forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-riky-pedalez-spre-corpul-ideal-2852.html)

riky 28 mar 2010 18:38:46

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
azi am cam exagerat cu grasimile...dar nu-i nimic recuperez saptamana viitoare....as fi vrut sa tin post insa dieta mea nu ma prea lasa....carne oricum nu mananc in timpul saptamanii deci macar cu asta sa ma simt impacata. in rest mananc legume la greu, fructe, si fructe de mare, lapte dimineata si uneori seara, si cam atat...o sa incerc sa tin post, in consecinta, cu sufletul si mintea....asta e cel mai greu post :-s... poate ma iarta doamne doamne ca anul asta chiar nu-mi permit sa tin post:(

kore 28 mar 2010 20:28:48

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
de ce nu iti permiti?
mai e o sapt pana la Paste si nu e asa greu de tinut
nici eu nu am tinut pana acuma dar mi-am propus ca macar ultima saptamana sa tin

riky 28 mar 2010 20:31:43

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 131714)
de ce nu iti permiti?
mai e o sapt pana la Paste si nu e asa greu de tinut
nici eu nu am tinut pana acuma dar mi-am propus ca macar ultima saptamana sa tin

pai dieta mea nu contine paine, cartofi, orez, plus ca eu nu rezist fara o cana minim de laptic pe zi. postul nostru e cam restrictiv si chiar nu vreaus a ma apuc iar de mancat paine cu margarina, orez sau pilafuri, cartofi si alte chestii care m-au adus la57 de kg

kore 28 mar 2010 20:42:13

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
aaaaaa...acuma am inteles:)
de asta nu ma descurc eu cu dietele restrictive, le incurc de tot...sunt un dezastru cand vine vb de asa ceva:)

riky 28 mar 2010 20:45:26

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 131724)
aaaaaa...acuma am inteles:)
de asta nu ma descurc eu cu dietele restrictive, le incurc de tot...sunt un dezastru cand vine vb de asa ceva:)

eu ma adaptez atata timp cat nu-mi interzic lactatele...:D

OitaVesela 28 mar 2010 20:55:35

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Sa nu faci prostia sa te dai cu crema cu Q10. Aia de la 35-40 de ani in colo. De ce iti trebuie tie asa ceva?:-s

riky 28 mar 2010 20:58:19

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131731)
Sa nu faci prostia sa te dai cu crema cu Q10. Aia de la 35-40 de ani in colo. De ce iti trebuie tie asa ceva?:-s


Am eu o chestie cu prevenitul imbatranirii premature, mai ales ca e cam devree sa ai mici riduri de expresie pe frunte, cum am eu:(( si ma gandeam ca poate o crema cu q 10 o fi buna...:-s

OitaVesela 28 mar 2010 21:05:47

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Dar nu asa mai. Of. Daca te dai cu creme antirid de pe acuma o sa tie se invete pielea lenesa si o sa fie sensibila la toate. Si atunci chiar o sa o ai imbatranita prematur. Nu Q10, nu acid hialuronic, nu creme sau fonduri de ten cu efect de lifting.
Am si eu un rid de expresie pe frunte, il vad cand ma incrunt. Asta e, dar nu ma dau cu prostii pe fata.
Tie iti trebuie o crema cu SPF/ fond de ten cu SPF 15-20. Si restul depinde de ce tip de ten ai. Daca te tine sa stai cateva zile in casa sau suporti pielea cojita, poti sa te dai cu tretinoin (Retin-A) pe fata cateva seri. Curata pielea si o obliga sa se regenereze mai repede, scapi de puncte negre si cica amelioareaza ridurile fine. Ea e pentru ten acneic in principal. Eu ma dau cu asta cateva seri o data la 4-5 luni ca pe urma arde prea rau si eu nu mai am cosuri, doar puncte negre.
Imbatranirea prematura - e mai complicat. Tine de mostenire genetica, de tipul de piele, de alimentatie, de expunerea la soare, daca fumezi sau stai in fum, daca dormi destul etc.

riky 28 mar 2010 21:11:30

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131738)
Dar nu asa mai. Of. Daca te dai cu creme antirid de pe acuma o sa tie se invete pielea lenesa si o sa fie sensibila la toate. Si atunci chiar o sa o ai imbatranita prematur. Nu Q10, nu acid hialuronic, nu creme sau fonduri de ten cu efect de lifting.
Am si eu un rid de expresie pe frunte, il vad cand ma incrunt. Asta e, dar nu ma dau cu prostii pe fata.
Tie iti trebuie o crema cu SPF/ fond de ten cu SPF 15-20. Si restul depinde de ce tip de ten ai. Daca te tine sa stai cateva zile in casa sau suporti pielea cojita, poti sa te dai cu tretinoin (Retin-A) pe fata cateva seri. Curata pielea si o obliga sa se regenereze mai repede, scapi de puncte negre si cica amelioareaza ridurile fine. Ea e pentru ten acneic in principal. Eu ma dau cu asta cateva seri o data la 4-5 luni ca pe urma arde prea rau si eu nu mai am cosuri, doar puncte negre.
Imbatranirea prematura - e mai complicat. Tine de mostenire genetica, de tipul de piele, de alimentatie, de expunerea la soare, daca fumezi sau stai in fum, daca dormi destul etc.

nu ma dau cu creme antirid , dar ema tentata...am ten care tinde spre uscat si asta e cel mai predispus la imbatranire prematura, nu ma dau cu fond te ten pentru ca nu imi place si nu am motive, n-am cosuri , ci doar puncte negre pe nas care nu se observa decat daca te lipesti de mine:)). nu fumez , n-am fumat niciodata si nu o sa fumez;))....dar eu sunt un pic paranoica cu cosmeticele , in special tenul, e ritual la mine dimi si seara demachiere, lotiune tonica fara alcool, crema de seara si de zi, insa imi place sa schimb cremele pt a nu obisnui tenul cu un anumit ingredient. acum vreaus a imi iau crema noua de fata pt noapte si zi si nu stiu ce sa mai folosesc, plus ca nu vreua creme de sute de mii, ca nu fac lux, vreau ceva cu ingr naturale(cat de cat) si care sa protejeze si de imbatranire..cam greu asa ceva nu?;)):-s

OitaVesela 28 mar 2010 21:19:54

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Nu e greu. Tu ce creme te-ai dat pana acum?
Sfatul meu e urmatorul: nu le mai schimba, cand gasesti una care chiar ti se potriveste ramai la aia. Cremele naturale nu sunt tocmai naturale, tot au conservanti. Si cremele cu putine ingrediente (am mai zis eu pe undeva) nu sunt chiar benefice. Te inveti cu ingrediente putine si pe urma tenul tau devine sensibil. Nu e nevoie sa ai zeci de creme. Una si buna si ajunge. Nu stiu acum ce buget ai dar iti recomand sa investesti intr-o crema de calitate. Chiar daca e 50-60-70 lei, e numai una, te tine cam 3-4 luni.
Eu am tenul uscat pe nas si pe obraji, in rest este normal cat de cat. M-am luptat mult cu tot felul de tendinte acenice si am si pielea atopica, deci sunt foarte sensibila. Ce ma streseaza cel mai rau e ca ma cojesc pe nas. Rau de tot. De 3 luni mi-am cam gasit crema perfecta. Eu folosesc numai dermatocosmetice. Asta a mea a fost vreo 60 lei:-?
Sunt ceva mai scumpe decat cosmeticele, dar diferenta e foarte mare.

riky 28 mar 2010 21:24:17

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131747)
Nu e greu. Tu ce creme te-ai dat pana acum?
Sfatul meu e urmatorul: nu le mai schimba, cand gasesti una care chiar ti se potriveste ramai la aia. Cremele naturale nu sunt tocmai naturale, tot au conservanti. Si cremele cu putine ingrediente (am mai zis eu pe undeva) nu sunt chiar benefice. Te inveti cu ingrediente putine si pe urma tenul tau devine sensibil. Nu e nevoie sa ai zeci de creme. Una si buna si ajunge. Nu stiu acum ce buget ai dar iti recomand sa investesti intr-o crema de calitate. Chiar daca e 50-60-70 lei, e numai una, te tine cam 3-4 luni.
Eu am tenul uscat pe nas si pe obraji, in rest este normal cat de cat. M-am luptat mult cu tot felul de tendinte acenice si am si pielea atopica, deci sunt foarte sensibila. Ce ma streseaza cel mai rau e ca ma cojesc pe nas. Rau de tot. De 3 luni mi-am cam gasit crema perfecta. Eu folosesc numai dermatocosmetice. Asta a mea a fost vreo 60 lei:-?
Sunt ceva mai scumpe decat cosmeticele, dar diferenta e foarte mare.

eu de obicei foloseam garnier pentru ten sensibil/uscat...aveam una de noapte mai grasa si mi-a lacut f tare, si una pt zi...astea mi-au placut , doar ca acum am terminat is mama mi-a luat o crema de la avon, e bunicica , dar e de noapte:(...

OitaVesela 28 mar 2010 21:33:28

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Daca vrei crema mai consistenta pentru noapte iti recomand Uriage Cu-Zn - in Carrefour sunt mult mai ieftine decat la farmacii ( am dat in jur de 27 lei pe ea) si are 75 ml, deci mai mult decat o crema normala. Eu daca ma pensez, ma mai mananca undeva si storc vreun cos sau dupa epilat ma dau cu asta si trece roseata repede, desumfla, grabeste vindecarea si fiind consistenta e foarte buna pentru un ten uscat. Eu mereu am in casa.
Pentru zi m-am oprit la Hydraphase Legere de la La Roche Posay, ( a fost cam 57 lei, dar am luat-o din farmacie, in Carrefour cred ca e mai ieftina). M-a tinut fix 3 luni, dar eu m-am dat de 2 ori pe zi. A meritat tot banii. Acum la dermatocosmetice e cu schepsis. Ca fiecare are la baza apa termala care are anumite minerale si saruri. SI in functie de ce ii lipseste tenului tau, unele ti se potrivesc altele nu. De exemplu mama a facut cosuri de la crema mea de fata.

riky 28 mar 2010 21:35:44

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131755)
Daca vrei crema mai consistenta pentru noapte iti recomand Uriage Cu-Zn - in Carrefour sunt mult mai ieftine decat la farmacii ( am dat in jur de 27 lei pe ea) si are 75 ml, deci mai mult decat o crema normala. Eu daca ma pensez, ma mai mananca undeva si storc vreun cos sau dupa epilat ma dau cu asta si trece roseata repede, desumfla, grabeste vindecarea si fiind consistenta e foarte buna pentru un ten uscat. Eu mereu am in casa.
Pentru zi m-am oprit la Hydraphase Legere de la La Roche Posay, ( a fost cam 57 lei, dar am luat-o din farmacie, in Carrefour cred ca e mai ieftina). M-a tinut fix 3 luni, dar eu m-am dat de 2 ori pe zi. A meritat tot banii. Acum la dermatocosmetice e cu schepsis. Ca fiecare are la baza apa termala care are anumite minerale si saruri. SI in functie de ce ii lipseste tenului tau, unele ti se potrivesc altele nu. De exemplu mama a facut cosuri de la crema mea de fata.

Uriage Cu-Zn , o sa ma interesez, poate cine stie, o sa ma multumeasca si pe mine o singura crema odata pt totdeauna;))

OitaVesela 28 mar 2010 21:43:04

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Revenind la oile noastre :D
Cel mai rau imbatraneste expunerea la soare- UVA+UVB. Mai ales vara, cand cauti creme cu SPF uita-te sa aibe protectie pentru amandoua. Trebuie sa ai grija sa te hidratezi si intern si extern, mananca peste gras cum ar fi somonul, legume si fructe. Evita toate alimentele albe ( orez, paine,paste - nu ma refer la lactate). Curata fata bine dar cu grija sa nu freci cu dischetele alea demachiante, mai ales in zona ochilor. Pentru ochi poti sa faci masaj cu ulei de migdale dulci presat la rece. Dupa ce te speli pe fata, tamponeaza cu prosopul, nu sterge. Nu te da cu suc de lamaie (sau citrice in general). Acizii din fructe sunt destul de puternici si daca e concentratia gresita iti arzi fata si ti-o usuci si mai rau. Ai grija cu gomajele mecanice. Sa nu fie nimic prea dur.

Dar pana la urma daca nu ai gene bune, nu prea ai ce face.

riky 28 mar 2010 21:49:21

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131763)
Revenind la oile noastre :D
Cel mai rau imbatraneste expunerea la soare- UVA+UVB. Mai ales vara, cand cauti creme cu SPF uita-te sa aibe protectie pentru amandoua. Trebuie sa ai grija sa te hidratezi si intern si extern, mananca peste gras cum ar fi somonul, legume si fructe. Evita toate alimentele albe ( orez, paine,paste - nu ma refer la lactate). Curata fata bine dar cu grija sa nu freci cu dischetele alea demachiante, mai ales in zona ochilor. Pentru ochi poti sa faci masaj cu ulei de migdale dulci presat la rece. Dupa ce te speli pe fata, tamponeaza cu prosopul, nu sterge. Nu te da cu suc de lamaie (sau citrice in general). Acizii din fructe sunt destul de puternici si daca e concentratia gresita iti arzi fata si ti-o usuci si mai rau. Ai grija cu gomajele mecanice. Sa nu fie nimic prea dur.

Dar pana la urma daca nu ai gene bune, nu prea ai ce face.


genele sunt foarte bune in familie, mamei si bunicilor mele le-au aparut primele riduri pe la 40 de ani...:)) daca le-as mosteni as fi cea mai norocoasa;))
o sa tin minte chestile cu expunerea la soare...multumesc pentru sfaturi:*...si la creme , probabil cand o sa mai fac rost de banuti voi cumpara ceva mai de calitate...app, ai vreo parere despre cremele de la Aslavital (dr ana aslan)?? ca cineva asta mi-a recomandat si acum nu stiu ce sa mai cred

OitaVesela 28 mar 2010 22:00:13

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Ana Aslan s-a specializat pe gerontologie. Adica cremele si tratamentele impotriva imbatranirii sunt ok - mai ales curele la institut sunt destul de cautate. Pentru un ten tanar insa nu m-au impresionat. Si demachiantele lor usturaaaaa. Eu nu am conceptia ca tot ce e bun trebuie sa fie si scump. Dar am ajuns la ideea ca tot ce e romanesc mai bine eviti. La noi cosmeticele se cam fac in dorul lelii, nu se respecta retetele, apa din compozitie e proasta. De asta aceleasi produse cumparate din strainatate sunt de 10 ori mai bune decat cele de la noi de pe piata.

riky 28 mar 2010 22:09:48

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131781)
Ana Aslan s-a specializat pe gerontologie. Adica cremele si tratamentele impotriva imbatranirii sunt ok - mai ales curele la institut sunt destul de cautate. Pentru un ten tanar insa nu m-au impresionat. Si demachiantele lor usturaaaaa. Eu nu am conceptia ca tot ce e bun trebuie sa fie si scump. Dar am ajuns la ideea ca tot ce e romanesc mai bine eviti. La noi cosmeticele se cam fac in dorul lelii, nu se respecta retetele, apa din compozitie e proasta. De asta aceleasi produse cumparate din strainatate sunt de 10 ori mai bune decat cele de la noi de pe piata.


aha...am inteles....hmm..pai atunci o sa ma interesez de ce mi-ai recomandat tu, si sa vad ce-mi permite bugetul si cand;))

OitaVesela 28 mar 2010 22:12:01

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Cand mai treci pe langa o farmacie din asta mai mare, intra si vezi daca au mostre la dermatocosmetice :D Mai au cateodata, eu asa am ajuns la crema mea de fata.

riky 28 mar 2010 22:12:45

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 131791)
Cand mai treci pe langa o farmacie din asta mai mare, intra si vezi daca au mostre la dermatocosmetice :D Mai au cateodata, eu asa am ajuns la crema mea de fata.


super... merci mult de sfaturi :-*>:D<

riky 28 mar 2010 22:14:56

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
intrebare, intrebatoare..are habar cineva cam cate calorii se ard in 5 mile start walking?...sau nu intreb unde trebuie

riky 28 mar 2010 22:21:14

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
never mind... ...dar am aflat...nu m-am uitat unde trebuie ...sorryyy:">

bebelusha 29 mar 2010 07:56:22

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
http://1.bp.blogspot.com/_QlancMQH5_..._monday5-1.jpg

riky 30 mar 2010 20:30:05

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Seara!....tendonul meu nesuferit si bolnav nu ma lasa sa mai fac sport asa cum faceam pana acum pt cateva zile voi incetinii ritmul ca sa nu dau in altele:((, daaar m-am hotarat sa tin post.....fara paine, insa tot tin post....mananc, legume , fructe, pate vegetal care il ador si ceva din soia mai consistent ca sa nu mor chiar de tot, si asa am reusit sa-mi fac un meniu de 1000 de cal pentru urmatoarea perioada , pana sambata....am observat ca am procentajul mic la carbo, deci automat cam voi da jos ceva ceva daca pun in calcul si miscarea, mai mica intensitatea dar tot fac sport....sa speram ca va fi bine pana sambata si ca de sambata sau paate chiar de vineri sa reiau bici , iubirea mea, la 90-100 minute....
app mi-am luat un aparat de tonifiere a coapselor interne, externe, brate si spate.....sa vedem daca o fi ceva de capul lui....

kore 30 mar 2010 20:48:58

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
si eu am zis sa tin post sapt asta dar e marti si eu deja am ramas in pana de idei cu mancarea, plus ca nu ajung la 1000 kcal nici de frica
sugestii?:)

riky 30 mar 2010 21:19:18

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 133874)
si eu am zis sa tin post sapt asta dar e marti si eu deja am ramas in pana de idei cu mancarea, plus ca nu ajung la 1000 kcal nici de frica
sugestii?:)


pai uite...meniul meu e compus din ceva de genul: tartine di tofu cu pate vegetal, dimineata + un ceai verde....la gustare un mar si o ciocolata calda neagra ( nu are chestii animale in ea) , la pranz, legume si niste hamburgeri de soia, sunt consistenti, au calorii ceva mai multe, si putini carbo, salata verde, la gustare poti incerca un bol de cereale integrale / sau iar niste branza din soia cu ceva pateu vegetal si / sau niste ciuperci la gratar/cuptor umplute cu pateu vegetal.....supa de legume,....cam asta mi-am propus sa mananc eu pana sambata...

riky 30 mar 2010 21:22:20

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
sau uite, preferatele mele....chiftelute din naut ( specific arabesti).....daca le combini cu un sos de cilly, ardei iute sau ceva picant ( eu de obicei mananc super hot, parca m-as fi nascut in mexic , nu in Ro) un deliciu

kore 30 mar 2010 21:43:43

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
fara soia...:-&:-q
nu prea suport gustul de soia nici sa ma bati...
ma gandeam sa mai fac maine niste varza calita, sa am si pt joi iar vineri sa tin o zi doar cu lichide
mai am ingrediente pt salata...si masline, biscuiti digestivi, dar deja sunt satula de ele
in Dk nu se gaseste pate vegetal... tot ce e fara carne e pe baza de soia:((
iar picant nu mananc...:)

riky 30 mar 2010 21:51:00

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 133950)
fara soia...:-&:-q
nu prea suport gustul de soia nici sa ma bati...
ma gandeam sa mai fac maine niste varza calita, sa am si pt joi iar vineri sa tin o zi doar cu lichide
mai am ingrediente pt salata...si masline, biscuiti digestivi, dar deja sunt satula de ele
in Dk nu se gaseste pate vegetal... tot ce e fara carne e pe baza de soia:((
iar picant nu mananc...:)



atunci incearcaChiftelute de dovlecei cu tofu ( poate reusesc sa postez reteta) , sau niste salata cous-cous cu legume tabbouleth....anul trecut am tinut 2 saptamani post si vreau sa spun ca am experimetnat tot ce se poate experimenta la nivel global dpv culinar: tot ce era vegetal sau de post din bucataria arabilor, marocanilor, mexicanilor....de atunci am tendinte spre ciudatenii....manac alge, tot ce misca prin oceane intr-un cuvant, pui de balta, retete cu combinatii de te doare cerebelul:))...a chiar ..uite algele sunt bune pt post....sunt vegetale....

kore 30 mar 2010 22:37:12

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
:)))
nu am cous cous dar am bulgur...si stiu ce o sa fac...un sos bun bun din legume cu lapte de cocos, asa mai cresc si nr caloriilor:D
saru`mana :)
valeu mi-ai facut pofta de mancare chinezeasca...dar aici nu se gaseste mancare chinezeasca buna...e nasoala rau: orez/noodles plus orice prajit in mult ulei si sos din ketchup picant...nasoala rau

bebelusha 31 mar 2010 12:06:31

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
http://www.commentsgraphic.com/hello...comment_09.gif

riky 31 mar 2010 18:54:11

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 134391)

Hello!!
ce taree e !!
:*:*:-*:-*>:D<

riky 02 apr 2010 07:35:55

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
ieri: o saptamana de cnd fac bici zilnic ( ok am avut 2 zile mai nasoale cu glezna but...)

dimensiunile dupa o saptamana:
bust : 90
talie: 67
Sold: 91
coapsa: 53,5 (-0,5)
gamba: 33
brat: 25 ( -0,5)
sub buric:)): 87 ( - 1 cm)
deasupra genunchi : 38,5 (-0,5)

suna promitator

bebelusha 02 apr 2010 07:57:25

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
bv, felicitarile mele :D

kore 04 apr 2010 09:59:06

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
http://img.kudika.ro/comunitate/gree...07583634_1.jpg

riky 05 apr 2010 17:32:35

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
HRISTOS A INVIAT! , fetelor...iata-ma revenita in bucuresti, pe un drum mai mult decat haotic(drum de 40 de minute l-am facut intr-o ora jumate x-( ) , cu o burta cat balonul de fotbal din cauza mancarii cu care m-am dezobijnuit.... nu mi-a priit deloc postul, m-a balonat, m-a constipat vai de viata mea , a trebuit sa mananc si ceva paine graham ca mi s-a facut rau de la soia aia fara paine, in fine postul= iadul pe pamant pt mine. iar ieri si azi n-am mancat decat un ou fiert/zi, pui la gratar cu salata la pranz, supa de rosii, si cate io felie de pasca.....in rest, apa si ceai, si am reusit in 2 zile sa desumflu o mare parte din balonul meu:))...si ma simt muult mai bine, iar saptamana asta ma voi axa doar pe legume, fructe si lactate, nimic altceva +_ apa la greu si ceai...ok sa recunosc ca ieri am baut o Cuba libre ca ador sa o prepar si sa o beau, iar azi am baut un pahar de vin rosu.....ce sa spun, sunt mai betiva de felul meu la ocazii, mi s-a spus ca am alcoolemie mare in sange si din cauza asta, nu ma imbat asa usor...tin f mult la bautura:)), le-am dat clasa la colegii baieti:))....in fine am deviat de la subiect...
deci sport am continuat ia rla tara 2 ore /zi dadeam la bicicleta prin comuna....si din seara asta incep iar stationara intens + moderat cel putin 90 de minute...azi vreau sa fac 2 ore asa ca fetelor , daca nu ma tin de cuvant astept sa-mi faceti o mama de morala, cas a ma invat minte:D....

riky 05 apr 2010 21:47:47

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
mda...am terminat sportul: 120 minute bici plus cateav serii de coapse....acum savurez un ceai detoxifiant , ca prea ma simt balonata.....de la carne si dulciuri asa patesc....dar nu-i nimica, maine ceaiul isi va face efectul iar eu ma voi simti muuuult mai bine:)...si am cam dat-o -n bara cu masajul zilele astea, nu m-am mai tinut dar in seara asta vreau sa incep iar, zilnic, sa fac masaj, seara, in zonele cu probleme , cu o crema...acum sa vdm ce crema.

bebelusha 06 apr 2010 07:56:07

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
http://www.bonappetit.com/images/mag...ter_eggs_h.jpg

riky 06 apr 2010 09:28:00

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 137859)

nu-mi spune ca sunt de cioco!!X_X=P~=P~
nu nu, nu mananc....^#(^^#(^
dar arata super....merci, bebe>:D<

bebelusha 06 apr 2010 09:30:53

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
vai de mine..cum sa fie de cioco..nea..is de ceara :)) eu asa gandesc sa nu ma apuce plansu :))

riky 06 apr 2010 09:35:49

Re: Jurnal riky - pedalez spre corpul ideal
 
>:) am rugat-o pe mama sa ascunda tot ce se numeste dulce...de la Paste...si mi-a lasat doar cioco neagra si plicurile de cioco calda...ca sa revin la regimul initial....saptamana asta pap doar legume la pranz si cina, cu salata verde, ridichi, ceapa verde, hmm...sa vad ce as putea sa mai pun...iar ca fel principal , am supica de legume, si amestec legume cu mirodenii, fierte, au un gust super, mai ales de la sucul de rosii si busuioc...si o sa-mi fac la tigaie niste ciupercute sa pun langa legume... ma gandesc sa adaug si un mic file de hering langa legume insa nu stiu..voi ce parere aveti? la gustare voi papa un mar, sau poate 2....
micul dejun am ingerat:)) un ou fiert plus o cana cu laptic degresat.....si 2 cubulete de cioco...la cina incerc 100 de grame de sprot in suc propriu, doar ca sucul il scurg. o sa-mi fac acuma o cioco calda ca sa pot sa invat mai bine :)):">....hmmm, cam asta e ziua de azi...aa...si cele 4 cani de ceai verde....:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:59:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO