forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

adinico 09 feb 2021 10:30:21

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1452903)
Genunchiul spre seara parca nu a mai fost asa umflat, insa trosneste si simt mereu ca si cand m-ar curenta atunci cand intind sau "strang" piciorul.

helloo, dat fiind ca genunchiul te sacaie parerea mea e ca ar fi benefic sa lasi exercitiile o perioada, lasa-l sa se repare si el, trece si menstra; ajuta genunchiul cu ceva ungunete antiinflamatoare, am mai recomandat si ti-o recomand si tie crema de cai cu namol ( daca googalesti cauta balsam puterea calului cu namol, fie balsam fie gel activ ) , sotul si-a reparat formidabil de bine un ligament cu ea acum de curand ... ...
la cat am recomandat-o s a nu se interpreteze ca am vreo legatura de business cu acest unguent :)).....doar ca a fost foarte eficient si la coloana si la picioare>:D<

sanatate si o zi buna!

happygirldiana 10 feb 2021 07:08:39

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1452908)
helloo, dat fiind ca genunchiul te sacaie parerea mea e ca ar fi benefic sa lasi exercitiile o perioada, lasa-l sa se repare si el, trece si menstra; ajuta genunchiul cu ceva ungunete antiinflamatoare, am mai recomandat si ti-o recomand si tie crema de cai cu namol ( daca googalesti cauta balsam puterea calului cu namol, fie balsam fie gel activ ) , sotul si-a reparat formidabil de bine un ligament cu ea acum de curand ... ...
la cat am recomandat-o s a nu se interpreteze ca am vreo legatura de business cu acest unguent :)).....doar ca a fost foarte eficient si la coloana si la picioare>:D<

sanatate si o zi buna!

E drept ca nu am auzit de unguentul asta dar o sa intreb. Multumesc! Am doua geluri pentru astfel de dureri, in casa, am masat genunchiul, am folosit si niste uleiuri esentiale si umflatura s-a retras, parca nici nu mai trosneste asa tare si nici durerea nu mai r asa sacaitoare cand flexez piciorul.
Musafirii s-au potolit si ei, dupa doua zile de cosmar. Dar nici eu nu am fost prea "cuminte" in astea doua zile. Adica am cam mancat dulce, porcosenii si nici prea putin. Ma autosabotez, ca totdeauna.
Incerc sa remediez si sa ma adun putin de azi, din nou...

lidiuta 11 feb 2021 14:16:53

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Ce mai faci? Cum mai este genunchiul cu probleme?

happygirldiana 11 feb 2021 17:31:58

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna, Lidi!
Sunt bine, multumesc pentru grija.
Se pare ca am un mic cioc acolo dar nu necesita tratament, doar un pic de grija pentru a nu provoca vreun traumatism. Ma ridic si ma asez mai usor decat zilele trecute si masez cu ulei esential in continuare. Nu fac sport inca, am zis sa las sa treaca si saptamana asta si sa il las in repaus, iar de luni sa incep cu ceva, nu stiu cu ce.
Problema stii care e? Ca eu, de regula, daca intru in repaus fizic, imi vine sa intru si pe plan alimentar :D;;):((
Nu stiu daca vi se intampla, dar eu, daca ma tin de sport, mai rar si mai greu cad si in pacat culinar :)) Daca, cumva, fac pauza de sport, nici cu papa nu mai stau bine... E un cerc vicios.

lidiuta 12 feb 2021 08:37:43

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Si la mine e la fel, Diana. Daca fac sport gestionez mai usor alimentatia, cand nu fac, le las balta pe amandoua. Acum insa cu entorsa m/am axat vrand nevrand pe o alimentatie mai sanatoasa, imi dau seama ca o greutate mare apasa si pe glezne. Ieri insa am avut liber la toate, in mod constient si premeditat.:))Macar a fost relaxant...
Ma bucur ca esti bine cu genunchiul, evita sariturile, incearca mersul pe jos si exercitii usurele. Stii bine ca alimentatia ajuta la slabit cam 80%. O zi frumoasa!

happygirldiana 16 feb 2021 07:06:23

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Neata!
Am revenit.
Ieri am incercat putin sport, de fapt .. 20 de minute de zumba. Genunchiului i-a convenit. Azi voi incerca ceva de la fitness blender dar low impact, sa vedem cum este.
Ieri la mic dejun un ceai negru cu lapte, pranz trei felii de mamaliga rece cu salata de vinete, iar la cina 2 cornuri cu dulceata, proaspat scoase din cuptor. Nu e un meniu de vis.
Azi, acum o cafea cu lapte si un cornulet cu dulceata. La pranz voi avea ciorba de perisoare si la cina mancare de mazare. Vreau sa ma tin de plan. Am prins proportii bine. Fara cantar. Incerc si asa.

lidiuta 16 feb 2021 12:22:39

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Mulţumesc de vizită, o zi frumoasă şi ţie!>:D<
Sportul făcut treptat e mai bun decât şedinţele intense, ne menajăm şi articulaţiile şi ajută la slăbit dacă e cât de cât constant.
Cornuri cu dulceaţă:x, ispititoare, dar... la mine n-au ce căuta în meniu! Şi-aşa seara o mai au pe alături, cu nuci, baton fără zahăr sau altele.. încerc să fie proteine, e mai bine decât atunci când mâncam dulciuri seara.

happygirldiana 17 feb 2021 09:34:43

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Teoretic nici la mine nu au ce cauta in meniu, Lidi. Practic...

Incerc altfel, fac sport dimineata, sa imi iau avant la inceput de zi. Tocmai am terminat 20 min Turbo jam. Usurel, mai low impact, genunchiul l-am simtit o singura data.
Termin de gatit, fac un dus si plec dupa pitic.
Azi in meniu
Md - ceai negru cu lapte
Pranz - ciorba de perisoare, 2 wasa
Cina - iahnie de fasole cu castraveti murati
Ieri nu am facut sport, pana la urma, am facut o plimbare de vreo 9000 de pasi cu cel mic.
Sa auzim de bine!

lidiuta 17 feb 2021 10:38:11

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
O zi frumoasă! Cel mai bine e să faci sport dimineaţa, aşa se recomandă, dar mă grăbesc spre job şi nu am timp.

happygirldiana 17 feb 2021 10:46:28

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Zi frumoasa si tie si spor la munci.
Da, incerc si asa, poate imi pastrez motivatia si nu ma mai pierd pe drum.


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:55:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO