forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-cursa-lunga-110-kg-90-kg-maria2480-5828.html)

maria2480 10 aug 2010 14:08:32

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Asa ma gandesc si eu, ca la un nou inceput. O noua viata pentru mine, cu tot ce n-am putut sa fac pana acum din cauza multelor kg in plus.

maria2480 10 aug 2010 16:21:23

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Am terminat si al treilea litru de apa + o cana de ceai verde si am mers la buda de 1 milion de ori:))

Mi-am luat gustarea 2, un baton fitness cu capsuni, de 90 calorii.

Urmeaza cina pentru care mi-au ramas 287 de calorii

maria2480 11 aug 2010 06:06:19

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Raport matinal:

Cantarit dupa ce am fost la baie: - 1 KG, am ajuns la 108. Asadar dieta hipocalorica a inlaturat in cazul meu ( cu greutatea mea) doua Kg in prima saptamana ( astazi este a saptea zi de dieta). E bine. Daca mergem asa in trei luni voi fi depasit primul target de 90 de kg.

In timp ce scriu aici imi iau micul dejun:
  • Musli - 100g - 335 calorii
  • Lapte semidegresat Zuzu- 266 ml - 126 calorii
Ieri am facut doua lucruri bune pentru mine: mi-am cumparat cantar de bucatarie ca sa-mi cantaresc cantitatile si sa nu ma pacalesc si am mers pe jos, la intoarcere de la serviciu cele trei statii de tramvai pe care mi le propusesem. Mi-a placut. Mai incerc si astazi :)

Sa nu mai zic ca ieri n-am depasit niciun pic numarul de calorii recomandat, ba chiar am fost putin sub el. In achimb am dat gata aproape 4 litri de apa

aussie_girl 11 aug 2010 07:08:55

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
bravo Maria!! asa sa o tii sa nu renunti!! bravo! bravo!!

maria2480 11 aug 2010 07:38:14

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc aussie_girl, ma straduiesc sa-mi schimb viata:">. In fond e pentru binele meu. Te mai astept prin casuta mea :)

Stie cineva cate calorii are o cafea cu lapte dar fara zahar de la automatele nesscafe?

lovemyself 11 aug 2010 07:51:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 284872)
Multumesc aussie_girl, ma straduiesc sa-mi schimb viata:">. In fond e pentru binele meu. Te mai astept prin casuta mea :)

Stie cineva cate calorii are o cafea cu lapte dar fara zahar de la automatele nesscafe?

Buna dimineata maria si mult succes in cee ace iti propui.
Cu rabdare si perseverenta vei vedea ca nu e atat de greu pe cat crezi.
Cel mai greu moment e ala care dureaza ceva pana cand iei cu adevarat decizia de a te schimba.
Incearca sa nu vezi dieta ca pe un chin. Chinul te va face sa te lasi foarte repede si dupa urmeaza o cadere si dupa urmatoarea reincercare vei vedea ca si motivatia va scadea.
Incearca sa nu papi putine calorii pentru ca vei ajunge sa depui chiar si la un minim de calorii..ia-o asa ..calm si linistit.
Primele 2 saptamani eu as incepe de un numar maimarede calorii.De exemplu 1400..dupa astea doua saptamani tragi linia si vezi..daca ai slabit ceva..o mai tii asa inca o saptamana,apoi daca vezi ca stagnezi..scazi 50-100 de calorii.

Rabdarea e esentiala intr-un program de "reconstruire" fizica si pshihica.


Mult succes si te asteptam cu vesti bune:)

maria2480 11 aug 2010 08:41:24

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna lovemyself,

Sa nu crezi ca sunt incapatanata dar acum ca am inceput cu 1256 calorii drept limita o sa incerc sa ma incadrez in ele. Usor, usor ma disciplinez eu. Sunt foarte incantata ca dupa o saptamana, in sfarsit mi-e foame dimineata si nu mai fac mutre in fata micului dejun. Pana acum mi-era greu sa mananc pana pe la 10.00, cand evident mancam numai prostii ( biscuiti cu ciocolata, sticksuri etc). Acum nu mi-e foame deloc si gustarea nr. 1 pe care o iau la 11, e un fel de rasfat :)

Ma bucur ca ai trecut pe la mine si te mai astept. Am nevoie de sfaturi si sustinere

lovemyself 11 aug 2010 10:32:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 284930)
Buna lovemyself,

Sa nu crezi ca sunt incapatanata dar acum ca am inceput cu 1256 calorii drept limita o sa incerc sa ma incadrez in ele. Usor, usor ma disciplinez eu. Sunt foarte incantata ca dupa o saptamana, in sfarsit mi-e foame dimineata si nu mai fac mutre in fata micului dejun. Pana acum mi-era greu sa mananc pana pe la 10.00, cand evident mancam numai prostii ( biscuiti cu ciocolata, sticksuri etc). Acum nu mi-e foame deloc si gustarea nr. 1 pe care o iau la 11, e un fel de rasfat :)

Ma bucur ca ai trecut pe la mine si te mai astept. Am nevoie de sfaturi si sustinere

Ideea e ca noi su functionam ca niste robotei asa..trebuie sa vezi si sa fortetzi tot odata limita cat mai mult..la numarul caloriilor ma refer..sa vezi pana unde merge treaba.
Dar daca zici ca ti-e bine asa tu stii mai bine:)

Oricum esti in locul potrivit..fetele o sa fie laturi de tine si o sa vezi ca incet incet o sa fie bine:)


Mult succes1

RaluRalu 11 aug 2010 10:37:41

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna, Maria! >:D<:-*>:D<
Felicitari pentru kilogramele pierdute [*2*] [*2*] [*2*] si pentru plimbarea de ieri ;;);)
O zi minunata! :x
Slabire usoara!

http://www.floridaflorists.com/image...ip_Bouquet.jpg

maria2480 11 aug 2010 12:41:05

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc RaluRalu!>:D<

Revin cu raportul de meniu, dupa pranz.

Iara meniu de restaurant si cam mult in opinia mea x-(:
  • Crema de legume ( fara crutoane), 450g, 229 calorii
  • Piept de pui la gratar, 210 g, 276 calorii
  • O rosie ( doar atat am mancat din salata), 100g ( estimativ), 35 calorii
La ora 11.00 am luat si gustarea nr. 1, Baton Fitness capsuni, 23,5 g, 90 calorii

Asta inseamna ca am consumat pana la ora asta 1073 de calorii.

Fisierul meu excel, pe care il folosesc pentru o evidenta stricta, zice ca daca voi lua si gustarea de la ora 16 ( de cca 90 de calorii) si voi manca la cina acelasi iaurt dietetic de 128 calorii ( 375 g), imi voi depasi targetul caloric cu 35 de calorii. Nu e o drama dar mi se pare ca masa de pranz a fost mult prea satioasa.

Mi-am planificat insa un ceai verde pentru digestie si o plimbare similara cu cea de ieri, pentru a mai reduce senzatia de "prea plin"

De asemenea, am inceput si al doilea litru de apa.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:50:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO