forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Tina's diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/tinas-diary-3937.html)

Tina 03 aug 2013 12:46:09

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1285829)
Eu n-am prea stat la soare si m-am ales cu 4 alunite noi... 2 pe fata, unde pana acum nu aveam :(, 2 pe decolteu si alunita de pe buza s-a accentuat si e vizibila. Asa ca as vrea sa prind culoare, dar ma duc cu inima indoita sa nu imi apara altele noi sau sa mi se accentueze cele existente.

Petele de acnee se duc cu timpul, ori prin exfoliesre ori prin tratament cu lumina pulsata. Numai ca trebuie sa nu mai faci deloc cosuri cam 1 an. Dermatologul nu ti-a dat nimic antiacneic? Gen un antibiotic special. Creme banuiesc ca ti-a dat dermatologul sau iti cumperi tu din farmacii. Eu, mai nou, ma dau seara cu ulei de argan in loc de creme. Oricum, daca iti e frica de chimicale iti poti face tu crema de fata acasa, sau poti folosi diferite uleiuri pt ingrijire.

Si mie mi-au aparut vara trecuta mai multe dar am fost la dermatolog si a zis ca nu e nimic, mai ales daca nu cresc sau daca nu sunt la suprafata pielii. Eu am acnee pt. ca am ovare polichistice si sigur ca si alimentatia a daunat: excitantii si chiar stresul, dar mai mult e hormonal. Nu iau anticonceptionale nici sa ma bati si alta solutie e sarcina, nici nu se pune problema: asta e, o sa le am toata viata, dar fac ce depinde de mine. Sunt impacata cu mine si singuratatea mea, de aici am ajuns ce sunt azi si nu vreau, pt binele meu, sa fiu dezirabila.
Vacanta e cam plictisitoare pana acum, dar nici nu am terminat cu ceea e voiam sa citesc, ascult si nici cu plimbarile.

anqutz 05 aug 2013 07:31:11

Re: Tina's diary
 
Ovarele polichistice pto fi ft periculoase, cu timpul duc la infertilitate. Asa ca cel mai bine e sa discuti cu un ginecolog bun, cu capul pe umeri, care sa iti ofere un tratament bun.

Ce citesti? Eu mi-am luat Casa spiritelor de Isabel Allende si Fetitele. Rude sarmane de Ludmila Ulitkaia si abia astept sa le citesc. :D

Tina 05 aug 2013 07:46:09

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1286446)
Ovarele polichistice pto fi ft periculoase, cu timpul duc la infertilitate. Asa ca cel mai bine e sa discuti cu un ginecolog bun, cu capul pe umeri, care sa iti ofere un tratament bun.

Ce citesti? Eu mi-am luat Casa spiritelor de Isabel Allende si Fetitele. Rude sarmane de Ludmila Ulitkaia si abia astept sa le citesc. :D

La cat de atenta am fost cu sanatatea mea, nu mai inteleg de ce mi se intampla. Dar stresata am fost ani la rand. Se pare ca asa sunt, sensibila, desi nu o recunosc. Tratament hormonal nu iau pt. ca endocrinologii au spus ca nu e nevoie, ca e oarecum normal sa am ovare polichistice si ca inca nu e matur sistemul sexual si se resorb. Eu fac ce tine de mine, grav nu e, dar nici nu stiu cum as fi putut evita asta. Toti medicii la care am fost, indiferent pt. ce, de la dermatolog, la endocrinolog, cardiolog, m-au intrebat fie daca am un job f stresant, fie daca am trecut printr-un eveniment greu. Mereu am fost asa pt. ca am un fond anxios, chiar si acum. Fondul ramane, important e cum canalizez emotia in dispozitie.

Mi-ai facut ceva pofta cu beletristica, mentionand cartile alea. In anul asta universitar am citit doar poezii, in rest literatura de specialitate ce nu era inclusa in programa, am vrut sa trec prin ce mai studiaza altii in strainatate nu din motive ostentative, ci pt. ca trecand dintr-o carte in alta, deveneam mai curioasa, mai luminata.
Am terminat o carte despte evolutionism, Gena Egoista, ieri m-am apucat de Jurnalul Seducatorului de Kierkegaard si azi iar am dat cu nasul in articole de psihologie evolutionista despre iubire:))Nu ma tine departe, nu pot.
Recomand cititul in paralel, ma facut-o cu max. 3 carti si asta pt. ca uneori ma plictiseste sa citesc aceeasi carte, iau pauza si citesc alta. Chiar nu le fac varza, dimpotriva, ma ajuta sa pun informatii in cutii separate.

anqutz 05 aug 2013 08:35:05

Re: Tina's diary
 
E bine daca te-a asigurat ca se resorb. Sunt cazuri in care sunt marisoare si e mai bine sa iei un tratament hormonal o perioada x de timp decat sa ramai infertila. Parerea mea. :P

Si eu am citit carti de specialitate cu duimul, dar uneori simt nevoia sa ma desprind si ador sa citesc literatura. Si eu citesc carti in paralel. Acum citesc Intoarcerea din rai, dar in weekend am citit De ce barbatii se insoara cu scorpii. Am comandat-o pt o prietena si am bagat mare s-o citesc pana duminica seara, cand ne vedeam. Eram ft curioasa despre ce e vorba. O carte ft ok pt femeile care nu au deloc stima de sine, care se injosesc in relatii si care au nevoie sa invete sa se aprecieze.

Tina 05 aug 2013 14:51:39

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1286470)
E bine daca te-a asigurat ca se resorb. Sunt cazuri in care sunt marisoare si e mai bine sa iei un tratament hormonal o perioada x de timp decat sa ramai infertila. Parerea mea. :P

Si eu am citit carti de specialitate cu duimul, dar uneori simt nevoia sa ma desprind si ador sa citesc literatura. Si eu citesc carti in paralel. Acum citesc Intoarcerea din rai, dar in weekend am citit De ce barbatii se insoara cu scorpii. Am comandat-o pt o prietena si am bagat mare s-o citesc pana duminica seara, cand ne vedeam. Eram ft curioasa despre ce e vorba. O carte ft ok pt femeile care nu au deloc stima de sine, care se injosesc in relatii si care au nevoie sa invete sa se aprecieze.

Acum eu nu am niciun simptom specific. Le-au observat medicii la ecograf. O sa ma monitorizez anual sau bianual, asa cum fac de fel. Si eu voiam sa citesc Intoarcerea din rai, dar nu stiu de ca am amanat. Buna ideea cartii, buna mai ales ca multe femei au impresia ca fac ceva pt. ele sau mai rau ca a face ceva pt. bunastarea lor e ceva rau.
As vrea sa citesc si ceva de Chuck Palahniuk, imi pare super interesant ca perspectiva asupra vietii iar Fight Club a fost genial.

anqutz 06 aug 2013 10:47:49

Re: Tina's diary
 
Eh, ai scapat ieftin daca n-ai simptome. Daca iti lipsea menstruatia si aveai crampe era mai rau. Asa cosurile se duc cu Zynerit sau alte creme.

E draguta cartea lui Eliade, nu una dintre cele mai stralucite. Poti sa citesti chiar Fight Club. Daca iti cumperi carti iti recomand s-o faci de pe elefant, gasesti ft multe si mult mai ieftine.

Tina 06 aug 2013 20:32:44

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1286914)
Eh, ai scapat ieftin daca n-ai simptome. Daca iti lipsea menstruatia si aveai crampe era mai rau. Asa cosurile se duc cu Zynerit sau alte creme.

E draguta cartea lui Eliade, nu una dintre cele mai stralucite. Poti sa citesti chiar Fight Club. Daca iti cumperi carti iti recomand s-o faci de pe elefant, gasesti ft multe si mult mai ieftine.

Cartile le iau de pe net, citesc la calculator, ce-i drept ma oboseste la ochi (mi-am luat ochelari speciali) Nu le gasesc in oras, doar pe Amazon. Unele le cumpar, altele le mai scolt la servici la mami.
Am incercat si cu Zynerit si multe creme, o poala de bani si nimic, bine ca si acum la fel fac. Antibiotic eu nu bag in mine, ma luat vreo 2 luni, treceau, iar apareau. Nu bag in prostie asa...

Sunt bucuroasa ca am revenit la mancatul ce m-a slabit si imediat am revenit la 77kg. Putin nu e, dar macar stiu ca set-point-ul de acum si ca nu m-am ingrasat iremediabil:))
In plan am sa imi cumpar pantaloni de piele:x, dupa ce dau jos inca 5kg, adica aproape de target. Ce nu am putut in adolescenta sa fac, fac acum. Cat mi-am dorit sa ma imbrac cum imi place si nu am putut. Macar dupa ce dau jos cat vreau stiu ca am pielea urata doar pt ca e ea sensibila, dar nu pt. ca-s grasa.

anqutz 07 aug 2013 18:25:05

Re: Tina's diary
 
N-am zis antibiotice, ci doar creme sau solutii care sa iti tina acneaa sub control cat de cat, ca sa nu iti para rau mai apoi de pielea ta. Masca cu miere si aspirina sau cu miere si sare ma mare ai incercat-o? Prima reduce ft tare umflaturile.

Si eu am o groaza de ebooks,de aceea al meu tatic mi-a facut cadou de ziua mea, acum 2 ani, un ebook reader. Este bestial, usor, practic si incap vreo 4500 de carti in el.

Uuuu,sexy, pantaloni de piele. :D Cate kg ai in poza de profil de pe FB? Mi se pare ca arati ft bine in ea.

Care e dieta care te-a ajutat sa slabesti? :P Ce ai mancat astazi?

Tina 08 aug 2013 07:56:08

Re: Tina's diary
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1287332)
N-am zis antibiotice, ci doar creme sau solutii care sa iti tina acneaa sub control cat de cat, ca sa nu iti para rau mai apoi de pielea ta. Masca cu miere si aspirina sau cu miere si sare ma mare ai incercat-o? Prima reduce ft tare umflaturile.

Si eu am o groaza de ebooks,de aceea al meu tatic mi-a facut cadou de ziua mea, acum 2 ani, un ebook reader. Este bestial, usor, practic si incap vreo 4500 de carti in el.

Uuuu,sexy, pantaloni de piele. :D Cate kg ai in poza de profil de pe FB? Mi se pare ca arati ft bine in ea.

Care e dieta care te-a ajutat sa slabesti? :P Ce ai mancat astazi?

Am incercat masca cu miere si aspirina de cand am vazut in jurnalul tau ca o foloseai. Chiar frecvent imi pun miere pe fata, o tin chiar si 30 min, ma spal si imi dau crema hidratanta. Ikmi lasa fata fina ca nimic altceva. Oricum am un ritual de demachiere, curatare si crema hidratanta in fiecare seara. Antibioticele m-au innebunit pe mine, mai toti le recomanda, probabil de aia revin obsesiv.
Si eu vreau ebook ca sa fiu imersata in citit oriunde, oricand:P Ai mei nu mai au asa bani si as vrea, de fapt am mare nevoie de un hard extern ca nu imi mai au loc chestiile (mai ales sportul!) in calculator si mai ales in laptop.
In poza d epe FB am 76-77 kg, nu sunt sigura, dar mai mult nu. Sunt si in negru acolo si stau si intr-o pozitie favorabila, dar remarca ta e in acord cu realitatea, nu stiu cum, dar se vad 3 kg chiar bine. Eu cred ca e din cauza sportului. Sunt mai compacta si de aia 3 kg fac diferenta.
Am slabit mancand in jur de 2000kcal zilnic si estimativ chiar 100-130 carbo. Insa, cred ca am consumat mult cu invatatul, sportul a fost zilnic aproape in perioada examenelor (simteam nevoia), dar nu doar HIIT, alternam, practic am facut asa pt. ca ma simteam bine dupa si invatam mai usor.
Nu sunt mandra complet de ceea ce am mancat pt. ca desi ocazional (la 2 sapt) mancam paine integrala si dulciuri, nu exagerat de mult, dar suficient, am exagerat cu ciocolata amaruie si am mancat cam putine legume. Ieri am mancat lapte de pasare fara zahar, salata de rosii cu ardei rosu, branza de vaca, o felie de paine integrala ccu unt, ciocolata amaruie, mure cu iaurt si o jumate de mar mic, Ceva Fin branzica. Am gustat dintr-o placinta cu iaurt si stafide facuta in casa.
Eu am observat ca ma ingras, ma balonez daca mananc orice fel de cereale, fie si integrala (nu am incercat fara gluten, totusi). Nu imi priesc, efectiv. Insa slabesc mancat si cabo mediu, cum a fost cazul. Dar se adauga variabilele sport si efort intelectual, plus mers pe jos zilnic. Acum vad ca stagnez, nici consumul nu e asa mare.

anqutz 08 aug 2013 10:17:28

Re: Tina's diary
 
Hello! :) Nu te indrum sa-ti bagi nimic in organism, e alegerea ta si sfatul vine de la medic. Daca el considera ca nu ai nevoie, nu ai nevoie. Daca problema se agraveaza si faci chisturi ft mari, stie el cum sa te indrume ca sa nu ajungi la infertilitate.

Mie imi place cum arati in poza aceea, am ramas placut surprinsa cand am vazut-o. Tu stii cel mai bine cum arati dezbracata, dar dupa parerea mea greul a trecut. Acum e momentul pentru finisajele artisitice. b-)

Gasesti Kindle si la 400 de lei. E acum in oferta la e-mag un kindle cu 340 de lei. Eu am cu tehnologia e-ink si sunt ft incantata de el, il recomand in defavoarea celui paper white. Nu ai nevoie de cine stie ce functii la el, sunt unele smechere acum pe care te poti juca si poti vedea si filme, dar sunt ft scumpe si dilueaza mult scopul initial al unui e-book reader. Cine stie, poate iei bursa la master. :) Eu din prima mea bursa mi-am luat un ceas. O sa fie lucrul pe care n-o sa uit niciodata ca mi l-am cumparat.

Sa stii ca nici eu nu ma impac cu cerealele integrale si nici cu derivatele din ele, decat in cantitati ft mici, gen o felie de paine. De fapt, se pare ca aprox. 25% dintre oameni au sensibiliate la gluten. Dar nu mor fara cereale, pot consuma si cartofi dulci, banane, leguminoase pentru a-mi adauga carbohidrati si fibre in meniu.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:00:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO