forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu-Mihaela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-mihaela-11754.html)

michellabfirst 16 nov 2012 10:02:19

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
[*91*][*91*][*91*][*91*][*91*]
Meniul pe ziua de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:45
Mozzarela, 120g - 275 calorii
Rosii, 60g - 11 calorii
Apa plata, 2400ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii
ceai de slabit dambert, 300g - 0 calorii

Gustare 1, ora 15:15
Nuci, caju, crude, 20g - 111 calorii

Prânz, ora 12:00
Salata cu feta, 150g - 90 calorii
piftelute de pui dietetice, 100g - 142 calorii

Gustare 2, ora 22:00
Rosii, 50g - 9 calorii
Branza dietetica, Natura, 100g - 123 calorii

Cina, ora 17:30
Ou fiert, 100g - 155 calorii
Piept de pui, 200g - 344 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Ratatouille, 50g - 39 calorii

Gustare 3, ora 22:30
Ciocolata, Snickers, 30g - 153 calorii
Bomboane de ciocolata, 28g - 150 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1624 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 120min - 431 calorii
Aspirat, 20min - 81 calorii
Curatenie, moderat, 120min - 348 calorii
Mers, plimbat cainele, 180min - 414 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2613 calorii


In felul asta am sa slabesc eu la primavara.... trecuta[*91*][*91*]

CrisetenO 16 nov 2012 10:10:26

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Draga Mihaela,

In afara de ultima ta gustare, meniul de ieri arata foarte bine.

E clar ca acum te lupti cu tentatia de dulce. Incearca sa gasesti niste Vla (asa se cheama in olandeza/flamanda) Optimel, cu 0% grasime si fara zahar, din care sa mananci putin cand ti-e pofta de ciocolata. O alternativa mai sanatoasa ar fi sa razi niste mere, sa le coci intr-o tigaie de teflon, cu putina scortisoara, 1 lgt. zahar brun si cacao. Cauta sa-ti potolesti pofta si cu lichid dulce: un ceai mai dulce, sau o cacao cu apa si cu miere (poate fi dulce), ca sa nu mananci Snickers in loc.

Azi ar trebui sa ai o zi cu multa activitate fizica. Daca mananci mai mult, ai sa vezi ca ai si mai mult chef de sport. Care e programul de weekend?

Cu mult drag,

Cristina

michellabfirst 16 nov 2012 10:20:00

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1175626)
Draga Mihaela,

In afara de ultima ta gustare, meniul de ieri arata foarte bine.

E clar ca acum te lupti cu tentatia de dulce. Incearca sa gasesti niste Vla (asa se cheama in olandeza/flamanda) Optimel, cu 0% grasime si fara zahar, din care sa mananci putin cand ti-e pofta de ciocolata. O alternativa mai sanatoasa ar fi sa razi niste mere, sa le coci intr-o tigaie de teflon, cu putina scortisoara, 1 lgt. zahar brun si cacao. Cauta sa-ti potolesti pofta si cu lichid dulce: un ceai mai dulce, sau o cacao cu apa si cu miere (poate fi dulce), ca sa nu mananci Snickers in loc.

Azi ar trebui sa ai o zi cu multa activitate fizica. Daca mananci mai mult, ai sa vezi ca ai si mai mult chef de sport. Care e programul de weekend?

Cu mult drag,

Cristina

Buna Cris :-*>:D<
Sa stii ca mi-ai dat o idee cu merele coapte.Am friteuza de aia Actifry in care faci 1kg cartofi cu o lingura de ulei.A mea e un model in care pot si gati.Si am facut odata mere coapte in ea.Nu am pus ulei ci doar merele taiate si scortisoara.Asta voi manca cand am pofta de dulce.Am sa renunt la zahar daca se poate.
Merci mult de sfat.
Activitate fizica: am calculat ieri; sa fac turul la doua sali pe unde am eu treaba, imi iese cam 1600 de pasi. Si eu le fac in general de doua ori in opt ore.Plus dat cu aspiratorul si diverse alte treburi la care depun efort.Plus ca, daca am treaba in sali, acolo e o caldura de 35-37 grade.Si daca muncesc, ies de acolo fleasca.
Si mai vreau sa fac deseara taebo.Sper sa-mi iasa.
Si pt weekend n-am stabilit nimic, probabil ca program de calcat si curatenie ca lucrez si luni si marti si nu mai am cand.
Vreau sa comand un pedometre.Am gasit in jur de 6€.Crezi ca e bun?

michellabfirst 17 nov 2012 12:56:59

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna ziua draga jurnal!
Te anunt ca ieri am avut o zi fara abateri #:-s Si am facut si destul efort fizic.
Mi-am instalat pe tel un program, Accupedo, care masoara pasii, distanta parcursa si caloriile pierdute.Si ieri, in opt ore de munca am facut 8807 pasi, 5km si 251 calorii consumate.
Ma simt oarecum dezamagita si am ganduri cand imi zic sa renunt dar imi amintesc cat de tare imi doresc sa slabesc si incerc sa merg mai departe.Chiar daca am unele abateri, merg inainte si sper ca voi ajunge candva la greutatea dorita.
Astazi vreau sa ma duc la magazinul bio sa-mi cumpar faina integrala sa-mi fac chifle.Le cantaresc sa aiba 40gr fiecare.Le coc si apoi le bag la congelator si-mi scot cate una pe zi.
Si mai vreau sa fac meniul pe saptamana viitoare, poate ca asa numai am abateri.Si mai vreau sa fac curatenie, sa calc, sa fac mancare.Si putin sport daca se poate.Cam multe vreau nu?
Meniul de ieri:
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Branza feta, 60g - 159 calorii
Rosii, 80g - 15 calorii
Apa plata, 1700ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii

Gustare 1, ora 12:15
Nuci, caju, crude, 15g - 83 calorii
Mere, 100g - 52 calorii

Prânz, ora 17:15
Salata Nicoise Faza I Montignac a la Sylvester, 400g - 308 calorii

Gustare 2, ora 22:00
Mere, 150g - 78 calorii

Cina, ora 21:30
Piept de pui, 200g - 344 calorii
Legume pentru tigaie Rustic, Iglo, 50g - 50 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1093 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Aspirat, 30min - 121 calorii
Curatenie, moderat, 180min - 522 calorii
Mers 2.5 mile/ora (4 km/h), 180min - 414 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2396 calorii

Cantarul nu vrea deloc sa se miste.Dar incerc sa-l fac nevazut macar o saptamana.Si sa nu mai fiu asa stresata de ce-mi arata.

michellabfirst 18 nov 2012 13:00:01

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Ieri nu am facut nimic din ce mi-am propus:">:">:">
Dar am reusit sa ies la o plimbare pe jos.Adica m-am dus la cumparaturi, si am ales cel mai indepartat magazin.In total cred ca am facut vreo 3-4km.Aplicatia ce o am pe tel nu mi-a inregistrat pt ca aveam tel in buzunar la haina si trebuia sa-l tin undeva cat mai aproape de corp.Dar important e ca eu am simtit ca am facut ceva miscare.
In rest, totul merge bine numai de sport nu reusesc sa ma apuc.
Meniul de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:00
Branza feta, 80g - 212 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Apa plata, 2600ml - 0 calorii
Cafea, 400ml - 4 calorii

Prânz, ora 16:30
Salata mixta, 100g - 32 calorii
Carne de pui la gratar, 200g - 330 calorii

Gustare 2, ora 21:00
desert cu piersici si iaurt dietetic, 350g - 147 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 743 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers 3.5 mile/ora (5.6 km/h), pas vioi, 60min - 193 calorii
Metabolism bazal - 1339 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1532 calorii

Bun tare gustarea cu piersici si iaurt.Mai repet cand am pofta de dulce.

michellabfirst 25 nov 2012 11:52:06

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Bine te-am regasit draga jurnal >:D<
Stiu ca nu am mai trecut p-aici dar am fost cam intr-o stare de delasare totala.Am intrat zilnic pe site dar nu am avut chef sa scriu.
Cu dieta merg inainte, cu unele abateri dar merg inainte.Incerc sa nu ma descurajez si sa am in continuare grija ce mananc.Cu sportul inca nu reusesc sa ma apuc.Nu stiu de ce dar cand e vb de sport mai bine ma bati.
Astazi cantarul imi arata 67,500kg [*118*][*77*][*42*]
Astept cantareala oficiala de maine si daca se confirma, schimb si tikerul.Oricum, ma stimuleaza si ma face sa merg mai departe cu si mai multa ambitie
Eu zic ca nu e rau pentru trei sapatamani in care au fost si destule abateri.Am inceput pe data de 05.11.12 cu o greutate de 71,300kg. Sper sa-mi arate la fel si maine (sau mai putin:P)
Nu stiu ce voi manca azi, probabil ca salata cu piept de curcan fript.Si cina o salata cu feta.Vad eu.
O zi buna!

coco23 25 nov 2012 11:55:55

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna, Miha, felicitari pt rezultate:) Ai totusi grija ca feta e fff sarata, deci te face sa retii apa si atarni mai greu...

pupsi:)

michellabfirst 25 nov 2012 13:59:03

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1181143)
Buna, Miha, felicitari pt rezultate:) Ai totusi grija ca feta e fff sarata, deci te face sa retii apa si atarni mai greu...

pupsi:)

Merci Coco :-*>:D<
Stiu ca te face sa retii apa dar ma consolez cu ideea ca beau ceaiuri diuretice si mai elimin.Dar oricum e bine ca mi-ai reamintit de faza cu retinerea de apa si voi incerca sa mananc mai rar. Voi incerca sa o inlocuiesc cu mozzarella.Nu-s fana mozzarella ca are un gust cam fad dar...
Merci de vizita in casuta mea si de sfaturi:-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:50:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO