forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   #Slabesc! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/slabesc-12777.html)

lonely 17 feb 2020 10:22:27

Re: #Slabesc!
 
Buna dimineata >:D<

Dupa un weekend cu de toate, si bune si rele - la bune se incadreaza rezultatul meu si la rele destrabalarea totala sambata :)) - incep o noua saptamana in care trebuie sa fiu la fel de cuminte ca sa am aceeasi motivatie sambata care vine.
Am mancat si dulce si am constatat ca e bine sa poti manca tot ce-ti doresti dar dupa cantarire pica tare nasol. In sensul ca vazand rezultatul parca nu-ti mai vine sa mananci asa cu 7 guri ;))
Asa ca in timp, probabil voi reduce la minim cheat day-ul, doar daca-i musai :) voi calca stramb.
Astazi mic dejun cu ou fiert, cele 2 felii de paine prajita, somon, cascaval vegetal, ardei capia, sunca presata si lapte de cocos. Gustare o portocala si 2 biscuiti Belvita si pranz cu pulpe de pui dezosate si legume la cuptor cu salata de varza murata.
A, mi-am luat paine de secara, inca mai am cateva felii din painea alba dar anunt cand incep cu cealalta. Daca nu-mi place sa vezi ce va fac :))))

Sa avem o saptamana minunata >:D<

lonely 17 feb 2020 10:23:21

Re: #Slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1449288)
Bravo Ionelule! Hai ca poti ....spor>:D<

Multumesc >:D<, PUTEM! Ca si tu esti aici cu mine :x

butterfly30 17 feb 2020 10:43:07

Re: #Slabesc!
 
Pâine gustoasa și sănătoasă este Grâu întreg, 5 boabe, 5 boabe cu semințe, și cea făcută de tine acasă din amestec de făinuri integrale. Spor!

lonely 17 feb 2020 10:51:42

Re: #Slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1449297)
Pâine gustoasa și sănătoasă este Grâu întreg, 5 boabe, 5 boabe cu semințe, și cea făcută de tine acasă din amestec de făinuri integrale. Spor!

Buna,

Cea facuta in casa nu o pot felia asa subtire :( Ca sigur mi-ar conveni s-o fac eu. Stiu ce pun, nu are aditivi si premixuri ca cealalta dar mi-ar trebui feliator. Nu-mi dati idei :)) La mine nu e distanta asa mare de la gand la fapta :))

lidiuta 17 feb 2020 12:05:12

Re: #Slabesc!
 
Aşa e cu pâinea de casă, se feliază greu. Dacă ai cântar de bucătărie, rupe în bucăţi pâinea şi limitează-te la 50 gr, cât ar veni două felii clasice.

mika_me 18 feb 2020 08:16:09

Re: #Slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1449297)
Pâine gustoasa și sănătoasă este Grâu întreg, 5 boabe, 5 boabe cu semințe, și cea făcută de tine acasă din amestec de făinuri integrale. Spor!

Subscriu! Foarte bune la gust aceste feluri de paine!

Citat:

Anterior postat de lonely (Post 1449295)
Buna dimineata >:D<

Dupa un weekend cu de toate, si bune si rele - la bune se incadreaza rezultatul meu si la rele destrabalarea totala sambata :)) - incep o noua saptamana in care trebuie sa fiu la fel de cuminte ca sa am aceeasi motivatie sambata care vine.
Am mancat si dulce si am constatat ca e bine sa poti manca tot ce-ti doresti dar dupa cantarire pica tare nasol. In sensul ca vazand rezultatul parca nu-ti mai vine sa mananci asa cu 7 guri ;))
Asa ca in timp, probabil voi reduce la minim cheat day-ul, doar daca-i musai :) voi calca stramb.
Astazi mic dejun cu ou fiert, cele 2 felii de paine prajita, somon, cascaval vegetal, ardei capia, sunca presata si lapte de cocos. Gustare o portocala si 2 biscuiti Belvita si pranz cu pulpe de pui dezosate si legume la cuptor cu salata de varza murata.
A, mi-am luat paine de secara, inca mai am cateva felii din painea alba dar anunt cand incep cu cealalta. Daca nu-mi place sa vezi ce va fac :))))

Sa avem o saptamana minunata >:D<

Hei. Stii cum se spune, de regula un obicei se inlocuieste cu altul...in cazul asta, unul prost, cu unul sanatos. Dar asta se intampla in timp si cu multa rabdare si perseverenta;;) Si nu mereu ne iese din prima, din a doua sau chiar din a treia incercare:>...But as long as you keep trying, esti deja pe drumul cel bun;)

Painea alba e mai gustoasa..de multe ori...dar totul tine in cele din urma de obisnuinta. Si eu am cateva luni bune, poate chiar un an de cand mananc tot felul de variatii ale painii cu secara. Asa ne am obisnuit sa cumparam si a devenit un must have. Ocazional, sotul mai cumpara paine alba pave. Buna la gust de altfel, dar de fiecare data cand mananc, parca e ciudat:)). Asa am realizat ca am reusit sa schimb ceva cat de mic in alimentatie si I'm damn proud about it. Doar ca, stii cum e, cu o floare nu se face primavara..;;) Mai am de lucrat pana sa ajung la o alimentatie nu 100% curata, dar macar echilibrata si constanta:> Cu pasi marunti si siguri, voi ajunge intr un final si acolo:>

Btw, felicitari pentru primele rezultate!;) Keep up the good work!:>

butterfly30 18 feb 2020 08:47:48

Re: #Slabesc!
 
Mika, nu știu cum va fi în cazul tău, dar pentru noi marea schimbare, și brusca, a fost primul copil. Pentru ca ea abia acum își firma gusturile, obiceiurile, și ne-am dorit sa facem tot ce putem sa ii dam un start bun. Asa ca nu mai cumpăra nimeni alta pâine decât integrala, nu mâncăm salamuri, crenvurști, nu bem carbogazoase, etc. Multa sănătate va doresc!

lonely 18 feb 2020 10:29:41

Re: #Slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1449332)


Subscriu! Foarte bune la gust aceste feluri de paine!



Hei. Stii cum se spune, de regula un obicei se inlocuieste cu altul...in cazul asta, unul prost, cu unul sanatos. Dar asta se intampla in timp si cu multa rabdare si perseverenta;;) Si nu mereu ne iese din prima, din a doua sau chiar din a treia incercare:>...But as long as you keep trying, esti deja pe drumul cel bun;)

Painea alba e mai gustoasa..de multe ori...dar totul tine in cele din urma de obisnuinta. Si eu am cateva luni bune, poate chiar un an de cand mananc tot felul de variatii ale painii cu secara. Asa ne am obisnuit sa cumparam si a devenit un must have. Ocazional, sotul mai cumpara paine alba pave. Buna la gust de altfel, dar de fiecare data cand mananc, parca e ciudat:)). Asa am realizat ca am reusit sa schimb ceva cat de mic in alimentatie si I'm damn proud about it. Doar ca, stii cum e, cu o floare nu se face primavara..;;) Mai am de lucrat pana sa ajung la o alimentatie nu 100% curata, dar macar echilibrata si constanta:> Cu pasi marunti si siguri, voi ajunge intr un final si acolo:>

Btw, felicitari pentru primele rezultate!;) Keep up the good work!:>


Buna dimineata si multumesc >:D<

Asa e :( chestie de obisnuinta, un obicei de 49 ani nu-l pot schimba intr-o zi sau saptamana. Ma gandesc sa mai traiesc 49 si cu obicei schimbat sa vad cum e :> Doamne fere :))
Stiu ca pot schimba asta, dar cu siguranta vor fi momente cand voi dori sa mananc si paine alba. Asa cum dupa ce mi-am luat masina de paine si fac de 2 ori pe saptamana, tot am momente cand mi-as lua din Carrefour paine alba pave. Doar de dor :)
Pup si spor la slabit >:D<

lonely 18 feb 2020 10:31:52

Re: #Slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1449334)
Mika, nu știu cum va fi în cazul tău, dar pentru noi marea schimbare, și brusca, a fost primul copil. Pentru ca ea abia acum își firma gusturile, obiceiurile, și ne-am dorit sa facem tot ce putem sa ii dam un start bun. Asa ca nu mai cumpăra nimeni alta pâine decât integrala, nu mâncăm salamuri, crenvurști, nu bem carbogazoase, etc. Multa sănătate va doresc!

Foarte bine procedezi, totul e ca si cei din jur sa-ti respecte alegerile. Ca degeaba incercam noi sa le educam gusturile si inclinatiile spre chestii sanatoase, daca se gasesc in jur persoane care incep cu "Dar lasa-l draga sa guste, sa vada cum e"

lonely 18 feb 2020 10:40:48

Re: #Slabesc!
 
Si buna dimineata tuturor :x

Marchez ziua de ieri, inca o zi conforma, cu dieta respectata, cu apa am cam festelit-o, am baut cam 2.5 l in loc de 3. Nu e abatere mare dar vreau sa fiu corecta cand scriu aici, ca-mi fur caciula singura daca nu trec realitatea.
Constat ca m-am obisnuit cu dieta, nu-mi mai cere seara mancare si nici "ceva bun". Si-mi dau seama ca masinaria asta numita "organism" e ceva atat de uimitor, se adapteaza din mers ii dai mult mult cere, ii dai putin se multumeste cu ce-i dai.
Sigur, daca stau la TV si vad reclame cu mancare... m-apuca asa un dor de "corn cu ciocolata" de ex. culmea, mananc foaaaarte rar asa ceva, dar na...
Schimb programul, beau apa si-mi trece :))
Azi imi propun iar respectarea meniului, aproximativ ca si cel de ieri.
Am cumparat seminte de chia si am vazut reteta de icre de chia. Sunt curioasa la maxim sa vad cum sunt. Am spus sa-mi fac pentru maine ca e zi de post la mine.
Va sarut de nu va vedeti si va urez o zi slabaaa in pofte :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:29:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO