forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/)
-   -   Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/grupul-celor-intre-50-kg-60-kg-215.html)

dienusha 17 sep 2009 17:23:32

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Amy ma uitam la pozele tale...cum ai reusit sa ramai asa slabuta pe perioada sarcinii si sa nu faci vergeturi pe burtica??

amy 17 sep 2009 17:34:22

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
:) asa am organismul cred pt ca nu m-am abtinut de la nimic.am papat ce mi-a poftit inimioara.
am mancat multe fructe si legume dar sa nu crezi ca m-am abtinut daca am vrut cartofi prajiti, pizza si gogosi :P
despre vergeturi ce sa zic? mi-au aparut o multime pe fund. pe burtica si sani vad ca nu am facut #:-sdesi am folosit exact aceleasi creme ca si pe fund :)
m-am ingrasat 12 kg, dar am fost f slaba inainte...

daniela_dany 01 oct 2009 18:43:12

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
fetelor am revenit >:D<
scoala asta ma tine mereu ocupata, am numai teme si teste :-w
dar m-am mentinut!! am tot 54 kg!! stiu ca ar fi trebuit sa fi avut vreo 52 pana acum, dar nu sunt suparata, atata timp cat nu am mai pus mine totul e ok, mai ales ca asa sunt 100% sigura ca slabesc sanatos. :) fetele mi-au spus de multe ori cat de bine arat si asta mi-a incalzit sufletul!! abia astept sa ajung la 47-48 kg!! am dat 9 jos, inca 7 va fi usor. :) sper ca si voi o duceti cel putin la fel de bine in lupta cu kg ca si mine! :)

femi_nina 09 oct 2009 17:01:43

Buna
 
Salutare tuturor bine v-am gasit :) numele meu este Nina si azi m-am inscris si eu pe forum:D am 19 ani 1.60inaltime 56kg nu practic nici un sport inca, nu am tinut nici o dieta niciodata..insa de 3ani nu mai mananc carne (exceptie carne de peste) mi-as dori sa slabesc vreo 6kg. Sper ca inscrierea pe acest forum sa fie un start al unui stil de viata mai activ si mai sanatos spre a imi atinge tinta(de a da jos 6 kg:D) Sunt foarte nerabdatoare sa primesc sfaturi si sugestii pe care promit sa le urmez si sa imi fac prietene noi.

Slabuta 14 oct 2009 15:53:05

Re: Buna
 
Citat:

Anterior postat de femi_nina (Post 39132)
Salutare tuturor bine v-am gasit :) numele meu este Nina si azi m-am inscris si eu pe forum:D am 19 ani 1.60inaltime 56kg nu practic nici un sport inca, nu am tinut nici o dieta niciodata..insa de 3ani nu mai mananc carne (exceptie carne de peste) mi-as dori sa slabesc vreo 6kg. Sper ca inscrierea pe acest forum sa fie un start al unui stil de viata mai activ si mai sanatos spre a imi atinge tinta(de a da jos 6 kg:D) Sunt foarte nerabdatoare sa primesc sfaturi si sugestii pe care promit sa le urmez si sa imi fac prietene noi.

Buna Nina si bine ai venit printre noi :)

Multi ani inainte :)

In primul rand tin sa te anunt ca fara un sport, miscare nu vei reusi sa slabesti frumos, altfel sta pielea pe tine cand slabesti si practici un sport in paralel cu regimul si atceva e cand tii doar o dieta ;)

Legat de regim, fa-ti un plan de alimentatie care sa cuprinda 1200 de kcal si cu siguranta vei avea rezultate.
In paralel cu acel plan de alimentatie ai grija la urmatoarele puncte :)

  • Grăsimea trebuie EXCLUSĂ cât mai mult din raţia de mâncare zilnică.
  • Nu mâncăm grăsimea din carne şi nici pielea de pui sau gaină, ele conţin cantităţi mari de colesterol.
  • Avem grijă la grăsimile ascunse în alimente cum ar fi cartofii prăjiţi (un cartof prăjit = 4 cartofi fierţi), clătitele, pane-urile, ouăle ochiuri şi prăjite, produse patiserie.
  • În timpul regimului NU se consumă alcool.
  • Nu mâncăm niciodată în timp ce privim la TV sau citim, nici direct din frigider, nu sesizăm cantitatea alimentelor îngerate în acest mod.
  • Băuturile dulci sunt interzise, se vor înlocui cu apă minerală, apă plată sau sifonul.
  • Mezelurile (inclusiv parizerul) contin de 2-3 ori mai multe calorii decât carnea slabă fiartă de pui sau vită, din cauza grăsimilor.
  • Nu trebuie să ne înfometăm în prima parte a zilei pentru că riscăm să mâncăm exagerat după-amiaza şi seara.
  • În perioadele de regim evităm condimentele (muştar, piper, usturoi, ketchup), ele cresc pofta de mâncare.
  • Salatele de legume crude se vor consuma de 2-3 ori pe zi. Ele previn constipaţia şi aduc foarte puţine calorii.
Alimentele permise la diete
  • Lapte slab, iaurt, brânză de vaci slabă 0,1% grăsime
  • Carne slabă de vacă, viţel, miel, pui
  • Peşte slab
  • Ouă fierte tari, albuş de ou
  • Legume verzi (roşii, ridichi, varză, salată, spanac, conopidă, ardei, castraveţi, dovlecei, fasole verde) în salate sau fierte
  • Fructe (portocale, grapefruit, pepene verde, fragi, afine, cireşe, mere)
  • Fructele: banane, struguri, prune (85-100 kcal)
  • Fructe oleaginoase: alune, nuci, arahide, ca gustari
  • Fructe uscate: stafide, smochine, curmale, ca gustari

Succes si astept vesti de la tine :)

Adella 14 oct 2009 16:17:11

Re: Buna
 
Citat:

Anterior postat de femi_nina (Post 39132)
Salutare tuturor bine v-am gasit :) numele meu este Nina si azi m-am inscris si eu pe forum:D am 19 ani 1.60inaltime 56kg nu practic nici un sport inca, nu am tinut nici o dieta niciodata..insa de 3ani nu mai mananc carne (exceptie carne de peste) mi-as dori sa slabesc vreo 6kg. Sper ca inscrierea pe acest forum sa fie un start al unui stil de viata mai activ si mai sanatos spre a imi atinge tinta(de a da jos 6 kg:D) Sunt foarte nerabdatoare sa primesc sfaturi si sugestii pe care promit sa le urmez si sa imi fac prietene noi.

Buna Nina ..bine ai venit printre noi[*117*][*8*][*128*]Te asteptam sa-ti faci jurnal si sa incercam sa te ajutam fiecare cum putem;;)

madaEM 14 oct 2009 19:11:28

Re: Buna
 
Citat:

Anterior postat de femi_nina (Post 39132)
Salutare tuturor bine v-am gasit :) numele meu este Nina si azi m-am inscris si eu pe forum:D am 19 ani 1.60inaltime 56kg nu practic nici un sport inca, nu am tinut nici o dieta niciodata..insa de 3ani nu mai mananc carne (exceptie carne de peste) mi-as dori sa slabesc vreo 6kg. Sper ca inscrierea pe acest forum sa fie un start al unui stil de viata mai activ si mai sanatos spre a imi atinge tinta(de a da jos 6 kg:D) Sunt foarte nerabdatoare sa primesc sfaturi si sugestii pe care promit sa le urmez si sa imi fac prietene noi.

http://www.gustos.ro/forum/userpix/1...l_nostru_1.jpg
bine ai venit!!cum tia zis si Adella ia si fati un jurnal...si eu sunt noua...si de 2 zile miam facut si eu jurnal...asa ne pot ajuta mai bine fetele mai vechi care au mai multa experianta in ale slabutului;;) si eu tot ca tine sunt...am 19 ani...1.60m si am 55 de kg...aproape ca tine...cu putina vointa vom reusi:x:-*:-*

ramonabb 16 oct 2009 09:53:31

Re: Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
salut !
:X

claudette 21 oct 2009 20:51:11

Re: am o problema grava!!!
 
buna , o sa va spun povestea mea in cateva cuv.:) pot sa spun ca nicioadata nu am avut probleme cu greutatea, nu depashisem niciodata 57 kg, insa de cand am ramas insarcinata totul a luat-o razna. deja organismul simtea transformarile , shi luam in greutate normal dar nu asta era problema , problema era ca din prima sapt de sarcina , constipatia ishi spunea cuv in viata mea, shi de atunci ma confrunt cu aceeshi problema CONSTIPATIA. luasem 25 kg pe care am reushit sa le dau jos in 6 luni, acum am 57 kg shi mai am de dat jos macar 5 kg , insa nu am cum , constipatia inca ishi face de capx-(, shi pot sa spun ca am incercat totul. nu ies afara , shi am o burta de toata frumusetea, ai zice ca sunt gravida in 5 luni!!! va rog ajutati-ma o cale naturala,,
( cafea, tigara, amestecuri de toata frumustea, )
va multumesc!#:-s

Slabuta 26 oct 2009 15:14:58

Re: am o problema grava!!!
 
Citat:

Anterior postat de claudette (Post 42558)
buna , o sa va spun povestea mea in cateva cuv.:) pot sa spun ca nicioadata nu am avut probleme cu greutatea, nu depashisem niciodata 57 kg, insa de cand am ramas insarcinata totul a luat-o razna. deja organismul simtea transformarile , shi luam in greutate normal dar nu asta era problema , problema era ca din prima sapt de sarcina , constipatia ishi spunea cuv in viata mea, shi de atunci ma confrunt cu aceeshi problema CONSTIPATIA. luasem 25 kg pe care am reushit sa le dau jos in 6 luni, acum am 57 kg shi mai am de dat jos macar 5 kg , insa nu am cum , constipatia inca ishi face de capx-(, shi pot sa spun ca am incercat totul. nu ies afara , shi am o burta de toata frumusetea, ai zice ca sunt gravida in 5 luni!!! va rog ajutati-ma o cale naturala,,
( cafea, tigara, amestecuri de toata frumustea, )
va multumesc!#:-s


Pentru constipatie eu iti recomand prune uscate, cateva prune pe zi... apoi, eu am mai incercat si seminte de in si a functionat, o lingurita de seminte de in pe stomac gol.... dimineata.

De asemenea, dimineata de cand pap ovaz sau cereale integrale iarasi tranzitul s-a normalizat.
Consuma mere, si ele ajuta... si cat mai multe legume. :)
Eu am avut constipatie de mica si pana acum cativa ani, dar s-a rezolvat. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:53:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO