forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unui-nou-inceput-estera1990-12634.html)

estera1990 19 feb 2015 11:31:16

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna Lidia, niciodata nu stiu ce sa mananc seara:)) in 90% din cazuri nu fac cele mai bune alegeri:( Daca ajung la cumparaturi mi-as lua legume crude adica: ardei,castravete si ce mai gasesc si le-as manca cu putina telemea,mananc putina pentru ca e cam sarata pentru gustul meu,mie imi place mai mult proaspata cand e mai nesarata,abia astept branza noua:)) Deci daca am inteles bine trebuie sa fac 220-24=196,iar pentru foarte usor unde ma incadrez eu scrie sa fie 50-60%, adica 98-117,nu e cam putin? Daca e corect atunci o sa pun bicicelta pe o treapta inferioara. Acum e pe 3,dar nu e foarte grea bicicleta mea. Am testat biciclete care erau pe 1 si mi se pareau grele,adica solicitante pentru genunchi,dar si oboseam repede pe ele...te pup Lidiuta,tu ce papi azi?

lidiuta 19 feb 2015 11:42:55

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Dacă nu te simți prea obosită după sport, poți avea pulsul în timpul efortului 120-130, chiar mai mult. Fetele de aici care fac sport intens au valori și mai mari, dar ele sunt sportive de ani buni. Până la urmă, de tine depinde, dincolo de formule și calcule.:)
În seara asta vreau să mănânc o porție de supă și pește cu hrean și salată. Se recomandă seara proteină cu legume, pt că metabolismul încetinește. Dacă faci sport, înainte merge ceva cu carbo buni: banană, curmale, baton cu cereale, o porție de orez sau cartofi copți.

estera1990 19 feb 2015 11:55:56

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Ma simt foarte bine,chiar nu am avut nici un fel de simptom dubios. O sa incerc sa fac pe 2 sa vad cat e pulsul atunci,poate totusi pe o treapta inferioara o sa pot creste si minutele mai repede,incerc:) Eu nu prea am o masa importanta seara,nu prea am pofta de mancare,asta e in general si cand nu eram la dieta, mananc un iaurt cu ceva,branza cu ceva,nu prea mananc carne,as incerca si peste,sa fac o data si sa-l mananc la mai multe cine cu alte treburi,trebuie sa disciplinez si masa de seara:D

estera1990 19 feb 2015 12:19:34

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Ok,am inceput cu nivelul 2 de la 84 puls,dupa 2 min aveam deja 125 si am trecut pe 1,a crescut pana la 128 dupa care a scazut incet pana la 120-125maxim si am facut 9:20,puteam sa fac si mai mult,dar am facut si walking cu Leslie si am zis sa nu fortez.Maine is curioasa daca o sa pot face tot peste 9,atunci fac si mai mult,m-am simtit excelent,mult mai bine ca mi-a fost pulsul mai jos. Intensitate mai mica,dar timp mai indelungat si pe mine asta ma intereseaza acum:D Sunt incantata de descoperire:)) M-am simtit mai bine si in timpul efortului si dupa asa ca o sa continui pe nivelul 1 deocamdata. Sunt curioasa cat o sa pot face maine,odihnita...

estera1990 19 feb 2015 12:26:54

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am uitat sa zic ca am o febra de toata frumusetea la brate si piept de alaltaieri,imi place,simt muschiuletii ca sunt acolo,exista:)) Ma pun sa fac papa si poate reusesc sa fac si niste abdomene ca mai am si niste haine de spalat...:|

estera1990 20 feb 2015 09:20:47

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna J.,nu am fost foarte cuminte aseara,a trebuit sa plec din TM si am mancat de pe drum:( Sper azi sa si termin ziua cu bine:D Planul pe azi suna asa:md: 2 feliute salam cu branza, cred ca fierb si un ou, pranz: ciorba pui, cina: ceata :)) Cate min oi putea pe bici >9min si seria de abdomene,revin cu detalii:)

estera1990 20 feb 2015 09:38:46

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am schimbat md-ul: branza dulce cu seminte si stafide si putina miere si o cana de lapte cu putina cafea instant. Acum am descoperit ca salamul pe care il mancam e de curcan:)) eu credeam ca e porc:))bineeee...nu ma prea uit la etichete doar cand ii caut data de expirare:)) asta e un obicei rau,foarte rau...eu m-am uitat cum arata, ca nu are grasime,dar am presupus ca e de porc...

lidiuta 20 feb 2015 11:13:09

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
O zi buna, spor in toate!:)

estera1990 20 feb 2015 12:43:57

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am mutat bici pe 0 :)) Dar am reusit 11:40min,maine fac mai mult,azi sunt putin obosita ca nu prea am dormit bine. M-am culcat tarziu si nu am dormit adanc,am fost semiconstienta toata noaptea...

lidiuta 20 feb 2015 13:11:31

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Felicitari pt progres! Dupa parerea mea, decat sa faci 8 min foarte intens mai bine faci max. 15 pt inceput si lucrezi la intensitati diferite: cam 5 min incalzire, tot asa si cele de final iar cele 5 min de mijloc intense. Citeste si despre antrenamentele HIIT, care sunt eficiente.
Sa nu uiti sa faci incalzire si inainte de a urca pe bicicleta. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:30:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO