forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

happygirldiana 10 ian 2015 22:15:03

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de feelix (Post 1370529)

Nu ma doare asa tare, e suportabil, dar trebuie sa fac. Daca in prima luna nu se reia extensia totala si flexia genunchiului, recuperarea completa a genunchiului este dificila. Si , colac peste pupaza, imi era dor sa fac miscare:P:P:P.
Nu esti singura. >:D<:-*
Si mie imi place cand se scie mai mult in casuta. Ma motiveaza.;;)

:-*:-*>:D<>:D<
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1370531)
Acu ma uit cu jale la meniurile multora dintre voi si realuzez ca mananc muuuult, la cina. Tre sa imi caut alt job :))))) mai prost platit dar cu timp liber mai mult.

Codris, mie mi se pare ca si eu mananc mult la cina. Dumnezeu stie... Vad eu daca am rezultate sau nu :)))

anqutz 11 ian 2015 09:48:31

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Neata! Oricum, evita efortul vizual. Mai putin stat la calculator si la TV, citit doar la lumina naturala etc. Tot ce-mi doresc este sa-mi stagneze miopia si s-o pot s-o operez, impreuna cu astigmatismul. Invidiez oamenii fara ochelari. :((

happygirldiana 11 ian 2015 10:21:35

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1370556)
Neata! Oricum, evita efortul vizual. Mai putin stat la calculator si la TV, citit doar la lumina naturala etc. Tot ce-mi doresc este sa-mi stagneze miopia si s-o pot s-o operez, impreuna cu astigmatismul. Invidiez oamenii fara ochelari. :((

Neata!
Mie imi spui... Eu si ochelarii mei am devenit un 2 inn1; suntem un tot unitar, chiar nu credeam ca voi ajunge sa nu pot face nimic fara ochelari. Acum ceva timp vedeam cat de cat fara ei, acum de-abia mai disting, si chiar daca la apropiere vad cu ei, ma jeneaza, am o stare de disconfort.
Si eu as vrea sa ma operez dar... Nu stiu daca ar fi definitiv sau daca poate reaparea problema. Si in plus... Ma tem de pret :))

happygirldiana 11 ian 2015 10:28:03

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna dimineata!
Uite ca veni si duminica! M-am trezit relativ odihnita si fara dureri prea mari, sportul de aseara mi-a mai ameliorat putin febra.
Fat blasterul e preferatul meu, il faceam cap coada, high intensity si de cate doua ori pe zi. Aseara... Greu cu energia. M-am miscat dar nu ca altadata. Scoate untul din tine, nu alta :))
Azi vreau sa cumpar niste mere si sfecla rosie. As vrea sa fac un "tratament" pt ficat cu suc de mar, sfecla si morcov, ca tot am reusit sa cumpar un blender/storcator de fructe. Nu ma simt rau din cauza ficatului, doar ca fata mi-e plina iar de cosuri, bubite etc si tenul meu parca e batranicios asa, banuiesc ca mi-am sufocat ficatul in tot timpul asta cu alimentatia defectuoasa, si cum fierea nu mai e...
Azi batit, curatenie, sport, dus plus manichiura. Mi-e dor de un masaj dupa dus, mi-am uitat Relax and Tone-ul acasa.. Ma tot gandesc sa iau unul de aici :-??
Va pup! O zi buna!

pebbles 11 ian 2015 10:48:43

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1370468)



Sunt bine, multumesc! M'am recuperat complet dupa operatie, sm mai avut niste mici probleme, interne, sa le numesc asa, dar acum sunt bine.
Ma sperie putin vederea, am observat ca nici ochelarii astia nu ma mai ajuta, iar fara ei...aproape ca nu mai vad deloc, dar cum revin in tara merg la consult, iar... Nu stiu care ar fi solutia, am 25 de ani dar se nrautasteste, dioptriile tot cresc...

Ce dioptrii ai acum?
la 25 ani ochiul a cam ajuns la maturitate,teoria spune ca nu prea ar mai trebui sa se modifice pana dupa 40 ani,dar sunt persoane carora li se modifica dioptriile in permanenta.din pacate nu prea ai cum sa controlezi fenomenul asta.nici operatia nu rezolva nimic pe termen lung.tot ce poti sa faci e sa iti schimbi lentilele mereu cand se modifica dioptriile ,astfel eviti durerile de cap,vederea incetosata,efortul vizual

happygirldiana 11 ian 2015 11:00:02

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de pebbles (Post 1370573)
Ce dioptrii ai acum?
la 25 ani ochiul a cam ajuns la maturitate,teoria spune ca nu prea ar mai trebui sa se modifice pana dupa 40 ani,dar sunt persoane carora li se modifica dioptriile in permanenta.din pacate nu prea ai cum sa controlezi fenomenul asta.nici operatia nu rezolva nimic pe termen lung.tot ce poti sa faci e sa iti schimbi lentilele mereu cand se modifica dioptriile ,astfel eviti durerile de cap,vederea incetosata,efortul vizual

Pfff...nici operatia nu rezoova pe termen lung? Adica pot reaparea problemele, Rox?
Am -1,5 cu -1, nu mai stiu sa iti spun sigur diagnosticul, e un pic complicat si ciudatel. Ma intereseaza putin asta, tot ce stiu e ca ochiul stang e tot mai chior si dupa el si dreptul.
Am inceput la 3 ani cu strabism.Apoi conjuctivita, astigmatism, miopie etc. Ochelari port din clasa intai.
Am o teama de consultatii... In special de diagnostic. Cand o aud pe dna dr: mda, mai adaugam x sau y la dioptrie...ma cutremur. O sa port funduri de borcan...

pebbles 11 ian 2015 11:30:01

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1370577)


Pfff...nici operatia nu rezoova pe termen lung? Adica pot reaparea problemele, Rox?
Am -1,5 cu -1, nu mai stiu sa iti spun sigur diagnosticul, e un pic complicat si ciudatel. Ma intereseaza putin asta, tot ce stiu e ca ochiul stang e tot mai chior si dupa el si dreptul.
Am inceput la 3 ani cu strabism.Apoi conjuctivita, astigmatism, miopie etc. Ochelari port din clasa intai.
Am o teama de consultatii... In special de diagnostic. Cand o aud pe dna dr: mda, mai adaugam x sau y la dioptrie...ma cutremur. O sa port funduri de borcan...

Esti crima :))
Operatia nu e o solutie daca dioptriile tale sunt fluctuante.sa presupunem ca tie ti se modifica dioptria in fiecare an,asta inseamna ca te operezi acum,se elimina dioptria si peste un an iar apare ca asa e ochiul tau.operatia e o solutie atunci cand ai cativa ani de stagnare a dioptriei
teama de consult si diagnostic trebuie sa o depasesti pt ca (in opinia mea) e nejustificata.incearca sa privesti dioptria ca un simplu numar.ce conteaza e ca atunci cand pui lentila in fata ochiului sa vezi 100%.funduri de borcan nu o sa porti,ai dioptrii mici si chiar daca ar tot creste exista prelucrari moderne acum prin care se subtiaza lentila,asa ca ....calm down and wear glasses b-)
Poti sa porti si -20,atata timp cat lentila aia te face pe tine sa vezi 100% atunci ochiul e sanatos,problema e cand pui o lentils si ochiul tot nu ajumge la 100%

anqutz 11 ian 2015 11:32:07

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Si eu am tot -1, dar nu mi se pare ca-s asa de chioara. Dar eu m-am obisnuit fara ochelari, desi in ultima vreme sunt si eu vad cam prost la distanta. Pe mine la operatie nu ma sperie banii ci factorul de risc. As vrea tare mult sa imi operez astigmatismul. Nu o sa-mi iasa din cap ce mi-a zis oftalmologul cand eram mica: o sa porti toata viata ochelari. Ce-i drept, dioptria revine la batranete.

happygirldiana 11 ian 2015 11:51:02

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de pebbles (Post 1370584)
Esti crima :))
Operatia nu e o solutie daca dioptriile tale sunt fluctuante.sa presupunem ca tie ti se modifica dioptria in fiecare an,asta inseamna ca te operezi acum,se elimina dioptria si peste un an iar apare ca asa e ochiul tau.operatia e o solutie atunci cand ai cativa ani de stagnare a dioptriei
teama de consult si diagnostic trebuie sa o depasesti pt ca (in opinia mea) e nejustificata.incearca sa privesti dioptria ca un simplu numar.ce conteaza e ca atunci cand pui lentila in fata ochiului sa vezi 100%.funduri de borcan nu o sa porti,ai dioptrii mici si chiar daca ar tot creste exista prelucrari moderne acum prin care se subtiaza lentila,asa ca ....calm down and wear glasses b-)
Poti sa porti si -20,atata timp cat lentila aia te face pe tine sa vezi 100% atunci ochiul e sanatos,problema e cand pui o lentils si ochiul tot nu ajumge la 100%

Ce ma bucur sa am parerea ta!!! Nu ca m-as simti mai putin chioara :)) Dar ma mai linisteste un pic sa stiu parerea cuiva din domeniu. Sper totusi sa nu fie cazul de -20 :)))

Cum merge treaba la tine?

happygirldiana 11 ian 2015 11:54:30

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1370585)
Si eu am tot -1, dar nu mi se pare ca-s asa de chioara. Dar eu m-am obisnuit fara ochelari, desi in ultima vreme sunt si eu vad cam prost la distanta. Pe mine la operatie nu ma sperie banii ci factorul de risc. As vrea tare mult sa imi operez astigmatismul. Nu o sa-mi iasa din cap ce mi-a zis oftalmologul cand eram mica: o sa porti toata viata ochelari. Ce-i drept, dioptria revine la batranete.

Ba ce chioara ma simt eu...
Eu cu siguranta voi purta ochelari toata viata, nu am altceva de facut :))
Eu chiar sunt dependenta de ochelari, nu stiu cum sa descriu starea mai bine de atat: nu ma simt in siguranta fara ei. Am zis, desi vad cat de cat, am o stars de disconfort care nu ma lasa sa fac nimic daca in secunda urmatoare nu ii pun pe nas. E aiurea...


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:45:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO