forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 80 kg si 90 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/)
-   -   Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-80-kg-90-kg/vreau-slabesc-sanatos-imi-schimb-metabolismul-3593.html)

ianna 26 apr 2010 04:52:13

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de cesy (Post 164032)
buna.ma numesc cerasela,am 33 de ani si 85 de kg.as dori sa ajung la 75 de kg.miscarea pe care o fac zi de zi e alergatul pe scari din 8 ore cred ca 3 sunt pe scari.dieta pe care am tinut-o a fost 3 zile animale si 3 zile vegetale.nu am reusit sa o tin o luna de zile din cauza.....sarbatorilor de paste,dar in 16 zile dadusem 3 kg jos.acum vreau sa ma apuc iar de slabit,si cu siguranta cu sfaturile voastre voi reusi.va multumesc

Bine ai venit printre noi Cerasela>:D<

daca dieta tinuta te-a multumit atunci poti merge mai departe cu ea. Daca simti nevoie de incurajari si sfaturi mai multe ...sau doar sa mai stai la un pahar de vorba... fa-ti un jurnal si sigur fetele te vor invada:D

Mult succes si te mai asteptam pe la noi>:D<

Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 164197)
Buna Inna, multumesc pt sfaturi si tie :). Vad ca la tine se vede bine de tot rezultatul in lupta cu kilogramele; succese si sa ajungi unde iti doresti.
Te rog mult sa im spui si mie cam pe ce te-ai bazat tu pana acum, dupa sfat, banuiesc ca faci si sport...:(( eu nu prea am cand - vin tarziu de la birou si cand ajung acasa nu mai imi arede decat de o baie si de somn; de multe ori adorm si la ora 21, asa sunt de obosita, dar in general dorm in jur de 22-22.30.
astept cu nerabdare un semna de la tine >:D<

mai eu am slabit pe o perioada de un an...cu stagnari... am mai pus poate si cate un kg ici colo de sarbatori... cu pauze ... dar am reusit sa dau intr-atata jos incat lumea incepe sa ma intrebe cat mai am de gand sa slabesc:)) (mi se umple sufletu de bucurie cand aud asta).

Eu am facut sport de cca 3 ori pe sapt in casa - sportul asta http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerob...html#post97212 - multe fete au ajuns sa-l indrageasca ...e foarte usor si placut... e un mers aerobic. Apoi avand copil...mergeam aproape zilnic afara si plimbam carucorul... cateodata in pas vioi..cateodata doar plimbare. Dar era "miscarea" zilnica.

La dieta... am trecut de la disociata ... la o "idee" de disociata...la mancat dupa calorii (dieta hipocalorica)... la mancat sanatos...la South Beach...si acum la pauza pana reiau iar dieta South Beach cand ma simt pregatita.

Ce conteaza? Sa vrei sa slabesti !:DSi sa vrei atat de mult incat sa o faci cu cap deci sanatos...nu nemancand sau mancand prostii.Sa te motivezi zilnic, daca e nevoie si sa nu uiti niciodata ce ai pus la cale. Mereu cand simteam ca nu mai pot...lipeam foi pe frigider:))sau ma apucam sa vb cu ciocolatele din frigider zicandu-le ca sunt prea mult caloric....si tot asa. Nu zic ca am urmat perfect vreo dieta...au fost si zile (la rand chiar!) cu abateri... dar cum zic si altor fete...nu conteaza de cate ori cazi..ci de cate ori te ridici si cum te ridici;)

Daca mai ai intrebari nu ezista sa mi le pui...ori aici ..ori la mine in jurnal - Dupa fapta si rasplata

Citat:

Anterior postat de letuta (Post 164933)
:-s e peima data cand intru pe acest site si nu stiu daca o sa ma descurc, dar cu ajutorul vosru sunt sigura ca voi reusii.va rog sa ma ajutati ,nu prea ma descurc cu calculatorul (am instalat netul de curand) cu drag LETUTZA>:D<


Buna Letutza


usor usor...ca nimeni nu s-a nascut profesor. Uite aici un ghid pentru incepatoare ...inclusiv explicatii privind folosirea calculatorului: Ghidul slabutelor incepatoare

claudiaolteanu 26 apr 2010 09:17:56

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
buna noilor venite :) Ceresala, Gaby si Letutza si succes la kilograme in minus
si eu sunt noua pe aici si deja am sustinere morala din partea fetelor
sunt mandra de mine ca desi am avut un weekend cu mese in familie am reusit sa ciugulesc decat ce era sanatos, desi orele de masa pe care le respect de luni pana vineri, s-au pierdut :D surpriza mare a fost acum cand am ajuns la birou si m-am urcat pe cantar- vineri arata 81,6, iar acum arata cu 1kg mai putin ...urraahttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gifhttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gifhttp://forum.slabute.ro/images/icons/icon6.gif -asta ma impulsioneaza si imi ridica moralul.
azi am papat dimineata 200 ml lapte batut cu 4 linguri de musli de ovaz...ce sa zic..sunt foarte fade... si cateva bucatele de dovleac copt
am o nelamurire legata de gramajul unei portii de muslii - cate linguri de musli inseamna o porite?? stie careva??http://forum.slabute.ro/images/icons/icon3.gif
la pranz am pregatit o salata tabuleh cu o bucatica de piept de pui la gratar.
va tin la curent cu meniul...:)

claudiaolteanu 26 apr 2010 09:21:28

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
am schimbat si tiker-ul ca sa ma motivez mai tare :P

claudiaolteanu 27 apr 2010 11:12:23

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
salutare fetele
aseara am papat 1 bucatta de carne de pui fripta+1 feliuta de cas+1 rosie medie+5 felii castravete si pe la ora 20.30 am scapat intr-o punga de pufuleti:P
dupa cantarire dimineata, cantarul arata 79,4 kg.
incerc din rasputeri :D sa nu ma mai urc pe cantar pana vineri, desi avandu-l langa mine in birou:P e cam greu.
voi ce mai faceti?
v-am pupacit pe toate :*

andra_aly 27 apr 2010 11:16:11

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Lasa ca e bine ca macar cantarul zambeste. atunci uita de punga de pufuleti, important e sa nu se mai repete. mai ales seara:-s cina de aseara suna bine:)

Slabuta 27 apr 2010 13:29:33

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 166964)
salutare fetele
aseara am papat 1 bucatta de carne de pui fripta+1 feliuta de cas+1 rosie medie+5 felii castravete si pe la ora 20.30 am scapat intr-o punga de pufuleti:P
dupa cantarire dimineata, cantarul arata 79,4 kg.
incerc din rasputeri :D sa nu ma mai urc pe cantar pana vineri, desi avandu-l langa mine in birou:P e cam greu.
voi ce mai faceti?
v-am pupacit pe toate :*

Buna Claudia :)

Punga de pufuleti nu-i voie :P Nu mai face astfel de abateri :D

Ti-ai adus cantarul la birou? :)
Cantaritul se face o data pe saptamana, pe stomac gol si baita facuta :)

claudiaolteanu 27 apr 2010 15:35:11

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
draga Slabutza,
cantarul nu la-m adus la birou :P, el sta la mine in birou ca mai cantaresc colete :DD
la mine nu stu cat de edificatoare este cantarirea dimineata inainte de a manca, pt ca nu ies afara la prima ora, ci mai tarziu :)
promit ca pana vineri sa nu ma mai urc pe cantar
ms de mesaj :)

Slabuta 27 apr 2010 15:37:52

Re: Vreau sa slabesc sanatos si sa imi schimb metabolismul
 
Citat:

Anterior postat de claudiaolteanu (Post 167321)
draga Slabutza,
cantarul nu la-m adus la birou :P, el sta la mine in birou ca mai cantaresc colete :DD
la mine nu stu cat de edificatoare este cantarirea dimineata inainte de a manca, pt ca nu ies afara la prima ora, ci mai tarziu :)
promit ca pana vineri sa nu ma mai urc pe cantar
ms de mesaj :)

Aham, :D scuze, acum am inteles :D Si eu ma gandeam ca ti-ai adus cantarul :))

Astept vestile de vineri, sper sa fie foarte bune :-*

Cerasela 27 apr 2010 20:28:34

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Buna tuturor! Numele meu este Cerasela, am 90 de kg si 21 de ani. Tragic....zic eu:)
Problema mea e ca nu reusesc sa slabesc prin dieta pe care am incercat-o. Am tinut 1 luna si 2 saptamani si ieri, cand m-am cantarit am descoperit ca, de la 89 de kg, cat aveam cand am inceput "dieta" am ajuns la 89,9. In tot acest timp am dat banii pe acupunctura. E drept ca nu am mai avut senzatie de foame si nu am avut nici pofte de nimic, dar eu ma asteptam la altceva:((
Dieta pe care am tinut-o a fost in felul urmator: dimineata 1 fruct+1proteina+1carbohidrat, la pranz 2 fructe/legume+1 proteina +1 carbohidrat iar seara 2 fructe+1proteina. In mare, asta insemna: dimineata-cereale cu lapte+fruct, pranz-piep de pui cu salata+1 felie paine(graham,bineinteles)+fruct iar seara pui/peste fiert/branza cu salata si un fruct. Dupa ora 6:30 nu mai mancam nimic si am incercat sa beau 2 litri de apa/zi. Nu am pus in gura nimic dulce, nu am mancat prajeli, nu am mancat paine decat portia zilnica si nu am baut sucuri. Cu toate astea...nu am slabit deloc:(
Astept un sfat pentru ca sunt disperata. Am ajuns sa cred ca am glanda sau ceva de genul asta.
Mentionez ca pe 27 aprilie 2007(deci acum 3 ani fix) aveam 67kg!

andra_aly 27 apr 2010 20:35:37

Re: Slabute, sariti in ajutor!
 
Citat:

Anterior postat de Cerasela (Post 167718)
Buna tuturor! Numele meu este Cerasela, am 90 de kg si 21 de ani. Tragic....zic eu:)
Problema mea e ca nu reusesc sa slabesc prin dieta pe care am incercat-o. Am tinut 1 luna si 2 saptamani si ieri, cand m-am cantarit am descoperit ca, de la 89 de kg, cat aveam cand am inceput "dieta" am ajuns la 89,9. In tot acest timp am dat banii pe acupunctura. E drept ca nu am mai avut senzatie de foame si nu am avut nici pofte de nimic, dar eu ma asteptam la altceva:((
Dieta pe care am tinut-o a fost in felul urmator: dimineata 1 fruct+1proteina+1carbohidrat, la pranz 2 fructe/legume+1 proteina +1 carbohidrat iar seara 2 fructe+1proteina. In mare, asta insemna: dimineata-cereale cu lapte+fruct, pranz-piep de pui cu salata+1 felie paine(graham,bineinteles)+fruct iar seara pui/peste fiert/branza cu salata si un fruct. Dupa ora 6:30 nu mai mancam nimic si am incercat sa beau 2 litri de apa/zi. Nu am pus in gura nimic dulce, nu am mancat prajeli, nu am mancat paine decat portia zilnica si nu am baut sucuri. Cu toate astea...nu am slabit deloc:(
Astept un sfat pentru ca sunt disperata. Am ajuns sa cred ca am glanda sau ceva de genul asta.
Mentionez ca pe 27 aprilie 2007(deci acum 3 ani fix) aveam 67kg!

Bine ai venit printre noi>:D<
e tare ciudat ca nu ai slabit nimic in tot acest timp. dar eu zic ca e de vina si dieta.
deepinde si ce papai. e o dieta putin cam superficiala. adica 1 proteina sau 1 carbo(unele au mai putine calorii altele mai multe). deci nu te poti lua numai dupa asta. poate ca papai prea multe calorii... nu stiu ce altceva ar putea fi.
oricum e foarte ciudat ca in ciuda eforturilor tale nu ai dat nimic jos:(
sport nu faci deloc? ajuta foate mult si accelereaza procesul de slabire:)
sfatul meu este sa iti alegi alta dieta si sa numeri caloriile:) si binenteles sport si masaje. nu trebuie sa dai banii pe masaje. poti sa iti masezi zzonele cu probleme si acasa cu o crema hidratanta dupa baita:)
Suntem alaturi de tine>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:19:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO