forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-roxxialexx-viata-sanatoasa-provocare-necesitate-9441.html)

roxxialexx 14 aug 2012 08:16:27

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 1112089)
Buna
Spanacul il iei congelat sau verde?
Imi ploua in gura de la mancarea ta :D

Buna si bun venit in jurnalul meu! Ma bucur mult ca iti place mancarica mea, sper sa gasesti aici inspiratie :)
Spanacul il cumpar congelat pentru ca 1. nu prea mai gasesc acum spanac proaspat si 2. spanacul proaspat am mania sa-l curat frunza cu frunza deci imi ia mai mult...plus ca proaspat prefer sa-l consum ca atare, in salate.
In general fructele si legumele congelate sunt foarte sanatoase pentru ca sunt culese la maturitate (fara a fi "ajutate" chimic sa creasca sau sa se coaca) si congelate pe loc, deci pastreaza o buna parte din vitamine, este cea mai buna varianta care se gaseste in supermarket.

Elena19 14 aug 2012 08:23:41

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 1112103)

Buna si bun venit in jurnalul meu! Ma bucur mult ca iti place mancarica mea, sper sa gasesti aici inspiratie :)
Spanacul il cumpar congelat pentru ca 1. nu prea mai gasesc acum spanac proaspat si 2. spanacul proaspat am mania sa-l curat frunza cu frunza deci imi ia mai mult...plus ca proaspat prefer sa-l consum ca atare, in salate.
In general fructele si legumele congelate sunt foarte sanatoase pentru ca sunt culese la maturitate (fara a fi "ajutate" chimic sa creasca sau sa se coaca) si congelate pe loc, deci pastreaza o buna parte din vitamine, este cea mai buna varianta care se gaseste in supermarket.


Hihi,good point! Toata lumea tipa in stanga si in dreapta ca defapt fructele si legumele congelate nu sunt asa de bune.
Ma bucur sa aud ca nu e chiar asa!

P.S: Mult succes in continuare! >:D<

roxxialexx 14 aug 2012 08:31:15

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 1112105)
Hihi,good point! Toata lumea tipa in stanga si in dreapta ca defapt fructele si legumele congelate nu sunt asa de bune.
Ma bucur sa aud ca nu e chiar asa!

P.S: Mult succes in continuare! >:D<


Cine tipa in stanga si in dreapta asta habar nu are ce zice :)) Sau o fi un sambure de adevar in sensul ca poate unii producatori cogeleaza produse alterate, dar cand le desfaci & decongelezi, le mirosi, le gusti si data urmatoare decizi daca mai cumperi sau nu.
Dar eu nu am avut experiente de genul asta si cumpar mai mereu chestii congelate: mazare, spanac, fasole verde (asta din urma e cam nemultumitoare, dar poate mai incerc alte marci). Singura problema, la spanac, cateva marci sunt cam nespalate cum trebuie (ceea ce e o problema la spanacul tocat) si simti nisip in gura, ceea ce e complet inacceptabil. Dar asta e, am cumparat altele si gata.
PS: sunt studii facute pe tema asta, care sustin faptul ca produsele congelate sunt intr-adevar mult mai sanatoase decat cele proaspete dar stopite cu tot felul de chimicale sau cele din conserve, care la fel, sunt pline de conservanti, multa sare si sau zahar, plus ca aluminiul din peretii cutiilor este daunator.

Elena19 14 aug 2012 08:36:47

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 1112109)

Cine tipa in stanga si in dreapta asta habar nu are ce zice :)) Sau o fi un sambure de adevar in sensul ca poate unii producatori cogeleaza produse alterate, dar cand le desfaci & decongelezi, le mirosi, le gusti si data urmatoare decizi daca mai cumperi sau nu.
Dar eu nu am avut experiente de genul asta si cumpar mai mereu chestii congelate: mazare, spanac, fasole verde (asta din urma e cam nemultumitoare, dar poate mai incerc alte marci). Singura problema, la spanac, cateva marci sunt cam nespalate cum trebuie (ceea ce e o problema la spanacul tocat) si simti nisip in gura, ceea ce e complet inacceptabil. Dar asta e, am cumparat altele si gata.

Eu am luat porumb congelat si era asa de yummmmmmmy,nici nu-l mai decongelam,il mancam direct :)). Si fructe de padure,zmeura,diferite legume,toate au fost super. Varza de Bruxelles mi se pare groaznica dar nu cred ca din cauza ca era ceva in neregula cu ea,pur si simplu e mai.. putin pe gustul meu.

roxxialexx 14 aug 2012 08:45:10

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 1112114)
Eu am luat porumb congelat si era asa de yummmmmmmy,nici nu-l mai decongelam,il mancam direct :)). Si fructe de padure,zmeura,diferite legume,toate au fost super. Varza de Bruxelles mi se pare groaznica dar nu cred ca din cauza ca era ceva in neregula cu ea,pur si simplu e mai.. putin pe gustul meu.


Da, si astea sunt ok. Mare grija insa la eticheta. Si sa nu cumperi varsate, de ex. cum sunt in Auchan (cele varsate sunt defapt produse la pungi dar care sunt tare aproare, sau chiar peste:)) termenul de expirare)
Sau ideal este sa ti le congelezi tu acasa :)
Varza de Bruxelles nu am mancat nici eu...a....stai, cred ca am gustat una odata intr-o supa de legume si era tare amara...dar asta e problema gatirii ei, ea nu se fierbe pana scoti untul din ea pentru ca de aia devine amara, se gateste foarte putin, sau eventual la cuptor, gratinata. Am mai vzut o reteta interesanta de salata de varza de bruxelles proaspata, data prin razatoare, nush cum e asa negatita...o sa incerc candva si o sa revin cu impresii :))

Elena19 14 aug 2012 08:51:56

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 1112119)

Da, si astea sunt ok. Mare grija insa la eticheta. Si sa nu cumperi varsate, de ex. cum sunt in Auchan (cele varsate sunt defapt produse la pungi dar care sunt tare aproare, sau chiar peste:)) termenul de expirare)
Sau ideal este sa ti le congelezi tu acasa :)
Varza de Bruxelles nu am mancat nici eu...a....stai, cred ca am gustat una odata intr-o supa de legume si era tare amara...dar asta e problema gatirii ei, ea nu se fierbe pana scoti untul din ea pentru ca de aia devine amara, se gateste foarte putin, sau eventual la cuptor, gratinata. Am mai vzut o reteta interesanta de salata de varza de bruxelles proaspata, data prin razatoare, nush cum e asa negatita...o sa incerc candva si o sa revin cu impresii :))

Hmmm,e foarte posibil ca si mami sa o fi fiert la fel de mult. Mi-a facut ciorba de legume si bineinteles ca le-a fiert pe toate odata,nu stia ea ca varza de Bruxelles are tratament diferential.
Astept impresiile :D desi nu cred ca m-as mai risca sa mananc o data nici daca mi-ar garanta cel mai mare maestru bucatar ca e excelenta :)) atat de tare mi-a displacut atunci.

roxxialexx 14 aug 2012 08:57:51

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 1112123)
Hmmm,e foarte posibil ca si mami sa o fi fiert la fel de mult. Mi-a facut ciorba de legume si bineinteles ca le-a fiert pe toate odata,nu stia ea ca varza de Bruxelles are tratament diferential.
Astept impresiile :D desi nu cred ca m-as mai risca sa mananc o data nici daca mi-ar garanta cel mai mare maestru bucatar ca e excelenta :)) atat de tare mi-a displacut atunci.

Atunci clar asta e problema, overcooking.
Eu zic sa nu gandesti asa si sa incerci sa treci peste asta, este totusi un aliment foarte sanatos si bogat in nutrienti, incearca sa nu mai asociezi experienta neplacuta cu alimentul, desi este greu... Incearca sa o faci salata sau sa o asociezi intr-o salata cu alte legume si un dressing yummy cu ulei de masline extravirgin, lamaie, sare, piper si ce-ti mai place. Poate o sa iti placa asa cruda si mai apoi incearca gratin. Nu renunta la aliment doar ca o data nu a fost gatit cum trebuie, nu e vina lui :))

Elena19 14 aug 2012 09:00:09

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 1112128)

Atunci clar asta e problema, overcooking.
Eu zic sa nu gandesti asa si sa incerci sa treci peste asta, este totusi un aliment foarte sanatos si bogat in nutrienti, incearca sa nu mai asociezi experienta neplacuta cu alimentul, desi este greu... Incearca sa o faci salata sau sa o asociezi intr-o salata cu alte legume si un dressing yummy cu ulei de masline extravirgin, lamaie, sare, piper si ce-ti mai place. Poate o sa iti placa asa cruda si mai apoi incearca gratin. Nu renunta la aliment doar ca o data nu a fost gatit cum trebuie, nu e vina lui :))

:)) Voi incerca! La iarna.. :))

roxxialexx 14 aug 2012 09:24:54

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de Elena19 (Post 1112130)
:)) Voi incerca! La iarna.. :))

Da, evident, daca gasesti proaspete :P
Acum e pacat sa mananci altceva decat legume si fructe autohtone :))

roxxialexx 14 aug 2012 09:54:11

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Ce-as mai manca vara asta:
- muult pepene rosu
- inghetata de casa de pepene galben
- tarta cu prune
- inca un clafoutis cu cirese sau visine....sau ambele
- salata simpla de superfructe de padure (zmeura, mure, afine) cu miere de albine de la tara si iaurt grecesc
- porumb copt simplu, cu sare (si fiert, dar mai ales copt, pe jar...)
- porumb copt cu unt si ierburi aromatice
- tocanita de ardei copti
- ardei umpluti cu urda
- supa crema de ardei copti (si nu numai, as mancare orice supa crema de legume:)) )
- bruchete de paine negra cu usturoi, rosii galbene, ulei de masline extra-virgin, sare, piper si busuioc
- frigarui din muchi de porc slab, cu muulte legume - ceapa rosie, ardei de toate culorile
- salata de vinete (muulta salata de vinete:)) );
- rondele de vinete la gratar, peste care se pune salata de legme cu feta
- ciuperci umplute cu mozzarella, la cuptor sau la gratar
- pate de dovlecel
- salata de frunze tinere de spanac, cu ceapa verde, patrunjel si ridichi
- compot proaspat de piersici
- legume la gratar, taiate apoi intr-o salata imensa la care adaug branza feta
- rosii umplute cu branza sau cu orez si legume
- sucuri proaspete de legume si/sau fructe
- ciorba de legume, dreasa cu iaurt
- cartofi noi, copti cu ceapa rosie, dovlecel si ciuperci, plus ierburi aromatice si ulei de masline
- iaurt simplu, cu fructe proaspete, miere, musli facut in casa sau fulgi simplu de ovaz, fructe uscate

V-am inspirat? :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:15:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO