forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Ralucai (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-ralucai-2895.html)

OitaVesela 24 feb 2010 15:24:05

Jurnalul Ralucai
 
Imi incep jurnalul astazi, 24.02.2010 la 56kg. Scopul meu totusi nu este sa scad in kg, ci in cm pentru ca pana la urma astia conteaza. De ce astazi? Pentru ca astazi m-am apucat de sport, am in sfarsit bicicleta magnetica . Dupa 2 ore de facut "lego" (strans suruburi, montat, conectat cabluri si degete inrosite:">) ..victorie! Am pedelat 75 min ( nu stiu cum, nu ma asteptam sa rezist atata si parca as mai fi pedalat), la intensitate medie.
M-am si masurat si se pare ca am mai dat 1 cm jos de pe solduri fata de saptamana trecuta:D.
Dieta pe care o tin este una hipocalorica, cu multe legume, frcute, cereale, peste, lactate, apa cat cuprinde si fara mancat seara ( asta e o adevarata realizare, nici nu ma mir ca m-am ingrasat dupa ce am mancat aproape un an pe la 12 noaptea ba un sandvis, ba un dulce - si cand zici "un" defapt e o cantitate considerabila). Mai pacatuiesc din cand in cand cu o prajitura, dar nu exagerez.
Stiu ca:
- dietele drastice, frustarea din urma acestora, exagerarile despre imaginea proprie sunt total nesanatoase si de evitat cu orice pret
- toate suntem frumoase, pentru ca frumusetea vine din interior; orice neumultumiri am avea despre imaginea noastra fizica vin din mentalitatea colectiva a unei societati mult prea departe de perfectiune
- daca ma decid sa modific ceva la mine, o fac pentru mine si nu pentru altii sau de gura lumii
- pentru mine, "slabuta" nu inseamna numai kg/cm in minus; inseamna o transformare, o evolutie pe toate planurile, atat fizic cat si mental
- noi defapt nu "scadem", ci crestem. crestem in ochii nostri, ne rafinam atitudinea si obiceiurile, ne rafinam pe noi, vrem ca fizicul sa ne reprezinte cat mai bine partea noastra interioara.

Va astept cu sfaturi si cu critici deopotriva si sper sa ma insotiti pe drumul spre o persoana mai buna( si spre blugii in care nu mai incap:D).

Cu mult drag,
Raluca

Laura 24 feb 2010 15:33:10

Re: Jurnalul Ralucai
 
Buna Raluca>:D<
Bine te-am gasit la tine in casuta;;)
Felicitari pentru performanta reusita, totusi vezi ca nu e bine sa faci din prima atata sport, iao mai usor, si apoi cresti intensitatea si durata;)
Am vazut ca avem cam aceleasi masuri;), si eu vreau sa scad in cm, insa eu vreau sa mai dau si kg jos:-s......nu-mi place deloc sa vad cifra 6 in fatax-(.......
Sunt alaturi de tine>:D<, si abia apuc si eu sa intru in blugii pe care ii tin de ani de zile undeva ascunsi prin dulap, in speranta ca o sa mai incap in ei.......cand o sa ajungem acolo o sa sarbatorim impreuna, cu un pahar de sampanie virtuala:P:D
Bafta multa:)

OitaVesela 24 feb 2010 15:52:02

Re: Jurnalul Ralucai
 
Multumesc Laura>:D<
La pedalat am alternat intensitatile, ideea e ca am rezistenta destul de mare. Si in timpul ala m-am uitat la un film si nu mi-am dat seama de cat a trecut:-s. Oi vedea maine la febra musculara:))

OitaVesela 26 feb 2010 11:37:07

Re: Jurnalul Ralucai
 
Cu multa bucurie astazi imi voi modifica masurile. Am ajuns la 69 in talie si desi nu e mare diferenta fata de 70-ul de saptamana trecuta parca schimbarea prefixului da asa o stare de bine :D

mvthebest 26 feb 2010 16:13:18

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99141)
Cu multa bucurie astazi imi voi modifica masurile. Am ajuns la 69 in talie si desi nu e mare diferenta fata de 70-ul de saptamana trecuta parca schimbarea prefixului da asa o stare de bine :D

Feliictari,este un inceput numa bun >:D<:x

OitaVesela 26 feb 2010 16:20:46

Re: Jurnalul Ralucai
 
Este, este. Multumesc >:D<
La tine cum mai merge?
Eu am o problema cu mancatul dupa sport. Am citit ca la 2 ore dupa si de preferat carbohidrati. Dar cum eu fac dimineata pe stomacul gol, mi-e cam aiurea sa mananc in fiecare dimineata numai carbo :-s

mvthebest 26 feb 2010 16:42:42

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99671)
Este, este. Multumesc >:D<
La tine cum mai merge?
Eu am o problema cu mancatul dupa sport. Am citit ca la 2 ore dupa si de preferat carbohidrati. Dar cum eu fac dimineata pe stomacul gol, mi-e cam aiurea sa mananc in fiecare dimineata numai carbo :-s

Fain ca faci dimineata. E cel mai bine. Eu nu am timp :-s
Nu am stiu ca trebuie carbo dupa sport:-/. o fi :P
Eu dupa sport nu m-ai papa nimic,dar eu fac seara:)

OitaVesela 26 feb 2010 16:46:44

Re: Jurnalul Ralucai
 
Mi se pare ca pe un site de fitness am citit treaba asta, nici nu mai stiu exact ca aveam ochii cat cepele dupa 10 ore de studii. De dimineata m-am saturat de cereale si am mancat ou fiert cu cremvusti. Ce-o fi o fi.
Mai nasol e ca domnesc niste tarte cu fructe in frigider si sper sa le manance cineva cat mai repede :))

mvthebest 26 feb 2010 16:49:06

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99700)
Mi se pare ca pe un site de fitness am citit treaba asta, nici nu mai stiu exact ca aveam ochii cat cepele dupa 10 ore de studii. De dimineata m-am saturat de cereale si am mancat ou fiert cu cremvusti. Ce-o fi o fi.
Mai nasol e ca domnesc niste tarte cu fructe in frigider si sper sa le manance cineva cat mai repede :))

Asa ma rog si eu cand am ceva ,,bun'' in frigi :))

OitaVesela 26 feb 2010 16:54:21

Re: Jurnalul Ralucai
 
Ma gandesc sa mananc fructele si frisca de pe ele =))

mvthebest 26 feb 2010 17:16:27

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 99713)
Ma gandesc sa mananc fructele si frisca de pe ele =))

Frisca nu e buna [*25*] am si eu in frigi,da o las acolo .:)) Fructele poti sa le iei:))
Dar mai bien il eviti,uita ca e acolo...
Eu stau langa punga de popcorn,da ma fac ca nu o vad. Am pus-o cata mai in colo.. :P

OitaVesela 26 feb 2010 17:24:54

Re: Jurnalul Ralucai
 
Stiu ca nu e buna :(
Si asa am pacatuit cu o gogoasa saptamana asta.
Cred ca fac o salata ;;)

mvthebest 01 mar 2010 08:50:27

Re: Jurnalul Ralucai
 
http://felicitari.rol.ro/images/stor...martisor19.jpg

OitaVesela 01 mar 2010 11:00:22

Re: Jurnalul Ralucai
 
Buna dimineata! Multumesc la fel Mira >:D<

Astazi postez noile dimensiuni :

sani-90
sub sani - 74 (76 pe 18.02)
talie - 68 (70 pe 18.02, 69 pe 26.02)
sold - 91 ( 92 pe 18.02)
coapsa -57.5 ( 60 pe 18.02, 58 acum vreo 3 zile nu sunt sigura cand exact)
deasupra genunchiului- 40 (42 pe 18.02)
brat- 27 (28 pe 18.02)

daca mai trebuie masurat pe undeva spuneti-mi si mie. Am incercat la umeri dar nu am reusit.

mvthebest 01 mar 2010 15:39:13

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 101903)
Buna dimineata! Multumesc la fel Mira >:D<

Astazi postez noile dimensiuni :

sani-90
sub sani - 74 (76 pe 18.02)
talie - 68 (70 pe 18.02, 69 pe 26.02)
sold - 91 ( 92 pe 18.02)
coapsa -57.5 ( 60 pe 18.02, 58 acum vreo 3 zile nu sunt sigura cand exact)
deasupra genunchiului- 40 (42 pe 18.02)
brat- 27 (28 pe 18.02)

daca mai trebuie masurat pe undeva spuneti-mi si mie. Am incercat la umeri dar nu am reusit.

Felicitari. S-au dus cm :x:x:x Tot asa te vreau. >:D<:-*

OitaVesela 01 mar 2010 21:23:56

Re: Jurnalul Ralucai
 
Multumesc, dar am cam imbulinato azi cu masa :( 2 ecleruri si un pahar de vin :-s

mvthebest 01 mar 2010 23:19:09

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 102556)
Multumesc, dar am cam imbulinato azi cu masa :( 2 ecleruri si un pahar de vin :-s

Si eu ieri ,am cam papat :)) Dar azi am luat-o de la capat:) Toate gresim,asta este. Conteaza sa revenim cu forte si m-ai mari...

In afar de ecleruri,ce ai m-ai papt?

ras_cristalin 01 mar 2010 23:52:25

Re: Jurnalul Ralucai
 
http://earlyrecovery.files.wordpress...lack-sheep.jpg

Noapte buna, Oito. :)

OitaVesela 02 mar 2010 00:14:31

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 102740)


Si eu ieri ,am cam papat :)) Dar azi am luat-o de la capat:) Toate gresim,asta este. Conteaza sa revenim cu forte si m-ai mari...

In afar de ecleruri,ce ai m-ai papt?

Un mar :)). Asta este m-am trezit tarziu, am facut bici tarziu asadar a trebuit sa mananc mai tarziu. Si cum nu eram acasa, eram la al meu mi-a pus in fata un platou cu ecleruri :-o

OitaVesela 02 mar 2010 00:15:19

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 102790)


:xLe ador. E o serie intreaga cu ele :)) Noapte buna si tie>:D<

OitaVesela 02 mar 2010 12:26:52

Re: Jurnalul Ralucai
 
De astazi m-am hotarat sa imi postez si eu meniul zilnic. Am inceput sa nu mai mananc dimineata ca fac bici si pe urma vreo 2 ore nu pot sa mananc deloc. Asa ca ajung pe la ora 13-14 cu prima masa :( si chiar nu stiu cum sa fac. Sa mut sportul seara nu pot ca atunci sunt obosita si nu imi arde de nimic.

Astazi o sa pap mancare de mazare cu salata de varza, 2-3 fructe si niste peste la gratar. O sa scriu diseara exact cantitatile si caloriile aferente.
In ritmul asta o sa ajung bat mai repede decat credeam :(.

bebelusha 02 mar 2010 12:54:46

Re: Jurnalul Ralucai
 
of fetita..nu asa se face...chinue-te sa te trezesti mai devreme ...papa fructe..peste 1h si un pik ia micu dejun. apoi exercitii...nu sari peste prima masa...si in nici un caz nu lua I masa la13/14...nu e bine scumpo

OitaVesela 02 mar 2010 13:01:00

Re: Jurnalul Ralucai
 
Pai daca nani tarziu, ma trezesc pe la 9, mai stau ceva si pe urma bici. Si daca mananc inainte nu pot sa fac. 8-|

bebelusha 02 mar 2010 13:06:41

Re: Jurnalul Ralucai
 
pai daca papi cateva fructe nu e problema sa faci bici..nu?zic si eu

OitaVesela 02 mar 2010 13:12:02

Re: Jurnalul Ralucai
 
La asta ma gandeam si eu acum dupa ce ai zis tu cu fructele seara. Maine sa incerc o salata de fructe dimineata :-?

bebelusha 02 mar 2010 13:25:35

Re: Jurnalul Ralucai
 
bv,buna idee..eu mananc portocale dimineata...vreo 2-3..si ma simt bine..daca mai iau si un activia cu fibre sau vreo cafea... iei...ma duc la baitza garantat..am obs ca daca mamanc carbs dim mie somn toata ziua.in schimb daca pap fructe si apoi proteine..am energie

OitaVesela 02 mar 2010 13:31:23

Re: Jurnalul Ralucai
 
Cafea la mine e oricum :)) Pot sa postesc o saptamana, dar cafea tot beau. Cu baita nu am probleme, doar somnu asta. Am fost pana jos la magazin, mi-am luat fructe pentru maine. Si am urcat pe scari (stau la 6) :D

bebelusha 02 mar 2010 13:34:09

Re: Jurnalul Ralucai
 
wow...bv tie..eu stau prost la capitolu asta..acasa si la serviciu tot la parter sunt :))

OitaVesela 02 mar 2010 13:39:05

Re: Jurnalul Ralucai
 
De vreo 2 zile ma bate gandul sa invat sa joc tenis :">.
Ma duc sa ma chinui cu varza sa o dau pe razatoare. E din aia indesata si e tun 8-|

bebelusha 02 mar 2010 13:43:53

Re: Jurnalul Ralucai
 
hi hi..bafta multa.. vezi sa nu dai si degetelu pe razatoare..fara proteine da? :))

OitaVesela 02 mar 2010 13:54:22

Re: Jurnalul Ralucai
 
Am biruit-o. Degetul mic era cat pe ce :))

bebelusha 02 mar 2010 13:56:04

Re: Jurnalul Ralucai
 
:))....of..bine ca i-ai venit de hac

OitaVesela 02 mar 2010 14:00:56

Re: Jurnalul Ralucai
 
Pe otetul meu scrie "Vinaigre de Cidre" si sunt niste mere pe eticheta. E otet de mere,nu?:-?

bebelusha 02 mar 2010 14:02:29

Re: Jurnalul Ralucai
 
pai asa ar trebui..io zic ca da...oficial am baut 2l de apa..acum am dus bidonul in bucatarie..si am luat altul.. :D, ce faci bun de papa?

OitaVesela 02 mar 2010 14:06:29

Re: Jurnalul Ralucai
 
Bravo mare pentru apa :D
Am facut salata de varza cu otetul asta,un morcov, putina sare si o lingura de tzatziki ramasa de ieri :))
Mazare facuta de mama, am gasit o reteta asemanatoare la calculatorul de calorii numai ca in loc de rosii a mea are ardei gras.
Si o feliuta de file de somon afumat.
E ok?

Suzume 02 mar 2010 14:11:28

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 103148)
pai asa ar trebui..io zic ca da...oficial am baut 2l de apa..acum am dus bidonul in bucatarie..si am luat altul.. :D, ce faci bun de papa?

Nu exagera cu apa ca nici prea multa nu e buna. Trebuie sa ai 30-40ml per kilogram. Daca bei prea multa iti suprasoliciti rinichii.

bebelusha 02 mar 2010 14:15:57

Re: Jurnalul Ralucai
 
pai ce sa zic...probabil ca e bine...eu nu prea mananc mazare cu peste(nu e combinatia mea preferata) le pap separat..pote zice suzu ce parere are..nu ma prea pricep

bebelusha 02 mar 2010 14:17:00

Re: Jurnalul Ralucai
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 103163)

Nu exagera cu apa ca nici prea multa nu e buna. Trebuie sa ai 30-40ml per kilogram. Daca bei prea multa iti suprasoliciti rinichii.

stiu dar am fost la dr ca bila mea sufera si mi-a zis clar: min 2l jumate de apa ca sa ajut bila sa elimine..ca altfel iar mi-e rau..stau acasa cu capu in wc

OitaVesela 02 mar 2010 14:24:12

Re: Jurnalul Ralucai
 
Gata. Pregatit, papat, spalat vase. Sunt plina pana in gat :))

bebelusha 02 mar 2010 14:26:29

Re: Jurnalul Ralucai
 
[*57*]sa-ti fie de bine...


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:33:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO