forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Problems solved...so, here i go again (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/problems-solved-so-here-i-go-again-12591.html)

mika_me 16 apr 2016 12:17:14

Re: Problems solved...so, here i go again
 
O noua zi...o noua provocare...

Ok...nu trebuie sa ma plang...ultimele 2-3 zile au trecut relativ usor...plus ca am descoperit o noua reteta cu un aliment pe care nu l am mancat niciodata pana acum vreo saptamana...Dovlecei...nu as fi mancat si pace, oricat m ar fi batut ai mei la cap:)). Si nu pentru ca as fi gustat vreodata si nu mi au placut, ci pentru ca seamana cu castravetii si..aia chiar nu ma incanta.

A facut insa tatal meu acum vreo saptamana gratar cu niste legume sotate, printre care si dovlecei. Desi am avut un blocaj de 2-3 secunde cand i am vazut in farfurie, am zis ca totusi am 28 de ani si pot macar sa incerc. Si mi au placut...ok...nu ma declar indragostita de gust, dar au fost ff ok...si..am decis sa ii introduc in alimentatie, cu atat mai mult cu cat sunt ff slabi in glucide.

Avand in vedere ca nu este zi in care sa nu citesc diverse articole despre low-carb...keto&co....am dat si peste o multitudine de retete..printre care si musaca cu dovlecei. Arata tare bine in imagini, asa ca am decis sa fac si eu. A iesit o minunatie. Chestia amuzanta e ca desi decisesem ca dovleceii sunt comestibili, tot aveam retineri cu privire la acest fel de mancare. Asa ca atunci cand a fost gata si am gustat...si am vazut ca de fapt e fff buna...am fost ff fericita. De ce foarte fericita??

Ei bine pentru ca de fel, paleta mea alimentara...chiar si cand nu sunt la regim...nu e foarte extinsa. Ok...mananc dulciuri...dar nu exagerez si si alea...nu trebuie sa fie prea dulci...de altfel...cand zic dulciuri..zic ciocolata...si bomboane...caci prajiturile cu foi si alte minunatik nu imi fac cu ochiul.

Sunt iubitoare de alimente bogate in carbo....cartofi...paste...astea sunt marile si pacatoasele mele slabiciuni...Ah...si pizza...Nu sunt fff mare amatoare de carne...Adica daca ma pui sa aleg intre o friptura si un piure gol...aleg ultima varianta.

Iubesc fructele, dar nu prea iubesc legumele. Salatele, neah...mai rarut...singurele pe care le mananc sunt salata de varza proaspata/murata...de ardei copti...si de rosii cu ardei, rucola/salata verde....si cam atat...Imi plac pastaile si mazarea...si fasolicile.

Nu mananc lactate in stare pura. Mdah, nu mananc branza, cascaval, lapte, smantana ...asa ca de la mama lor.
Daca insa mananc un sandwich facut la sandwich maker...pun o felie stravezie de cascaval...ca sa se topeasca si mi place. Imi plac puiul taranesc cu smantana si puiul vienez. Imi place mozzarela in paste..in pizza...in lasagna...Imi place parmeggiano in spaghetti. Toate astea pentru ca in principiu...mirosul si gustul lor se schimba. Daca insa ma duci intr o hala cu lactate, simt ca mi se intoarce stomacul pe dos.

Pana la 3 ani am mancat lactate...dar la un moment dat am refuzat categoric sa le mai mananc. Evident, ai mei m au fortat...pana pe la 8 ani am avut zeci de zile in care am fost fortata sa mananc fie doua bucatele de telemea...fie sa beau o cana cu lapte. Momentul in care ai mei au renuntat sa ma mai forteze sa mananc ce nu imi place a fost cel in care..mi au pus in farfurie bureti cu ou(altceva ce urasc). Mi au pus intr o farfuriuta si mi au spus ca nu ma ridic de la masa pana nu termin tot din farfurie. Am mancat cu sughituri...si plansete. Saracii mei parinti credeau ca ma alint (e drept ca spre exemplu cand eram mica nu mancam carne..pate...fasole...si aplicand aceeasi metoda...adica fiind fortata macar sa gust...am descoperit ca de fapt sunt foarte bune)...dupa ce am terminat de mancat...am vomitat totul inapoi. In acel moment au realizat...ca n are sens sa continue asa...si m au lasat sa mananc doar ceea ce mi place, cu conditia ca atunci cand vine vorba de un aliment nou...sa nu l resping din start...ci macar sa il gust.

E drept ca de ani de zile...sunt satula de aceleasi vorbe..."Nu stiu cum poate sa nu ti placa aia sau ailalata!"..."Nu stii ce pierzi!".."O sa te imbolnavesti!"."Ce o sa te faci cand vei avea un copil? Cum o sa il convingi sa manance ceva ce stii ca e bun, dar tie nu iti place?"..Ei bine...unele sunt de a dreptul enervante...de altele, sunt constienta si sper ca la momentul respectiv sa stiu cum sa procedez...

Anyway...iar am plecat de la un subiect si am ajuns la altul:)

In alta ordine de idei, astazi e prima zi de musafiri...si maine dimineata e a doua cantarire oficiala...personala...de cand sunt la regim...Sunt curioasa cat imi va arata cantarul...avand in vedere ca in perioada asta de obicei organismul retine apa?!?!

Anyway...ma intorc la treburile de samabata!!..Iar maine dimineata voi reveni cu vestile!!

rozica1965 16 apr 2016 13:14:22

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Mika...uita-te pe retetele de pizza dukan.Chiar daca esti la keto,nu cred ca taratele au carbi multi.Eu imi fac des pizza.

rozica1965 16 apr 2016 13:16:24

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Eu mor dupa dulciuri super dulci,super cremoase.........si daca au si faina ,mai bine!:DDin pacate,astea imi sunt interzise la dukan.
Nu imi plac fructele si nu le simt lipsa deloc!
Ca si tine,doar cateva legume imi plac.

Aness 16 apr 2016 14:54:26

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Mika mi-ai adus aminte de mine .Am fost fortata de multe ori sa mananc...rosiile din ciorba :)) ..Nu-mi placeau de nici o culoare,dar ma obliga tata :D ...acum imi plac si in ciorba si in tocana nu mai am probleme ,dar cand eram mica bagam o lingura ,curgea o lacrima,iesea un sughit :))
Spor la treburi si minus la cantar maine :)

mika_me 16 apr 2016 16:29:24

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1409603)
Mika...uita-te pe retetele de pizza dukan.Chiar daca esti la keto,nu cred ca taratele au carbi multi.Eu imi fac des pizza.

Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1409604)
Eu mor dupa dulciuri super dulci,super cremoase.........si daca au si faina ,mai bine!:DDin pacate,astea imi sunt interzise la dukan.
Nu imi plac fructele si nu le simt lipsa deloc!
Ca si tine,doar cateva legume imi plac.


Buna Rozi...stiu ca sunt nenumarate retete dukan...o sa arunc un ochi.

Eu citesc si pe un alt site diverse informatii...si acolo am vazut o multitudine de retete..Tot acolo am descoperit un alt site/blog unde sunt produse din faina de konjac...fara. arbo...gen paste...foi de lasagna...Am si dat comanda...abia aatept sa vad cum sunt la gust. Ar fi super sa ma pot readapta si sa mi fac dieta mai usoara:).

Citat:

Anterior postat de Aness (Post 1409606)
Mika mi-ai adus aminte de mine .Am fost fortata de multe ori sa mananc...rosiile din ciorba :)) ..Nu-mi placeau de nici o culoare,dar ma obliga tata :D ...acum imi plac si in ciorba si in tocana nu mai am probleme ,dar cand eram mica bagam o lingura ,curgea o lacrima,iesea un sughit :))
Spor la treburi si minus la cantar maine :)

Buna Aness. Multam' de vizita...daaaa, aventuri din copilarie. A fost si rau...dar a fost si bine:))

mika_me 17 apr 2016 07:33:34

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Buna dimineataaaaaaaa!!!!

In aceasta dimineata...85.8 kg!! =D>[*3*][*76*][*117*][*66*]

Multumesc lui Dumnezeu pentru vointa pe care mi a dat-o pana acum si nu pot decat sa ii cer sa ma ajute in continuare sa lupt...chiar si impotriva mea...cand e necesar...daca asta mi ar putea periclita drumul spre un trup mai sanatos!

rozica1965 17 apr 2016 08:21:48

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1409622)
Buna dimineataaaaaaaa!!!!

In aceasta dimineata...85.8 kg!! =D>[*3*][*76*][*117*][*66*]

Multumesc lui Dumnezeu pentru vointa pe care mi a dat-o pana acum si nu pot decat sa ii cer sa ma ajute in continuare sa lupt...chiar si impotriva mea...cand e necesar...daca asta mi ar putea periclita drumul spre un trup mai sanatos!

Neata! Felicitari!
Da,in dukan se folosesc toate derivatele konjacului.........faina,paste,orez,etc.

rozica1965 17 apr 2016 08:24:44

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Cand nu ai faina de konjac.....1 lingurita faina konjac=1 lingura faina de soia=2 linguri amidon. Nici astea nu ingrasa si nu au carbo multi.

Laura 17 apr 2016 10:10:55

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Felicitari Anca!!!! La cat mai multe kg in minus si multa ambitie in continuare!

raluka 17 apr 2016 13:59:01

Re: Problems solved...so, here i go again
 
Hey Hey!!!! Felicitari pentru vointa!!!!!Bravo esti pe drumul cel bun! Eu m-am tot gandit..am facut planuri penste planuri...si cred ca cel mai ok mod de a o lua este day by day!!!!! Pasi marunti..zi de zi...axata si concentrata !!!! Eu am inceput sa fac sport...ma duc la Kangoo Jumps de 2 sau 3 ori pe saptamana ...am deja o luna dar din pacate nu am slabit wow....am in schimb o pofta de mancareeeeeeeeeee :)):)):)) cand ma intorc as manca si peretii din casa si frigiderul cu totul hahahah si incerc sa ma abtin dar am nevoie de sport....am 30 de ani , sunt plina de celulita si am o viata sedentara :(
Felicitari inca o data!!!!!! Keep going!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:30:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO