forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-adolescente-rebele-georgii-9456.html)

Georgii 16 ian 2012 19:02:10

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Dupa-amiaza, cu serialu' si cum a trecut repede timpul, am facut 45min de bici.:)
Sunt happy, ma duc sa fac clatite.Si promit, nu mananc mai mult de 2!(de parca as manca..:)))

Georgii 17 ian 2012 11:18:33

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Am gasit site-ul lui Valentin Bosioc, un sportiv din Bucuresti .Si am dat peste ''5 motive pentru care alergatul in frig e benefic'':

1. Vremea rece este ideala pentru alergat.Se stie ca alergatul pe o vreme calduroasa iti taxeaza corpul si iti pune energia la incercare cat se poate de tine. In schimb, o vreme rece este mult mai buna pentru alergat, nu te taxeaza asa tare. De asta se tin toate maratoanele in lunile de toamna-iarna :)

2. Alergatul e cea mai buna unealta in lunile de iarna, pentru a preveni luarea in greutate. E clar, se stie ca toata lumea mananca mai mult in lunile de iarna, exista o tendinta de lenevire si de ingrasare. Nu iti mai vine sa mergi in sala, unele sali se inchid in perioada Sarbatorilor, vrei sa pleci in concedii, nu ai chef de alergat pe banda…

3. Alergatul in zilele de iarna poate preveni aparitia sindromului SAD (Seasonal Affect Disorder), adica previne aparitia tulburarilor sezoniere. Atunci cand ziua se micsoreaza si temperaturile scad, exista tendinta de a intra in depresie. Alergatul previne asta, toate studiile efectuate au demonstrat faptul ca cei care alearga in aer liber primesc energie pozitiva si se simt mult mai bine.



4. Alergatul in aer liber, iti mentine metabolismul “up and running”. Exista multe teorii confirmate, conform carora in zilele friguroase metabolismul incetineste putin, salveaza energie si grasime.

5. Ultimul motiv si cel mai tare este acela ca nu este niciodata prea devreme sa ne pregatim pentru zilele insorite. Toti vrem sa aratam bine la vara, toti vrem sa ne etalam un corp minunat. Alergatul in zilele friguroase ne va asigura de faptul ca kilogramele vor cadea cu mult timp inainte sa cada si hainele :).

Geanynna 17 ian 2012 12:38:31

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Hei, ce harnicuta esti >:D<
Da.. de alergatul in frig. Trebuie sa fii calit, obisnuit, ca altfel racesti cu prima ocazie :-s mie numai de asta mi-e frica, plus ca nu am echipament de alergat iarna.

Ce mai faci gagica?:-*

Georgii 17 ian 2012 12:42:01

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Geanynna (Post 903685)
Hei, ce harnicuta esti >:D<
Da.. de alergatul in frig. Trebuie sa fii calit, obisnuit, ca altfel racesti cu prima ocazie :-s mie numai de asta mi-e frica, plus ca nu am echipament de alergat iarna.

Ce mai faci gagica?:-*

Hei, tocmai vroiam sa vin pe la tine.:))Da ai fost tu mai rapida.
E adevarat ca trebuie sa fii bine antrenat ca altfel te ia o raceala de ti se duce cheful de iesit.Eu nu am echipament de alergat, nici de iarna, nici de vara dar merge si fara.:D
E ft frig afara ca as iesi x-(.
Tu ce faci?Ma bucur ca te tii de sport, bravo tie!;;)

Geanynna 17 ian 2012 13:02:12

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 903689)

Hei, tocmai vroiam sa vin pe la tine.:))Da ai fost tu mai rapida.
E adevarat ca trebuie sa fii bine antrenat ca altfel te ia o raceala de ti se duce cheful de iesit.Eu nu am echipament de alergat, nici de iarna, nici de vara dar merge si fara.:D
E ft frig afara ca as iesi x-(.
Tu ce faci?Ma bucur ca te tii de sport, bravo tie!;;)

ehee, am fost mai rapida:>
Poi de vara nu am nici eu, decat adidasii si bustiera:)) in rest adaptez:))
Eu sunt la birou, abia astept sa fie ora 4 sa plec.:D

Georgii 17 ian 2012 13:04:29

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Geanynna (Post 903711)

ehee, am fost mai rapida:>
Poi de vara nu am nici eu, decat adidasii si bustiera:)) in rest adaptez:))
Eu sunt la birou, abia astept sa fie ora 4 sa plec.:D

Da. :P
Mda, si eu la fel.Am vazut eu fete care alergau in blugi. :))
Tu iesi mereu la 4?Nu ai decat un schimb?:D

Geanynna 17 ian 2012 13:28:50

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 903715)

Da. :P
Mda, si eu la fel.Am vazut eu fete care alergau in blugi. :))
Tu iesi mereu la 4?Nu ai decat un schimb?:D

Acuma in blugi e crima:-s
Da, tot timpul ies la 4. Rar este cand stam mai mult.

Georgii 17 ian 2012 15:49:38

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Geanynna (Post 903739)

Acuma in blugi e crima:-s
Da, tot timpul ies la 4. Rar este cand stam mai mult.

Da, si mai ales sa alergi, iti dai seama.:))
Mai parca e bine ca ai program la fel mereu, asa nu te zapacesti si ai timp de mai multe lucruri.Aici se lucreaza de la 8-9 pana la 1 si de la 3 pana la 8-9(depinde de programul fiecaruia) , dar e lege cu pauza de la 1-3 :).

silviadm 17 ian 2012 17:13:46

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 903518)
Am gasit site-ul lui Valentin Bosioc, un sportiv din Bucuresti .Si am dat peste ''5 motive pentru care alergatul in frig e benefic'':

1. Vremea rece este ideala pentru alergat.Se stie ca alergatul pe o vreme calduroasa iti taxeaza corpul si iti pune energia la incercare cat se poate de tine. In schimb, o vreme rece este mult mai buna pentru alergat, nu te taxeaza asa tare. De asta se tin toate maratoanele in lunile de toamna-iarna :)

2. Alergatul e cea mai buna unealta in lunile de iarna, pentru a preveni luarea in greutate. E clar, se stie ca toata lumea mananca mai mult in lunile de iarna, exista o tendinta de lenevire si de ingrasare. Nu iti mai vine sa mergi in sala, unele sali se inchid in perioada Sarbatorilor, vrei sa pleci in concedii, nu ai chef de alergat pe banda…

3. Alergatul in zilele de iarna poate preveni aparitia sindromului SAD (Seasonal Affect Disorder), adica previne aparitia tulburarilor sezoniere. Atunci cand ziua se micsoreaza si temperaturile scad, exista tendinta de a intra in depresie. Alergatul previne asta, toate studiile efectuate au demonstrat faptul ca cei care alearga in aer liber primesc energie pozitiva si se simt mult mai bine.


4. Alergatul in aer liber, iti mentine metabolismul “up and running”. Exista multe teorii confirmate, conform carora in zilele friguroase metabolismul incetineste putin, salveaza energie si grasime.

5. Ultimul motiv si cel mai tare este acela ca nu este niciodata prea devreme sa ne pregatim pentru zilele insorite. Toti vrem sa aratam bine la vara, toti vrem sa ne etalam un corp minunat. Alergatul in zilele friguroase ne va asigura de faptul ca kilogramele vor cadea cu mult timp inainte sa cada si hainele :).

daaaa stiam si eu motivele astea:Pdar degeaba le stiu dak nu merg:((:((deci dece n'am cu cn:(( deceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:((:((:((:((: ((:((

Georgii 17 ian 2012 17:16:11

Re: Jurnalul unei adolescente rebele - Georgii
 
Citat:

Anterior postat de silviadm (Post 904012)
daaaa stiam si eu motivele astea:Pdar degeaba le stiu dak nu merg:((:((deci dece n'am cu cn:(( deceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:((:((:((:((: ((:((

Si eu le stiam, dar le-am postat aici sa nu cumva sa le uit, si cand vine caldura sa imi misc fundul la alergat.:))
Eu merg singura, nu am nevoie de companie, am muzica si ma distrage.Mai ma alearga vreun catel, mai dau pe drum de altii care alearga...:P


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:53:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO