forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Bulimie & Binge Eating (http://forum.slabute.ro/bulimie-binge-eating/)
-   -   Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces (http://forum.slabute.ro/bulimie-binge-eating/binge-eating-hiperfagie-mancat-compulsiv-exces-6234.html)

Aleee 20 sep 2011 13:58:34

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Salut Rori >:D<
Da, ai dreptate cu tot.
si eu exact la fel gandesc in ceea ce priveste mancarea. ('nu am ocazia sa mananc asa ceva acasa", "daca tot am dat atatia bani, doar nu o sa mor de foame", " ei lasa, sunt in vacanta" etc).
Pb este ca organizam balul bobocilor anul acesta, iar pana la inceputul lunii octombrie trebuie sa slabesc, avand in vedere ca prietenul meu si cu mine vom si dansa pe The time of my life si imi imaginez ca lumea nu vrea sa vada o gogoasa pe scena. (exagerez, asa spun toti :)) ). Nu cred oricum ca voi fi vreodata multumita :-s, anul trecut scolar aveam 52 kg si ma consideram vezi Doamne cea mai grasa persoana :|.

Aleee 20 sep 2011 14:00:53

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
O..si legat de incredere, anul trecut..pe o scara de la 1 la 10..stima mea de sine era undeva pe la nivelul 0. Nu prea inteleg de ce. Oricum, stiu cum e..:(

Rori 26 sep 2011 20:01:06

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Alee,buna>:D<

Ce coincidenta....da ,si eu gandesc la fel "fara gogosi pe scena!!!"....doar ca din pacate...momentan sunt una...pe 3 octombrie ma reapuc de sport (dans)...si ultimul lucru de care am nevoie sunt kilogramele in plus....dar sa ma infometez pana atunci nu ar fi deloc o solutie...asa ca am ales sa slabesc sanatos...fac sport...cat de mult posibil...si incerc sa -mi potolesc foamea cu legume si iaurt ...

Acum sunt acasa....si ma gandesc sa mananc pt ca nu am mai gustat de mult timp din bunatatile romanesti...dar incerc sa ma conving ca nu o sa dispara...o sa fie aici si dupa ce slabesc...asa ca stau cuminte...si intru cat mai rar in magazine...

Mai avem o saptamana pana la inceputul lui octombrie....hai sa stam pe partea...sanatoasa si pe cat posibil hipocalorica :D

Iti doresc mult succes la bal...sa fii frumoasa si sa stralucesti pe scena impreuna cu iubitul tau ;;)

Aleee 27 sep 2011 13:34:43

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Esti foarte draguta :D, multumesc mult >:D<

mkarina 12 oct 2011 15:07:19

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Buna tuturor!>:D< sper sa ma primiti si pe mine aici...pt ca am o problema..mananc compulsiv...am slabit mai bine de 20 de kg..prin dieta, sport,apoi prin infometare ceea ce a dus la anorexie..iar de aici o lunga reactie in lant..de 2 saptamani mananc compulsiv..in special paine integrala de secara(momentan sunt si hipoglicemica:|) si desi eu sunt o persoana cu vointa, in cele din urma cedez...dua 3-4 zile in care cat de cat ma abtin de la ceva dulce urmeaza o zi in care cedez:| si mananc efectiv ca un "animal" sa spun asa,stiu ca suna grosolan..am nevoie de un sfat, de ajutor..orice...o experienta de viata, voi ce ati facut?

Ioana121 17 oct 2011 20:44:46

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Buna fetele! Citind acest topic am ramas surprinsa cat de multe persoane au trecut prin ce am trecut eu si ma bucura faptul ca gasesc o comunitate atat de stransa de fete care se ajuta intre ele, cu sfaturi, vorbe si sustinere spre o viata mai buna!

Ioana121 17 oct 2011 20:48:37

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de mkarina (Post 815550)
Buna tuturor!>:D< sper sa ma primiti si pe mine aici...pt ca am o problema..mananc compulsiv...am slabit mai bine de 20 de kg..prin dieta, sport,apoi prin infometare ceea ce a dus la anorexie..iar de aici o lunga reactie in lant..de 2 saptamani mananc compulsiv..in special paine integrala de secara(momentan sunt si hipoglicemica:|) si desi eu sunt o persoana cu vointa, in cele din urma cedez...dua 3-4 zile in care cat de cat ma abtin de la ceva dulce urmeaza o zi in care cedez:| si mananc efectiv ca un "animal" sa spun asa,stiu ca suna grosolan..am nevoie de un sfat, de ajutor..orice...o experienta de viata, voi ce ati facut?

Buna Mkarina si eu am trecut cam 10-11 ani din viata mea prin episoade de genul, trecere de la anorexie la bulimie sau combinate intre ele, efectul yoyo, probleme de sanatate provocate de comportamentul meu alimentar.Sfatul meu este sa ai mare grija de sanatatea ta, asta e cel mai important lucru.Schimba-ti in primul rand atitudinea fata de tine, nu te mai considera "un animal" si nu mai lua greselile din dieta ca pe niste "cedari" sau esecuri.La kilogramele pe care le ai si la cat mai vrei sa slabesti, se poate si fara sa iti faci viata un cosmar, cu sport si o alimentatie sanatoasa. >:D<

mkarina 18 oct 2011 18:10:38

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Ioana121 (Post 820059)
Buna Mkarina si eu am trecut cam 10-11 ani din viata mea prin episoade de genul, trecere de la anorexie la bulimie sau combinate intre ele, efectul yoyo, probleme de sanatate provocate de comportamentul meu alimentar.Sfatul meu este sa ai mare grija de sanatatea ta, asta e cel mai important lucru.Schimba-ti in primul rand atitudinea fata de tine, nu te mai considera "un animal" si nu mai lua greselile din dieta ca pe niste "cedari" sau esecuri.La kilogramele pe care le ai si la cat mai vrei sa slabesti, se poate si fara sa iti faci viata un cosmar, cu sport si o alimentatie sanatoasa. >:D<

ideea e ca am ajuns la 42 de kg..si a trebuit sa ma mai ingras nitel pt ca aratam ca un schelete..coastele inca imi ies fr mult in evidenta...si oasele(mai ales din cauza anorexiei)..si mananc fr multe dulciuri in zilele cand am fr mult de invatat si sunt fr obosita( de ex 4 zile pe saptamana plec la 7 dim la liceu,apoi meditatie si apoi ajung pe la 6 acasa si ma apuc de invatat pt a doua zi..si tot asa..noaptea nu prea dorm..)cred ca si asta e un factor...

Ioana121 18 oct 2011 20:35:33

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Am avut si eu 40 de kilograme si stiu cum e.Bineinteles ca oboseala e un factor..trebuie sa dormi 8 ore, mai ales cand ai de invatat.Cu dulciurile te inteleg, cand am trecut de la anorexie la bulimie si am avut niste pb de sanatate si eu mancam obsesiv dulciuri.
Solutia e sa inveti sa te controlezi, dar oricum acum corpul tau isi cere drepturile dupa capitolul de infometare, de asta te si abtii asa de greu de la mancare.
Incearca sa nu mai numeri calorii, sa nu te mai stresezi cu asta, mananca sanatos, natural si cantareste-te o data la 1-2 saptamani.:D

Ioana121 18 oct 2011 20:36:35

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Cand e obosit, corpul cere mai multi carbo, adica acele dulciuri.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:50:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO