forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei dependente de mancare (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-dependente-mancare-12444.html)

040489 06 nov 2013 11:36:13

Jurnalul unei dependente de mancare
 
Sunt de ceva timp pe aici..dar abia acum m-am hotarat sa imi fac un jurnal...Pai de ce?!
Ieri mi-a trimis un ex-iubit poze cu noi doi, pe vremea cand aveam 17 ani. Am avut un soc :D. Eu, la 17 ani, 50-51 kg, aceeasi inaltime.... Ce s-a intamplat cu mine in acest timp, de am ajuns dupa 4 ani la 90 kg :-o? Haos total in alimentatie, faptul ca nu aveam notiuni de nutritie...mancatul oricum, oricat, oriunde. Si da, mancarea a devenit o dependenta.
Dupa, am reusit (relativ) sa ma opresc. Cu pastile, infometare, momente de mancat pana nu mai putem si perioade in care sufeream de foame.
Astazi, incerc sa imi gasesc echilibrul, nu ma mai convertesc niciodata spre "Zeul Foamei" (vorba surorii mele :)) ) si incerc sa controlez dependenta, . Nu reusesc tot timpul :D. Sper sa ma ajutati si voi....Cu sugestii de autocontrol.

Pt cele care nu cred ca mancarea e o dependenta.... aseara dupa o cearta cu iubitul ca eu fac doar mofturi si am doar fite in cap cand e vorba de mancare..la ora 11 noaptea am mers 6 km pe jos pana la un non-stop ca sa imi iau o ciocolata :)):)). Nu stiu daca chiar muream daca nu o mancam...:D

Dona Clara 06 nov 2013 12:21:10

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Hei,

Bine te-am gasit la tine in casuta.

Dar ai mers ceva dupa ciocolata aia.. :))

040489 06 nov 2013 12:47:20

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1311233)
Hei,

Bine te-am gasit la tine in casuta.

Dar ai mers ceva dupa ciocolata aia.. :))

Bine ca nu era deschis magazinul de langa mine....:))...asa am dat jos ce am mancat :D.

040489 06 nov 2013 14:01:20

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Meniul de astazi:
md - iaurt cu paine de tarate
g1 - mere
pranz - salata verdeturi, gratar pui
g2 - nuci cu miere (nu multe)
cina - tocanita de ciuperci,cu legume
Atat imi propun pe astazi :-D...

Dona Clara 06 nov 2013 14:48:37

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1311260)
Meniul de astazi:
md - iaurt cu paine de tarate
g1 - mere
pranz - salata verdeturi, gratar pui
g2 - nuci cu miere (nu multe)
cina - tocanita de ciuperci,cu legume
Atat imi propun pe astazi :-D...

Bun, bun. Ma bucur ca treci meniul aici, poate ma mai inspir si eu! :D

Sa incerci semintele, sunt de la Solaris si cred ca scrie ca-s pentru salata. Is foarte faine, nu-s prajite..

pebbles 06 nov 2013 14:52:10

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Servus "Cristina" :D
bine te-am gasit in casuta ta>:D<
cunosc cum e cu mancatul ala necontrolat
eu nu-s prietena cu chestiile f dulci ,dar mor dupa cele sarate. daca mi-e pofta de chipsuri,merg pana in panzele albe dupa ele si nu ma satur cu o punga,ci cu vreo 2-3 din alea maaariii:"> simt ca imi plesneste stomacul si tot nu ma opresc

da ia zi-mi,cum ai ajuns de la 90 la cat ai acum?

040489 06 nov 2013 15:42:17

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1311269)
Bun, bun. Ma bucur ca treci meniul aici, poate ma mai inspir si eu! :D

Sa incerci semintele, sunt de la Solaris si cred ca scrie ca-s pentru salata. Is foarte faine, nu-s prajite..

mi-am cumparat pere, seminte de in, branzica de vaca si muuulte legume. Mine incerc meniul tau :)). Ma gandesc sa imi pun la caserola.
Ce fain ca mergi in concediu >:D<....

040489 06 nov 2013 15:49:26

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pebbles (Post 1311271)
Servus "Cristina" :D
bine te-am gasit in casuta ta>:D<
cunosc cum e cu mancatul ala necontrolat
eu nu-s prietena cu chestiile f dulci ,dar mor dupa cele sarate. daca mi-e pofta de chipsuri,merg pana in panzele albe dupa ele si nu ma satur cu o punga,ci cu vreo 2-3 din alea maaariii:"> simt ca imi plesneste stomacul si tot nu ma opresc

da ia zi-mi,cum ai ajuns de la 90 la cat ai acum?

Acum am si eu episoade de mancat necontrolat...nu foarte des, depinde de starea mea emotionala :D. Am probleme cu cantitatea pe care o mananc. Pur si simplu nu ma simt "satula" si as manca oricat. Din punct de vedere medical, totul e ok, inclusiv metabolismul.
Tu cum controlezi "crizele" astea?

Recunosc ca am recurs la infometare. Si am incercat f multe pastile. Dar acum suport consecintele. Tot la 3 luni imi fac analize,eco, EKG....

Acum merg pe echilibrat si sper scad incet dar sigur...

Dona Clara 06 nov 2013 15:56:35

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1311283)
mi-am cumparat pere, seminte de in, branzica de vaca si muuulte legume. Mine incerc meniul tau :)). Ma gandesc sa imi pun la caserola.
Ce fain ca mergi in concediu >:D<....

Asta cu caserola e o idee buna. Stii no, daca nu apuc sa gatesc mai buna-i salata mea. Daca merg sa-mi cumpar panzul, vin cu niste chestii (nu junk ce-i drept).. ca nu ma pot abtine :|

Eu iau rucola de la mega image, 5 lei caserola, manac din ea de cateva ori. Si sa iti mai zic ceva, de fiecare data cand merg la cumparaturi nu se poate sa nu ma intorc acasa cu vreo branza (cu toate ca mai am 2400 de feluri in frigider). Sunt obsedata de branza..

:|

040489 06 nov 2013 16:01:48

Re: Jurnalul unei dependente de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dona Clara (Post 1311291)
Asta cu caserola e o idee buna. Stii no, daca nu apuc sa gatesc mai buna-i salata mea. Daca merg sa-mi cumpar panzul, vin cu niste chestii (nu junk ce-i drept).. ca nu ma pot abtine :|

Eu iau rucola de la mega image, 5 lei caserola, manac din ea de cateva ori. Si sa iti mai zic ceva, de fiecare data cand merg la cumparaturi nu se poate sa nu ma intorc acasa cu vreo branza (cu toate ca mai am 2400 de feluri in frigider). Sunt obsedata de branza..

:|

:))ce tare esti....:))
ma bucur ca mi-ai zis asta...am crezut ca doar eu am obsesii de genu' asta. Las' ca in rest esti cuminte.....


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:51:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO