forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concursuri (http://forum.slabute.ro/concursuri/)
-   -   Concurs "unde-s multe puterea creste" .... (http://forum.slabute.ro/concursuri/concurs-unde-s-multe-puterea-creste-5583.html)

yulyka 25 iul 2010 20:09:32

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citeste aceste randuri cu atentie!!!
Alege slabitul inteligent, spune NU infometarii!!!

  1. Evita dietele descoperite prin reviste sau pe internet care promoveaza reducerea drastica a caloriilor. Aceste regimuri se bazeaza pe efectul rapid obtinut, insa scapa din vedere faptul ca scaderea in greutate trebuie sa fie urmata in mod logic de mentinerea pe termen indelungat a greutatii optime. Citeste aici din propria mea experienta: Jurnal "Slabuta"
  2. De obicei dupa primele saptamani reducerea greutatii este mai rapida, in urmatoarea perioada nu ar trebui sa inregistrati o scadere a greutatii mai mare de 0,5-1 kg pe saptamana, pentru ca acest lucru este de fapt eliminarea apei, glicogenului muscular si catabolizarea tesutului muscular.
  3. Pe termen lung poti suferi consecinte mai grave ale acestui regim de infometare: reducerea fortei musculare, susceptibilitate crescuta de imbolnavire, deficiente minerale (calciu, fier), cetoacidoza si probleme renale.
  4. Regimul de infometare este o masura contraproductiva. Desi reducerea ratei metabolismului bazal nu este permanenta (dupa o singura cura de acest gen), la cei care au perioade de scadere urmate de cresterea greutatii (efectul "yo-yo") se inregistreaza o reducere in timp a ratei metabolice, pentru ca organismul devine mai eficient in a functiona cu mai putine calorii, in a extrage energie din alimente si a depune sub forma de grasime - in consecinta, dupa ani de astfel de "jonglerii" le va fi din ce in ce mai dificil sa slabeasca, mesele vor trebui sa ie din ce in ce mai sarace in calorii.
  5. Printr-un regim drastic se ajunge la pierderea masei musculare: muschii sunt cei care ard caloriile, si nu tesutul adipos - deci trebuie sa scapi de grasime, nu de muschi.
  6. Nu elimina complet nici o categorie de alimente, dar incearca sa reduci consumul de grasimi si zaharuri simple.
  7. Cand ne infometam timp indelungat toate organele sufera modificari in forma, volum, consistenta, duritate.
    Inima bate mai slab si nu mai permite oxigenarea corespunzatoare a organelor.
  8. Riscurile inerente sunt crearea afectiunilor cardiace, oboseala si schimbarea metabolismului.
  9. Exercitiile pe care le poti mentine toata viata sunt mai importante decat exercitiile dificile pe care nu le vei putea face pe termen lung.
  10. Dietele sarace in grasimi favorizeaza cresterea in greutate, iar pentru a slabi trebuie sa consumi mai multe grasimi bune, care se gasesc in uleiurile vegetale si sunt necesare organismului.
  11. Inlocuieste dulciurile, chipsurile, prajiturile si covrigeii cu gustari sanatoase precum nuci, iaurturi, telina.
  12. Pentru a slabi, trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari
  13. Pentru a te mentine, 3 mese
  14. Pentru a te ingrasa o singura masa
Daca astea nu te-au convins, atunci mai citeste si aceste ultime randuri:

Infometarea duce la:
  • Caderea parului, deci adio coafuri si par frumos si sanatos
  • Deteriorarea unghiilor si dintilor
  • Deteriorarea sanatatii pielii
  • Solicitarea la maxim a majoritatii organelor interne. Sanatatea inimii si a asistemului cardiovascular este pusa in pericol din cauza lipsei substantelor nutritive. Muschii, sistemul imunitar, ficatul si stomacul sunt de asemenea in pericol. Multe fete au murit chiar din aceasta cauza. Inima lor devine atat de slabita incat fac infarct chiar daca nici nu au implinit 20 de ani!
  • Imbolnavirea de osteoporoza
  • Infertilitate
  • Lipsa menstruatie si ovulatie
  • Oboseala, depresii, extenuare, insomnii

delilah 25 iul 2010 20:10:07

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citat:

Anterior postat de yulyka (Post 267230)
nu e cam putin??:-/:-/

Uite te ascult,tocmai mananc o felie de lubenita.

yulyka 25 iul 2010 20:10:39

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
fetelor am luat niste idei despre infometare de pe forum...sa stiti ca sunt ff interesante si te fac sa nu te mai infometezi:) ca asa mi sa intamplat mie:))

yulyka 25 iul 2010 20:11:15

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citat:

Anterior postat de delilah (Post 267237)
Uite te ascult,tocmai mananc o felie de lubenita.

bravo delia!!!>:D<

delilah 25 iul 2010 20:18:08

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citat:

Anterior postat de yulyka (Post 267233)
eu asa cred dar daca nu tie foame este bine;)

Pai nu prea am avut timp sa imi fie foame,dupa ce ca am adormit la 6 dimineata(am probleme serioase cu somnul),mam trezit la 8 si am plecat catre o biserica renumita dintr-o alta localitate si pentru delectare sa vad o manastire de pe acolo,am ajuns acasa pe la 3 si fiumiu ma luat de fresh bineinteles si ma tarat de-a dreptul la cinema ,vroia sa vada shrek la 3 d,asa ca nu am putut sa il refuz si mam suit iara in masina sa plecam la film.Am ajuns asa de obosita acasa ca nu vreau decat lubenita rece si sa vb cu voi pana ma ia somnul(sper) si pun si eu capul pe perna.

lucia ely 25 iul 2010 20:18:42

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 267235)
buna feteleeee!!!:* gata,am papat de cina(mai demult,pe la 6 jum) si...am facut zumbaaa!!prima data!e super!imi place mult!dar...credeti ca e ceva in neregula cu mine?transpir groaznic la orice fel de sport!!!groaznic,pica apa de pe mine pe jos:((beau si multa apa,asta e adevarul.sa fie din cauza asta?
si inca ceva:credeti ca are ceva daca imediat du[a sport beau apa?ca ma usuc:))
voi ce ati mai facut?

stai linistita si eu transpir....destul cum zicea una din slabute:)) suntem cascada niagara=)))
bei apa cand ti-e sete:) eu asa zic:D
eu nu am mai facut nimic:)) am vb cu iubitu la tel...am mancat:D si atat inca nu am facut sport:d da mai am timp:D

happygirldiana 25 iul 2010 20:24:00

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
io am facut baita si acum ma pregatesc sa ies in oras:X as vrea sa beau un fresh in oras.o fi ok?:-S fara nimic,atat.fructe si atat,stoarse:))

delilah 25 iul 2010 20:32:57

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Stiti fetelor,vroiam sa va povestesc ceva mai demult dar am uitat , acum 8 ani am avut 98 kg.Cand am ramas insarcinata aveam 58 kg si pana la aproape 8 luni am ajuns la 98.Datorita faptului ca nu am avut lapte mi-am putut schimba repede stilul de a manca si intr-un an de zile am ajuns la 58 din nou,mam mentinut la greutatea aia 5 ani pana cand mam prostit cu capsula de slabit si am ajuns la urgente grave .De atunci a inceput declinul meu in ceea ce priveste kg,si uite asa am ajuns la 81,imi era rau si mancam si mancam pana....:(.Inainte de accidentul rutier avut in februarie aveam 81 kg,la externare avusesem 79(slabisem mai mult dar mau indopat cu forta pt ca primeam sange si ziceau ca nu e timpul pt slabit).Am tot stat pana acum cu frica sa nu ma ingras mai rau stand numai in pat dar nu a fost asa ,ca sa zicem mam mentinut:)).Asa ca eu cam stiu cum se slabeste avand o slabire mare in antecedente dar nu mai e vointa,si ani bineinteles la care se ardeau altfel grasimile.Dar sa rezolvat si cu vointa ca v-am cunoscut pe voi,asa ca la lupta cu kg pt ca nu prea mai am motive sa nu slabesc.>:D<

valentynavalentyna27 25 iul 2010 20:52:34

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
am facut si sport...
tae-bo...200 abdomene... 40 genoflexiuni...tae-bo cardio...

va urez noapte buna...:-*

yulyka 25 iul 2010 21:15:22

Re: Concurs "unde-s multe puterea creste" ....
 
Citat:

Anterior postat de valentynavalentyna27 (Post 267275)
am facut si sport...
tae-bo...200 abdomene... 40 genoflexiuni...tae-bo cardio...

va urez noapte buna...:-*

felicitari pentru sport>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:32:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO