forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Dukan (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/)
-   -   Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/regimul-dukan-4-etape-silueta-ideala-71.html)

yolanda 10 feb 2011 13:45:07

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Andra superbi ghioceii, foarte frumosi, abia astept sa vina primavara cu toate floricelele. Multumim pt poza.

balanuta mihaela 10 feb 2011 17:20:20

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Citat:

Anterior postat de Rodic (Post 518293)
Buna, si eu stagnez de 3 saptamani. Dar cu rabdare continuam :D. Adevarul e ca eu nici nu prea fac miscare. Singura miscare pe care o fac e plimbarile cu fetita dar nici astea nu sunt in fiecare zi.

nici eu nu faca foarte mare efort,intradevar la munca alerg de la un birou la altul,sau ma duc sa fac cate o livrare,numai sa fac mai multa miscare.aseara am facut 46 de minute de exerciti dupa calculator echivalntul la mersul a 3 mile.sper sa incep sadau jos mai repede:-*

balanuta mihaela 10 feb 2011 17:24:43

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 517454)

Nu ai gresit niciunde, ai slabit OK pentru perioada asta.
Daca stagnezi, verifica chestiile de baza - proteina la fiecare masa, limiteaza cantitatea de sare, apa minim 1,5 litri pe zi, 2 linguri de tarate pe zi si mers pe jos 30 de minute inafara programului obisnuit.
Si verifica dimensiunile corporale, cateodata se observa o redimensionare corporala, apoi revine si pierderea in greutate.
Daca cele de mai sus sunt in regula, trecem la o analiza aprofundata.:D

merci Nemo,am sa ma masor sa vad ce dimensiuni am.se simte ca lucrurile sunt largi pe mine,dar acum tu stii cum suntem noi femeile,vrem sa slabim repede.nu renunt si am inceput sa fac mai multa miscare,si cred ca si de la alimente este problema.am mancat ficat de pui dn comert si acela este sarat.

marianaghi 10 feb 2011 17:36:04

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
yolanda spune-mi si mie te rog cum faci lipia

marianaghi 10 feb 2011 17:37:54

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
fetelor cu dieta dukan spuneti-i si mie cum se face lipia si daca se mananca ciocolata 85 %

yolanda 10 feb 2011 17:53:51

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Lipia sau painica o prepar asa:
1 lingura tarate de ovaz
1 ou
1 lingura iaurt 0% sau branza de vaci 0%
si sare sau indulcitor, depinde cum vrei, din cantitatea asta imi ies 2 lipii si le fac in tigaie de teflon. iti poti face pt 2 zile adica maresti cantitatea ( 2 linguri, 2 oua..etc)
Ideea este ca avem voie doar 2 lipii pe zi adica cantitate maxima de tarate.
Daca ceva nu e bine sa ma atentionati!

marianaghi 10 feb 2011 18:26:56

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
multumesc frumos , eu nu gasesc tarate de ovaz, am fulgi de ovaz dar nu cred ca sunt bunu

Nemo 10 feb 2011 18:38:32

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Citat:

Anterior postat de marianaghi (Post 519060)
fetelor cu dieta dukan spuneti-i si mie cum se face lipia si daca se mananca ciocolata 85 %



Cantitatea de tarate recomandata e de o lingura si jumatate in faza 1, doua linguri in faza 2.
Cantitatea asta se amesteca cu un ou sau doar albusul, daca vreti sa scadeti si cantitatea de colesterol si cu iaurt sau branza degresata pina se obyine un aluat asemanator cu cel de clatite. Se poate face dulce sau sarat, in functie de preferinte, folosind indulcitor (atentie, nu toti indulcitorii rezista la copt), respectiv ierburi aromatice si condimente. Eu le fac cu seminte de chimen, marar uscat, usturoi granulat...

Iar ciocolata...in faza 1 in nici un caz, in faza 2, in functie de cum rezistati tentatiilor :D
Una e sa mananci 1-2 patratele, si alta sa nu te poti opri pina nu termini toata tableta. Si ideal e sa fie cu continut cat mai mare de cacao, eu folosesc o specialitate cu 99% cacao de la lindt, nu pot sa spun ca e cel mai dulce lucru pe care l-am gustat vreodata.
Din pacate am inteles ca nu prea se gaseste in Romania, asa ca ramane varianta cu 85%, dar incercati sa fie ocazional, ca si premiu pentru respectarea regimului.
Succes, fetele!:P

PS. Nu, fulgii de ovaz din pacate nu sunt recomandati, mai bine tarate de grau pina gasesti de ovaz.

marianaghi 10 feb 2011 18:53:23

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
multumesc frumos nemo eu sunt in faza 2 si n-am curaj sa mananc decat alimentele recomandate
am slabit aproape 4 kg.si mi-e frica sa nu ratez, as manca lipie ... tre sa gasesc tarate, am numai fulgi

andra_aly 10 feb 2011 18:55:18

Re: Regimul Dukan - 4 etape pentru o silueta ideala
 
Citat:

Anterior postat de marianaghi (Post 519239)
multumesc frumos nemo eu sunt in faza 2 si n-am curaj sa mananc decat alimentele recomandate
am slabit aproape 4 kg.si mi-e frica sa nu ratez, as manca lipie ... tre sa gasesc tarate, am numai fulgi

In 10 zile 3 kg? :-s cam mult... b-) Cam la cate calorii ajunge meniul zilnic?


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:48:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO