forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs de slabit sanatos - Slabute de Craciun! (http://forum.slabute.ro/concurs-slabit-sanatos-slabute-craciun/)
-   -   Slabute Vintage de Craciun (http://forum.slabute.ro/concurs-slabit-sanatos-slabute-craciun/slabute-vintage-craciun-10676.html)

Slabuta 28 nov 2011 07:10:38

Slabute Vintage de Craciun
 
Subiect de discutie pentru Grupul Slabute Vintage de Craciun - Concurs Slabute de Craciun 2011

Membri:
  • mika_me
  • mayya
  • Rusu Laura
  • eleni13
  • nussa
  • anca2011
  • nicoleta1983

Linkuri utile:
Regulament concurs
Pagina Concurs Slabute de Craciun 2011
Pagina Grupului Slabute Vintage de Craciun
Setare Ticker

Succes!

nicoleta1983 28 nov 2011 07:14:33

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Bafta,fetelor!

kisa 28 nov 2011 07:28:47

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Succes fetelor!

anca2011 28 nov 2011 08:14:43

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
multumim frumos!
succes fetelor !;)

mayya 28 nov 2011 09:28:19

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Mult succes fetelor :-*>:D< si o saptamana minunata !!!

adinico 28 nov 2011 10:16:40

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Succes Nusa si la toate fetele din echipa !!! >:D<>:D< zi minunata tuturor!

mika_me 28 nov 2011 14:34:47

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Sa incepem cu dreptul, slabutelor!Multa vointa si constiinciozitate!;)
Si sa slabim cat mai multe kg:)..

nicoleta1983 28 nov 2011 15:00:01

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
M-am intors,fetelor!Sper sa ne cunoastem mai bine pe parcursul concursului si sa schimbam experiente care sa ne ajute sa ne atingem scopul.Eu as vrea sa ajung la 60kg pana la Craciun,iar pana la finalul concursului la 57kg.Sa vedem ce o iesi.Sunt in a 3a zi de regim si ma simt super.De ieri m-am reapucat de start walking.E bine!Voi cum stati?

mayya 28 nov 2011 15:15:04

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 860768)
M-am intors,fetelor!Sper sa ne cunoastem mai bine pe parcursul concursului si sa schimbam experiente care sa ne ajute sa ne atingem scopul.Eu as vrea sa ajung la 60kg pana la Craciun,iar pana la finalul concursului la 57kg.Sa vedem ce o iesi.Sunt in a 3a zi de regim si ma simt super.De ieri m-am reapucat de start walking.E bine!Voi cum stati?

SALUT,
Cu siguranta o sa ne cunoastem mai bine pe parcursul concursului sa incepem sa ne raportam meniurile si sportul sa avem ce discuta:),bine putem discuta in mare orice tema doar sa nu ne indepartam de la tema concursului.:P

Eu sunt la munca muncesc cu drag si sport nevoie mare:P... am papat de dimineata 2 felii de paine integrala,am baut o cana de cafea cu putin lapte,la pranz mi-am luat telina rasa cu ceapa si o conserva cu ton in suc...nu prea ma incanta telina e prea "parfumata "pentru gustul meu ca drept dovada am scormonit ca o gaina prin salata si am mancat doar tonul si cateva guri de telina:))..a si la gustarea de dimineata am mancat un mar.Ma gandesc la cina ce voi manca ..am pofta de o supa crema de ciuperci si cred ca aia o sa fac la cina :),apoi sport...mai vb mai pe seara

anca2011 28 nov 2011 19:43:55

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 860768)
M-am intors,fetelor!Sper sa ne cunoastem mai bine pe parcursul concursului si sa schimbam experiente care sa ne ajute sa ne atingem scopul.Eu as vrea sa ajung la 60kg pana la Craciun,iar pana la finalul concursului la 57kg.Sa vedem ce o iesi.Sunt in a 3a zi de regim si ma simt super.De ieri m-am reapucat de start walking.E bine!Voi cum stati?

eu pana de Craciun as fii multumita daca as slabi 3-4 kilograme .de maine ma apus si eu de start walking mai fac bicicleta si aerobic .sper ca dieta si miscarea sa isi spuna cuvantul cat mai repede:D.tin dieta dunkan de 6 zile . in perioada de atac a fost un pic dificil dar acum sunt la croazieza, mi se pare mult mai usor .prietenul meu ma sustine si el nu manca in fata mea alimente nepermise la dieta mea( lol este fericit ca avem mai multa carne in frigider se saturase sa vada mai mult legume).

anca2011 28 nov 2011 22:59:07

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
buna fetele ! acum m-am intors acasa am fost la selgros sa cumpar de mancare ,am cumparat doar alimente permise la dieta in felul asta elimin tentatille .

mika_me 29 nov 2011 09:01:55

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de anca2011 (Post 861426)
buna fetele ! acum m-am intors acasa am fost la selgros sa cumpar de mancare ,am cumparat doar alimente permise la dieta in felul asta elimin tentatille .

Buna Anca..foarte bine asa..sa speram ca vom vedea cat de curand si rezultate frumoase:)bafta!

mayya 29 nov 2011 15:23:58

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Salutare SLABUTELOR,

Ce faceti?!>:D<...eu sunt la munca mai intru cand am timp sa va citesc..dar nu prea e activitate sociala aici in grupusor...cred ca sunteti si voi ocupate cu munca :),invatul ca fiecare.Va pop si bafta la slabit:-*:-*

mika_me 29 nov 2011 16:06:00

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de mayya (Post 862131)
Salutare SLABUTELOR,

Ce faceti?!>:D<...eu sunt la munca mai intru cand am timp sa va citesc..dar nu prea e activitate sociala aici in grupusor...cred ca sunteti si voi ocupate cu munca :),invatul ca fiecare.Va pop si bafta la slabit:-*:-*

Buna Mayya..uite eu spre exemplu am 10 minute de cand am terminat 45 de minute de start walking cu greutati in mana:)..am facut impreuna cu mama mea;))
m-am uitat un pic la fete..toata lumea a fost cinstiincioasa, a papat peste 1100 de calorii si si-a salvat meniul..
amo oarece emotie cu eleni13..nu a salvat meniul..sper ca o sa fie serioasa si le adauga pe toate stiu eu, la sfarsit de saptamana..
si laura, vad ca sia- salvat meniul pe azi deja..cu 830 de calorii:-s..trebuie sa vad, atat pe ziua de az, sa mai adauga vreo 250 de calorii acolo(asa cum ar trebui)

Bafta multa fetelor..vointa si seriozitate!va pup!

mayya 29 nov 2011 21:43:26

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Buna seara slabutelor cum merge cu dieta, sportul?nimeni nu zice nimica:-s.

Eu am trecut cu bine si de ziua de azi am papat ok si am facut 60 minute bicicleta si vreo 35 minute exercitii talie si coapse:).Ma duc sa fac baie apoi ma masez cu crema anticelulitica (supliform )o am din vara dar m-am dat de putine ori ma gandeam ca degeaba folosesc crema daca nu fac nimik in alimentatie si sport...acu ia venit timpul numai zace in dulap:P.
A folosit cineva aparatul de masaj sau mai bine spus daca il are cineva ?!!! ma bate gandul sa imi iau si eu unul vreau sa ma asigur ca nu fac vreo investitie proasta.
Va pop !! si va astept la vorba >:D<

anca2011 29 nov 2011 22:55:16

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
buna ! eu am un aparat de masaj manipool nu relax and ton este mai ieftin si face acelasi lucru .le-am incercat pe ambele .in vara mi-am facut masaj cu aparat 30 min pe zi si dupa o saptamna a inceput sa se vada piele mult mai bine .am folosit o crema cu cofeina de la plafar,de la casa herba costa in jur de 20-25 ron 500 gr.mai au si de 40-45 la 1000 gr.crema . intra foarte bine in piele , nu simti pielea usuroasa apoi .se simte la fel cum este de la crema de corp.

nicoleta1983 30 nov 2011 07:24:50

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de anca2011 (Post 862688)
buna ! eu am un aparat de masaj manipool nu relax and ton este mai ieftin si face acelasi lucru .le-am incercat pe ambele .in vara mi-am facut masaj cu aparat 30 min pe zi si dupa o saptamna a inceput sa se vada piele mult mai bine .am folosit o crema cu cofeina de la plafar,de la casa herba costa in jur de 20-25 ron 500 gr.mai au si de 40-45 la 1000 gr.crema . intra foarte bine in piele , nu simti pielea usuroasa apoi .se simte la fel cum este de la crema de corp.

Buna dimineata!Folosesti o crema speciala?Crezi ca ar merge orice fel de crema care sa usureze procesul de masaj?
Vb mai incolo!Sa aveti o zi buna ,fetelor!Trebuie sa fug la munca!

nicoleta1983 30 nov 2011 07:26:43

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de anca2011 (Post 861129)
eu pana de Craciun as fii multumita daca as slabi 3-4 kilograme .de maine ma apus si eu de start walking mai fac bicicleta si aerobic .sper ca dieta si miscarea sa isi spuna cuvantul cat mai repede:D.tin dieta dunkan de 6 zile . in perioada de atac a fost un pic dificil dar acum sunt la croazieza, mi se pare mult mai usor .prietenul meu ma sustine si el nu manca in fata mea alimente nepermise la dieta mea( lol este fericit ca avem mai multa carne in frigider se saturase sa vada mai mult legume).

LOL,tu esti oricum slabuta!O sa revin!:-*

anca2011 30 nov 2011 08:38:51

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 862804)
Buna dimineata!Folosesti o crema speciala?Crezi ca ar merge orice fel de crema care sa usureze procesul de masaj?
Vb mai incolo!Sa aveti o zi buna ,fetelor!Trebuie sa fug la munca!

merge cu orice fel de crema . mai poti sa iti faci si tu singura cu mana pana iti iei aparat .dupa baie de ex cand iti dai cu crema de corp ..5 minute si alea conteaza intr-o luna calculeaza o sa fie ceva ......:) masajul se face de la genunchi in sus nu in alt sens .faci numai de sus in jos ..sa mearga toxinele in urina fecale,la burta iti faci in sensul acelor de ceasornic nu in alt sens stimulezi si colonul ,daca iti faci in alt sens sunt foarte multe sanse sa te constipi. bafta b-)
ps muncim pana ne facem dragute sa ne simtim bine in pielea noasta :">

mayya 30 nov 2011 14:50:01

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de anca2011 (Post 862873)
merge cu orice fel de crema . mai poti sa iti faci si tu singura cu mana pana iti iei aparat .dupa baie de ex cand iti dai cu crema de corp ..5 minute si alea conteaza intr-o luna calculeaza o sa fie ceva ......:) masajul se face de la genunchi in sus nu in alt sens .faci numai de sus in jos ..sa mearga toxinele in urina fecale,la burta iti faci in sensul acelor de ceasornic nu in alt sens stimulezi si colonul ,daca iti faci in alt sens sunt foarte multe sanse sa te constipi. bafta b-)
ps muncim pana ne facem dragute sa ne simtim bine in pielea noasta :">

ft bune ponturile care ni le-ai dat o sa le pun si eu in practica...mie mi-a zis odata o tanti la masaj ca nu crema face treaba ci masajul care pune sangele in miscare :) da m-am gandit ca eram la masaj ce era sa zica si ea,oricum cine are bani si isi permite masajul anticelulitic face treaba buna am simtit-o pe pielea mea la prima sedinta cand am fost mi-a spart celulele adipoase ceva s-a intamplat ca mergeam pe strada si simteam carnea cum joaca pe mine parca era o gelatina dar efectul trece dupa ce faci sport se tonifica pielea.
Dar daca ne chinuim putin ne puteam face si singure acasa se gasesc pe net niste filmulete cu sfaturi cum se aplica masajul de una singura:).

nicoleta1983 30 nov 2011 15:14:04

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Aparat de masaj am si eu!Si incerc sa-l folosesc cat mai des sa scot banii pe elx-(doar ca trebuie sa dau la turatie minima fiindca ma invinetesc.Eu am celulita pe brate mai mult.Nu se vede cu ochiul liber dar stiu ca e acolo si ma obsedeaza.:-s

nicoleta1983 30 nov 2011 18:02:20

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Unde sunteti,fetelor?Ce ati facut azi?Cum merge cu dieta?Vreau sa beau un ceai cu miere in seara asta ca n-am gustat nimic dulce de sambata!

anca2011 30 nov 2011 19:39:30

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863571)
Unde sunteti,fetelor?Ce ati facut azi?Cum merge cu dieta?Vreau sa beau un ceai cu miere in seara asta ca n-am gustat nimic dulce de sambata!

buna astazi am facut o placinta cu branza si o prajutura pofoasa cu iaurt ,bineinteles adaptate dietei mele . maine este ziua iubitului meu:)

anca2011 30 nov 2011 19:45:07

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
va dau retetele daca vreti sa faceti si voi
prajitura pufoasa cu iaurt
Etapa:
Croaziera

Timp de preparare:
15


Timp de gatire:
30


Dificultate:
Scazuta


Ingrediente:
2 oua, 2 lingurite indulcitor pudra, 2 iaurturi naturale degrasate 0% grasime, 50 gr amidon gustin, o aroma in functie de gust (merge f bine cu vanilie/lamaie), 1 praf de sare.



Pasi pentru executare:
Se preincalzeste cuptorul la 210 grade C, se separa albusurile de galbenusuri. Galbenusurile se amesteca cu indulcitorul si se adauga iaurturile, amidonul si aroma aleasa. Albusurile se bat spuma pana se intaresc si se adauga un praf de sare. Se incorporeaza in preparatul anterior. Pasta se varsa intr-o forma de chec pe hartie de copt si se lasa la cuptor cca 30 m.

placinta cu branza
Etapa:
Croaziera

Portii:
4


Timp de preparare:
5 min


Timp de gatire:
20 min


Dificultate:
Scazuta


Ingrediente:
4 linguri tarate ovaz
4 linguri amidon(aveti grija sa impartiti pe 4 zile)
1 iaurt mare cremos 0%
500 gr. branza slaba de vaci(am folosit de 1,8 %) , recomand sa nu fie branza cremoasa
1 praf copt
2 oua
indulcitor dupa preferinte



Pasi pentru executare:
Se amesteca toate ingredientele si se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Se introduce la cuptor pentru cca. 20 min.
Un desert f delicios.
Pofta mare!
ps ieri am facut o prajitura pufoasa cu iaurt iubitul meu a mancato aproape pe totata am mancat si eu o bucatica .astazi cand a venit acasa ma intrebat daca mai facem si noi o prajitura din aia de ieri:)
placinta cu braza asta este primada cand o fac o sa va zic cum a iesit

nicoleta1983 30 nov 2011 19:52:48

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
La multi ani iubitului tau,Anca!Eu prefer sa nu stau prea mult in bucatarie ca ma tenteaza sa mananc fel de fel!Iau o gura de dulce si merg mai departe!:">

nicoleta1983 30 nov 2011 19:54:22

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Ii fac acum o omleta iubitului meu sot si simt ca mor de foame si de pofta,dar inca am forta!b-)

anca2011 30 nov 2011 19:57:17

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
noi mancam ce am eu la dieta numai ca iubitul meu manca paine(graham ), bea suc ,in rest tot ce fac este pentru dieta mea in felul acesta nu exista tentatii pentru mine , in plus dieta mea mi se pare foarte usoara oricum este fericit ca manca mai multa carne decat inaite lol doar multe legume si putina carne lol

anca2011 30 nov 2011 19:57:53

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863654)
La multi ani iubitului tau,Anca!Eu prefer sa nu stau prea mult in bucatarie ca ma tenteaza sa mananc fel de fel!Iau o gura de dulce si merg mai departe!:">

multumesc!

anca2011 30 nov 2011 19:58:39

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863656)
Ii fac acum o omleta iubitului meu sot si simt ca mor de foame si de pofta,dar inca am forta!b-)

niste ceai alunga senzatia de foame :)

nicoleta1983 30 nov 2011 20:01:32

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Am reinceput regimul de sambata!Si nu am mancat carne(doar ciorba de vacuta,dar n-am mancat carnea)Vreau sa fac maine peste la gratar.Oricum incep sa ma obisnuiesc.Rezist,insa trebuie mult sport ca sa imi modelez corpul.#:-s

nicoleta1983 30 nov 2011 20:03:07

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Tu esti foarte ok la inaltimea si greutatea ta!Ce a dat rezultate la tine?

anca2011 30 nov 2011 20:05:44

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
in curele de slabire proteinele sunt bune .dam jos grasimea nu masa musculara
1 kg de masa musculara se reface intr un an.scazanda masa musculara scade si metabolismul bazal adica mancam putin si tot ne ingrasam.procentajul este de un gram de proteine pentru fiecare kilogram.

nicoleta1983 30 nov 2011 20:05:48

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Fetita din poza e a ta?E o scumpica!:-*:-*:-*:-*

nicoleta1983 30 nov 2011 20:06:50

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Deci ar fi recomandat sa mancam mai multe proteine?

anca2011 30 nov 2011 20:10:16

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863669)
Tu esti foarte ok la inaltimea si greutatea ta!Ce a dat rezultate la tine?

mananc la ore fixe de 5 ori pe zi pana sa ma acum de cura asa (de pe data de 22 am inceput sa tin) mancam multe legume ,carne la cuptor sau pe gratar ,o data la cateva luni manc si eu ceva prajit ,fructe mai putin cele dulci( struguri , prune ,bananele nu imi plac manac una la o gramada de timp) in schimb ce imi pakce sa manc mult dulce .am mancat si cand am tinut cura de slabite o data pe saptamna dimineatasau pana in ora 14.in rest mergeam in parc si ma plimbam foarte mukt.

anca2011 30 nov 2011 20:11:28

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863676)
Deci ar fi recomandat sa mancam mai multe proteine?

m-am uitat la ce ai mancat tu ai mancat paste cu keceap
pastele sunt carbohidrati si keapul ala are zahar

anca2011 30 nov 2011 20:13:43

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863676)
Deci ar fi recomandat sa mancam mai multe proteine?

da de2-3 ori pe saptamna decat sa manci paste mai bine manci niste carne la gratar sau la cuptor cu o salata cu un strop de ulei nu mai mult .mai poti manca migdale nuci ,seminte (neprajite) eu mancat pe post de gustare 5-6 migdale de ex.contin ulei.... daca manci multe te ve ingrasa au multe calori:)

nicoleta1983 30 nov 2011 20:22:41

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Pup!Ma duc in oras la un ceai!:-*>:D<

anca2011 30 nov 2011 20:23:53

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta1983 (Post 863691)
Pup!Ma duc in oras la un ceai!:-*>:D<

pup papa !

mika_me 30 nov 2011 22:02:06

Re: Slabute Vintage de Craciun
 
Buna seara, fetelor! Va citesc cu drag si imi place sa vad ca sunteti tare serioase si va tineti de treaba..la urma urmei e in interesul vostru, al fiecareia:)
Eu nu am prea scris aici, pentru ca mai mult am scris in jurnalul personal..si nici acolo:(..ce-i drept, ziua chiar daca sunt pe site, rareori sunt efectiv acolo..Cel putin imi fac constiincioasa meniurile si fac tot posibilul sa ma incadrez in numarul de calorii necesar pentru a slabi cat imi doresc...

apropos, stie cineva ceva de eleni13?nu a aparut deloc pe aici de la inceputul concursului..nu are nici jurnal..e greu sa dau de ea..

in fine..tot ce pot sa va zic e ca va urez multa bafta in continuare, fetelor..multa ambitie si cat mai multe grame/kg slabite:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:42:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO