sa fac o luna de spinning intes ...poate se duce grasimea si apoi sa ma apuc de diversificare spinning cu exercitii tonifiere....n-am nici cea mai vaga idee.....voi ce ziceti?:-s:-/

Suzume 25 feb 2010 23:22:23

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Orice sport ajuta, dai jos, tonifici si musculatura

riky 25 feb 2010 23:27:41

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
corect.....cred k stiu ce fac...o sa ma tin de spinning ( sau cardio cat mai mult ) cat sunt pe faza I SB ....si dupa o sa le combin.....hmm...doamne`ajuta!!!! poate anu asta ( de fapt pana la vara as vrea eu) scap de nesuferita de grasime de la coapse interioare si de burtica aia mica mica da voinica de sub buric.....offf...si maine trebuie sa ma duc la doctor la control sa vedem dak is buna iar de taiere sau nu!!!...damned !...sper sa fie cu vesti bune k n-am chef sa stau rpin spitale iar.....

Suzume 25 feb 2010 23:33:33

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 98807)
corect.....cred k stiu ce fac...o sa ma tin de spinning ( sau cardio cat mai mult ) cat sunt pe faza I SB ....si dupa o sa le combin.....hmm...doamne`ajuta!!!! poate anu asta ( de fapt pana la vara as vrea eu) scap de nesuferita de grasime de la coapse interioare si de burtica aia mica mica da voinica de sub buric.....offf...si maine trebuie sa ma duc la doctor la control sa vedem dak is buna iar de taiere sau nu!!!...damned !...sper sa fie cu vesti bune k n-am chef sa stau rpin spitale iar.....

Trebuie sa te operezi?

riky 25 feb 2010 23:35:44

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
depinde....acum 5 luni mi-au descoperit pt a 3-a oara un alt chist de 4 cm...am facut un tratament injectabil si acum 2 luni l-am terminat....acum ma duc la control..dak mingiuta e tot acolo ...dap...ma operez....dak nu...ALELUIA.....doar k ma cam indoiesc....in fine...vad maine ce ma asteapta...

Suzume 25 feb 2010 23:39:50

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 98816)
depinde....acum 5 luni mi-au descoperit pt a 3-a oara un alt chist de 4 cm...am facut un tratament injectabil si acum 2 luni l-am terminat....acum ma duc la control..dak mingiuta e tot acolo ...dap...ma operez....dak nu...ALELUIA.....doar k ma cam indoiesc....in fine...vad maine ce ma asteapta...

Of, bafta maine >:D<

riky 25 feb 2010 23:41:41

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 98824)
Of, bafta maine >:D<

Sa fie!!!:-s nu mi-e de taiere cat imi e de perioada de dupa ....merg k o gasca k ma tin firele.....ei...poate n-o sa fie cazu`

riky 26 feb 2010 00:00:23

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
ma tot uit la pozele cu zonele mele problema.....uff am mult de munca....grasimile mele se potrivesc intr-un fil de genul "die hard 6":-s

Suzume 26 feb 2010 00:05:23

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 98847)
ma tot uit la pozele cu zonele mele problema.....uff am mult de munca....grasimile mele se potrivesc intr-un fil de genul "die hard 6":-s

Eu cred ca exagerezi, serios. De ce nu-ti faci si tu un album sa ne arati "rotunjimile"? :>

riky 26 feb 2010 00:07:16

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 98856)
Eu cred ca exagerezi, serios. De ce nu-ti faci si tu un album sa ne arati "rotunjimile"? :>

uite tocmai mi-am facut...
eu zic k nu exagerez
:D

Suzume 26 feb 2010 00:10:46

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 98860)
uite tocmai mi-am facut...
eu zic k nu exagerez
:D

Parerea mea e ca doar trebuie sa-ti tonifici musculatura, nu sa slabesti. :)

riky 26 feb 2010 00:14:03

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
posibil....nu stiu...eu imi vad burtica de sub buric si ma scoate din minti....plus k dragutelede coapse interioare au grasime..uite acu` ma masurai si am 91-68-92....si la coapse am 55 cm....:(:-s

riky 26 feb 2010 00:17:04

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
asa ...eu ziceam k ma culc.....oricum o sa ma masor dinsapt in sapt...sa vdm dif....va tin la curent...nb all slabutelor:*:*:*:* >:D<:">:-*

Suzume 26 feb 2010 00:18:51

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 98874)
posibil....nu stiu...eu imi vad burtica de sub buric si ma scoate din minti....plus k dragutelede coapse interioare au grasime..uite acu` ma masurai si am 91-68-92....si la coapse am 55 cm....:(:-s

Sport, sport, sport la greu. Stai linistita ca in procesul de tonifiere o sa mai dai niste kilograme jos. Alimentatie sanatoasa si sport, n-ai nevoie de diete drastice sau foarte restrictive.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:38:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO